lenka 22
21.04.09,17:52
dobrý večer, začínam účtovať novú s.r.o. ale som začiatočník a tak si neviem tak trochu rady, takže jednoosobová s.r.o. ZI 5 000,- € v zakladateľskej listine je správca vkladov zakladateľ s.r.o. aj e splatené pred zápisom do OR
chcem urobiť otváraciu súvahu no neviem sa vymotať zo všetkých tých rád čo sú tu, lebo každý má na to trochu iný názor. takže podľa toho čo som sa dočítala zaúčtujem 378/411 5000,-€ vytlačím otváraciu súvahu a potom účtujem ku dňu vzniku vklad 211/378 a zriaďovacie náklady,ktoré sú v zmluve vyčíslené na cca 1000,-€ ale ja mám doklady len na niečo vyše 400,-€(kolky, poplatky u notára) alebo vstupujú aj tie do otv. súvahy:confused: prosím pomôžte, lebo už rozmýšlam že sa toho vzdám ( firmu totiž založil otec , už jednu máme ale tam sme neplatci dph a tu sme platcovia, doteraz nám účto robila jedna známa a ja som jej len pripravovala doklady, no Pú ona nerobí a ja mám len kurz a Vás) za Vašu pomoc vopred Ďakujem
a predsa ešte niečo, mám omegu, čo účet 701???
lenka 22
22.04.09,06:08
prosím, prosím nemôže mi niekto poradiť či uvažuje správne v tom účtovaní?
Lenka1979
22.04.09,06:20
lenka 22
22.04.09,06:37
no to ja som už predtým pozerala, len tam všade ide väčšinou o viac spoločníkov, ktorí splatili ZI len do určitej výšky ale ja mám ZI splatené v celej výške ešte pred vznikom s.r.o. do rúk správcu vkladov, tak neviem či mám použiť 353 alebo 378 ?
Johanka
22.04.09,06:55
353 nemôžeš preskočiť ...
701/411
353/701
378/353 vo výške splatených vkladov správcovi vkladu
211 alebo 221/378

... a prečo by si sa vzdávala, bojuj :).
azla
22.04.09,07:00
Je viacej názorov.:rolleyes:

Ja som minulý rok účtovala jednoducho. Otvariaciu súvahu som urobila s účtami 411 a 353. (lebo toto sú aj prvé zápisy pri vzniku spoločnosti).

Upísané ZI 353/411

Potom boli ďalšie účtové prípady:

Splatenie 211/353
Zriad. výdavky ....kolky, zápis do OR atď ... .
V podstate sú to všetko výdavky a príjmy (splatenie ZI) od založenia, ale ešte pred vznikom spoločnosti, avšak účtovníctvo spoločnosť vedie až od svojho vzniku (vznik-dňom zápisu do OR).
lenka 22
22.04.09,07:00
toto som potrebovala, Ďakujéééééééééééém !
lenka 22
22.04.09,11:33
A ešte by som sa chcela opýtať, že keď o nejakú dobu kúpime notebook ktorí budem používať čisto na účto pôjde tiež do zriaďovacích nákladov?
A tie zriaďovacie náklady teda nevstupujú do otváracej súvahy? som z toho už trochu( dosť ) mimo.
grammatika
22.04.09,11:41
Notebok nebude zriaď. náklad. Ide o DHM, ktorý ak jeho hodnota bude nižšia ako 1700 Eur nemusíš odpisovať, ale jednorázovo ho dáš do nákladov.
VladoaKatka
22.04.09,12:16
Notebok nebude zriaď. náklad. Ide o DHM, ktorý ak jeho hodnota bude nižšia ako 1700 Eur nemusíš odpisovať, ale jednorázovo ho dáš do nákladov.
Nemôže byť dlhodobý hmotný majetok (DHM) ak ho hneď dáš do nákladov.
do 1700 Eur - Krátkodobý Hmotný Majetok - KHM alebo KIM
nad 17000 Eur - Dlhodobý Hmotný Majetok - DHM alebo DIM a ten sa už premieta do nákladov prostredníctvom odpisov.

Pozn.:Toto zvýšenie vstupnej ceny je platné od 1.3.2009
grammatika
22.04.09,12:23
Nemôže byť dlhodobý hmotný majetok (DHM) ak ho hneď dáš do nákladov.
do 1700 Eur - Krátkodobý Hmotný Majetok - KHM alebo KIM
nad 17000 Eur - Dlhodobý Hmotný Majetok - DHM alebo DIM a ten sa už premieta do nákladov prostredníctvom odpisov.

Pozn.:Toto zvýšenie vstupnej ceny je platné od 1.3.2009

Jasné, máš pravdu :) Nejako som pospájala myšlienky inak
Gabi03
22.04.09,12:23
353 nemôžeš preskočiť ...
701/411
353/701
378/353 vo výške splatených vkladov správcovi vkladu
211 alebo 221/378

... a prečo by si sa vzdávala, bojuj :).

Ale 701 - ka sa nepoužíva pri vzniknutí spoločnosti.... alebo sa mýlim? :eek:
lenka 22
22.04.09,12:29
no my sme sa nu kurze učili že 701 máme použiť pri otváraní účtov, tak teraz som už úplne mimo:mee:
Gabi03
22.04.09,12:32
no my sme sa nu kurze učili že 701 máme použiť pri otváraní účtov, tak teraz som už úplne mimo:mee:

Pri otváraní účtov v novom roku. Ale nie pri založení firmy....
Ale toto je len môj názor. Fajn by bolo, ak by ďalší potvrdili moje alebo tvoje vyjadrenie. :)
VladoaKatka
22.04.09,12:32
dobrý večer, začínam účtovať novú s.r.o. ale som začiatočník ... :confused: prosím pomôžte, lebo už rozmýšlam že sa toho vzdám ( firmu totiž založil otec , už jednu máme ale tam sme neplatci dph a tu sme platcovia, doteraz nám účto robila jedna známa a ja som jej len pripravovala doklady, no Pú ona nerobí a ja mám len kurz a Vás) za Vašu pomoc vopred Ďakujem
a predsa ešte niečo, mám omegu, čo účet 701???
Lenka v prvom rade si musíš všetko premyslieť, prelúskať, dať na papier a nahlas o tom hovoriť, aby si tú problematiku súvzťasnosti pochopila. Ja som sa k PÚ vrátila po viac ako 25-tich rokoch, vermi, bola to fuška, ale veľmi mi pomohol kolektív na porade, za čo aj s totu cesťou im ďakujem a nové naštudovanie podvojného účtovníctva, že stále a stále sa budeš musieť venovať k študovaniu. Skús zohnať od Ing.Cenigovej - Podvojné účtovníctvo podnikateľov
Nezúfaj a nehádž flintu do žita, bojuj a dokáž to.:)
Prikládam Ti link:
http://www.ceniga.sk/Publikacie.aspx
Ester plus
22.04.09,12:34
Záleží od toho aký máš program. Skús nahodiť počiatočné stavy na účty. Ak máš možnosť v programe vytlačiť aj počiatočný účet súvahový možno ti vytlačí doklad s rozpisom cez 701.
VladoaKatka
22.04.09,12:39
Ešte Ti dávam do pozornosti túto tému, mne pomohla. ;)http://www.porada.sk/t5910-p19-vznik-s-r-o.html
Gabi03
22.04.09,12:40
Záleží od toho aký máš program. Skús nahodiť počiatočné stavy na účty. Ak máš možnosť v programe vytlačiť aj počiatočný účet súvahový možno ti vytlačí doklad s rozpisom cez 701.

Ale veď o to ide! Žiadne počiatočné stavy neexistujú! :D
lenka 22
22.04.09,12:54
to by bolo fajn, keby sa k tomu ešte niekto vyjadril, nech mám v tom jasno, lebo teraz naozaj neviem či mám tú 701 ku použiť alebo nie :confused:
Ester plus
22.04.09,13:00
Počiatočné stavy existujú veď píšeš že 5000 Eur má správcu vkladu. Teda tu je už prvý počiatočný stav ku dňu vzniku spoločnosti 378/411. Druhý sú zriaďovacie výdavky (myslím že je tu zmena od roku 2009 pri evidencia zriaďovacích výdavkov) ale aj napriek tomu tieto tiež vznikli pred založení spolosčnosti 381/325. A to by boli vlastne počiatočné stavy v súvahe.
lenka 22
22.04.09,13:04
a neviete náhodou čo sa teda zmenilo v účtovaní tých zr. výdavkov?
Gabi03
22.04.09,13:08
Počiatočné stavy existujú veď píšeš že 5000 Eur má správcu vkladu. Teda tu je už prvý počiatočný stav ku dňu vzniku spoločnosti 378/411. Druhý sú zriaďovacie výdavky (myslím že je tu zmena od roku 2009 pri evidencia zriaďovacích výdavkov) ale aj napriek tomu tieto tiež vznikli pred založení spolosčnosti 381/325. A to by boli vlastne počiatočné stavy v súvahe.

Veď oni nie sú. :D Pretože účtovanie je na základe účtovnej operácie, a keď firma ešte neexistovala, tak ani účtovná operácia nemohla vzniknúť. :D :D :D
A ty sama si dala predkontáciu 378/411, tam je kde 701-ka?!
Ester plus
22.04.09,13:17
S.r.o. vzniká zápisom do OR. Ak pre týmto dňom vznikli nejaké účtovné prípady tak sa o nich neúčtuje lebo firma ešte neexistovala. Ale dňom vzniku, t.j. dňom zápisu do OR musíš podchytiť skutočnosti zaevidovaním na počiatočné stavy súvahy, ktoré vznikli pred týmto dňom t.j., že správca vkladu ešte pred vznikom firmy spravoval peniaze 378/411, preto aby si potom mohla následne zaúčtovať, že tie peniaze správca vkladu fyzicky dal už do existujúcej spoločnosti napr. 211/378.
Ester plus
22.04.09,13:19
a neviete náhodou čo sa teda zmenilo v účtovaní tých zr. výdavkov?

