juko
13.07.05,22:36
Zdravím všetkých poraďákov. Chcel by som počuť hlavne názor už ostrieľaných borcov, ktorí už majú nejakú tu zmluvu o poskytovaní účtovných služieb za sebou.

Klient mi poslal zmluvu, ktorú prikladám. Vy by ste takú zmluvu podpísali? Keď som si pozeral zmluvy prilepené tu na poradu, tak tie boli oveľa jednoduchšie a myslím že pre účtovníka nie tak zastrašujúce.

Vopred ďakujem za Váš názor.
durisovad
13.07.05,21:02
Ja by som v zmluve nic zastrasujuce nevidela, zmluva obsahuje bezne cinnosti, ktore robi uctovnik. Druha vec je odmena za uctovnictvo. Jej vyska sa neda posudit bez toho, aby som vedela rozsah a mnozstvo dokladov, ktore treba spracovat.
Zodpovednosti za vzniknutu skodu porusenim mlcanlivosti by som tiez nebala, ved ak budem mlcat, nic sa mi nemoze stat.
Vypracovanie smernic - doteraz uctovali podla akych? To skoro vyzera, ako by bolo treba vsetko zaviest nanovo.
Ak by som mala prist do rozbehnutej firmy, rozhodne by som trvala na tom, aby sa spravil preberaci protokol vsetkych dokladov, na ktore mam nadviazat.
Zastupovanie pred danovym uradom je uz druha vec - tam by som si vymienila, ze budem spolusucinna (divne slovo), ale sama zastupovat by som radsej nie. Zodpovedny je majitel, resp. konatel.
No, tazko sa radi, ci zmluvu podpisat alebo nie, bolo by treba poznat cinnost firmy, osobu majitela a ako som uz vyssie uviedla, rozsah dokladov.
juko
13.07.05,21:08
Tých dokladov je asi do 50 za mesiac. Sú platiteľmi DPH kvartálnymi. Majú platby aj so zahraničím. Pri akciách, ktoré poriadajú (školenia, semináre,...) majú dohody s množstvom ľudí.
A čo tá formula o náhrade škody?
V prípade, ak objednávateľovi za služby vykonávané poskytovateľom, vznikne škoda spôsobená poskytovateľom, zmluvné strany sa dohodli, že objednávateľ je oprávnený požadovať od poskytovateľa náhradu celej škody poskytovateľom spôsobenej.
durisovad
13.07.05,21:16
50 dokladov za mesiac nie je vela. A obchodovanie so zahranicim tiez nie je ziadny strasiak. Uz zalezi len na osobe majitela resp. konatela a vasej vzajomnej empatii.
durisovad
13.07.05,21:19
Co sa tyka nahrady skody, ja som to riesila tak, ze som si uzatvorila poistku zodpovednosti za skody sposobene pri vykone povolania. Zatial som cerpanie neziadala, takze neviem povedat, ako by to fungovalo, keby som nieco vyviedla. Treba sa informovat v poistovniach.
juko
13.07.05,21:28
Najviac mi vadí tá formula o vykonávaní prác v ich priestoroch. Nechcú, aby sa ich doklady dostali mimo firmu. A ten termín dodať doklady do 15-teho dňa a všetko mať zaúčtované do 22-hého dňas v mesiaci tiež nie je bohvie čo. Veď ako môžem kvalitne niečo urobiť, keď na to nebudem mať pohodlie domova, kde si pri hocijakom probléme môžem pomôcť internetom a všetkými svojimi poznámkami uloženými v mojom počítači. A u nich?
durisovad
13.07.05,21:34
Ja pracujem tiez u zakaznika a to, ze chce, aby sa doklady nedostali mimo firmu, by som nepokladala za nevyhodu, skor je to pre mna urcite alibi. Mam ale k dispozicii internet, takze si mozem v pripade nutnosti pomoct napr. aj PORADOU. Zakaznik objednava aj Poradcu podnikatela no a zakony mam na internete.
A ak sa ma pracovat u zakaznika, nie je dovod, aby sa doklady neprisuvali pravidelne, skus sa dohodnut, ze tam prides napr. raz za tyzden a doklady, ktore budu, zuctujes. Ja chodim tri razy do tyzdna na dve-tri hodiny a vsetko v pohode stihnem . Dokladov je ale ovela viac a aj odmena je tomu adekvatna.
