Ociviste
21.04.09,13:01
Dobry den, skusala som hladat nieco ohladom uctovania gastro listkov, ale nepodarilo sa mi. Potrebovala by som poradit, ako mam uctovat stravne listky pri SZCO. Podla noveho si moze SZCO nakupit a dat do nakladov stravne listky. Viem mi prosim niekdo poradit, ako sa to uctuje v JU. Ako mam zauctovat fakturu, ci v plnej vyske atd? Dakujem
Milan Benka
21.04.09,11:02
Skúste ešte hľadať, bolo to tu podrobne rozobrané.
ego.mc
21.04.09,11:03
Nie je to novinka, platí to už cca 2 roky.
Pozrite si napríklad tému Stravné a SZČo.
hanelie
21.04.09,11:36
usmernenie drsr:http://www.doxx.sk/pics/stanovisko_dr_sr.pdf
rešerš: szčo - nákup SL = VNZD / cenina/ - na konci mesiaca ID prevedie ako VOZD - odpočet dph z provízie neuplatňuje /max. 3,60€

ak kupuje SL pre zamestnancov môže aj spätne - / potom sa úhrada hneď rozčleňuje VOZD + VNZD / ak kúpi presný počet SL podľa odpr. dní
dph z provízie si môže uplatniť
Ociviste
21.04.09,11:46
Takze ak napr. fa na stravne listky je 30€ provizia je 0,50 € a DPH je 0,30 (su to vymyslene ciastky aj to rozdelenie dph a pod.) Tak ak som spravne pochopila zaevidujem v Alfe fa na celu sumu, tak ako som ju dostala. Ked budem uctovat uhradu tej faktury tak 30 €dam ako VNZD, proviziu 0,50 uctujem ako prevadzkovu reziu ale nedam tam DPH, cize to nebude s dph a nasledne vytvorim treti doklad na DPH 0,30 a ten ako zauctujem, alebo sa vobec neuctuje.
hanelie
21.04.09,12:26
nevzniká nárok na vrátenie tejto DPH / odpočet, / ale celý výdavok za províziu učtujeme ako VOZD / PR
Ociviste
22.04.09,17:59
Takze este raz ked mam fakturu na 68 € za stravne listky a 4 € ako proviziu tak to zaevidujem ako fakturu. 68 eur dam bez DPH a zvysne 4 eura dam s DPH.
Uhradu nasledovne robim tak ze celych 68 eur dam ako VNZD a zvysok 4 eura dam ako prevadzkovu reziu, ale DPH z tej provizie nedavam do odpocitalenej polozky, ktora znizuje uhradu dane za stvrtrok.
Pocula som ze sa to ale rozratava na 45 a 55 % je to tak alebo celych 68 eur davam do VNZD.
dakujem za odpoved.
Rozalka
22.04.09,18:19
Počula si dobre, rozratáva sa 45 a 55 %, ale vzťahuje sa to len na zamestnancov. Pre SZČO je VOZD 68 E (v tvojom prípade).
Ociviste
22.04.09,19:02
Ja mam uz z toho gulas. Takze 68 eur aj s proviziou uctujem tak ako bola vystavena. Pri uhrade potom zauctujem ako VOZD alebo VNZD. Lebo hore mam pisane ze je to VNZD. Tak ako je to?
veronikasad
22.04.09,19:11
Ja mam uz z toho gulas. Takze 68 eur aj s proviziou uctujem tak ako bola vystavena. Pri uhrade potom zauctujem ako VOZD alebo VNZD. Lebo hore mam pisane ze je to VNZD. Tak ako je to?
Faktúru zeviduješ v knihe záväzkov.
Úhradu faktúry účtuješ :
- stravné lístky = VNZD
- provízia, vrátane DPH = VOZD /aj keď by bol živnostník platitelom DPH, nemá nárok na odpočet DPH zo stravných lístkov/.

Mesačne cez interný doklad na základe evidencie dochádzky preúčtuješ počet spotrebovaných stravných lístkov do VOZD.

Môžeš si kúpiť SL na viac mesiacov, nedajú sa dokúpiť spätne.
Ociviste
22.04.09,19:16
Dakujem Vam za vsetky odpovede. Dufam, ze na zaklade takeho detailneho rozpisu to uz zvladnem. Este raz dakujem a prajem pekny zvysok dna. :-)
Ociviste
23.04.09,19:16
Este jedna mala otazocka. Ked tu fakturu evidujem do evidencie zavazkov, tak proviziu tiez davam ako s DPH nulovou, aby sa neuplatnila DPH? (Ja pracujem v Alfe) Alebo len dam zrus, ked sa ma to bude pytat, ci zaevidovat do evidencie DPH, tak to odmietnem?
Dakujem
Ociviste
23.04.09,19:59
Este jedna mala otazocka. Ked tu fakturu evidujem do evidencie zavazkov, tak proviziu tiez davam ako s DPH nulovou, aby sa neuplatnila DPH? (Ja pracujem v Alfe) Alebo len dam zrus, ked sa ma to bude pytat, ci zaevidovat do evidencie DPH, tak to odmietnem?
Dakujem

