igor@kraslan.sk
21.04.09,12:36
Dobry den,
chcel by som sa poradit:

zamestnavatel dohodol so zamestnancom v pracovnej zmluve 80% kratenie pracovneho casu miesto 40/tyzden len 32/tyzden.
cas je rozvrhnuty na 4 pracovne dni, teda 4 dni/tyzden oproti 5 dni/tyzden.

Na zaklade toho kratil dovolenku z 25 na 21 dni a z 20 dni na 21.5 dna.

Zmluva je zmenena od 1.4 na dobu neurcitu (takze asi na cely kalendarny rok 2009...), kratenie dovolenky tam nie je nijako upravovane.

Neviem sa nikde v zakonniku docitak ako a ci vobec ma pravo kratit dovolenku.


Vopred dakujem za vsetky prispevky.
ivka70
21.04.09,10:45
Narok na dovolenku je v ZP dany v tyzdnoch, nie v dnoch.
Narok na dovolenku vam zostal napr. 5 tyzdnov, co je 5x32 /160/ hodin podla vasho aktualneho pracovneho casu.
Kedze kazdy vas den ma 8 hodin 160/8 = 20 - je spatny prepocet naroku na dovolenku na vase pracovne dni /nakolko v piatok, kedy nepracujete, si nebudete brat ani dovolenku/.

Tento prepocet je na cely rok.
Ak ste od zaciatku roka pracovali 40 hod/tyzdenne a od nejakeho casu len 32/ hod/tyzdenne, treba takto prepocitat len narok od daneho datumu.

Tento prepocet je vlastne rovnaky ako prepocet dovolenky pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case.
igor@kraslan.sk
22.04.09,06:00
Dakujem za reakciu.
Ak som to srpavne pochopil, tak by sa dalo ist jednoducho priamou umerou na vypocet.
Problem je za ak berieme do uvahy 4 tyzdne narok na dovolenku, tak aj tak myslim ze by zamestnavatel mal za prve tri mesiace dat plnu dovolenku a za zvysnych devat skratenu. Mozno som to zle spocital, ale aj tak mi vychadza 17 dni a nie 16,5

Dakujem