fiunko
21.04.09,12:57
Dobrý deň všetkým,
prosím Vás má tu niekto skúsenosti s tepelným čerpadlom typu vzduch-voda. Staviam rodinný dom a veľmi o tom uvažujem. Ideálny by bolo ak by to niekoľko mal inštalované.

Ďakujem
mvlko
21.04.09,17:53
Dobry den,

ja osobne nemam, ale v rodine ho maju a su s nim spokojny. Ja osobne ho tiez planujem, ale typu voda-voda. Detailne info si mozte najst na www.mastertherm.sk a je tam aj online poradna s kopou zodpovedanych otazok.
fiunko
22.04.09,10:44
a vieš mi prosím povedať aký typ majú a koľko asi platia ročne? ja chcem vzduch - voda o výkone 18kW, staviam do o rozlohe 290m2, preto také silnejšie
mvlko
22.04.09,17:11
To veru neviem ale mozem sa spytat :) 18kW je dost vela... ono nejde ani tak o rozlohu ako o to ake mas tepelne straty... Ja mam na svoj 330m2 planovane 13kW cerpadlo.
Ak zistim tu sumu dopisem neskor.
fiunko
23.04.09,05:25
U mňa je to takto, mám projekt z roku 2002 a stavba je navrhnutá z porothermu 38 bez zateplenia a tam sú vypočítané straty 21,5kW. Ale je to budem zateplovať polystyrénom 8cm čím tie straty budú iste nižšie ale neviem o koľko presne. Preto to 18kW čerpadlo. A ty plánuješ vykurovanie podlahové alebo? Ja chcem radiátormi s tepelným pádom 50/40, ktorý čerpadlu vyhovuje.
mvlko
23.04.09,10:40
Ja mam navrhnute 13kW cerpadlo. Tehlu mam tu istu ako ty 38P+D Porotherm s tepelno-izolacnou maltou a na to pojde este 10 EPS. A na to pojde este tepelno-izolacna omietka. Okna budu 3-sklo. Takze asi preto iba 13kW... Kurenie bude podlahove.
Mne straty pocitala firma co ma uz nejake projekty s TC za sebou tak sa spolieham, ze to vyratali dobre :)
Ferdosondo
23.04.09,14:38
Ja mam navrhnute 13kW cerpadlo. Tehlu mam tu istu ako ty 38P+D Porotherm s tepelno-izolacnou maltou a na to pojde este 10 EPS. A na to pojde este tepelno-izolacna omietka. Okna budu 3-sklo. Takze asi preto iba 13kW... Kurenie bude podlahove.
Mne straty pocitala firma co ma uz nejake projekty s TC za sebou tak sa spolieham, ze to vyratali dobre :)
Vieš, že na tepelnoizolačnej malte a tepelnoizolačnej omietke je tepelnoizolačný len názov ?
A ešte jednu vec, nikdy sa nespoliehaj na obchodníka, že Ti niečo dobre vyrátal. Vždy si to prever.
kyblik
23.04.09,16:30
Asi preto sme na porade, ze tu sa da potvrdit, prip. vyvratit teoria predajcov o stratach tepla...:rolleyes:
mvlko
23.04.09,20:22
Vieš, že na tepelnoizolačnej malte a tepelnoizolačnej omietke je tepelnoizolačný len názov ?
A ešte jednu vec, nikdy sa nespoliehaj na obchodníka, že Ti niečo dobre vyrátal. Vždy si to prever.
Priznam sa neviem. Mohol by si mi to vysvetlit?
Ferdosondo
24.04.09,04:55
Mvlko, 1 cm TI omietky a murmalty má zhruba taký tepelný odpor ako 0,18 cm polystyrénu. Takže vplyv na celkový tepelný odpor majú tieto zázraky minimálny. Je to len spôsob ako vytiahnuť z investora čo najviac peňazí. Dá sa povedať, že sú to vyhodené peniaze, ktoré radšej môžeš investovať do väčších hrúbok izolácií a nielen na múry, ale aj strechy a podlahy.
Strata 13kW pri novostavbe je strašne vysoká. Samozrejme ak nemáš okolo 300m2. Normálne je tak okolo 3-6kW. Takže uberal by som sa smerom maximálneho zníženia tepelných strát. Keď sa dostaneš na rozumné hodnoty zistíš, že tepelné čerpadlo je už nerentabilné a ušetríš ďalšie peniaze.
rokan
24.04.09,06:39
Je dyskutabilne ci sa oplati viac investovat do zateplenia ako do vykonnejsieho tepelneho cerpadla.Ale urcite je ekologickejsie zateplit.