Že sa už nebudú odpisovať. Celé ich možno v roku 2009 zahrnuť do nákladov.
lenka 22
22.04.09,13:26
a mám ich dať do otváracej súvahy ako náklady? teda tie ktoré vznikli pred zápisom do OR
Ester plus
22.04.09,13:29
Do otváracej súvahy náklad nemôže ísť lebo to nie je súvahový účet. Ale ak by sme to zaúčtovali cez NBO 381 tak zúčtujeme náklad v roku vzniku firmy rozpustením 518/381.
lenka 22
22.04.09,13:47
s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie:confused:
Ester plus
22.04.09,15:25
s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie:confused:

Dňom zápisu do OR zostavíš otváraciu súvahu. To znamená - nepoužiješ účet
701 ale priamo cez funkciu počiatočné stavy zaeviduješ PS na 378 MD, 411 D, 381 MD, 325 D. Čiže to neúčtuješ ako účtovné prípady podvojne. Až nasledujúce prípady - splatenie vkladu správcom (211/325) a rozpustenie NBO (518/325) sú účtovné prípade ktoré predkontuješ cez účtovný denník.
Tvoj účtovný prípad 343/411 a následne 378/343 je bezpredmetný nakoľko aktuálne ku dňu vzniku firmy platilo už 378/411.
Johanka
22.04.09,15:36
Dňom zápisu do OR zostavíš otváraciu súvahu. To znamená - nepoužiješ účet
701 ale priamo cez funkciu počiatočné stavy zaeviduješ PS na 378 MD, 411 D, 381 MD, 325 D. Čiže to neúčtuješ ako účtovné prípady podvojne. Až nasledujúce prípady - splatenie vkladu správcom (211/325) a rozpustenie NBO (518/325) sú účtovné prípade ktoré predkontuješ cez účtovný denník.
Tvoj účtovný prípad 343/411 a následne 378/343 je bezpredmetný nakoľko aktuálne ku dňu vzniku firmy platilo už 378/411.
Cez akú funkciu ? To som teda v postupoch nevidela ... píšeš o nejakom konkrétnom SW ? A kde sa účtuje podvojne , keď nie v PÚ ?
Ester plus
22.04.09,16:38
Priamo cez funkciu počiatočné stavy nahodím stavy s akými otváram účtovanie. Ak si potom dám vytlačiť cez funkciu počiatočný účet súvahový doklad tak mám doklad s rozpisom týchto PS cez 701.
lenka 22
23.04.09,05:28
a dá sa to takto aj v omege?
Gabi03
23.04.09,05:29
Ester, ty si si to zrejme uplatnila na nejaký soft, ktorý to tak robí. Ale aj napriek tomu to nie je správne. Podľa mňa, žiadna súvaha, či už otváracia alebo iná, pri vzniku spoločnosti (v deň vzniku) neexistuje. Ty začínaš týmto dňom účtovať podvojne ako vklad ZI správcovi, tak i splatenie tohto vkladu, aj zriaďovacie náklady a pod. ale všetko podvojne a bez použitia 701!!!

Niečo máš pomýlené.
Ester plus
23.04.09,05:39
Vychádzam z toho že ku dňu vzniku sa ma zriadiť otváracia súvaha a nie otváracie účtovné prípady.
lenka 22
23.04.09,05:40
s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie:confused:

a čo teda hovoríte na toto účtovanie?
Gabi03
23.04.09,05:48
Vychádzam z toho že ku dňu vzniku sa ma zriadiť otváracia súvaha a nie otváracie účtovné prípady.

Neviem, čo sú otváracie účtovné prípady.

Ja prosto v deň vzniku začínam účtovať účtovné operácie.
A kde môžem nájsť, že sa má ku dňu vzniku zriadiť otávaracia súvaha? ... doplnenie: viď príspevok č. 38

Tie počiatočné stavy by sa mali skôr uplatniť v tom prípade, ak už firma existovala a prechádza na nový soft a nepotrebuje tam mať históriu predchádzajúcich pohybov a stačia jej len zostatky.
Gabi03
23.04.09,05:50
s tohoto všetkého usudzujem že dňom zápisu do OR vyhotovým otváraciu súvahu s dátumom zápisu do OR : 353/411 ZI 5000€
378/353 vklad splat. správcovi 5000€
a potom vytlačím otváraciu súvahu.
ďalej 211/378 vklad správcu do pokladnice 5000€
a potom zriadovacie náklady pred vznikom spol ID 5.../379
po vzniku spol VPD 5.../211
úhrada záväzku voči zakladateľovi VPD 379/211

alebo sa to dá aj jednoduchšie?
a mám teda použiť 701 alebo nie:confused:


a čo teda hovoríte na toto účtovanie?

Súhlasím, bez použitia 701. Až na ten posledný záspis... úhrada záv. voči zakladateľovi 379/211 je čo? Nič sa nemá vracať, pokiaľ predtým nebolo požičané. A ZI sa nepožičiava. :rolleyes: Alebo som niečo zle pochopila?
Ester plus
23.04.09,06:01
Otázka:
Pred vznikom spoločnosti nastali vydavky, ktore nepresiahli sumu 40000 Sk. Ako ich dostat do uctovnictva? Cez ucet 011 a v beznom obdobi preuctovat do nakladov? Vsetky ostatne vydavky (vklad majitela, vklad do rezervneho fondu, zakladne imanie, pohladavky za upisane imanie, zostatok pokladne a pod.) zaúčtovat ako pociatocny stav? Odpoveď:
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív. Právnická osoba vedie účtovníctvo od svojho vzniku, pričom vznikom sa rozumie zápis do obchodného registra a nie založenie spoločnosti. Výdavky na zriadenie spoločnosti budete účtovať v účtovníctve založenej spoločnosti, doporučujem účtovať na účet 011. Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti ich budete mať v otváracej súvahe a následne ich preúčtujete do nákladov. Podobne budete postupovať aj v ostatných prípadoch príjmov resp. výdavkov ktoré premietnete do otváracej súvahy vzniknutej spoločnosti.

Použité zo stránky daňového poradenstva
Gabi03
23.04.09,06:30
Otázka:
Pred vznikom spoločnosti nastali vydavky, ktore nepresiahli sumu 40000 Sk. Ako ich dostat do uctovnictva? Cez ucet 011 a v beznom obdobi preuctovat do nakladov? Vsetky ostatne vydavky (vklad majitela, vklad do rezervneho fondu, zakladne imanie, pohladavky za upisane imanie, zostatok pokladne a pod.) zaúčtovat ako pociatocny stav? Odpoveď:
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív. Právnická osoba vedie účtovníctvo od svojho vzniku, pričom vznikom sa rozumie zápis do obchodného registra a nie založenie spoločnosti. Výdavky na zriadenie spoločnosti budete účtovať v účtovníctve založenej spoločnosti, doporučujem účtovať na účet 011. Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti ich budete mať v otváracej súvahe a následne ich preúčtujete do nákladov. Podobne budete postupovať aj v ostatných prípadoch príjmov resp. výdavkov ktoré premietnete do otváracej súvahy vzniknutej spoločnosti.

Použité zo stránky daňového poradenstva

Otváracia súvaha sa uvádza v postupoch účtovania v § 25
(1) Otváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu akciovej spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, základné imanie zapísané do obchodného registra, emisné ážio, rezervný fond a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich zo založením a vznikom akciovej spoločnosti.

(2) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je akciová spoločnosť, sa postupuje takto:
a) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o zvyšovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
...

(4) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je spoločnosť s ručením obmedzeným, sa postupuje takto:
a) na účtovanie o vzniku takejto účtovnej jednotky, o zvyšovaní a znižovaní základného imania sa vzťahujú odseky 1 a 2 primerane,
...

Podľa uvedeného však mám naďalej za to, že tieto stavy sa nemôžu len tak nahrať ako Začiatočné stavy, ale musia sa riadne zaúčtovať podvojne v účtovných zápisoch ku dňu vzniku spoločnosti. Začiatočné stavy vznikajú z konečných stavov k predchádzajúcemu dňu, ku ktorému sa zostavujú začiatočné stavy (viď § 7 postupov).
A zrejme Súvaha zostavená práve ku dňu vzniku spoločnosti sa nazýva otváracia súvaha.
Ester plus
23.04.09,06:32
Pridávam ešte jednu odpoveď zo stránky daňového poradenstva .....

Otázka
Pri zalozeni firmy mam zauctovat pohladavku za upisane imanie (353) a zakladne imanie (411) ako pociatocny stav 200 000,- na kazdom ucte, alebo staci len na ucte 411. Vyska rezervneho fondu pri zalozeni musi byt minimalne 5% alebo 10%?
Odpoveď:
Ak bolo základné imanie splatené pred zápisom do obchodného registra, potom už v otváracej súvahe nemôžete evidovať pohľadávku za upísané vlastné imanie. Tieto prostriedky by mali byť v pokladni alebo na bankovom účte. Výška rezervného fondu pri založení spoločnosti musí byť minimálne vo výške 5% základného imania podľa § 124 ods. 1 Obchodného zákonníka.
Gabi03
23.04.09,06:34
Pridávam ešte jednu odpoveď zo stránky daňového poradenstva .....