Prosim, viete niekto poradit? Este raz dakujem:(
veronikasad
23.04.09,20:50
Este jedna mala otazocka. Ked tu fakturu evidujem do evidencie zavazkov, tak proviziu tiez davam ako s DPH nulovou, aby sa neuplatnila DPH? (Ja pracujem v Alfe) Alebo len dam zrus, ked sa ma to bude pytat, ci zaevidovat do evidencie DPH, tak to odmietnem?
Dakujem
Dáš to do nulovej sadzby vrátane DPH a nezaeviduješ do evidencie DPH.
Ociviste
24.04.09,10:28
Dakujem vsetkym za odpoved.
Zuna 3
17.08.09,11:19
Chcem sa opýtať na DPH z provízie za nákup stravných lístkov , prečo sa
nemôže uplatniť DPH?
Paula
17.08.09,11:37
Chcem sa opýtať na DPH z provízie za nákup stravných lístkov , prečo sa
nemôže uplatniť DPH?



zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Napriek skutočnosti, že podľa § 19 ods.2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, z hľadiska zákona o DPH nemožno považovať tieto náklady za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania. Na základe uvedeného fyzickej osobe, platiteľovi dane v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane.
Zuna 3
17.08.09,11:42
zabudla som napísať že sa jedná o províziu sa strav.lístky pre zamestnancov . Prosím o odpoveď aj keď sa to pýtam v zlej
téme.
Tweety
17.08.09,11:43
zabudla som napísať že sa jedná o províziu sa strav.lístky pre zamestnancov . Prosím o odpoveď aj keď sa to pýtam v zlej
téme.
Ak sa jedná o zabezpečenie stravov. zamestnancov, tu nie je žiadne obmedzenie, nárok na odpočet vzniká.
veronkaj
18.08.09,08:04
pokial sa pozriete do témy ceniny tam je podrobný rozpis ako zaúčtovať faktúru za stravné lístky, musí to ísť cez priebežné položky a na szčo sa neuplatňuje na konci mesiaca ID ale výdav. dokladom
- ID sa robí v PU

ˇbud sa to môže riešiť pokladňou - ceninovou alebo potom ak je jedna tak len cez pr. položky, ten postup je tam prehladne vypísaný
Ociviste
26.02.10,20:46
Ak sa jedná o zabezpečenie stravov. zamestnancov, tu nie je žiadne obmedzenie, nárok na odpočet vzniká.


Dobry vecer,
takze ak SZCO nakupuje stravne listky pre svojho zamestnanaca, postup uctovania je presne taky isty, ako pri SZCO (seba sameho), ibaze sa uplatnuje DPH?
A uhrada ide klasicky do VOZD ako prevadzkova rezia, alebo som to zaradila zle?
Dakujem za odpoved.
Ociviste
28.02.10,09:18
Dobry vecer,
takze ak SZCO nakupuje stravne listky pre svojho zamestnanaca, postup uctovania je presne taky isty, ako pri SZCO (seba sameho), ibaze sa uplatnuje DPH?
A uhrada ide klasicky do VOZD ako prevadzkova rezia, alebo som to zaradila zle?
Dakujem za odpoved.

Prosim, vie niekto poradit? Uz na zaciatku som pisala otazku a dostala som aj odpoved, ale este ma nieco napadlo.
Dakujem
Bambit
28.02.10,13:29
Ak má SZČO nárok na stravné 3,60€ a nemá zakúpené gastro lístky, stravuje sa za vlastné, je možné si túto sumu započítať do nákladov v DP ako odpočítateľnú položku ?
Anik
28.02.10,13:42
nie musí mať blok z reg. pokladne reštaurácie, alebo stravný lístok
ináč si to uplatniť nemôže, iba v prípade, že ide na služobnú cestu inde ako je miesto bydliska a uplatňuje si potom diety
Paula
28.02.10,13:43
Ak má SZČO nárok na stravné 3,60€ a nemá zakúpené gastro lístky, stravuje sa za vlastné, je možné si túto sumu započítať do nákladov v DP ako odpočítateľnú položku ?


pozri:

http://www.porada.sk/1155376-post13.html
ani1
28.02.10,13:54
Ja mám z toho už miš-maš, tak strašne veľa sa píše o tých stravných lístkoch...... dostala som sa potiaľto:
SZČO - neplatca dph -
stravné lístky si objednal na celý rok - prišla faktúra
1. hodnotu stravných lístkov som zaúčtovala ako VNZD
2. ostatné položky (balné a poštovné atď) som dala ako VOZD(prev.réžia)
3. stravné lístky som dala do cenín a na konci každého mesiaca zaúčtujem toľko stravných lístkov, koľko použil do VOZD - prev. réžia -
a teraz otázka - ale ako to zaúčtujem - ako nepen? a interným dokladom? ale ID by sa malo len na konci roka, nie?
prosím pomôžte....
Lianka
28.02.10,14:23
a teraz otázka - ale ako to zaúčtujem - ako nepen? a interným dokladom? ale ID by sa malo len na konci roka, nie?
prosím pomôžte....

Na zaklade ID, uctujes priebezne (napr. ja uctujem kvartalne). Uctovnictva sa ma viest priebezne, tak preco az na konci roka?
Ociviste
02.03.10,19:15
Dobry vecer,
takze ak SZCO nakupuje stravne listky pre svojho zamestnanaca, postup uctovania je presne taky isty, ako pri SZCO (seba sameho), ibaze sa uplatnuje DPH?
A uhrada ide klasicky do VOZD ako prevadzkova rezia, alebo som to zaradila zle?
Dakujem za odpoved.

Prosim poradi niekto? Dakujem