speedy_vw
21.04.09,21:12
Chcem sa opýtať ako môžem správne prefakturovať prepravu nad 3,5 t. Som živnostník a poskytujem prepravu firme s ktorou mám „zmluvu o preprave“ – jedná sa o prepravu do 3,5 t – na takúto prepravu mám aj živnosť.
1. Potrebval by som ale prefakturovať tejto zmluvnej firme prepravu, ktorú by urobila daľšia prepravná firma (jedná sa o prepravu nad 3,5t) Táto firma by vystavila faktúru za prepravu mne, a ja by som ju následne prefakturoval. Vedel by niekto poradiť či to môžem urobiť aj keď na prepravu nad 3,5t nemám živn.oprávnenie?
2. ak to prefakturovať môžem – môžem aj navýšiť cenu (sadzbu na km) pri prefakturovaní tejto prepravy? (navýšenie sadzby by vlastne bolo vyrovnanie za sprostredkovanie prepravy, len na faktúre to nemôže byť rozdelené, ale musí to byť zahrnuté v sadzbe za km) max. tam može byť niekde na faktúre poznámka napr. „cena prepravy zahŕňa poplatok za sprostredkovanie prepravy“

+ ešte jedna podotázka – keby som chcel rozšíriť živnosť o nákladnú dopravu nad 3,5 t – je to voľná živnosť, alebo ako to je už potom riešené? (úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou a výučným listom v oblasti dopravy mám, ale neviem či to treba alebo či to postačuje, autodopravu do 3,5 t robím už cca 2,5 roka – ak sa to berie nejak do úvahy)

ďakujem
danushka
21.04.09,19:42
Máš pravdepodobne namysli sprostredkovanie dopravy a na to potrebuješ mať zvlášť predmet podnikania ,,sprostredkovanie dopravy" v živnostenskom liste.
Čiže ak dopravu nebudeš vykonávať vlastným vozidlom, vo faktúre musíš uviesť text : fakturujem Vám služby za sprostredkovanie dopravy z miesta A do miesta B.Za akú sumu prepravu kúpiš a za čo ju ďalej predáš, je Tvoja vec.

Čo sa týka dopravy nad 3,5 t, už to nie je voľná, ale koncesovaná živnosť.

Prelúskaj si témy tu, dočítaš sa veľa z problamatiky, ktorú momentálne riešiš :
http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke
speedy_vw
21.04.09,19:52
nie nemyslel som sprostredkovanie prepravy - aj ked zivnost mám aj na to. Presne ako som napísal - potrebujem cenu za prepravu prefakturovat od prepravcu na moju firmu a nasledne na tú s ktorou mám zmluvu. Lebo vlastne prepravca bude robiť akokeby prepravu pre tú firmu s ktorou mám zmluvu miesto mňa - dalo by sa to aj takto povedať. Nemôže tam byť sprostredkovanie prepravy!

A celkom dobre nerozumiem tomu - nad 3,5 t - už to nie je voľná, ale koncesovaná živnosť - čo to všetko obnáša alebo ako si ju vybavím. ak môžeš poradiť
mandula
21.04.09,20:20
Robí sa to bežne. Napr. dopravca A je zazmluvnený a nastanú nejaké okolnosti, trebárs sa mu nevráti alebo pokazí auto a on potrebuje zabezpečiť tú prepravu, tak dá objednávku druhému dopravcovi B, ten prepravu vykoná, vyfaktúruje dopravcovi A, a dopravca A vyfaktúruje firme, akoby tú prepravu poskytol sám. Možno to nie je celkom kóšer, ale robí sa to bežne.
danushka
21.04.09,20:21
A potom ako by si nazval tento proces, že namiesto Teba vykonal iný dopravca prácu za Teba ?
No nie je to nič iné ako sprostredkovanie.
Ide teraz o to, že Ty si dostal objednávku od zákazníka, kde máte dojednanú sumu. Predpokladám, že druhý dopravca dostane od Teba menej, ako Ty od svojho zákazníka.
AK to bola medzinárodná preprava /neviem/, dokladuješ to CMR-kou a ostatnými sprievodnými listami. Ak to bola vnútroštýtna preprava, tak by si mal doložiť denný záznam MV a sprievodné doklady.
Si zmluvne zaviazaný, že pre zákazníka nemá túto prácu vykonávať nik iný, než TY?
Veď zákazníkovi môže byť šum a fuk, či mu tovar odviezol Jožko alebo Ferko...
Len Ty nemôžeš faktúru vystaviť s textom aký TEbe vyhovuje.
Ak refakturuješ, tak refakturuješ sumu akú si dostal.
Ak tam máš pridanú svoju maržu, je to už sprostredkovanie a učebnicové.