Otázka
Pri zalozeni firmy mam zauctovat pohladavku za upisane imanie (353) a zakladne imanie (411) ako pociatocny stav 200 000,- na kazdom ucte, alebo staci len na ucte 411. Vyska rezervneho fondu pri zalozeni musi byt minimalne 5% alebo 10%?
Odpoveď:
Ak bolo základné imanie splatené pred zápisom do obchodného registra, potom už v otváracej súvahe nemôžete evidovať pohľadávku za upísané vlastné imanie. Tieto prostriedky by mali byť v pokladni alebo na bankovom účte. Výška rezervného fondu pri založení spoločnosti musí byť minimálne vo výške 5% základného imania podľa § 124 ods. 1 Obchodného zákonníka.

Prepáč ester, ale pre mňa toto nie je dôveryhodný zdroj, nakoľko uvádzaš iba nejaký názov.
Čo to je daňové poradenstvo? Apropo, hovoríme o účtovníctve, nie o daniach. ;)
Johanka
23.04.09,06:35
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7

Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=100) sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
lenka 22
23.04.09,06:38
Súhlasím, bez použitia 701. Až na ten posledný záspis... úhrada záv. voči zakladateľovi 379/211 je čo? Nič sa nemá vracať, pokiaľ predtým nebolo požičané. A ZI sa nepožičiava. :rolleyes: Alebo som niečo zle pochopila?

ten posledný zápis je asi o tm, že keď bolo ZI vložené do pokladne tak boli vrátené zakladateľovi spol. zriaďovacie výdavky, ktoré pred tým hradil z vlastného vrecka. Ale takto som to len pochopila z iných príspevkov na porade, ktoré boli na túto tému. Možno som to aj ja zlae pochopila, ak máte na to iný názor, prosím povedzte, ja som úplný začiatočník a na "ostro" v Pú účtujem po prvýkrát a som z toho dosť mimo:mee:
Gabi03
23.04.09,06:39
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7

Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=100) sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.


:D Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

mimotemy Já už nemchápem, kto je mimo. :o
Gabi03
23.04.09,06:41
ten posledný zápis je asi o tm, že keď bolo ZI vložené do pokladne tak boli vrátené zakladateľovi spol. zriaďovacie výdavky, ktoré pred tým hradil z vlastného vrecka. Ale takto som to len pochopila z iných príspevkov na porade, ktoré boli na túto tému. Možno som to aj ja zlae pochopila, ak máte na to iný názor, prosím povedzte, ja som úplný začiatočník a na "ostro" v Pú účtujem po prvýkrát a som z toho dosť mimo:mee:

Tak potom áno. Ale chýba tam aj zápis o zriaďovacích nákladoch, napr. 5xx/379.
lenka 22
23.04.09,06:44
:D Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

mimotemy Já už nemchápem, kto je mimo.
Hm, JA som teda už úplne mimo:o
Je to asi trošku trúfalé, ale zúfalé situácie vyžadujú trúfalé činy a tak, nenašiel by sa tu náhodou niekto, čo by mi presne napísal ako mám od začiatku začať účtovať v omege???
lenka 22
23.04.09,06:45
Tak potom áno. Ale chýba tam aj zápis o zriaďovacích nákladoch, napr. 5xx/379.
tak potom mi to už začína dávať zmysel:):):)
Blankake
23.04.09,07:13
Podľa zákona o účtovníctve § 17:

(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu

a) svojho vzniku,

b) vstupu do likvidácie,

c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,

d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.
Johanka
23.04.09,07:29
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7

Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=100) sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.



:D Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

mimotemy Já už nemchápem, kto je mimo. :o

Prvý odsek je zrejmý a práve druhý je pre otváraciu súvahu novovzniknutej spoločnosti. V deň svojho vzniku zostavuje otváraciu súvahu a účtuje na "novootvorených" účtoch.
Gabi03
23.04.09,07:31
Prvý odsek je zrejmý a práve druhý je pre otváraciu súvahu novovzniknutej spoločnosti. V deň svojho vzniku zostavuje otváraciu súvahu a účtuje na "novootvorených" účtoch.

Nesúhlasím, ale už to vzdávam.
Je tu viac názorov, z ktorých si môže zadávateľka témy vybrať.

Hawk.
nela07
23.04.09,07:32
Tiež som teraz riešila vznik spoločnosti a riešila som to takto:
Prípady do vzniku spoločnosti:
1. upísané ZI 353/411 6640,-- eur
2. splatenie vkladu správcovi vkladov (určené v spol. zmluve) 378/353 6640,- eur.

Z toho mi vyplýva otváracia súvaha. Keďže som nenašla v programe Money navodenie poč. stavov účt. denníka začala som účtovať takto:
1. ID - otváracia súvaha účet 411: 701/411 6640,--eur
2. ID - otváracia súvaha účet 378: 378/701 6640,--eur
3. PPD - správca vkladu vloží peniaze vklady do pokladne - 211/378 6640,-- eur
4. Pohľ. - rezervný fond - 5% pri vzniku 353/417 332,-- eur
5. PPD - splatenie RF - 211/353 332,-- eur
6. Záv - zriaďovacie náklady pred vznikom, ktoré platil spoločník - 501,538,518 .../379 (do výšky tuším 1666 eur, neviem presne koľko je po novom - ja som mala výrazne nižšie, aj je nad hranicu je to nehm. majetok - zriaďovacie nájklady). Oprava - od 1.3.2009 sa už neúčtujú zriaďovacie náklady nehmotným majetkom
7. VPD - úhrada záväzku voči spoločníkovi 379/211

a potom ďalšie účtovné prípady.
Neviem, či to je správne, ale podľa toho, čo som prečítala na porade a v Poradcovi, mi to vychádza najlogickejšie takto. Možno ma ale niekto vyvedie z omylu :D
Johanka
23.04.09,07:34
Hm, JA som teda už úplne mimo:o
Je to asi trošku trúfalé, ale zúfalé situácie vyžadujú trúfalé činy a tak, nenašiel by sa tu náhodou niekto, čo by mi presne napísal ako mám od začiatku začať účtovať v omege???
Napísané to tu je, aj v iných témach. Len sa tu rozbehol boj proti použitiu účtu 701 a 353.
Ešte si dovolím pripomenúť niečo, po čom začneš pátrať , keď budeš zostavovať účtovnú závierku
http://www.porada.sk/412327-post4.html ;)
Gabi03
23.04.09,07:36
Tiež som teraz riešila vznik spoločnosti a riešila som to takto:
Prípady do vzniku spoločnosti:
1. upísané ZI 353/411 6640,-- eur
2. splatenie vkladu správcovi vkladov (určené v spol. zmluve) 378/353 6640,- eur.

Z toho mi vyplýva otváracia súvaha. Keďže som nenašla v programe Money navodenie poč. stavov účt. denníka začala som účtovať takto:
1. ID - otváracia súvaha účet 411: 701/411 6640,--eur
2. ID - otváracia súvaha účet 378: 378/701 6640,--eur
3. PPD - správca vkladu vloží peniaze vklady do pokladne - 211/378 6640,-- eur
4. Pohľ. - rezervný fond - 5% pri vzniku 353/417 332,-- eur
5. PPD - splatenie RF - 211/353 332,-- eur
6. Záv - zriaďovacie náklady pred vznikom, ktoré platil spoločník - 501,538,518 .../379 (do výšky tuším 1666 eur, neviem presne koľko je po novom - ja som mala výrazne nižšie, aj je nad hranicu je to nehm. majetok - zriaďovacie nájklady).
7. VPD - úhrada záväzku voči spoločníkovi 379/211

a potom ďalšie účtovné prípady.
Neviem, či to je správne, ale podľa toho, čo som prečítala na porade a v Poradcovi, mi to vychádza najlogickejšie takto. Možno ma ale niekto vyvedie z omylu :D

Tak prvú časť si účtovala, alebo nie? :eek: Pretože ak nie, tak aký význam majú tie predkontácie?
To splatenie vkladu môže vzniknúť aj o 3 mesiace neskôr, ako vznik spoločnosti. To potom ako dáš na 701?

Ak by si v tej druhej časti vymenila prvé dve položky za obe položky z prvej časti, tak by som súhlasila.

mimotemy Už síce robím nejaký ten rok podvojné účto, a aj viac ako jednu firmu som zakladala (účtovne :D) ale s takýmto niečim som sa nikdy nestretla. ... :o To mám až také medzery potom?! :eek::rolleyes:
nela07
23.04.09,07:51
Tak prvú časť si účtovala, alebo nie? :eek: Pretože ak nie, tak aký význam majú tie predkontácie? Tie predkontácie majú asi taký význam, aby som zistila ako má vyzerať otváracia súvaha.
To splatenie vkladu môže vzniknúť aj o 3 mesiace neskôr, ako vznik spoločnosti. To potom ako dáš na 701? Splatenie vkladu v tomto prípade bolo pred vznikom spoločnosti. Vyplývalo to zo spoločenskej zmluvy. A ak by bolo splatené až potom tak dám 353/701.

