katka28
21.04.09,13:15
Mám otázku: ak sa zaregistrujem na DÚ ako "sprostredkovateľ poistenia" - že vraj je to iné ako živnosť - aké z tohto budem mať povinnosti voči DÚ, Soc. poist., Zdrav. poist?
mzdarka renca
21.04.09,11:19
Mám otázku: ak sa zaregistrujem na DÚ ako "sprostredkovateľ poistenia" - že vraj je to iné ako živnosť - aké z tohto budem mať povinnosti voči DÚ, Soc. poist., Zdrav. poist?
Na DÚ si povinná sa prihlásiť a odovzdať kópiu Sprostredkovateľskej zmluvy, mala by si si aj na štatistickom úrade, podľa miesta bydliska vybaviť IČO.
Na SP teraz nemusíš platiť poistné, na ZP áno, pokiaľ nie si aj zamestnaná.
Chobot
21.04.09,11:35
Mám otázku: ak sa zaregistrujem na DÚ ako "sprostredkovateľ poistenia" - že vraj je to iné ako živnosť - aké z tohto budem mať povinnosti voči DÚ, Soc. poist., Zdrav. poist?

A aký sprostredkovateľ poistenia budeš?
- výlučný sprostredkovateľ
- podriadený sprostredkovateľ
- agent
- maklér?

Treba si tiež pozrieť zákon o sprostredkovaní poistenia, aké povinnosti máš (alebo tvoja poisťovňa) voči NBS.
Peterika
23.06.09,11:41
pridávam, možno to pomože niektorým sprostredkovateľom:

Pokiaľ sa jedná o sprostredkovateľov, tak ich je celá škála rôznych variant.

Pokiaľ sa jedná o osobu, ktorá má príjmy zo sprostredkovania, ktoré sú zdaniteľné podľa § 6 zákona o dani z príjmu, má povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného v prípade, ak:

Osoby, ktoré vykonávajú sprostredkovateľskú činnosť na základe povolenia (koncesie) vydaného Úradom pre finančný trh, na účely zdravotného poistenia sú považované za samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) v zmysle ustanovenia § 11 ods. 4 písm. c/ zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, a preto pri výpočte, ako aj odvádzaní preddavkov na poistné na zdravotné poistenie, postupujú ako ostatné SZČO.
V takomto prípade je osoba povinná splniť si oznamovaciu povinnosť na tlačive: oznámenie poistenca/platiteľa poistného. Tlačivo je k dispozícii na všetkých pobočkách a expozitúrach VšZP a na internetovej adrese: www.vszp.sk > pre poistencov > tlačivá. K vyplnenému a podpísanému tlačivu treba doložiť doklad o vykonávaní sprostredkovateľskej činnosti a následne doručiť príslušnej pobočke VšZP v mieste trvalého bydliska.
Z vyššie uvedeného vyplýva, ak ide o sprostredkovateľa na základe povolenia, ročné zúčtovanie poistného vykoná na tlačive typu B. Taktiež táto osoba má oznamovaciu povinnosť na DÚ a bude jej pridelené DIČO.

Ak ide o sprostredkovateľa bez povolenia a v zdravotnej poisťovni bol celý rok evidovaný ako samoplatiteľ, ročné zúčtovanie poistného za rok 200X vykoná na tlačive typu C v prípade, ak vymeriavací základ, zdaniteľný podľa § 5 alebo § 6 ZDP (s výnimkou vyňatých príjmov), presiahol úhrn minimálnych základov samoplatiteľa.
Muška
23.06.09,12:18
Ak ide o sprostredkovateľa bez povolenia a v zdravotnej poisťovni bol celý rok evidovaný ako samoplatiteľ, ročné zúčtovanie poistného za rok 200X vykoná na tlačive typu C v prípade, ak vymeriavací základ, zdaniteľný podľa § 5 alebo § 6 ZDP (s výnimkou vyňatých príjmov), presiahol úhrn minimálnych základov samoplatiteľa.

Toto práve mňa zaujímalo v jednej otázke k RZZP.

To ako môže niekto robiť sprostredkovateľa bez povolenia??? Aj bez živnosti?? To mi nie je jasné. To je myslené sprostredkovateľ pre firmu Avon...a tak??
Či?
Jana Motyčková
23.06.09,12:32
Môže robiť sprostredkovanie na základe nejakej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (§774) a nemusí isť o niečo na čo treba koncesiu.
Muška
23.06.09,12:55
Môže robiť sprostredkovanie na základe nejakej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (§774) a nemusí isť o niečo na čo treba koncesiu.
Janka ď.
Idem kuknúť či by som nemohla nejako sprostredkovane robiť účto :---
vulxy
06.08.09,09:38
Môže robiť sprostredkovanie na základe nejakej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (§774) a nemusí isť o niečo na čo treba koncesiu.

mozes mi prosim poradit.mam ponuku z nemenovanej poistovne robit pre nich sprostredkovanie poistena na zivnost ,bude to ako vedlajsia cinnost viac-menej len si to chcem vyskusat.na co mam rozsirit zivnost?je to volna zivnost?
nasiel som toto medzi volnymi zivnostmi:
19.3Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb

ale hned pod tym:
Na základe živnostenského oprávnenia na vykonávanie sprostredkovateľskej činnosti nie je možné vykonávať najmä:
- sprostredkovanie poistenia
- sprostredkovanie doplnkového dôchodkového poistenia
- sprostredkovanie doplnkového dôchodkového sporenia
- sprostredkovateľskú činnosť na kapitálovom trhu
- činnosť sprostredkovateľov kolektívnych sporov
- sprostredkovanie zamestnania za úhradu
vies nako poradit?vdaka
axara
07.08.09,19:29
Dobrý deň. Prosím vie mi niekto poradiť? bola som sprostredkovateľ poistenia v rokoch 1997-1999. Prácu som vykonávala iba prvý rok (aj to v rozsahu asi tri zmluvy). Bola som normálne registrovaná poisťovňou ako sprostredkovateľ (pravdepodobne, lebo sama som sa nikde neprihlasovala ale ZP ma registruje ako sprostredkovateľa poistného). Ohľadom tohoto poistenia som nepodávala nikde žiadne priznania ani som sa nikde neprihlasovala. Bola som súčastne zamestnaná. Môj príjem z tohoto poistenia bol možno 3tis. Teraz (po 10 rokoch) sa ozvala zdravotná poisťovňa, aby som predložila DP z toho obdobia, podala som čestné prehlásenie, že som žiadne nepodávala, ale aj tak chcú po mne, aby som doplatila preddavky na poistné za to obdobie. Chcela by som uviesť veci na pravú mieru, ako to je? Bola som povinná platiť preddavky, registrovať sa? Mala som ešte iné povinnosti? Mám ísť aj na DÚ? Nemám čím dokladovať príjem, keďže poisťovňa už zanikla (pohltila ju iná) a v tej ma neevidujú ako sprostredkovateľa. Ďakujem pekne za vaše názory.
Martina CF
09.02.10,07:36
Ahojte,

Momentálne pôsobím ako sprostredkovateľ poistenia na základe povolenia od NBS. Chcela by som si však túto činnosť presunúť na s.r.o. Ako musím rozšíriť predmet činnosti s.r.o., aby som túto činnosť mohla v rámci s.r.o. vykonávať?

Ďakujem
matkolo
12.03.10,15:57
Zdravím,

Chcel by som sa opýtať či je možné pri príjmoch z činnosti sprostredkovateľov (VI. oddiel, riadok 9) uplatniť paušálne výdavky. Vopred ďakujem za odpoveď...
Anik
12.03.10,16:00
áno