Viem ze zas na druhu stranu cena tepelneho cerpadla z vyssim vykonom nieje o moc vyssia (10Kw a 14KW napriklad), kôli tomu ze vymennik a kompresor vyssich rad su cenovo dost blizke.
Ja by som odporucil poradit sa s odbornikmi a neobracat sa na jednu firmu.

napriklad fiving.sk
fiunko
24.04.09,11:15
cenový rozdiel medzi jednotlivými čerpadlami do výkonu 18kW je cca 5 000,- čo je pri sume 270 000,- iba chlp. rozdiel medzi 18kw a 22kW je už cca 80 000,- čo je niečo zaváži, čiže osobne si myslím, že je úplne fuk či mám 13kW alebo 18kW tepelné čerpadlo.

Vie tu niekto seriózne povedať aké straty má zateplená novostavba? Poprosím uviesť materiály (tehla+zateplenie) dík
brumteles
24.04.09,11:50
cenový rozdiel medzi jednotlivými čerpadlami do výkonu 18kW je cca 5 000,- čo je pri sume 270 000,- iba chlp. rozdiel medzi 18kw a 22kW je už cca 80 000,- čo je niečo zaváži, čiže osobne si myslím, že je úplne fuk či mám 13kW alebo 18kW tepelné čerpadlo.

Ach jaj, zase niekto kto si precital reklamny prospekt a nerozmysla.
Cenovy rozdiel medzi tymi cerpadlami moze byt maly, lenze tych 5kW tepelnych strat budes celu vykurovaciu sezonu platit KAZDU HODINU (pomerne podla dennostupnov vonkajsej teploty). Takze za priemernu vykurovaciu sezonu je to asi 13000 kWh. Skus napr. http://vytapeni.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=47&h=38&obor=5
Takze presne tak ako pise Ferdosondo - ak chces usetrit (a to asi chces - tepelne cerpadlo preds nic kvalitativne neprinasa - skor naopak - huciacu vonkasiu jednotku) tak najskor zniz tepelne straty na rozumnu hodnotu a potom zistis ze tepelne cerpadlo nepotrebujes.
deli.
24.04.09,11:56
cenový rozdiel medzi jednotlivými čerpadlami do výkonu 18kW je cca 5 000,- čo je pri sume 270 000,- iba chlp. rozdiel medzi 18kw a 22kW je už cca 80 000,- čo je niečo zaváži, čiže osobne si myslím, že je úplne fuk či mám 13kW alebo 18kW tepelné čerpadlo.

Vie tu niekto seriózne povedať aké straty má zateplená novostavba? Poprosím uviesť materiály (tehla+zateplenie) dík

fiunko, seriozne ti to tu nepovie nikto. Tepelne straty nezalezia iba na materialoch stien. Najdolezitejsie su tvar objektu, podlaznost, poloha vzhladom k svetovym stranam. Druhorade, ale tiez dolezite, su materialy stien, ale rovnako aj izolacie strechy, podlahy. momentalne "vychytene" tzv. "bungalovy", co su v skutocnosti jednopodlazne domy (ale niektori maju aj dvojpodlazny bungalov so suterenom :cool:) maju vyssie tepelne straty ako dvojpodlazny dom s takou istou zastavanou plochou. Atd atd.
Dobre navrhnuty dom ma straty cca 6 kW. Zle navrhnuty dom (a moze byt vzhladom taky isty) ma obvykle straty 13-14 kW.
spanielka21
24.04.09,13:07
Ahojte, mierne mimo temy, ale nema niekto z vas skusenosti s cerpadlom zem/voda? Je potrebny predtym nejaky geologicky prieskum alebo ako zistit, co za cerpadlo by bolo pre nas najvyhodnejsie? Teda nechcela by som platit za geologicky prieskum, je to velmi drahe, a neviem, ci sa da do crepadla pustit aj bey neho, len v spolupraci s firmou predavajucou to cerpadielko. Dakujem pekne za vase prispevky ... :))
fiunko
24.04.09,13:46
aha, čiže ak mám projekt z roku 2002 bez zateplenia a v ňom vyrátané straty 21kW je to asi blbosť:-( je to dvojposchodový dom s pivnicou z porothermu 38.