Ak by si v tej druhej časti vymenila prvé dve položky za obe položky z prvej časti, tak by som súhlasila. Ak by som ich vymenila, tak nemám otváraciu súvahu.

mimotemy Už síce robím nejaký ten rok podvojné účto, a aj viac ako jednu firmu som zakladala (účtovne :D) ale s takýmto niečim som sa nikdy nestretla. ... :o To mám až také medzery potom?! :eek::rolleyes:


Odpoveď v texte modrým.
nela07
23.04.09,09:07
Ja som robila podľa tohto článku z Poradcu:
Účtovanie založenia s.r.o.
Dvaja spoločníci (A – fyzická osoba, B – s.r.o.) uzavreli spoločenskú zmluvu o založení spoločnosti s ručením obmedzeným, kde určili základné imanie vo výške 2 000 000 Sk. Vklad oboch spoločníkov je rovnaký (1 000 000 Sk), obidva sú v peňažnej forme. Peňažný vklad spoločníka A bol splatený pred vznikom spoločnosti v polovičnej výške, vklad spoločníka B bol splatený pred vznikom spoločnosti v plnej výške. Správou vkladov bola poverená banka, v ktorej po vzniku spoločnosť otvorila svoj účet. Spoločníci sa rozhodli v súlade s § 124 Obchodného zákonníka nevytvoriť pri vzniku s.r.o. rezervný fond.
Pri účtovaní základného imania spoločnosti s ručením obmedzeným sa postupuje v zmysle § 25 ods. 4 postupov účtovania obdobne ako pri akciovej spoločnosti. Aj v prípade novovzniknutej s.r.o. je prvým účtovným prípadom zaúčtovanie pohľadávky za upísané základné imanie spoločníkmi na účte 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 411 – Základné imanie. Účtuje sa na základe interného účtovného dokladu vyhotoveného v súlade so spoločenskou zmluvou a výpisom z obchodného registra. Aj v tomto prípade je potrebné naplniť požiadavku § 59 ods. 4 písm. d) postupov účtovania, aby bola osobitne na analytických účtoch účtu 411 vedená evidencia podľa jednotlivých spoločníkov, ktorí vložili vklad do základného imania.

Účtovný prípad Suma v Sk MD D
- vklad do základného imania spoločníkom A 1 000 000 353.01 411.01
- vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 353.02 411.02

Analytické členenie:
353.01 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi A
353.12 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi B
411.11 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka A
411.12 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka B
Poznámka
Druhé číslo v analytickom označení označuje spoločníka.

V súvislosti so splatením časti vkladov pred vznikom spoločnosti (podľa § 111 ods. 1 Obchodného zákonníka musí byť pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra splatených najmenej 30 % každého peňažného vkladu a celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí byť aspoň 100 000 Sk), so správou vkladov a prevodom týchto vkladov zo správcu na spoločnosť po jej vzniku bude spoločnosť s ručením obmedzeným účtovať aj o nasledovných účtovných prípadoch, z ktorých už nie všetky sú predmetom otváracej súvahy (pri konkrétnych účtovných prípadoch je uvedené, že ide, resp. nejde o súčasť otváracej súvahy s.r.o.).

Účtovný prípad Suma v Sk MD D
Splatená časť vkladov pred vznikom spoločnosti, ktorá sa zúčtuje ako pohľadávka voči banke ako správcovi vkladu (vstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- splatená časť vkladu do základného imania spoločníkom A 500 000 378 353.01
- splatený vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 378 353.02
Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)

1 500 000 221 / 378

Ďalšie splácanie vkladu nesplateného spoločníkmi pred zápisom do obchodného registra, t.j. inkaso pohľadávky za vytvorené základné imanie (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- spoločník A v peniazoch 100 000 221 353.01
- spoločník A vo forme nepeňažného vkladu (investičný
majetok) 400 000 022 353.01

Na základe uvedených účtovných prípadov je možné konštatovať, že otváracia súvaha novovzniknutej spoločnosti s ručením obmedzeným bude mať nasledovnú podobu:

Aktíva
- pohľadávky za upísané akcie (účet 353) 500 000 Sk
- pohľadávky voči správcovi vkladu z titulu splatených vkladov (účet 378) 1 500 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk

Pasíva
- základné imanie (účet 411) 2 000 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk
Gabi03
23.04.09,09:12
Ja som robila podľa tohto článku z Poradcu:
Účtovanie založenia s.r.o.
Dvaja spoločníci (A – fyzická osoba, B – s.r.o.) uzavreli spoločenskú zmluvu o

mimotemy Už som si povedala, že sem nebudem prispievať, ale som asi bez akejkoľvek vôle.... :D

Kde je tam ten zápis so 701? :rolleyes:
nela07
23.04.09,09:35
A ako inak sa dá urobiť otváracia súvaha, ak nie otvoriť účtovné knihy cez 701?
seda
23.04.09,09:51
Tak prvú časť si účtovala, alebo nie? :eek: Pretože ak nie, tak aký význam majú tie predkontácie?
To splatenie vkladu môže vzniknúť aj o 3 mesiace neskôr, ako vznik spoločnosti. To potom ako dáš na 701?

Ak by si v tej druhej časti vymenila prvé dve položky za obe položky z prvej časti, tak by som súhlasila.

mimotemy Už síce robím nejaký ten rok podvojné účto, a aj viac ako jednu firmu som zakladala (účtovne :D) ale s takýmto niečim som sa nikdy nestretla. ... :o To mám až také medzery potom?! :eek::rolleyes:

Dobrý deň, ja tiež nerozumiem prečo tam nemá byť 701? Nemáte nejaký ten § o tom, prečo tam 701 nemá byť?

mimotemy16. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusií používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.
Gabi03
23.04.09,09:53
Účtovný prípad Suma v Sk MD D
- vklad do základného imania spoločníkom A 1 000 000 353.01 411.01
- vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 353.02 411.02
Účtovný prípad Suma v Sk MD D
Splatená časť vkladov pred vznikom spoločnosti, ktorá sa zúčtuje ako pohľadávka voči banke ako správcovi vkladu (vstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- splatená časť vkladu do základného imania spoločníkom A 500 000 378 353.01
- splatený vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 378 353.02
Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)

1 500 000 221 / 378

Ďalšie splácanie vkladu nesplateného spoločníkmi pred zápisom do obchodného registra, t.j. inkaso pohľadávky za vytvorené základné imanie (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- spoločník A v peniazoch 100 000 221 353.01
- spoločník A vo forme nepeňažného vkladu (investičný
majetok) 400 000 022 353.01

Na základe uvedených účtovných prípadov je možné konštatovať, že otváracia súvaha novovzniknutej spoločnosti s ručením obmedzeným bude mať nasledovnú podobu:

Aktíva
- pohľadávky za upísané akcie (účet 353) 500 000 Sk
- pohľadávky voči správcovi vkladu z titulu splatených vkladov (účet 378) 1 500 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk

Pasíva
- základné imanie (účet 411) 2 000 000 Sk
SPOLU 2 000 000 Sk


A ako inak sa dá urobiť otváracia súvaha, ak nie otvoriť účtovné knihy cez 701?

Ale ja sa vážne pýtam, pretože v tom príklade, ktorý si uviedla, ani jeden taký zápis nie je. :eek: :(
Úplne vážne a seriózne...
Potrebujem už silnejšie dioptrie?
Gabi03
23.04.09,09:55
Dobrý deň, ja tiež nerozumiem prečo tam nemá byť 701? Nemáte nejaký ten § o tom, prečo tam 701 nemá byť?

mimotemy16. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusií používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

Nemám taký paragraf, pretože o tom, že niečo neexistuje sa vyhlášky a predpisy nevydávajú. Taktiež sa nedá nikde nájsť, že otváracia súvaha sa účtuje cez 701-ku. Tiež si prosím takýto paragraf od mojich odporcov. :rolleyes:

K tomu bodu... ja sa neurážam, len som fakt zúfalá, že som taká tvrdohlavá a neviem pochopiť ostatné názory v tejto téme spomenuté. :(
nela07
23.04.09,09:59
Ale ja sa vážne pýtam, pretože v tom príklade, ktorý si uviedla, ani jeden taký zápis nie je. :eek: :(
Úplne vážne a seriózne...
Potrebujem už silnejšie dioptrie?

Úplne vážne a seriózne - ako otvoríš účtovné knihy ak nie cez 701?

Ale ak chceš, tak prikladám iný príklad tiež z Poradcu
Gabi03
23.04.09,10:09
Úplne vážne a seriózne - ako otvoríš účtovné knihy ak nie cez 701?

Ale ak chceš, tak prikladám iný príklad tiež z Poradcu

Prepáč, ale stále si ma nepresvedčila.
Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.
nela07
23.04.09,10:24
Podľa par. 17 zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,
b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa §16 zákona o účtovníctve
Otvorenie a*uzavretie účtovných kníh
(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu vstupu do likvidácie,
d) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu,
e) ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa § 7 OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch
účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva,

Otvorenie účtovných kníh
(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.
(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
Gabi03
23.04.09,10:30
Podľa par. 17 zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,
b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa §16 zákona o účtovníctve
Otvorenie a*uzavretie účtovných kníh
(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu vstupu do likvidácie,
d) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu,
e) ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa § 7 OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch
účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva,

Otvorenie účtovných kníh
(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.
(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.

Nebudem sa opakovať.
Otváracia súvaha, viď príspevok 38.

Začiatočné stavy, viď príspevok č. 43.
seda
23.04.09,10:39
Podľa par. 17 zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,
b) vstupu do likvidácie,
c) účinnosti vyhlásenia konkurzu,
d) nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa §16 zákona o účtovníctve
Otvorenie a*uzavretie účtovných kníh
(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu vstupu do likvidácie,
d) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu,
e) ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.

podľa § 7 OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch
účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva,

Otvorenie účtovných kníh
(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.
(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.

Ďakujem za §, nájdem si ešte toho poradcu, všetko si vytlačím a priložím, k zaúčtovaniu, aby som to mala podložené. Pekný deň prajem.
nela07
23.04.09,10:48
Otváracia súvaha sa uvádza v postupoch účtovania v § 25
(1) Otváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu akciovej spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, základné imanie zapísané do obchodného registra, emisné ážio, rezervný fond a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich zo založením a vznikom akciovej spoločnosti.