Ale ak mas pochybnosi o serioznosti firmy, tak zmluvu nepodpisuj, v Bratislave je urcite viac uctovania ako uctovnikov, mozes si vybrat.
Janca
14.07.05,04:37
Suhlasim s durisovad, ale na druhej strane, ked Vam zakaznik poskytuje priestory a internet nefakturuje Vam to ?
Nevidim tiez nic mimoriadne na tej zmluve, urcite by som vsak nezastupovala pred DU, pokial toho klienta dobre nepoznam.
Ja som si tiez zauzivala sposob, ze do terminu na predlozenie uzavreteho mesiaca spisem vsetko co nebolo v poriadku v dokladoch, popr. co viem, ze malo byt a nebolo predlozene na spracovanie, popr. nejake navrhy na opravy, resp. ziadost o pisomne stanovisko v pripade, ze zakaznik silou mocou chce nieco zauctovat, co mne "nevonia".
Na druhej strane sa nemozeme cudovat ani tej firme, ze chce mat vsetko osetrene, ak si pre neho neznama uctovnicka. No a ta mlcanlivost je samozrejmostou, lebo aj mi tu na porade pretriasame vlastne problemy nasich klientov, ale nekonkretizujeme, tak si myslim, ze je to v poriadku z ich strany.
No a niektori maju v zaverecnych ustanoveniach este formulku, ze cena sa bude navysovat podla inflacie.
durisovad
14.07.05,05:01
Zakaznik mi internet neuctuje. Ale zato chodim na vlastnom benzine do banky s uhradami a pre vypisy. Zatial mame velmi korektne vztahy, uz pre nich robim 3 roky a nevyskytlo sa nic, co by ich narusilo. Je pravda, ze toho zakaznika poznam uz viac ako 10 rokov z inej firmy. Preto som tuto pracu vzala, ze som ho poznala ako slusneho cloveka, ktory sa nesnazi "obabrat" danovy urad ani zamestnancov.
Janca
14.07.05,05:15
Ja sa pytam len preto, lebo som sa stretla so stanoviskom DU u jednej znamej, ze vraj taketo poskytovanie od objednavatela je vlastne pre nas nepenazny prijem. Tak mi to zacalo vrtat v hlave.
durisovad
14.07.05,05:19
Ja sa pytam len preto, lebo som sa stretla so stanoviskom DU u jednej znamej, ze vraj taketo poskytovanie od objednavatela je vlastne pre nas nepenazny prijem. Tak mi to zacalo vrtat v hlave.No ale ved nikde v zmluve to nemam. Je to na dobrej dohode medzi mnou a majitelom firmy, ze internet si pustim, ked ho potrebujem. A zasa na druhej strane, nesedim tam pri internete dve hodiny denne. Ja si popozeram radsej doma v klude, co potrebujem.
Janca
14.07.05,05:24
Myslela som to poskytnutie priestorov, kym spracujes u neho ucto. Ja mam tiez klienta, kde mam v zmluve dohodnute, ze prace budem vykonavat u neho na jeho PC (vratene internetu), lebo kancelariu mam vlastne v byte. Dalej je to aj z dovodu ochrany jeho udajov a HW a SW vybavenia zakaznika, nakolko je nekompatibilne s tym, co mam doma ja.
durisovad
14.07.05,05:31
V zmluve mam dohodnute, ze budem pracovat v jeho kancelarii a na jeho pocitaci s jeho programom. Neplatim za to, pochopitelne nic, ved pracujem u neho len pre neho. Doma kancelariu nemam. Mam len svoj sukromny pocitac, ktory nikam neuctujem.
juko
14.07.05,06:33
A aký máte názor na formulku :V prípade, ak objednávateľovi za služby vykonávané poskytovateľom, vznikne škoda spôsobená poskytovateľom, zmluvné strany sa dohodli, že objednávateľ je oprávnený požadovať od poskytovateľa náhradu celej škody poskytovateľom spôsobenej.

