Opaleková Oľga- základná
21.04.09,10:47
dobry den! chceli by sme vediet, ci na skole s pravnou subjektivitou moze vykonavat funkciu uctovnicky priamy rodinny prislusnik pani riaditelky - sestry. dakujem
ivka70
21.04.09,08:57
Nemam vedomost, ze by sa pri zamestnavani pracovnikov skumali rodinne pomery buducich ci sucasnych zamestnancov.
Dokonca by som povedala, ze pokus o obmedzenie v takomto pripade by mohol byt v rozpore so zakonom o ochrane osobnych udajov /co koho do toho, s kym ma spolocnych rodicov/
judita1971
21.04.09,10:10
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme

§ 7

Podriadenosť zamestnancov

Zamestnancov, ktorí sú blízkymi osobami , a zamestnancov a fyzické osoby vykonávajúce verejnú funkciu, ktorí sú blízkymi osobami nemožno zaradiť do vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole druhého, okrem zamestnancov zastup. úradov SR v zahraničí a zamestnancov zamestnávateľa, u ktorého pôsobí len jeden vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom.

Kto je blízkou osobou § 116 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka
paťuška
27.10.10,07:09
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme

§ 7

Podriadenosť zamestnancov

Zamestnancov, ktorí sú blízkymi osobami , a zamestnancov a fyzické osoby vykonávajúce verejnú funkciu, ktorí sú blízkymi osobami nemožno zaradiť do vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole druhého, okrem zamestnancov zastup. úradov SR v zahraničí a zamestnancov zamestnávateľa, u ktorého pôsobí len jeden vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom.

Kto je blízkou osobou § 116 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka

Chcela by som sa spýtať na názor poraďákov, ako je to v prípade, keď starosta obce zamestnáva svoju manželku ako úradníčku na obecnom úrade. Nepáči sa to občanom ani poslancom, ale neviem nájsť presnú oporu v zákone.
Chobot
27.10.10,07:40
Chcela by som sa spýtať na názor poraďákov, ako je to v prípade, keď starosta obce zamestnáva svoju manželku ako úradníčku na obecnom úrade. Nepáči sa to občanom ani poslancom, ale neviem nájsť presnú oporu v zákone.

Však sama si citovala príspevok, kde je uvedená citácia zákona. Pokiaľ tá jeho manželka nepracuje ako jeho podriadená tak, ako je to uvedené v zákone (teda že podlieha pokladničnej alebo účtovnej kontrole), tak to nie je v rozpore so zákonom. Prečo by nemohli robiť na jednom úrade, pokiaľ nie sú v priamom (pracovno-)kontrolnom vzťahu...?
paťuška
27.10.10,10:08
Je to tak šalamúnsky napísané aj v zákone. Čo je chápané na obecnom úrade ako pokladničná alebo účtovná kontrola?

Ak starosta v spolupráci s manželkou rozhodujú o chode v obci, robí to zlú atmosféru, hlavne ak sú obaja "lakomci" pre obec, ale nie pre seba...
Sabadka
27.10.10,10:36
Je to tak šalamúnsky napísané aj v zákone. Čo je chápané na obecnom úrade ako pokladničná alebo účtovná kontrola?

Ak starosta v spolupráci s manželkou rozhodujú o chode v obci, robí to zlú atmosféru, hlavne ak sú obaja "lakomci" pre obec, ale nie pre seba...

Skúsim vysvetliť zjednodušene ak manželka nevedie obecnú pokladňu, nevykonáva účtovnícke práce, ale má na starosti napr. len vydávania rôznych potrvrdení, vedenie evidencie obyvateľsva a pod. teda neprichádza do styku s financiami obce tak tam môže pracovať.
paťuška
03.11.10,13:43
Pokladňu práve že vedie, prijíma predsa rôzne platby od občanov - úhradu daní, či iných poplatkov, nakupuje potrebné veci pre kanceláriu atď.
Chobot
03.11.10,14:13
Pokladňu práve že vedie, prijíma predsa rôzne platby od občanov - úhradu daní, či iných poplatkov, nakupuje potrebné veci pre kanceláriu atď.

Tak sa ťa spýtam - je teoreticky možné, aby ona spravila nejakú finančnú operáciu, ktorú jej schvaľuje jej manžel ako nadriadený? Ak áno, tak je tam stret záujmov a nesmú byť v takomto pracovnom (nadriadený-podriadená) vzťahu. Aj keby jej manžel vykonával kontrolu jej činnosti, aj vtedy je to neprípustné.
paťuška
03.11.10,16:15
Teoreticky to možné je, ak beriem napríklad nákup kancelárskych potrieb, čistiacich prostriedkov úradníčkou, ktorý jej schváli starosta (manžel). Aj keď na nákup chodia obaja.... a vtedy je na úrade "dovolenka".
Naozaj je to zamotané a neustále to občania pranierujú a mňa ako poslanca starosta stále odbije, že zákon mu to nezakazuje.

Ale keď čítam §7 slovko "alebo" napovedá, že vlastne [B]nemôžu byť zaradení do priamej podriadenosti alebo nadriadenosti (rozumiem tomu náš prípad...) alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej alebo účtovnej kontrole druhému,čo by asi mal byť vzťah starostu ku kontrolórovi obce.
Som už z toho magor, ale budeme mať OZ a potrebujem to predniesť aj s argumentami.
avoke
27.11.10,23:09
Ak 20 rokov zamestnáva starosta svoju manželku ako riaditeľku školy,nie je to stret záujmov, lebo jeden druhému nepodlieha účtovnej kontrole/podlieha kontrole obecného kontrolóra, ktorého si starosta riadne vyškolil za tie roky/....to je riadna blbosť a dokonalá diera v zákone!
Chobot
29.11.10,07:37
Ja by som išiel ešte ďalej,

zakazal by som zamestnavanie oboch manželov v tej istej firme,

okrem prípadu že ide o majiteľov firmy.(vtedy sa s tým neda nič spraviť)

Väčšinou sa v takýchto prípadoch jedna o čisté "zlatokopectvo".

Hej? A čo v takej banke, keď maželka robí na jednej pobočke a manžel napr. na ústredí na IT ... jasný tunel, nie? :rolleyes::rolleyes::D
blazonko
29.11.10,12:08
Jasné. Čiže keď budem (ak sa neskôr vydám) hľadať zamestnanie, podľa teba by som ho mala hľadať kdekoľvek, len nie tam, kde bude pracovať môj manžel????? Veď to je čistá volovina.
luba64
06.04.11,04:45
Mám jednu otázku. Môže manžel živnostník u seba zamestnávať svoju manželku v pracovnom pomere?Môže medzi manželami byť pracovno-právny vzťah ?Prípadne môže manželka u neho pracovať na dohodu?