janka.jana1
21.04.09,19:35
Ahojte.

Dnes som cely den studovala o exekuciach, mala som aj jednu neprijemnu situaciu so zamestnancom, ktory bol nahnevany, vraj sme mu zrazili prilis vela exekucie, ze to co mu zostalo nie je zivotne minimum.....no proste neprijemne, a som v podstate zaciatocnik, tak som si trosku zacala studovat poradu a hladat nieco o exekuciach...

Prosim vas, mala by som otazku...vo vsetkych materialoch o exekuciach sa stretavam s pojmom "prednostne pohladavky", "bezne pohladavky".... niekde som citala, ze by tieto spominane pohladavky mali byt uvedene v § 71 ods. 2...to som si teda vyhladala, ale tam su uvedene len tie prednostne pohladavky, a ktore su tie bezne pohladavky, prosim vas???

Dakujem.
Sophia1000
22.04.09,05:48
Prednostné pohľadávky - v exekučnom príkaze je uvedené, že zrážky zo mzdy treba vykonať z 2/3 príjmu po splnení podmienok - zachovanie životného minima. Ostatné pohľadávky sa vykonávajú z 1/3 príjmu.
sysula
22.04.09,05:50
Ahojte.

Dnes som cely den studovala o exekuciach, mala som aj jednu neprijemnu situaciu so zamestnancom, ktory bol nahnevany, vraj sme mu zrazili prilis vela exekucie, ze to co mu zostalo nie je zivotne minimum.....no proste neprijemne, a som v podstate zaciatocnik, tak som si trosku zacala studovat poradu a hladat nieco o exekuciach...

Prosim vas, mala by som otazku...vo vsetkych materialoch o exekuciach sa stretavam s pojmom "prednostne pohladavky", "bezne pohladavky".... niekde som citala, ze by tieto spominane pohladavky mali byt uvedene v § 71 ods. 2...to som si teda vyhladala, ale tam su uvedene len tie prednostne pohladavky, a ktore su tie bezne pohladavky, prosim vas???

Dakujem.

Myslím, že bežné sú všetky ostatné okrem týchto:
a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky
– daní, poplatkov a ciel,
– pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie,
– pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa,
– pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti,
– pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu.
janka.jana1
22.04.09,10:44
Chcela by som vas este poprosit o pomoc na konkretnom priklade.

Mam zamestnanca, je zenaty, a ma dve deti.

Čista mzda v 1/09 = 509,03 Eur
2/09 = 1125,35 Eur
3/09 = 572,38 Eur

Kolko mu mozem vziat na zrazky - exekucie, aby mu zostalo zivotne minimum, aby to bolo v sulade so zakonom??

Prosim pomozte mi to vyratat za vsetky 3 mesiace. ja si to vypocitam sama, ale aby som si to mohla s vami okontrolovat.

Dakujem.