Ja mu budem zodpovedať za 3000,-Sk mesačne za prípadné pokuty, ktoré môže dostať ( a dnes je to skôr ako kúpiš nové gate) v plnej výške? Čo tak obmedzenie na trojnásobok mesačnej odmeny?
Ako toto máte zakotvené vo vašich zmluvách?
Veď §5 zákona o účtovníctve hovorí:
(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
juko
14.07.05,06:40
A ešte ma napadla jedna vec. Ak sa dohodnete na mesačnom paušále, máte v tom zahrnuté aj daňové priznanie za celý rok, alebo toto si účtujete samostatne.

Mne sa zdá tých 3000,-Sk primeraných za vedenie účta do 50 dokladov mesačne u štvrťročného plátcu DPH + poradenstvo + dochádzka ku klientovi. Ale aby som mu v tej sume urobil aj ročnú závierku s celým daňovým priznaním, to sa mi zdá málo.
bea
14.07.05,06:45
Ja mám v zmluve obmedzenie na päťnásobok mesačnej odmeny a pritom sú to len škody, ktoré spôsobím úmyselným porušením alebo hrubým zanedbaním povinností .
A tám odmena sa mi zdá nízka za to všetko, čo požadujú. Skúsila by som vyjednávať a ak by som nebola odkázaná na tých 3000,- Sk mesačne, tak by som to nebrala.
juko
14.07.05,06:54
Bea, a pri paušáli za vedenie účtovníctva sa berie, že je to vrátane ročného daňového komplet s uzávierkami, alebo to sa platí osobitne?
viktoria
14.07.05,07:02
Ja za daňové priznanie a účtovnú závierku beriem 13. paušál alebo inú fixne dohodnutú sumu.
juko
14.07.05,07:16
Ja som so to tiež tak predstavoval. Dik.
juko
14.07.05,07:18
Trochu som na tej zmluve popracoval a pomenil som tam zopár vecí. V takomto prevedení sa mi zdá už vhodnejšia na podpis. Čo poviete?
bepo
14.07.05,07:21
juko-skús tam vsunúť-V prípade ak úmyselným porušením alebo hrubým zanedbaním povinnosti vznikne škoda.......

Dodatok-písané v dobe keď tu ešte nebol zmený návrh zmluvy.Môžeš tam dať náhradu plnej škody v prípade úmyselného zavinenia.A platenie zvlášť za daňové priznanie-závisí od výšky paušálu,daj si vyšší a máš to vybavené.
juko
14.07.05,07:26
Ďakujem za pripomienku. To isté mi poradila Bea. Už v tom návrhu_B je to v čl.VI odst 3 zakotvené.

juko-skús tam vsunúť-V prípade ak úmyselným porušením alebo hrubým zanedbaním povinnosti vznikne škoda.......
bea
14.07.05,08:13
To by sa mi viac páčilo. V každom prípade by som sa snažila dohodnúť vyšší paušál, alebo zvlášť zaplatiť účtovnú závierku a daňové priznanie.
lenkak
14.07.05,09:23
Tá druhá verzia sa mi viacej pozdáva a ešte by som tam dohodla v samostatnom bode čo Daňové priznanie.
juko
14.07.05,09:35
spracovanie riadnej účtovnej závierky objednávateľa za posudzované účtovné obdobie s následným spracovaním daňového priznania v plnom rozsahu je uvedené v tejto zmluve v čl.II odst. 2 písm. a)
Janca
14.07.05,10:47
Mám dotaz trochu od boku. Máte v ŽL že robíte daňové priznania ? Ja mám totiť len účtovnícke služby a tudíž moja 13. odmena na konci roka vyzerá asi takto: fakturujem Vám za vyhotovenie ročných podkladov pre spracovanie DP v tej a tej sume. (hoci medzi nami to DP aj tak vacsinou robím ja).
liba2
14.07.05,11:32
Mám dotaz trochu od boku. Máte v ŽL že robíte daňové priznania ? Ja mám totiť len účtovnícke služby a tudíž moja 13. odmena na konci roka vyzerá asi takto: fakturujem Vám za vyhotovenie ročných podkladov pre spracovanie DP v tej a tej sume. (hoci medzi nami to DP aj tak vacsinou robím ja).---------
Nie si sama. Ja to robím presne tak isto, lebo na jednom seminári nám to pani z DÚ povedala, že účtovníčky nemôžu robiť daň.priznanie, nato sú daň.poradcovia. Ale podklady k vyplneniu toho daň.priznania áno. Pred pár dňami sme to tu v niektorej téme rozoberali, a myslím že sa nám názory rozchádzali. Mne osobne tento stav vyhovuje - vidím v tom "zadné vrátka" keby k niečomu prišlo.
Janca
14.07.05,11:38
Libuša mne nejde ani tak o "zadné vrátka" ako o to, aby mi niekto nepovedal, že ide o "neoprávnené podnikanie", tzn., že vykonávam podnikateľskú činnosť na ktorú nemám živnostenské oprávnenie. Preto opatrne formulujem aj svoje práce a DP (ak ho vypracujem a hoci aj vypíšem svojou rukou) podpisuje živnostník alebo konateľ spoločnosti. Ja podpisujem len tú časť - za účtovníctvo. Asi tak.
Preto rozlišujem účtovnícke práce od daňových prác.
liba2
14.07.05,13:54
[QUOTE=Janca]