(2) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je akciová spoločnosť, sa postupuje takto:
a) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o zvyšovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
...

(4) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je spoločnosť s ručením obmedzeným, sa postupuje takto:
a) na účtovanie o vzniku takejto účtovnej jednotky, o zvyšovaní a znižovaní základného imania sa vzťahujú odseky 1 a 2 primerane,
...

Podľa uvedeného však mám naďalej za to, že tieto stavy sa nemôžu len tak nahrať ako Začiatočné stavy, ale musia sa riadne zaúčtovať podvojne v účtovných zápisoch ku dňu vzniku spoločnosti. Začiatočné stavy vznikajú z konečných stavov k predchádzajúcemu dňu, ku ktorému sa zostavujú začiatočné stavy (viď § 7 postupov).
A zrejme Súvaha zostavená práve ku dňu vzniku spoločnosti sa nazýva otváracia súvaha.

1. pozri v texte červené
2.Začiatočné stavy predsa sú: ku dňu vzniku - zápisu do OR sa už diali určité veci - upísané vklady (minimálne), splatené vklady .....
nela07
23.04.09,10:53
Pôvodca textu príspevku: Johanka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t110177-p5-otvaracia-suvaha.html#post1025591)
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7

Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=100) sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.

:D Nakoniec aj tak hovoríme o tom istom....

Johanka, tu ide o novovzniknutú spoločnosť.
701 sa používa pre začiatočné stavy účtov. Pravda. Ale všimla si si aj prvý odsek? Čiže ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy.

mimotemy Já už nemchápem, kto je mimo. :o

Nikde tam nie je napísané že: ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy

Stále píšeš, že ja som ťa nepresvedčila. Skús presvedčiť ty mňa a uveď nejaké paragrafy, ktoré by dokazovali správnosť tvojich tvrdení.
Gabi03
23.04.09,11:05
Pôvodca textu príspevku: Johanka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t110177-p5-otvaracia-suvaha.html#post1025591)
Čo máte proti účtu 701 ?

Postupy účtovania
§ 7

Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=100) sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.


Nikde tam nie je napísané že: ZZ môžu byť len vtedy a práve vtedy, ak boli aj konečné stavy

Stále píšeš, že ja som ťa nepresvedčila. Skús presvedčiť ty mňa a uveď nejaké paragrafy, ktoré by dokazovali správnosť tvojich tvrdení.

Viď môj predchádzajúci príspevok.

A vieš čo?! Aj tak sa navzájom nepresvedčíme. Nechajme to tak a každý nech si robí tak,ako chce.
Johanka
23.04.09,11:15
Nemám taký paragraf, pretože o tom, že niečo neexistuje sa vyhlášky a predpisy nevydávajú. Taktiež sa nedá nikde nájsť, že otváracia súvaha sa účtuje cez 701-ku. Tiež si prosím takýto paragraf od mojich odporcov. :rolleyes:

K tomu bodu... ja sa neurážam, len som fakt zúfalá, že som taká tvrdohlavá a neviem pochopiť ostatné názory v tejto téme spomenuté. :(
To Ti citovaný § 7 nestačí ?

Skús napísať alebo odcitovať niečo, podľa čoho účtuješ Ty ;).
Johanka
23.04.09,11:19
Viď môj predchádzajúci príspevok.

A vieš čo?! Aj tak sa navzájom nepresvedčíme. Nechajme to tak a každý nech si robí tak,ako chce.

Výborný nápad :eek:, zrušme Poradu ....
Nevšimla som si, že by tu niekto niekoho presviedčal, vedie sa tu diskusia. Nietorí tu "obhajujeme" 701-ku s uvedením §§. Niektorí ju "ignorujú" - len nevidím žiaden relevantný podklad. Nájdime správnu odpoveď, ale nie ako baby na trhu :).
Blankake
23.04.09,11:33
A nemôže byť "problém" v tom, že niektoré programy automaticky účtujú na 701 bez toho, aby si to užívateľ uvedomil? A potom sa vlastne zdá, že na 701 sa neúčtuje, aj keď opak je pravda?
nela07
23.04.09,11:37
Ako to myslíš, že program automaticky účtuje?
Ajuška
23.04.09,11:38
A nemôže byť "problém" v tom, že niektoré programy automaticky účtujú na 701 bez toho, aby si to užívateľ uvedomil? A potom sa vlastne zdá, že na 701 sa neúčtuje, aj keď opak je pravda?
Tento "problém" ktorý sa tu rozoberá určite žiadny program automaticky neúčtuje na 701... ;) ...robí tak pri prechode do nového roka (je nastavený na preúčtovanie na 701 v súlade s PÚ)... Tento krok pri otváraní účtovných kníh pri vzniku UJ sa predsa nerobí...
Gabi03
23.04.09,11:45
Tento "problém" ktorý sa tu rozoberá určite žiadny program automaticky neúčtuje na 701... ;) ...robí tak pri prechode do nového roka (je nastavený na preúčtovanie na 701 v súlade s PÚ)... Tento krok pri otváraní účtovných kníh pri vzniku UJ sa predsa nerobí...

Tak ako sa to pri vzniku UJ robí? :)
Gabi03
23.04.09,11:46
Výborný nápad :eek:, zrušme Poradu ....
Nevšimla som si, že by tu niekto niekoho presviedčal, vedie sa tu diskusia. Nietorí tu "obhajujeme" 701-ku s uvedením §§. Niektorí ju "ignorujú" - len nevidím žiaden relevantný podklad. Nájdime správnu odpoveď, ale nie ako baby na trhu :).

Veľmi neadekvátna reakcia.
To, čo som napísala, som napísala preto, lebo do každého ďalšieho príspevku nechcem napísať to, čo som už predtým napísala.

Ako som povedala... svoj názor som vyjadrila, nikto nedal podklady a argumenty, ktoré by som ja uznala, takže môj názor zatiaľ ostáva taký, aký bol na začiatku.
Tým pádom nevidím význam pokrčovať z mojej strany v tejto diskusii.
Ajuška
23.04.09,11:50
Tak ako sa to pri vzniku UJ robí? :)

Prechod do nového roka pri vzniku Uj sa nerobí... som mala na mysli...
Blankake
23.04.09,11:54
Ako to myslíš, že program automaticky účtuje?
Že účty otvára každý tak, ako mu to umožňuje jeho softvér, účtovať cez 701 niektorý softvér vyžaduje...niektorý to preskočí, ale to neznamená, že otváracia súvaha sa nemá vytvoriť.
nela07
23.04.09,11:58
No ale potom sa predsa musia niekde zadať počiatočné stavy. Ja som na začiatku môjho vstupu do tejto diskusie písala, že mne to môj softvér neumožňuje a preto to účtujem cez účet 701. Ale stále je to o tých počiatočných stavoch, či už ich nahodíš, alebo zaúčtuješ cez ID. Ale my sa tu nevieme dohodnúť, či tie počiatočné stavy majú byť alebo nie a má sa začať rovno účtovať po vzniku spoločnosti.
Johanka
23.04.09,12:04
Že účty otvára každý tak, ako mu to umožňuje jeho softvér, účtovať cez 701 niektorý softvér vyžaduje...niektorý to preskočí, ale to neznamená, že otváracia súvaha sa nemá vytvoriť.
Presne si trafila klinec po hlavičke.Poznám veľa účtovníkov , ktorí využívajú SW bez základných znalostí postupov a ani nevedia čo robia. Keď sa otom hľadajú chyby, tak ich jediný argument je, že tak to bolo napísané v príručke k programu. Potom sa nemôžeme čudovať , že tu niekto napísal, že otvorenie sa neúčtuje podvojne, ale používa sa funckia :rolleyes:.
Blankake
23.04.09,12:10
No ale potom sa predsa musia niekde zadať počiatočné stavy. Ja som na začiatku môjho vstupu do tejto diskusie písala, že mne to môj softvér neumožňuje a preto to účtujem cez účet 701. Ale stále je to o tých počiatočných stavoch, či už ich nahodíš, alebo zaúčtuješ cez ID. Ale my sa tu nevieme dohodnúť, či tie počiatočné stavy majú byť alebo nie a má sa začať rovno účtovať po vzniku spoločnosti.
Podľa zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,


Čiže ÚJ je povinná zostaviť otváraciu súvahu a tá sa účtovne prenesie na začiatočný účet súvahový, ktorý má predsa číslo 701.
evina
23.04.09,12:12
nela07
23.04.09,12:20
Podľa zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu
a) svojho vzniku,


Čiže ÚJ je povinná zostaviť otváraciu súvahu a tá má predsa číslo 701.


No a toto tvrdím od začiatku, viď predchádzajúce príspevky.
Blankake
23.04.09,12:25
No a toto tvrdím od začiatku, viď predchádzajúce príspevky.
Ja len, že niektoré programy možno neumožňujú účtovať na 701 a preto vzniká dojem, že na tomto účte ani nie je potrebné účtovať...;)
evina
23.04.09,12:43
Môj názor:
Otváracia súvaha je otváracia súvaha a 701 je počiatočný účet súvahový. Otváraciu súvahu netvorím cez 701. Je to opísané i v linku, ktorý som vyššie priložia.
Blankake
23.04.09,13:18
Môj názor:
Otváracia súvaha je otváracia súvaha a 701 je počiatočný účet súvahový. Otváraciu súvahu netvorím cez 701. Je to opísané i v linku, ktorý som vyššie priložia.
Takže toto podľa vás neplatí?
lenka 22
23.04.09,13:19
firma Nová, s.r.o. vznikla 29.3.2009 zápisom do OR, k tomuto dňu je povinná vytvoriť otváraciu súvahu, ktorá bude mať takúto podobu:
Aktíva pasíva
011- 62000 411 - Zi - 560000
022- 120000
031- 140000
112- 70000
211- 38000
221- 50000
353- 80000
spolu 560000 spolu 560000
súvahu musí ďalej rozložiť na súvahové účty, na ktorých bude v súlade zo zákonom účtovať počas celého účtovného obdobia
MD 701- začiatočný účet súvahový D
411 - ZI 560000 011- 62 000
022- 120000
031-140000
112- 70000
211- 38000
221 - 50000
353 - 80000
spolu 560000 spolu 560000

toto je príklad z kurzu Pú v skrátenej verzii, kde je tiež použitá 701
lenka 22
23.04.09,13:46
a ešte niečo by som si chcela ujasniť, keď mám zriaďovacie náklady vo výške niečo cez 400,- € dávam ich len na nákladové účty 5... nie na 011 však? na 011 by išli len ak by boli viac ako 1660,.€ alebo sa to už zmenilo?
evina
23.04.09,14:03
Takže toto podľa vás neplatí?

