tinkas
21.04.09,12:53
mozem sa spýtat..idem robit inventarizáciu pokladni za rok 2008, ale nechápem ked mi mi robí na pokladni rozdiel 0,65 čo stým? a čo sa týka valutovej pokladne ta sa inventarizuje k 31.12.2008 kurom NBS..čiže ten rozdiel je kurzový zisk alebo strata a treba to zaučtovat?
atka4
21.04.09,11:41
mozem sa spýtat..idem robit inventarizáciu pokladni za rok 2008, ale nechápem ked mi mi robí na pokladni rozdiel 0,65 čo stým? a čo sa týka valutovej pokladne ta sa inventarizuje k 31.12.2008 kurom NBS..čiže ten rozdiel je kurzový zisk alebo strata a treba to zaučtovat?
Inventarizáciu k 31.12. či už v Skk alebo valutovej pokladne bolo treba urobiť 31.12..
Ale pravdepodobne zápisnočne "dorábaš" povinnosti v zmysle zákona o účt. za predchádzajúci rok.

Našla si rozdiel v Skk pokladni 0,65 hal.
Keby si urobila inv. podľa zákona v správnom čase, t.j. 31.12., uvedený rozdiel, kt. ti vznikol - nepíšeš ako vznikol, či máš viac alebo menej hotovosti v pokladni a podobne, či ti nesedí účet 211/an so skutočným stavom a podobne, tak sa ťažko vyjadriť.

Každopádne, ak by si tú inventarizáciu urobila 31.12., ako bolo treba, uvedený rozdiel by si našla a opravila možno len nejaký preklep, alebo zaúčtovala manko a lebo prebytok.

Ak robiš inven. valút, kontroluješ fyzický stav hotovosti v CM, t.j. viac menej ťa nezaujíma hodnota v Skk. Kurzové rozdiely zaúčtuješ k 31.12..

Inventarizovať hotovosť by ste mali minimálne 4 x do roka /môžte aj viac-krát podľa zvyklostí firmy a pod. /. Nemusí to byť vždy posledný deň štvrťroka, ale akýkoľvek iný deň v roku. Mali by ste na to mať vypracovaný plán inventúr.