Nechcela som sa ťa dotknúť. Chcela som len vyjadriť, že s touto otázkou zápasím aj ja.
Aron
26.07.05,15:05
Mne osobne sa zdá, že tých povinností a zodpovedností v zmluve je nejako veľmi veľa za ten navrhovaný paušál. Veď účtovník podpisom takejto zmluvy berie na seba - vo vzťahu k firme, všetku zodpovednosť. Napriek tomu, že je iba 50 dokladov mesačne, ja by som takú zmluvu nepodpísala. Veď 3000 Sk absolútne neohodnocuje tú prácu, ktorá sa musí pri spracovaní tohto účtovníctva vykonať. To nie sú len doklady, to je štúdium noviniek, zákonov a pod. Prečo sú účtovníci tak málo ohodnotení? Nemali by sa tomu brániť a zvýšiť si svoju cenu?
juko
27.07.05,05:40
Plne súhlasím s Aron. Ja som od tej zmluvy, ktorú som tu pretriasal nakoniec ustúpil. Nestálo mi za to, dať sa za 3000,-Sk pritlačiť k múru. Nech si to robí sám, keď je taký múdry. No nie?

A čo sa týka tých daňových priznaní, plne súhlasím s názorom Janca. Je to najlepšia forma, pokiaľ dotyčný nemá v ŽL aj predmet činnosti daňové poradenstvo.
Mirkaska
27.07.05,10:00
Daňové poradenstvo sa nedá robiť na živnosť. Daňoví poradcovia musia urobiť skúšky daňových poradcov, splniť podmienky, byť členom komory daň. poradcov, chodiť na povinné školenia..., nie?
Jedna daňová poradkyňa poradila to, čo už niekto vyššie spomenul - príprava podkladov pre daňové priznanie.
Mirkaska
24.08.05,12:50
Ahojte,

zo zmlúv a rád, ktoré som našla na internete vznikol produkt, ktorý prikladám. Rada uvítam všetky pripomienky a návrhy, ktoré ju pomôžu vylepšiť.
Otázne sú dve časti -
1. zodpovednosť za škodu - či je možné obmedziť jej výšku na 3- násobok mesačnej odmeny, resp. ako niekto navrhoval - rozdeliť jej splatenie do 12- nasledujúcich mesiacov, ktoré sa budú započítavať so splatnou odmenou za služby zo zmluvy o vedení účtovníctva
2. otázka možného zvýšenia odmeny - o infláciu - ako by bolo správne a dobré formulovať odsek o možnosť zvýšiť cenu o mieru inflácie.

Po dopracovaní návrhov a pripomienok "prilepím" zmluvu na Poradu.

