zuzule
21.04.09,14:13
Ahojte poraďáci,

spoločnosť na dražbe vydražila osobné auto, ktoré zaúčtovala ako tovar a následne predala. O nadobudnutí má len Potvrdenie exekútora o dražbe, kde je uvedené: Cena vrátane DPH 3.200,-EUR.

Otázky:
Môžem si odpočítať DPH pri nadobudnutí? Ja si myslím, že nie, keď nemám faktúru od majiteľa auta.
Pri predaji odvádzam DPH z celej sumy, alebo len z rozdielu medzi cenou obstarania a cenou predaja (§66 zákona o DPH)?

Ďakujem za pomoc
zuzule
21.04.09,21:28
Prosim Vás, nerozumie sa niekto §66 Z.o DPH? Prečítala som si k nemu komentár a vyčítala som aj nasledovné: "Platitelia dane môžu použiť zdanenie rozdielu pri tovaroch vymenovaných v ods.1 (aj ojazdené MV) len v prípade, ak tovar kúpia od:
-...
-...
-platiteľa dane, ktorý uskutočňuje činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 a predá tovar oslobodený od dane podľa §42

Ten, komu to auto patrilo, by ho predal podľa §42 bez DPH, t.z., nemusím mať od neho doklad podľa §71 a stačí mi aj potvrdenie exekútora o dražbe, ale neviem, či musí byť zároveň splnená podmienka, že uskutočňuje činnosti oslobodené od dane. A ani netuším, čím sa tá firma zaoberala.

§42 rieši nasledovné:
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa §28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa §49 ods.3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods.7.
v tomto § sa nespomína nič o tom, že by predávajúci musel uskutočňovať oslobodene ZP, keď predáva osobné MV.

Skúsi mi niekto, prosím, poradiť, či je správne, ak pri predaji zdaním len rozdiel kúpnej a predajnej ceny?
Ďakujem
zuzule
22.04.09,11:19
Skúste niekto, prosím