ja to chcem zmeniť o zateplenie EPS o hrúbke 8cm.
fiunko
24.04.09,15:51
a vie mi tu niektpňo povedať koľko na m2 vyjde podlahové kúrenie, taká hrubá cena
fiunko
24.04.09,16:56
a len tak by the way, na TČ sa vzťahuje sadza D11 a nie je o moc lacnejšia ako iné a za posledné dva roky šla vyššie o 17 a o 19%, čiže neviem za koľko sa investícia 500 000 SK vráti pri takomto tempe, tuším ostanem pri kondenzačnom kotli:-)
Ferdosondo
24.04.09,18:47
aha, čiže ak mám projekt z roku 2002 bez zateplenia a v ňom vyrátané straty 21kW je to asi blbosť:-( je to dvojposchodový dom s pivnicou z porothermu 38.

ja to chcem zmeniť o zateplenie EPS o hrúbke 8cm.
Nemusí to byť blbosť, záleží od veľkosti domu a použitej izolácie. Veľké straty môžu byť cez strechu, podlahu a okná. Závisí to od hrúbky izolácie. Chceš dať zateplenie 8 cm. Izolácia sa nedáva podľa toho, koľko dal sused, ale podľa toho, akú tepelnú stratu chceš dosiahnuť.
zedino
24.04.09,19:56
a len tak by the way, na TČ sa vzťahuje sadza D11 a nie je o moc lacnejšia ako iné a za posledné dva roky šla vyššie o 17 a o 19%, čiže neviem za koľko sa investícia 500 000 SK vráti pri takomto tempe, tuším ostanem pri kondenzačnom kotli:-)



nemozem nic ine len s tym suhlasit, pri sucasnych cenach a pozrite sa kam to elektrarne dotiahli vzhladom na nove trifikacie!!!! vsetci do jedneho maju horibilne nedoplatky, aspon teda ti co ich poznam ja, investicia do TC je nerentabilna, samotne cerpadlo odide skor nez sa vrati investicia do neho, aktualne je to super technologia, ma buducnost, ale momentalne je z neznamych pricin predrazena a to neuveritelnym sposobom
fiunko
25.04.09,13:03
Nemusí to byť blbosť, záleží od veľkosti domu a použitej izolácie. Veľké straty môžu byť cez strechu, podlahu a okná. Závisí to od hrúbky izolácie. Chceš dať zateplenie 8 cm. Izolácia sa nedáva podľa toho, koľko dal sused, ale podľa toho, akú tepelnú stratu chceš dosiahnuť.

je jasné, že chcem min. tepelné straty, to je hádom logické:) chcem zmeniť projekt o to zateplenie 8cm EPS a strechu 25cm vlnou. to by hádam malo byť dosť, myslím, že to je celkom slušný priemer, či ani nie?

ako cítim z tvojej averzii voči TČ aby by si tie prachy vrazil do zateplenia napr. na steny EPS+vlnu a bral bežný kondenzačný kotol a ešte ti cca 200 000 korún ostane v porovnaní s nákladmi na montáž TČ. na rovinu poviem na TČ o výkone 18 kW mám dve ponuky 550 - 590 000 čo je ozaj dosť a keď si pozrieme sadzu D11 tak pri bežnej ročnej spotrebe to vychádza na cca 40 -45 000 čo je porovnateľné s plynom, plyn na dom o ploche 290m2 cca 60 000 čiže o návratnosti TČ začínam pochybovať.
Ferdosondo
25.04.09,18:31
Tiež som naklonený novým technológiám a pred začatím stavby som uvažoval o TČ. Ale výpočtami som dospel k tomu, že je to nenávratná investícia, kôli obstarávacím nákladom a životnosti. Tak som sa nakoniec dopracoval k tomu, že najekonomickejšie je investovať do zateplenia.
K tým hrúbkam: 25 cm do strechy je tak akurát, 8 cm na steny je málo, ale vždy lepšie ako nič, pozor však na rosný bod, ktorý je pri 8cm pravdepodobne v murive. Do podlahy aspoň 10cm EPS.
Každopádne je však treba spočítať tepelné straty a podľa toho vybrať typ a veľkosť kúrenia.(pri nízkych stratách je dokonca elektrina výhodnejšia ako plyn).
Ferdosondo
25.04.09,18:48
Až teraz som si všimol, že máš 290m2. Tak tá strata 21kW je dosť možná. Ak ešte nemáš postavené, tak by som zmenil hneď ako prvé hrúbku obvodového múru na 25cm + 20 cm EPS, 25-30cm do strechy, 10-14cm do podlahy. Nemal by byť problém dostať sa pod stratu 10kW(treba spočítať). V zime som niekoľkým ľuďom počítal straty, ale teraz mám dosť málo času.
fiunko
26.04.09,05:01
Až teraz som si všimol, že máš 290m2. Tak tá strata 21kW je dosť možná. Ak ešte nemáš postavené, tak by som zmenil hneď ako prvé hrúbku obvodového múru na 25cm + 20 cm EPS, 25-30cm do strechy, 10-14cm do podlahy. Nemal by byť problém dostať sa pod stratu 10kW(treba spočítať). V zime som niekoľkým ľuďom počítal straty, ale teraz mám dosť málo času.