Pekný zvyšok dňa.
Mirkaska
25.08.05,14:15
Nie sú žiadne pripomienky? Alebo len nikto nemá čas, keďže sa nám kráti leto? :-))
dr.kuko
01.09.05,21:23
Pozriem v praci a zajtra dam vediet.
Mirkaska
02.09.05,12:52
OK, ďakujem.
Boneta
06.09.05,06:37
---------
Nie si sama. Ja to robím presne tak isto, lebo na jednom seminári nám to pani z DÚ povedala, že účtovníčky nemôžu robiť daň.priznanie, nato sú daň.poradcovia. Ale podklady k vyplneniu toho daň.priznania áno. Pred pár dňami sme to tu v niektorej téme rozoberali, a myslím že sa nám názory rozchádzali. Mne osobne tento stav vyhovuje - vidím v tom "zadné vrátka" keby k niečomu prišlo.A ako je to so zamestnanou účtovníčkou? Robím v riadnom pracovnom pomere, a robím taktiež všetko vrátane daňového priznania.
liba2
06.09.05,06:43
A ako je to so zamestnanou účtovníčkou? Robím v riadnom pracovnom pomere, a robím taktež všetko vrátane daňového priznania.Ty môžeš, lebo ty robíš závislú činnosť - teda podľa pokynov nadriadených. Okrem toho si súčasťou firmy = firma si sama urobí daň. priznanie.
Ja som SZčO, čo chcem robiť musím mať povolené na živnostenskom liste, alebo musím mať iný druh oprávnenia, v tomto prípade by išlo o činnosť daňového poradcu - načo musíš urobiť skúšky atď.
Fany
06.09.05,07:29
Mirkaska, nemôžeš do zmluvy doplniť aj finančné čiastky? Aspoň orientačne. Ja sa chystám na niečo podobné a priznám sa, nemám šajnu o cenových reláciách.
Vďaka.
Mirkaska
06.09.05,10:02
Mirkaska, nemôžeš do zmluvy doplniť aj finančné čiastky? Aspoň orientačne. Ja sa chystám na niečo podobné a priznám sa, nemám šajnu o cenových reláciách.
Vďaka.
Finančné čiastky sa nedajú napísať, lebo to závisí od konkrétnych podmienok v tej ktorej firme.
Ešte som sa ani ja nerozhodla, ale určite to bude paušál zahŕňajúci určitý počet položiek (do 100, 200 alebo 300) a zvyšné položky extra.

Budem vychádzať jedine z informácií uvedených tu na Porade a z toho, čo poznám v okolí. Ale je to ťažké.

Zmluvu si prečítala? Nemáš nejaké pripomienky?
Fany
06.09.05,10:54
Zmluva je myslím v poriadku. Len neviem určiť tie ceny. A čo ak zvýši počet dokladov, alebo bude chcieť aj nejaké iné služby, napr. napísať faktúru, nejaký list na úrad...?
svobodova
08.09.05,07:23
Tiež som nedávno skončila prac.pomer a spracúvam účtovníctvo na živnosť iba pár mesiacov. Pozerala som si cenníky, ktoré sú na webe. Ceny sa tam pohybujú približne takto:
zamestnanci - mzdy
prihláška/odhláška 200,- Sk
prac.zmluva 200,- Sk
spracovanie mzdy 300,- Sk/pracovník

vedenie účtovníctva:
JU - ceny za položky : 15-20,-Sk /položka
PU - ceny za položky : 20-25,-Sk /položka
paušál JU:
1500,- mesačne do 100 položiek
atď.

Ak by si chcela, pošlem Ti ešte ďaľšie príklady ako si účtovať služby. Ja radšej uprednostňujem paušál.
liba2
08.09.05,08:19
Paušál je pohodlnejší, ale nevýhodný vtedy, keď sa pohybuje počet dokladov aj počet zamestnancov hore-dole. Vždy jedna zo strán nato dopláca.
ormika
08.09.05,08:27
Dobrý deň, prosím Vás je tu niekto z okolia Trnavy a vie mi priblížiť trnavský cenník? Ja viem že je to dosť ťažké, ale na orientáciu to stačí. Veľmi pekne ďakujem a prajem krásny zbytok dňa.
Naďa
08.09.05,10:25
Nie som síce z Trnavy, ale pokúsim sa odpovedať o cenách z mojej praxe. Musím priznať, že nemám jednotnú sadzbu, ktorá je pevná. Moja sadzba sa odvíja aj od toho, či pokl. doklady vyhotovujem a tlačím ja, alebo firma. Od toho, či výkazy - odvody a DPH si nosí sama, alebo ja. Tiež sa snažím reagovať pružne na náročnosť a objem dokladov. Ak sa mu ich počet značne zníži, idem s cenou dolu. Ak zvýši, idem s cenou hore. A tiež od toho, čomu sa hovorí "ľudská stránka". Ak vidím, že sa SZČO snaží a je niekde na začiatku podnikania, dám mu sadzbu, ktorú utiahne a počkám si, kým sa rozbehne.