Nevidím tam ani zdroj ani nič bližšie, takže sa nevyjadrujem. Môj názor som uviedla vyššie. Pozrite si napr. aj link vznik s.r.o. tam tiež nie je uvedený účet 701 identický s otváracou súvahou.Otváracia súvaha zobrazuje právny vzťah spoločnosti ku dňu jej vzniku a cez 701 otváram účtovné knihy.....

AK niekomu soft nedovolí vytvoriť otváraciu súvahu ináč ako cez 701 nevidím v tom tiež tragédiu, ale ja robím ako píšem vyššie.
Ester plus
23.04.09,17:19
a ešte niečo by som si chcela ujasniť, keď mám zriaďovacie náklady vo výške niečo cez 400,- € dávam ich len na nákladové účty 5... nie na 011 však? na 011 by išli len ak by boli viac ako 1660,.€ alebo sa to už zmenilo?

V roku 2009 už zriaďovacie výdavky nepatria do DNM teda ani na 011. Sú nákladom v plnej výške. Ak ich uhradil spoločník ešte pred vznikom firmy tak by si mala zaúčtovať len PS platný ku dňu vzniku firmy 381/379 a po vzniku firmy zaúčtovať rozpustenie NBO 518/381.
Blankake
25.04.09,08:45
Nedá mi nereagovať na postup pri otváraní účtov pri vzniku ÚJ:

Súvahové účty sa otvárajú (zriaďujú):
- Pri vzniku podniku, prevzatím stavov z otváracej súvahy.
- Na začiatku každého účtovného obdobia, prevedením zostatkov z počiatočnej súvahy.
- Počas účtovného obdobia, ak vzniknú nové zložky majetku alebo zdrojov.
Stav každého účtu prevzatý zo súvahy resp. zo začiatočného účtu súvahového označujeme na účte ako začiatočný stav (ZS). Rozpísaním súvahy na jednotlivé účty vzniknú dva druhy účtov. Zo súvahových položiek aktív vzniknú účty aktív a podobne z položiek pasív vzniknú účty pasív. Začiatočné stavy na tieto účty
zapisujeme na tú stranu, na ktorej sa nachádzajú v súvahe.

Účtovná jednotka ako novovznikajúca spoločnosť zostaví otváraciu súvahu (kde budú uvedené zriaďovacie náklady, BÚ, ZI, rezerv. fond...) ku dňu zápisu do obchodného registra. Týmto dňom je povinná viesť účtovníctvo.
Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový. (napr. 011/701; 221/701; 701/4xx ...).

Tak ako je to vlastne správne?
evina
25.04.09,10:18
Nedá mi nereagovať na postup pri otváraní účtov pri vzniku ÚJ:

Súvahové účty sa otvárajú (zriaďujú):
- Pri vzniku podniku, prevzatím stavov z otváracej súvahy.
- Na začiatku každého účtovného obdobia, prevedením zostatkov z počiatočnej súvahy.
- Počas účtovného obdobia, ak vzniknú nové zložky majetku alebo zdrojov.
Stav každého účtu prevzatý zo súvahy resp. zo začiatočného účtu súvahového označujeme na účte ako začiatočný stav (ZS). Rozpísaním súvahy na jednotlivé účty vzniknú dva druhy účtov. Zo súvahových položiek aktív vzniknú účty aktív a podobne z položiek pasív vzniknú účty pasív. Začiatočné stavy na tieto účty
zapisujeme na tú stranu, na ktorej sa nachádzajú v súvahe.

Účtovná jednotka ako novovznikajúca spoločnosť zostaví otváraciu súvahu (kde budú uvedené zriaďovacie náklady, BÚ, ZI, rezerv. fond...) ku dňu zápisu do obchodného registra. Týmto dňom je povinná viesť účtovníctvo.
Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový. (napr. 011/701; 221/701; 701/4xx ...).

Tak ako je to vlastne správne?

K tomu len niekoľko citátov z tejto témy:


Úplne vážne a seriózne - ako otvoríš účtovné knihy ak nie cez 701?

Ale ak chceš, tak prikladám iný príklad tiež z Poradcu

Účtovné knihy otvorím cez 701, ale otváracou súvahou nerozumiem otváranie účtovných kníh...



Prepáč, ale stále si ma nepresvedčila.
Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.- tu sa myslí účtovné knihy

V príspevku 80 som priložila link veľmi zaujímavej témy-tu je jeden príspevok

Ja som minulý rok účtovala vznik s.r.o. a nakoľko je málo informácií a presných usmernení k tomuto kroku, všetko som si spísala na A4 a priložila k otváracej súvahe. Každý z nás zrejme rieši "horúce" problémy, keď ho pália, takže všetky úvahy vyššie uvedené môžu byť logickým subjektívnym výkladom a ja sa teda pridám so svojím:
1. urobila som otváraciu súvahu na tlačive, na akom robíme účtovnú závierku a to so zápismi podľa spoločenskej zmluvy vo výške upísaných vkladov 353/411 (súvaha má dátum vzniku spoločnosti), uviedla som na ňu, že sa jedná o "otváraciu" súvahu a dala podpísať všetkým zodpovedným (aj konateľovi),
2. otvorila som PS (tu je softvérové obmedzenie, t.j. každý otvára účty tak ako mu to softvér umožňuje, účtovať cez 701 niektorý softvér vyžaduje, ale ja som to nerobila),
3. dňom vzniku som zaúčtovala všetky účtovné prípady, ktoré mi nastali v čase založenia (vznikli mi vlastne iba dva druhy a to zriaďovacie výdavky a splatenie vkladov - nemala som tvorený RF pri vzniku). Zosumarizovala som si všetky zriaďovacie výdavky, aby som zistila, či prekračujem hranicu dlhodobého majetku - neprekročila som a všetko zaúčtovala.
Spomínaný účet 419 som nepoužila, nakoľko v čase vzniku spoločnosti už mám imanie zapísané v OR a prvý účtovný zápis som urobila momentom vzniku, t.j. už po zapísaní imania.

Teda môj názor - otváracia súvaha zobrazuje právny vznik spoločnosti a počiatočným účtom súvahovým /701/ otvárame účtovné knihy, preto tieto dva pojmy nepovažujem za totožné.
Blankake
25.04.09,10:38
Takže neplatí "Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový"?

Kam sa potom zaúčtujú položky z otváracej súvahy?

Pri vzniku ÚJ a na začiatku každého účtovného obdobia sa otvárajú účtovné knihy. Začiatočné stavy pri otvorení súvahových účtov hlavnej knihy sa účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania. V prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový sa účtujú začiatočné stavy účtov majetku so súvzťažným zápisom na ťarchu novootvorených účtov majetku.
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív.
Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti budú teda napr. výdavky na zriadenie spoločnosti v otváracej súvahe a následne sa preúčtujú do nákladov.
Stefan2005
25.04.09,13:13
Bohatá diskusia; mám rád také, ktoré posúvajú naše poznanie vpred...

Pre hlbšie pochopenie problematiky otváracej súvahy a otvorenia účtov hlavnej knihy pri začatí účtovania v podvojnom účtovníctve (schválne nepíšem založenia s.r.o) si dovolím položiť otázku:

"fyzická osoba, ktorá sa rozhodla účtovať pri začatí svojho podnikania (nehovorím o prechode z jednej sústavy účtovníctva do druhej) v podvojnom účtovníctve, vyhotovuje počiatočnú súvahu (čo bude jej obsahom?), resp. otvára účty hlavnej knihy prostredníctvom účtu 701? Resp. ako je to v prípade v.o.s.?"
evina
25.04.09,13:49
Takže neplatí "Účtovná jednotka k dátumu zápisu do obchodného registra otvorí súvahové účty a to účtovnými zápismi prostredníctvom účtu 701 – Začiatočný účet súvahový"?

Kam sa potom zaúčtujú položky z otváracej súvahy?

Pri vzniku ÚJ a na začiatku každého účtovného obdobia sa otvárajú účtovné knihy. Začiatočné stavy pri otvorení súvahových účtov hlavnej knihy sa účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania. V prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový sa účtujú začiatočné stavy účtov majetku so súvzťažným zápisom na ťarchu novootvorených účtov majetku.
Prípady, ktoré nastanú po založení spoločnosti, ale predo dňom zápisu do obchodného registra sa premietnu do tzv. otváracej súvahy. Tieto prípady teda budú už premietnuté v počiatočných stavoch účtov aktív a pasív.
Pri vzniku (t.j. po zápise do OR) spoločnosti budú teda napr. výdavky na zriadenie spoločnosti v otváracej súvahe a následne sa preúčtujú do nákladov.