Práveže už mám celú hrubú stabu, použil som porotherm 38. Čiže ak 8cm EPS je málo kvôli rosnému bodu tak navrhuješ akú hrúbku? S tou strechou i podlahou súhlasím.

Ináč je to sakra veľké, pivinica cca 90m2, prízemie a podkrovie po 100m2 a plus na prízemí 2 francuzke okná (okná mám drevenné), čo je tiež pre únik tepla ako stvorené (je to východná strana).

Čiže ak si zamietol TČ, čomu chápem tak si dal predpokladám kondenzačný kotol alebo? Ktorý výrobca je schopný lebo ponuka je ozaj sakra široká?

Ako vidím, tuším si najprv pôjdem spraviť stavebnú fakultu, následne postavím niekomu 3 domy a potom dokončím ten svoj:)
Ferdosondo
26.04.09,08:09
Mám menší dom 126 m2 s nižšími stratami okolo 6300 kWh/rok. Preto som sa rozhodol pre elektrinu s vykurovacími káblami. Staval som z Ytong 375, ale dnes by som už dal Ytong250+20cm EPS(tá stavebná by sa zišla:)). Pre Tvoj prípad však elektrina nebude už výhodná. Pre Teba bude asi najlepší kondenzačný kotol. V tomto obore som však nie doma a tu budeš potrebovať rady od niekoho iného. Pozor však na kurenárov, ktorí všade dávajú jeden typ(24kW "veď je to všade dobré").
Rosný bod je miesto, kde sa pri určitej vlhkosti a teplote zráža para na vodu a je tam riziko vzniku plesní. K výpočtu rosného bodu je treba vedieť, akú budeš mať v dome priemernú vlhkosť a aká je priemerná teplota v zime, tam kde máš postavené. Môj odhad je, ale je to len odhad, že 38cm porotherm + 12cmEPS by tento problém už riešilo.
fiunko
26.04.09,12:47
Mám menší dom 126 m2 s nižšími stratami okolo 6300 kWh/rok. Preto som sa rozhodol pre elektrinu s vykurovacími káblami. Staval som z Ytong 375, ale dnes by som už dal Ytong250+20cm EPS(tá stavebná by sa zišla:)). Pre Tvoj prípad však elektrina nebude už výhodná. Pre Teba bude asi najlepší kondenzačný kotol. V tomto obore som však nie doma a tu budeš potrebovať rady od niekoho iného. Pozor však na kurenárov, ktorí všade dávajú jeden typ(24kW "veď je to všade dobré").
Rosný bod je miesto, kde sa pri určitej vlhkosti a teplote zráža para na vodu a je tam riziko vzniku plesní. K výpočtu rosného bodu je treba vedieť, akú budeš mať v dome priemernú vlhkosť a aká je priemerná teplota v zime, tam kde máš postavené. Môj odhad je, ale je to len odhad, že 38cm porotherm + 12cmEPS by tento problém už riešilo.
V projekte mám navrhnutý plynový kotol 26kW, ktorý by mal iste stíhať ako som sa bavil s ľuďmi, čo majú domy podobnej rozlohy a konštrukcie a pritom zateplovali 8cm EPS. Ja som chcel ušetriť na plyne, pri takomto dome to je cca 60-65 000,-/rok preto som overovalo to TČ ale to mi vychádza na 40 000,- čo nie je moc rentabilné.
Ale asi nechám kondenzačný kotol a ušetrené prachy (400 000,-) vrazím do zateplenie. Možno dám EPS a na to ešte nejakú vlnu.
Ferdosondo
30.04.09,04:41
Kôli čomu chceš na EPS dávať ešte aj vlnu?
fiunko
30.04.09,05:19
oproti môjmu bytu tak stavajú panelák, 10 EPS a na to dávajú ešte 10 vlnu. ale ja dám len 10cm EPS a basta, žiadna veda to na 38 porotherm musí byť dosť.
dracul
30.04.09,05:45
Nazdar Ferdosondo.
cim ides zateplovat, a hlavne akou hrubkov?
fiunko
30.04.09,13:36
mám 38 porotherm a chcem daž 8cm EPS, podľa mňa by to malo byť dosť:-)
Ferdosondo
01.05.09,04:28
oproti môjmu bytu tak stavajú panelák, 10 EPS a na to dávajú ešte 10 vlnu. ale ja dám len 10cm EPS a basta, žiadna veda to na 38 porotherm musí byť dosť.
A nedávajú tú vlnu až od výšky 22,5m? Požiarny predpis hovorí o tom, že od 22,5 m musí byť zateplené už len nehorľavým materiálom (Aj keď sa len málokedy dodržuje). Nezdá sa mi že by na panelák dávali v jednej vrstve EPS a na to vlnu. Ale možné je všetko:)
Fiunko "musí byť dosť". Zatepľuje sa podľa toho, aké straty chceš dosiahnuť a tým pádom aké kúrenie zvoliť . Ak máš záujem spravím Ti výpočet tepelných strát (aj keď času je málo). Potrebujem k tomu: plochu okien +"k", plochu obvodových múrov, plochu podlahy, plochu stropu- šikminy+strop. K tomu Tebou uvažované hrúbky zateplenia v strope, podlahe a obv. múre. Toto mi môžeš poslať na SS(ak chceš)
Ferdosondo
01.05.09,04:44
Nazdar Ferdosondo.
cim ides zateplovat, a hlavne akou hrubkov?
Strop mám 26 cm, podlaha 8cm( čo ma mrzí, že málo:)), múry 15cm EPS. Ty si sa už rozhodol? A ideš dávať tie káble do podlahy?
fiunko
01.05.09,05:25
A nedávajú tú vlnu až od výšky 22,5m? Požiarny predpis hovorí o tom, že od 22,5 m musí byť zateplené už len nehorľavým materiálom (Aj keď sa len málokedy dodržuje). Nezdá sa mi že by na panelák dávali v jednej vrstve EPS a na to vlnu. Ale možné je všetko:)
Fiunko "musí byť dosť". Zatepľuje sa podľa toho, aké straty chceš dosiahnuť a tým pádom aké kúrenie zvoliť . Ak máš záujem spravím Ti výpočet tepelných strát (aj keď času je málo). Potrebujem k tomu: plochu okien +"k", plochu obvodových múrov, plochu podlahy, plochu stropu- šikminy+strop. K tomu Tebou uvažované hrúbky zateplenia v strope, podlahe a obv. múre. Toto mi môžeš poslať na SS(ak chceš)