Asi som Ti s rozhodovaním veľmi nepomohla, ale chcela som tým povedať, že ceny je ťažko stanoviť pevne. Vždy závisí od viacerých ukazovateľov.
ormika
08.09.05,10:29
Ďakujem za odpoveď. Tak približne takýmto spôsobom to robím aj ja, len mňa by viac-menej zaujímali približné ceny v trnave a okolí.
tonkat
25.10.05,12:12
Kedy sa dá spracovávať účtovníctvo bez zmluvy? Alebo musí byť vždy zmluva medzi vykonávateľom a firmou(objednávateľom)?
tonkat
27.10.05,07:33
Kedy sa dá spracovávať účtovníctvo bez zmluvy? Alebo musí byť vždy zmluva medzi vykonávateľom a firmou(objednávateľom)?
Prosím opätovne o zabudnutú otázku č. 47. Vrelé díky!!
emily
11.03.06,19:21
Ahojte,


Otázne sú dve časti -
1. zodpovednosť za škodu - či je možné obmedziť jej výšku na 3- násobok mesačnej odmeny, resp. ako niekto navrhoval - rozdeliť jej splatenie do 12- nasledujúcich mesiacov, ktoré sa budú započítavať so splatnou odmenou za služby zo zmluvy o vedení účtovníctva
2. otázka možného zvýšenia odmeny - o infláciu - ako by bolo správne a dobré formulovať odsek o možnosť zvýšiť cenu o mieru inflácie.


Prosím Vás a načo sa odvolať v prípade obmedzenia zodpovednosti za škodu na troj- či 5-násobok paušálu. Klientovi sa to obmedzenie nepozdáva a šermuje obchodným zákonníkom.
KEJKA
11.03.06,21:59
Prosím Vás a načo sa odvolať v prípade obmedzenia zodpovednosti za škodu na troj- či 5-násobok paušálu. Klientovi sa to obmedzenie nepozdáva a šermuje obchodným zákonníkom.