Vyššie som Ti priložila link, kde sa dočítaš aj o koncesovanej živnosti.
Je tam síce veľa informácií, ale v Tvojom prípade by to bolo dobré prečítať, pretože doprava a jej sprostredkovanie určite nie je témou, kde sa dá odpovedať pár vetami.
danushka
21.04.09,20:29
Robí sa to bežne. Napr. dopravca A je zazmluvnený a nastanú nejaké okolnosti, trebárs sa mu nevráti alebo pokazí auto a on potrebuje zabezpečiť tú prepravu, tak dá objednávku druhému dopravcovi B, ten prepravu vykoná, vyfaktúruje dopravcovi A, a dopravca A vyfaktúruje firme, akoby tú prepravu poskytol sám. Možno to nie je celkom kóšer, ale robí sa to bežne.
Mandulka, ja si vysvetľujem slovo refakturovať - prefakturovať tú istú sumu ďalej.
Ak si tam šupnem svoju maržu, už je to niečo iné. A nie je to nič, čo sa zakazuje, je to normálny obchod.
Sama vieš z praxe, že jedna preprava od zákazníka prejde aj 3-4 rukami k dopravcovi.
speedy_vw
21.04.09,20:31
Robí sa to bežne. Napr. dopravca A je zazmluvnený a nastanú nejaké okolnosti, trebárs sa mu nevráti alebo pokazí auto a on potrebuje zabezpečiť tú prepravu, tak dá objednávku druhému dopravcovi B, ten prepravu vykoná, vyfaktúruje dopravcovi A, a dopravca A vyfaktúruje firme, akoby tú prepravu poskytol sám. Možno to nie je celkom kóšer, ale robí sa to bežne.


presne takto by som to potreboval urobiť (je to vnútroštátna preprava) - len keby som to takto urobil musím dať sumu za prepravu presne tú istú ako vyfakturuje dopravca B mne alebo ju môžem zvýšiť. Ide o to že dopravca B mi to prevezie za nižšiu sumu ako môžem dostať podľa dohody s objednávateľom - tou zmluvnou firmou.
speedy_vw
21.04.09,20:39
A potom ako by si nazval tento proces, že namiesto Teba vykonal iný dopravca prácu za Teba ?
No nie je to nič iné ako sprostredkovanie.
Ide teraz o to, že Ty si dostal objednávku od zákazníka, kde máte dojednanú sumu. Predpokladám, že druhý dopravca dostane od Teba menej, ako Ty od svojho zákazníka.
AK to bola medzinárodná preprava /neviem/, dokladuješ to CMR-kou a ostatnými sprievodnými listami. Ak to bola vnútroštýtna preprava, tak by si mal doložiť denný záznam MV a sprievodné doklady.
Si zmluvne zaviazaný, že pre zákazníka nemá túto prácu vykonávať nik iný, než TY?
Veď zákazníkovi môže byť šum a fuk, či mu tovar odviezol Jožko alebo Ferko...
Len Ty nemôžeš faktúru vystaviť s textom aký TEbe vyhovuje.
Ak refakturuješ, tak refakturuješ sumu akú si dostal.
Ak tam máš pridanú svoju maržu, je to už sprostredkovanie a učebnicové.

Vyššie som Ti priložila link, kde sa dočítaš aj o koncesovanej živnosti.
Je tam síce veľa informácií, ale v Tvojom prípade by to bolo dobré prečítať, pretože doprava a jej sprostredkovanie určite nie je témou, kde sa dá odpovedať pár vetami.

záznam MV a sprievodné doklady tam samozrejme budem dokladať, to by bez toho ani faktúru neuhradili. viem ze je to zároveň akokeby sprostredkovanie, preto som chcel vedieť či by som to mohol fakturovať ako keby som to viezol ja - ale v poznámke na konci faktúry niekde v prídavných textoch by bolo "cena prepravy zahŕňa sumu za sprostredkovanie prepravy" alebo niečo podobné...
mandula
21.04.09,20:41
Danushka, no hej, ja s tebou úplne súhlasím, len hovorím, ako to poznám aj z môjho okolia. Spolupracovali sme s firmou, ktorá zabezpečovala zmluvnú prepravu pre jedného nemenovaného výrobcu potravín. Sám nemal takú dopravnú kapacitu, ako bolo potrebné, tak čo on nestíhal, posúval ďalej. Fakturácia vyzerala tak, že my sme mu faktúrovali prepravu za napr. 23 Sk, a on faktúroval potravinárskej firme za 25 Sk, o sprostredkovaní prepravy nebolo nikde ani zmienky, proste to faktúroval akoby tú prepravu sám poskytol. Nešlo o náhodné ale o pravidelne sa opakujúce prepravy.
danushka
21.04.09,20:56
No v princípe sa Ti nedá Mandulko oponovať:D:D:D.

Ale tety zo živnostenského úradu pri kontrole faktúr by si zgustli.

Ale tety z DÚ by si zgustli...

No načo im dávať dôvody na zgustnutie.