Platí- účtovná jednotka otvorí súvahové účty takto. Ja to však nestotožňujem s otváracou súvahou.
Mne to najlepšie je pochopiteľné z citovaného príspevku J,. Acsovej, kde som označila bod 1-vytvorenie otváracej súvahy /na príslušnom tlačive/ a krok 2 otvorenie účtovných kníh. Už to inak nedokážem napísať. Vy máte stotožnený počiatočný účet súvahový s otváracou súvahou /ktorá sa mimochodom pri účtovnej závierke vo výkaze súvaha vykazuje v predchádzajúcom období, už z toho vidieť, že sú to dve skutočnosti/ na rozdiel odo mňa a Gabiky /jej veta je pre mňa tiež výstižná:"Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.". Potvrdzuje to i to, čo som červeným vyznačila vo vašom príspevku "Súvahové účty sa otvárajú prevzatím údajov z otváracej súvahy.

Ja som mala na začiatku s tým problémy tiež, ale pochopila som to práve cez tie údaje uvádzané z otváracej súvahy ako predchádzajúce obdobie....
Blankake
25.04.09,14:12
Platí- účtovná jednotka otvorí súvahové účty takto. Ja to však nestotožňujem s otváracou súvahou.
Mne to najlepšie je pochopiteľné z citovaného príspevku J,. Acsovej, kde som označila bod 1-vytvorenie otváracej súvahy /na príslušnom tlačive/ a krok 2 otvorenie účtovných kníh. Už to inak nedokážem napísať. Vy máte stotožnený počiatočný účet súvahový s otváracou súvahou /ktorá sa mimochodom pri účtovnej závierke vo výkaze súvaha vykazuje v predchádzajúcom období, už z toho vidieť, že sú to dve skutočnosti/ na rozdiel odo mňa a Gabiky /jej veta je pre mňa tiež výstižná:"Ja nemám čo otvárať, ak som práve vznikol a nebol žiaden účtovný pohyb predtým.". Potvrdzuje to i to, čo som červeným vyznačila vo vašom príspevku "Súvahové účty sa otvárajú prevzatím údajov z otváracej súvahy.

Ja som mala na začiatku s tým problémy tiež, ale pochopila som to práve cez tie údaje uvádzané z otváracej súvahy ako predchádzajúce obdobie....

Veď ja netvrdím, že otváracia súvaha a začiatočný súvahový účet je jedno a to isté. Pri vzniku ÚJ vytvorí otváraciu súvahu. S tým podľa mňa súhlasí každý (vyplýva to zo zákona). Ku dňu svojho vzniku (to isté platí aj pre prvý deň účtovného obdobia už existujúcej ÚJ) sa otvárajú účtovné knihy. S tým dúfam tiež súhlasí každý. No a ako sa otvárajú účtovné knihy, keď nie cez začiatočný súvahový účet?
Je to predsa uvedené aj v postupoch účtovania PÚ v opatrení MF/23535/2008-74:
§ 7
Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=100) sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
evina
25.04.09,14:38
Veď ja netvrdím, že otváracia súvaha a začiatočný súvahový účet je jedno a to isté. Pri vzniku ÚJ vytvorí otváraciu súvahu. S tým podľa mňa súhlasí každý (vyplýva to zo zákona). Ku dňu svojho vzniku (to isté platí aj pre prvý deň účtovného obdobia už existujúcej ÚJ) sa otvárajú účtovné knihy. S tým dúfam tiež súhlasí každý. No a ako sa otvárajú účtovné knihy, keď nie cez začiatočný súvahový účet?
Je to predsa uvedené aj v postupoch účtovania PÚ v opatrení MF/23535/2008-74:
§ 7
Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=100) sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.

So všetkým čo je tu napísané celý čas súhlasím, hlavne s tým, že otváram účtovné khnihy cez účet 701. Ja ku dňu vzniku vytvorím otváraciu súvahu - to je jeden úkon - bez 701/ a otvorím účtovné knihy cez 701, t.j. ja robím dva úkony Vy jeden:)
Otváracia súvaha je v riadkoch súvahy v predchádzajúcom období. Je to zobrazenie právnej skutočnosti - vzniku spoločnosti, nie otvorenie účtovných kníh.
Účtovné knihy - účty - ktoré otvorím cez 701 sú súčasťou bežného obdobia vo výkaze súvaha.
Blankake
25.04.09,14:52
So všetkým čo je tu napísané celý čas súhlasím, hlavne s tým, že otváram účtovné khnihy cez účet 701. Ja ku dňu vzniku vytvorím otváraciu súvahu - to je jeden úkon - bez 701/ a otvorím účtovné knihy cez 701, t.j. ja robím dva úkony Vy jeden:)
Otváracia súvaha je v riadkoch súvahy v predchádzajúcom období. Je to zobrazenie právnej skutočnosti - vzniku spoločnosti, nie otvorenie účtovných kníh.
Účtovné knihy - účty - ktoré otvorím cez 701 sú súčasťou bežného obdobia vo výkaze súvaha.

Takže sa tu celý čas bavíme o tom istom ;). Prepáč, nepochopila som asi dobre Tvoj názor na 701. Skôr som reagovala na tie príspevky, v ktorých odmietajú použitie 701 a v ktorých niektorí tvrdia, že pri vzniku spoločnosti neexistuje otváracia súvaha. Otváracia súvaha je povinná aj pre novovzniknuté ÚJ. A z nej sa stavy prenesú ako začiatočné stavy na príslušné účty podvojným zaúčtovaním cez začiatočný účet súvahový 701. Súhlas? (neviem, či som to dobre vysvetlila)
evina
25.04.09,15:01
Takže sa tu celý čas bavíme o tom istom ;). Prepáč, nepochopila som asi dobre Tvoj názor na 701. Skôr som reagovala na tie príspevky, v ktorých odmietajú použitie 701 a v ktorých niektorí tvrdia, citujem "Podľa mňa, žiadna súvaha, či už otváracia alebo iná, pri vzniku spoločnosti (v deň vzniku) neexistuje." Otváracia súvaha je povinná aj pre novovzniknuté ÚJ. A z nej sa stavy prenesú ako začiatočné stavy na príslušné účty podvojným zaúčtovaním cez začiatočný účet súvahový 701. Súhlas? (neviem, či som to dobre vysvetlila)

Áno, čiže mám aj otváraciu súvahu aj 701. Môj pôvodný prvý príspevok


Môj názor:
Otváracia súvaha je otváracia súvaha a 701 je počiatočný účet súvahový. Otváraciu súvahu netvorím cez 701. Je to opísané i v linku, ktorý som vyššie priložia.
Blankake
25.04.09,15:13
Áno, čiže mám aj otváraciu súvahu aj 701. Môj pôvodný prvý príspevok

Áno presne tak. Nerozumiem potom, prečo niektorí odmietajú používanie účtu 701...
evina
25.04.09,15:14
Áno presne tak. Nerozumiem potom, prečo niektorí odmietajú používanie účtu 701...

Možno ani nie, len to nevieme presne opísať. V otváracej súvahe nemám 701 až následne-takže možno trocha tažšie opísateľné...
Blankake
25.04.09,15:18
Možno ani nie, len to nevieme presne opísať. V otváracej súvahe nemám 701 až následne-takže možno trocha tažšie opísateľné...

No veď v otváracej súvahe nemôže byť 701. Ten sa vytvára potom z tej otváracej súvahy (a z neho následne sa prevedú stavy na príslušné účty ako začiatočné stavy). Ale z niektorých príspevkov som to pochopila tak, že vôbec nepoužívajú 701...a o tom tu celá diskusia bola;)
lenka 22
27.04.09,13:15
Ďakujem Všetkým, ktorí sa zúčastnili tejto "debaty" dosť mi to pomohlo:)
Blankake
28.04.09,05:39
mimotemy Blankake, žiadam ťa, aby si citovaný príspevok vymazala. Moje dôvody:
1. uviedla si citáciu bez autora (moju),
2. citovaný príspevok som v neskorších príspevkoch upravila, čiže týmto príspevkom zavádzaš,
3. svoj názor vyjadrený v tomto príspevku si už niekoľko krát prezentovala v iných príspevkoch.

Vopred vďaka.

Gabi03, neviem o čo Ti ide. Keby som svoj príspevok vymazala, tak by sa stratil zmysel celej diskusie... keď si to bude neskôr niekto čítať pri hľadaní, tak by to možno nepochopil, o čom sme tu vlastne celý čas písali.
Mne nešlo o to niekoho strápniť (preto som neuvádzala mená), len mi išlo o spochybnenie niektorých názorov - všeobecne. Aby bolo prípadným budúcim čitateľom jasné, čo je správne a čo nie je.
Ale v poriadku, môžem tú citáciu v mojom príspevku vymazať a prepíšem ju na všeobecné tvrdenie - súhlasíš?
ANNAP
28.04.09,11:38
pridávam celkom dobrý materiál na otvorenie účtovných kníh v JU aj v PU
tinka111
19.05.09,10:21
Prijemny den, prebrala som spetne PU od zaciatku roka nahrala som si uz celu pokladnu aj faktury ale teraz pri nahravani banky mam problem s uhradami zavazkov z minuleho roka. Docitala som sa tu ze som si mala najskor otvorit stary rok nahodit tam tie neuhradene zavazky a nasledne spravit prevod rokov. Lenze tak som to nespravila a teraz neviem ako inak na to. Mozete mi niekto poradit ci to mozem spravit aj cez interny doklad, nahrat kazdy zavazok osobitne oproti zaciatocnemu uctu suvahovemu??? Alebo co ine by ste poradili...
KEJKA
19.05.09,11:44
Prijemny den, prebrala som spetne PU od zaciatku roka nahrala som si uz celu pokladnu aj faktury ale teraz pri nahravani banky mam problem s uhradami zavazkov z minuleho roka. Docitala som sa tu ze som si mala najskor otvorit stary rok nahodit tam tie neuhradene zavazky a nasledne spravit prevod rokov. Lenze tak som to nespravila a teraz neviem ako inak na to. Mozete mi niekto poradit ci to mozem spravit aj cez interny doklad, nahrat kazdy zavazok osobitne oproti zaciatocnemu uctu suvahovemu??? Alebo co ine by ste poradili...
aký soft používaš? Podľa toho zvolíš postup.
Koľko je tých faktúr z minulého roka? Nakoľko ide o prevzaté účtopvníctvo a začínaš spracovanie od 1.1., tak máš inventúru - zoznam mneuhradených faktúr. Možno ich nie je veľa - v takom prípade postačí, ak si tieto prevzaté záväzky ponecháš na osobitnom účte 321, ktorý nemá väzbu na saldo=knihu faktúr. Úhrady si budeš iba účtovať na 321 a upravovať inventúru z predchádzajúceho roka.