a má pravdu. Obmedzenie sa takto formulovať nedá - to by mohol účtovníčku zamestnvať. Zmluvne beriem na seba " všetku zodpovednosť za chyby a nedostaky zistené kontrolou v rozsahu predloených dokladov. Zodpovednosti sa zbavím iba písomným upozornením na možné dôsledky zaúčtovania adresované konateľovi"
nie je to presný citát, ale význam je hádam jasný Za účtovné chyby nesie zodpovednosť účtovníčka. Ak však zaúčtuje niečo na príkaz (!!!), nechá si podpísať varovanie o možných dopadoch a je to vybavené. Každá škoda sa musí aj dokázať a prijať. Plnenie je už na dohode. Napr. až uhradí poisťovňa. Ved účtovnícke práce sa dajú poistiť.
emily
12.03.06,13:41
a má pravdu. Obmedzenie sa takto formulovať nedá - to by mohol účtovníčku zamestnvať. Zmluvne beriem na seba " všetku zodpovednosť za chyby a nedostaky zistené kontrolou v rozsahu predloených dokladov. Zodpovednosti sa zbavím iba písomným upozornením na možné dôsledky zaúčtovania adresované konateľovi"
nie je to presný citát, ale význam je hádam jasný Za účtovné chyby nesie zodpovednosť účtovníčka. Ak však zaúčtuje niečo na príkaz (!!!), nechá si podpísať varovanie o možných dopadoch a je to vybavené. Každá škoda sa musí aj dokázať a prijať. Plnenie je už na dohode. Napr. až uhradí poisťovňa. Ved účtovnícke práce sa dajú poistiť.
Ďakujem za názor.
Orsz
17.06.07,11:01
Obnovujem túto tému. Tento rok sa mi naskytlo pár nových klientov - všetci sú proti cenníkom, tento spôsob sa im nepáči. Ale aj ja chcem byť chránená, že ak bude viac dokladov, aby som to nerobila za dohodnutý paušál a naopak ak príde obdobie poklesu, aby nebol ten paušál neúmerný. Preto som to v zmluve vyriešila vetou takto:
"Odmena za vykonané práce bude účtovaná mesačne podľa rozsahu dokladov a vzájomnje dohody oboch strán."
V podstate suma - paušál bude rovnaký každý mesiac podľa ústnej dohody (akceptácia z druhej strany je zaplatenie faktúry) - a je tam možnosť, ak bude viac dokladov, aby táto cena bola vyššia. Upravovať to cez dodatky sa mi zdá náročné, lebo u mnohých sú striedavé obdobia, napr.3 mesiace majú útlm - potom 4 mesiace ožijú - potom 2 mesaice útlm - a tak dokola. Keďže mám s takými skúsenosti, uzavreli sme to takouto dohodou - a je to aj na dôvere oboch strán. Ja si nedovolím sa s cenou zahrávať, pretože by som mohla prísť o klienta - a na druhej strane nebudem robiť viac práce pre "pekné oči", a pre sumu dohodnutú v zmluve. Môže sa stať, že klient práve nezápasí s dostatkom financií a môže mi dodatok odmietnuť podpísať, a bude to zdĺhavý proces, možno postavený na sľuboch atď. A bohužiaľ tu ma zmluva nepustí.
Tak čo vy na to?
Pru
19.11.08,08:19
začala som rozmýšlať ako píšem smernicu o účtovaní, že manželova s.r.o. zakúpila účt. program v ktorom im robím účto, ale ako živnostník externe, ale začala som tam robiť účto aj inej spoločnosti, nemala by tam byť nejaká zmluva o prenájme?
liba2
19.11.08,10:42
začala som rozmýšlať ako píšem smernicu o účtovaní, že manželova s.r.o. zakúpila účt. program v ktorom im robím účto, ale ako živnostník externe, ale začala som tam robiť účto aj inej spoločnosti, nemala by tam byť nejaká zmluva o prenájme?s.r.o. nemôže prenajímať softvér - autorské právo.
Pru
22.11.08,20:53
a ako sa to dá ošetriť?
jaja99
22.11.08,21:15
Napíš do zmluvy, že software zabezpečí odberateľ. To snáď nie je zakázané. Prečítaj si licenčné podmienky, väčšinou sa nesmie používať monolicencia na viacerých počítačoch súčasne. Budeš ju používať len Ty, nie?
lindda
24.05.12,09:23
Dobrý deň, prepáčte ak sa pýtam od veci, ale zaujímalo by ma, či sa zo Zmluvy o poskytovaní služieb platia nejaké odvody. (SP, ZP, Daň).
Vďaka
srska
24.05.12,09:29
Dobrý deň, prepáčte ak sa pýtam od veci, ale zaujímalo by ma, či sa zo Zmluvy o poskytovaní služieb platia nejaké odvody. (SP, ZP, Daň).
Vďakazle položená otázka
lindda
24.05.12,10:17
Máme vyplácať odmenu za vystúpenie folklórneho súboru v rámci kul. podujatia. Nechceme im robiť príkaznú zmluvu, lebo od roku 2011 sa z príkaznej zmluvy platia odvody (nie pri všetkých ale väčšina áno). Počula som o možnosti, že sa dá uzatvoriť Zmluva o poskytovaní služieb a pýtam sa, či ako objednávateľ platíme potom za vykonávateľa nejaké odvody do SP a ZP, zo sumy, ktorú mu vyplatíme alebo je to tak ako to bolo pred r. 2011 pri príkazných zmluvách. Vyplatíme mu sumu a potom si to príkazník sám zdaňoval a príkazca (teda zamestnávateľ) s tým nemal žiadne starosti. Viem, že najlepšia alternatíva by bola Dohoda o vykonaní práce a tá momentálne v našom prípade nie je možná.