Na tom paneláku vlnu dávajú od prvého poschodia, na prízemí budú obchody a je to prízemie a 4 nadzemné podlažia. Takto robia všetky nové domy v našej štrvti /Trnávka v BA/.
Ten výpočet tepelných strát by ma potešil, narátam plochy a pošlem, ďakujem veľmi pekne.
Ešte sa chcem opýtať aké omietky by si dal dnu, ja uvažujem o bežnom type žiadna sádrová a pod. čo ty na to?
fiunko
02.05.09,16:25
ešte jedna odoborná otázka majstri:-) ako najlepšie zatepliť podlahu, mám novostavbu (hrubú stavbu), podpivničenú, prízemia a podkrovie. pýtam sa ako a čím zapeliť jednotlivé podlahy, dík
fiunko
08.05.09,06:10
A nedávajú tú vlnu až od výšky 22,5m? Požiarny predpis hovorí o tom, že od 22,5 m musí byť zateplené už len nehorľavým materiálom (Aj keď sa len málokedy dodržuje). Nezdá sa mi že by na panelák dávali v jednej vrstve EPS a na to vlnu. Ale možné je všetko:)
Fiunko "musí byť dosť". Zatepľuje sa podľa toho, aké straty chceš dosiahnuť a tým pádom aké kúrenie zvoliť . Ak máš záujem spravím Ti výpočet tepelných strát (aj keď času je málo). Potrebujem k tomu: plochu okien +"k", plochu obvodových múrov, plochu podlahy, plochu stropu- šikminy+strop. K tomu Tebou uvažované hrúbky zateplenia v strope, podlahe a obv. múre. Toto mi môžeš poslať na SS(ak chceš)

dostal si tie moje podklady?
jelen077@azet.sk
17.05.09,20:14
Akú má životnosť tepelne čerpadlo? Počul som, že iba nejakých 20 rokov. A čo potom? Znova investovať do kurenia? neviem neviem.....to sa mi moc nepáči vyvaliť 15 000 - 18 000 eur za kurenie a po 20 rokoch znova do toho investovať.