Otázka - či môžeš nahrať faktúry..... to naozaj závisí od softu. V mojom MONETA je obdobie fiktívny, v ktorom si tie faktúry môžem zaevidovať bez rozúčtovania a SW to akceptuje.
tinka111
19.05.09,12:08
Dakujem krasne za odpoved! Uctujem v Omege od Krosu. Cize si to mozem zauctovat aj do doslych faktur s datumom 1.1.09 na 321 bez analityky oproti 701? Ja tam namam sice fiktivne obdobie ale mam otvaracie to by mohlo byt? Tych faktur doslych je okolo 35 a okolo 5 odoslanych.
tinka111
20.05.09,07:32
Dobry den!
Kejka myslite ze mam tie faktury nahrat do tych doslych alebo nenahravat nikam len postupne pouhradzat a spravit na konci roku inventuru tychto prevzatych zavazkov osobitne?
Dakujem!
darianelid
14.03.10,19:20
Dobrý večer , prosím vás chcela by som sa opýtať. Čítam všetky príspevky z porady ohľadom založenia sro, ale neviem si už rady. Študujem aj knihy od šlosara a šlosarovej PU, každý píše ináč.
sro sme bola zapísaná v OR 3:12:2009. Dvaja spoločníci, každý splatil po 3320 €správcovi vkladu ešte pred zápisom do OR.
Spravcom vkladu a zároven konateľom som ja.
Účtovala som takto:
353/411 základné imanie
211/353 vklad konateľa
potom som vytlačila súvaha. Prsím vás mohol by sa nato niekto pozrieť či to je správne. Dakujem velmi pekne.
Skúsil som vytlačiť predvahu a pripajam ju ako prílohu
Stefan2005
14.03.10,19:48
... spoločníci, každý splatil po 3320 €správcovi vkladu ešte pred zápisom do OR....

... keď sa vklady splatili správcovi, malo tam byť ešte účtovanie cez 378-ku.
andrea55
07.05.10,06:20
prosím o radu, založili sme firmu a.s. 15.10.2009. Základné imanie akcionári splatili správcovi pred zápisom do OR, emisné ažio nie.
Vytvorila som otváraciu Súvahu ku vzniku spoločnosti. Po zápise do OR 10.11.2009 som účtovala bežný rok.
Vo výkazoch Súvaha a Výkaz ziskov a strát na rok 2009 som za Bezprostredne predchádzajúce obdobie dala dátum od15.10.09 do 15.10.09 a za obdobie 10.11.09 do 31.12.09.
Predchádzajúce obdobie mám účtované základné imanie pri založení a.s. a emisné ažio pred zápisom do OR, za obdobie už mám účtované po zápise do OR.
Auditorka trvá na tom aby som prerobila výkaz Súvaha, bezprostredne predchádzajúce obdobie musí byť nulový. Mám prerobiť Súvahu?
evina
07.05.10,06:29
prosím o radu, založili sme firmu a.s. 15.10.2009. Základné imanie akcionári splatili správcovi pred zápisom do OR, emisné ažio nie.
Vytvorila som otváraciu Súvahu ku vzniku spoločnosti. Po zápise do OR 10.11.2009 som účtovala bežný rok.
Vo výkazoch Súvaha a Výkaz ziskov a strát na rok 2009 som za Bezprostredne predchádzajúce obdobie dala dátum od15.10.09 do 15.10.09 a za obdobie 10.11.09 do 31.12.09.
Predchádzajúce obdobie mám účtované základné imanie pri založení a.s. a emisné ažio pred zápisom do OR, za obdobie už mám účtované po zápise do OR.
Auditorka trvá na tom aby som prerobila výkaz Súvaha, bezprostredne predchádzajúce obdobie musí byť nulový. Mám prerobiť Súvahu?
Nie, nemáš prerobiť. Je to správne. Má tam byť otváracia súvaha,


Uvádzanie týchto údajov je stanovené v Opatrení MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky .... pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. - § 2 ods. 2.: pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 4 a 6 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
P.s. treba si nájsť aktuálne znenie Opatrenia...
grammatika
07.05.10,06:48
Nie, nemáš prerobiť. Je to správne. Má tam byť otváracia súvaha,


P.s. treba si nájsť aktuálne znenie Opatrenia...

http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Salkovicova/podnikatelia/4455_uplne_znenie_2009.pdf
andrea55
07.05.10,09:58
ďakujem Vám za skvelú správu, aj auditor môže dávať niekedy zle doporučenie.
VieraPopluharova
08.05.10,07:10
Ahojte,
nema niekto pociaocnu suvahu pri vziku sro z jednoducheho uctovnictva do PU, myslim tym pociatocne stavy A a P.
Dakujem.
otázka
07.07.11,16:14
Už niekoľko dní na Porade študujem témy ohľadom začatia účtovania novozaloženej s.r.o. a mám v tom hokej a neviem čo je správne ( jednoosobová s.r.o., v zakladateľskej listine sa uvádza, že ZI je splatené ):

353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
211/353 - vklad do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
378/353 - splatenie vkladu správcovi
211/378 - odovzdanie hotovosti do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/379 - zriaďovacie výdavky
379/211 - úhrada zriaďovacích výdavkov
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/365 - výdaje zakladateľa so založením s.r.o.
365/211 - úhrada zriaď.výdajov zakladateľovi

Ďakujem....
KEJKA
07.07.11,17:46
mne sa páčia všetky alternatívy.
tibor1000
08.03.12,10:32
Už niekoľko dní na Porade študujem témy ohľadom začatia účtovania novozaloženej s.r.o. a mám v tom hokej a neviem čo je správne ( jednoosobová s.r.o., v zakladateľskej listine sa uvádza, že ZI je splatené ):

353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
211/353 - vklad do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI (vytlačiť otváraciu súvahu dňom zápisu v OR)
378/353 - splatenie vkladu správcovi
211/378 - odovzdanie hotovosti do pokladne
538/211 - zriaďovacie výdavky
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/379 - zriaďovacie výdavky
379/211 - úhrada zriaďovacích výdavkov
alebo:
353/411 - vklad ZI ( otváracia súvaha )
211/353 - splatenie vkladu do pokladne
538/365 - výdaje zakladateľa so založením s.r.o.
365/211 - úhrada zriaď.výdajov zakladateľovi

Ďakujem....
a ja tu nikde nevidim 701.. a v predch.prispevkoch bolo pisane,ze treba uctovat cez ten učet.. :confused:
tibor1000
12.03.12,17:10
ahojte,prosím Vás,v otváracej súvahe mám uvedenú sumu základného imania iba v riadkoch 69 /zakladne imanie/, riadok 87 (vysledok hospodarenia za uct.obdobie MINUSOM), a v sučtovom riadku 68 ? to je prosim všetko? vopred dakujem
KEJKA
12.03.12,18:15
ahojte,prosím Vás,v otváracej súvahe mám uvedenú sumu základného imania iba v riadkoch 69 /zakladne imanie/, riadok 87 (vysledok hospodarenia za uct.obdobie MINUSOM), a v sučtovom riadku 68 ? to je prosim všetko? vopred dakujem
asi nie, musíš ho mať bud v banke, alebo v pohľadávkach, alebo v pokladnici - AKTIVA
ada159
10.08.12,13:32
Prosím o kontrolu, založenie a.s., splatenie vkladu pred vznikom. 2 akcionári.
35301/41101-2500
35302/41102-22500
378/35301-2500
378/35302-22500 dátumu podpisu notarskej zapisnice
353/412 - 2500 - zapis do or
353/417- 2500- zapis do or
538/365 - zriad. Náklady zapis do or
nasledne pokladna - dátum zápisu do or
211/378- 25000
211/353-2500 Rf
211/353-2500 ea
365/211

Neviem či je dobre to emisné Ázii, lebo v zmluve je nasledovne: emisné azio predstavuje výšku príplatky do Rf spoločnosti, ktory vytvára spoločnosť pri vzniku
ada159
10.08.12,13:48
Prosím Mrknete mi to?
ada159
11.08.12,16:54
prosim o kontrolu
timejka200
15.02.14,15:31
je správne ak ku koncu roka mám na 411 zostatok - 10 000 Eur nemá to byť plusom? Prevzala som účtovníctvo tak teraz som v tom trošku zmätená.
KEJKA
15.02.14,15:48
plus mínus?
má to byť plusom na strane DAL.
timejka200
18.02.14,17:21
ked si vytlačím hlavnú knihu mi dáva v programe MRP - 10 000 Eur ...tak teraz neviem. Konečný stav roku 2012 bol - 5000 Eur..