bendulka
21.04.09,17:18
Dobrý deň, potrebovala by som sa poradiť. Môj ex-manžel platí výživné ako sa mu zachce, jeden mesiac zaplatí ďalší nie a tak sa to opakuje, stalo sa, že aj tri mesiace nezaplatil. Nemá záujem vôbec o syna. Neviem kde sa mám obrátiť a ako postupovať keď chem aby mi to výživné platil načas a celej výške ako mu to určil súd.
Ďakuje za radu
Lianka
21.04.09,17:33
Skus niektoru z tychto tem: http://www.porada.sk/search.php?searchid=8138499, o vyzivnom sa tu popisalo vela a urcite sa este popise.
kyblik
21.04.09,18:20
Ak sa Ti nechce hladat odpoved v prispevkoch (kde by si mimochodom nasla urcite vela uzitocneho...) zacni na sude, ktory vydal rozhodnutie.
bobiku
22.04.09,05:21
Ja osobne mám s mojím ex presne rovnakú niekoľko ročnú skúsenosť presne takú istú ako vy. Tiež platí ako sa mu zachce. a poviem Vám pekne znejú na papiery rady ako obratťe sa na súd, na políciu a podobne. Právo v tomto štáte má vylámané zuby. Zo všetkých spôsobov ktoré najdete trebars aj tu na porade sa nám osvedčil exekútor s priebežnou exekúciou, ked ex do 15. v mesiaci nezaplatí, tak on mu to proste strhne z účtu. Teraz sme s tým len začali a exekútor začal len nedávno konať, ale podľa toho ako sa toho razantne ujal a bolo mi povedané, že ešte par krát zaplatí exekútorovi poplatky a pochopí, že lepšie je pre neho platiť včas a bez exekútora na krku. Takže pokiaľ tomu vášmu ex má načo siahnuť skúste túto cestu.
harleydavidson
02.05.09,12:13
jednoznačne treba podať návrh na vykonanie exekúcie. A v prípade, že je exmanžel nemajetný a exekútor nič nevymôže, možte požiadať o vyplácanie náhradného výživného štát - okresný úrad práce a rodiny. A za exekúciu nič nezaplatíte, vymáhanie výživného je oslobodené od poplatkov aj u exekútora, dokonca aj overenie exekučných titulov máte zadara.
iriska
02.05.09,16:36
harleydavidson, môžeš mi poradiť, na základe čoho alebo kde môžu ženy žiadať overene ex. titulu zadarmo? zatiaľ čo som videla, tak od všetkých pýtali aj na súde za rovnopis rozhodnutia 1,5 EUR a u notára ešte viac... Až to posuniem ďalej...
arizona
02.05.09,17:18
jednoznačne treba podať návrh na vykonanie exekúcie. A v prípade, že je exmanžel nemajetný a exekútor nič nevymôže, možte požiadať o vyplácanie náhradného výživného štát - okresný úrad práce a rodiny. A za exekúciu nič nezaplatíte, vymáhanie výživného je oslobodené od poplatkov aj u exekútora, dokonca aj overenie exekučných titulov máte zadara.
Existuje aj možnosť dať požiadavku na súd, aby výživné vyplácali rodičia tvojho ex.
harleydavidson
02.05.09,18:11
Existuje aj možnosť dať požiadavku na súd, aby výživné vyplácali rodičia tvojho ex.


táto možnosť určite neexistuje, jedine, že by to navrhli sami radičia exmanžela.
harleydavidson
02.05.09,18:14
harleydavidson, môžeš mi poradiť, na základe čoho alebo kde môžu ženy žiadať overene ex. titulu zadarmo? zatiaľ čo som videla, tak od všetkých pýtali aj na súde za rovnopis rozhodnutia 1,5 EUR a u notára ešte viac... Až to posuniem ďalej...

neviem ako to je na súde za rovnopis, u notára sa za overenie platí, ale na matrike je to zadara na 100%. a na podanie návrhu na exekúciu, stačí overená fotokópia ET z matriky
arizona
02.05.09,18:14
táto možnosť určite neexistuje
...si si istý ? ;):)
harleydavidson
02.05.09,18:29
...si si istý ? ;):)


ešte som o takom nepočul...ja viem, to ešte neznamená, že to tak nemôže byť:rolleyes:.
ALE, ako a kto môže niekoho donútiť platiť výživné, keď voči tej osobe nemá vyživovaciu povinnosť?
iriska
03.05.09,04:26
harleydavidson - už tu niekto popísal taký prípad, neviem, či dokonca nie arizona, že súd určil platenie výživného rodičom exmanžela, ale aj ja si myslím, že to bolo len chvíľkové zatemnenie mysle sudcu... Aj keď vo viacerých prípadoch by som to schvaľovala.
harleydavidson
03.05.09,07:11
harleydavidson - už tu niekto popísal taký prípad, neviem, či dokonca nie arizona, že súd určil platenie výživného rodičom exmanžela, ale aj ja si myslím, že to bolo len chvíľkové zatemnenie mysle sudcu... Aj keď vo viacerých prípadoch by som to schvaľovala.


súd môže priznať výživné aj rodičom neplatiča.....ale zistím, za akých podmienok to funguje
Janka215
06.04.10,13:11
Ahojte.Ja sa chcem opýtať,že keď mi ex manžel nezaplatil 3 mesiace po sebe a mali sme 23.3 súdne pojednávanie kde si navrhoval ex zníženie výživného ale súd mu to zamietol a ex mi povedal,že podá odvolanie či môžem podať trestné oznámenie.Ide totiž o to,že návrh na zníženie je k dátumu 1.2.2010 a 23.3.2010 mu to zamietli.Naposledy zaplatil 21.12.2009.Bola som za soc.pracovníčkou,ale tá mi povedala,že mám počkať kým mi nepríde domov rozhodnutie súdu a potom môžem podať návrh na exekúciu.Lenže potom dodala,že budem musieť dať dva návrhy jeden k prvému rozhodnutiu súdu a druhý k druhému rozhodnutiu(k tomu čo mi príde)Lenže môj ex povedal,že sa bude odvolávať dovtedy,kým mu súd neuzná jeho návrh.A ja budem zakaždým čakať na jeho odvolania sa na súd a výživné.Prosím poradte čo vlastne teraz môžem robiť.Ďakujem
Flinstone
06.04.10,19:20
Ahojte.Ja sa chcem opýtať,že keď mi ex manžel nezaplatil 3 mesiace po sebe a mali sme 23.3 súdne pojednávanie kde si navrhoval ex zníženie výživného ale súd mu to zamietol a ex mi povedal,že podá odvolanie či môžem podať trestné oznámenie.Ide totiž o to,že návrh na zníženie je k dátumu 1.2.2010 a 23.3.2010 mu to zamietli.Naposledy zaplatil 21.12.2009.Bola som za soc.pracovníčkou,ale tá mi povedala,že mám počkať kým mi nepríde domov rozhodnutie súdu a potom môžem podať návrh na exekúciu.Lenže potom dodala,že budem musieť dať dva návrhy jeden k prvému rozhodnutiu súdu a druhý k druhému rozhodnutiu(k tomu čo mi príde)Lenže môj ex povedal,že sa bude odvolávať dovtedy,kým mu súd neuzná jeho návrh.A ja budem zakaždým čakať na jeho odvolania sa na súd a výživné.Prosím poradte čo vlastne teraz môžem robiť.Ďakujem
ani odvolávať sa nemôže donekonečna... rozhodnutie prvostupňového súdu, po odvolaní rozhodne druhostupňový... ak potvrdí, doručením rozsudku nadobudne právoplatnosť. Nieje čo riešiť... ďalej už len mimoriadne opravné prostriedky. Ale...!!! Do zmeny je právoplatné doterajšie rozhodnutie, takže je to možné riešiť aj teraz, napriek tomu že o znížení ešte nerozhodol súd. Záleží len na tom, nakoľko férový prístup zvolíte.
Lenka526
27.05.10,07:45
Súhlasím.To, čo napísal Flinstone, je pravda.Právoplatné je stále to prvé rozhodnutie/rozsudok.Až nadobudne právoplatnosť nový rozsudok, zmení sa právoplatnosť rozsudku, ktorý bol vydaný ako prvý.Čiže,pokiaľ neprišiel nový rozsudok, môžeš kľudne narábať s tým,čo máš v ruke. Alebo počkať,kým nenadobudne právoplatnosť nový rozsudok. No ak sa bude odvolávať, konaj!!! Ani odvolávanie mu nebude prechádzať večne.
iriska
27.05.10,17:13
Ak sa môžem aj ja podeliť - síce nie s osobnou skúsenosťou, ale dosť ma to zaráža.

1. Matka si vybavila náhradné výživné z ÚPSVaR a tento po nejakom čase žiada od nej vrátiť či už časť alebo celé vyplatené výživné a to svojim rozhodnutím, čiže tu radím ODVOLAŤ sa a biť sa do krvi, že si to majú vymáhať od neporiadneho otca.

2. Matka podala trestné oznámenie pre zanedbanie výživy detí, polícia to nekonečne "prešetrovala" a po tom ako to došlo na prokuratúru, tu rozhodli, že muž počas evidencie na ÚPSVaR nemá vyživovaciu povinnosť k deťom, resp. táto sa prerušuje a je nestíhateľný. Porážkové stavy už ani neopisujem. Tak sa všetci chlapi vyknedlite na Úrad práce a nemusíte živiť svoje nenažrané bývalky. A deti nech sa idú napásť,majú dobré trávenie.