Čo do frasa na slovíčku sprostredkovanie je také vo faktúre nepoužiteľné v tomto prípade?:confused:
danushka
21.04.09,21:10
záznam MV a sprievodné doklady tam samozrejme budem dokladať, to by bez toho ani faktúru neuhradili. viem ze je to zároveň akokeby sprostredkovanie, preto som chcel vedieť či by som to mohol fakturovať ako keby som to viezol ja - ale v poznámke na konci faktúry niekde v prídavných textoch by bolo "cena prepravy zahŕňa sumu za sprostredkovanie prepravy" alebo niečo podobné...

No ak takýto text vložíš niekde do prídavných textov, tak to vyriešiš elegantne.
Pre Tvojho zákazníka je dôležité, aby sa tovar včas a nepoškodený doručil k odberateľovi, pre Teba je dôležité dostať včas úhradu na svoj účet a zaplatiť sprostredkovanému dopravcovi tiež k jeho spokojnosti.
Potom treba takýchto obchodov veľa, veľa a veľa a bude pre manželku aj na čižmičky, aj pre detičky na darčeky, aj na dovolenku - veď toto je čaro sprostredkovania dopravy:).

A teraz ma Mandulka poženie, lebo ona sa živí dopravou a ja špedíciou.
A júúúúúj, nastali ťažké časy, nás špeditérov nemajú teraz dopravcovia radi.:D:D:D
mandula
21.04.09,21:12
Danushka, ako píšeš, zgustli by si :( .... Preto aj hovorím, že nie je to celkom kóšer. Ale v praxi sa to robí. Aj keď ja sama nie som zástancom takejto formy fakturácie. Načo si komplikovať život ... keď tých problémov je už aj tak dosť.
speedy_vw
24.04.09,10:19
ešte taká podotázka - môžem vôbec tú prepravu prefakturovať, keď mám v živnosti len autodopravu do 3,5t a v tomto prípade by išlo o prepravu nad 3,5t? aby s tým potom neboli zbytočné problémy pri nejakej kontrole alebo tak...
danushka
25.04.09,11:16
nie nemyslel som sprostredkovanie prepravy - aj ked zivnost mám aj na to. Presne ako som napísal - potrebujem cenu za prepravu prefakturovat od prepravcu na moju firmu a nasledne na tú s ktorou mám zmluvu. Lebo vlastne prepravca bude robiť akokeby prepravu pre tú firmu s ktorou mám zmluvu miesto mňa - dalo by sa to aj takto povedať. Nemôže tam byť sprostredkovanie prepravy!

A celkom dobre nerozumiem tomu - nad 3,5 t - už to nie je voľná, ale koncesovaná živnosť - čo to všetko obnáša alebo ako si ju vybavím. ak môžeš poradiť

V citovanom príspevku píšeš, že máš aj živnosť na sprostredkovanie dopravy, čiže môžeš fakturovať sprostredkovanie dopravy akejkoľvek a akéhokoľvek objemu.
globalpartner
25.04.09,16:41
ešte taká podotázka - môžem vôbec tú prepravu prefakturovať, keď mám v živnosti len autodopravu do 3,5t a v tomto prípade by išlo o prepravu nad 3,5t? aby s tým potom neboli zbytočné problémy pri nejakej kontrole alebo tak...

Úplne bez problémov dôležité je ,ze druhý dopravca ktorý fyzický prevedie prepravu ,ma na tento typ dopravy koncesiu avšak za prípadne škody zodpovedáte odosieľateľovi Vy a zároveň dopravca zodpovedá Vam.

Podľa §621 Obch. zákonika dopravca môže svoj záväzok splniť pomocou daľšieho dopravcu a zodpovedá prítom akoby prepravu uskutočnoval sám(strata,poškodenie a iné nákladu)

Na základe uvedeného mám za to , že netreba ani poznámku o sprostredkovaní dopravy jednoducho dva zmluvné vzťahy jedna prijatá a druhá vydaná faktúra.
speedy_vw
13.05.09,16:18
OK, Ďakujem všetkým za odpovede. dosť mi to pomohlo.
a ešte by som chcel poprosiť či niekto nevie poradiť/nemá prílohu č. 3 tohto zákona http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207706&FileName=zz07-00357-0207706&Rocnik=2007&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=459&Flags=8368&IndexFile=zz07&Text=109/2003+Z.z.
ide o to že si chcem vybaviť koncesnú listinu tak či tak a potrebujem preukázať odbornú spôsobilosť. v novele zákona č. 109/2003 bola medzi školami, ktoré sú akceptované na vydanie osvedčenia bez skúšky aj škola ktorú mám ja (želez.učilište ZV - komerčný pracovník v doprave) v 357/2007 všetky školy okrem dopravných priemysloviek z tade vyradili. tak tam musím dokladovať vysvedčeniami zo školy predmety ktoré by mohli akceptovať (no a v tej prílohe č. 3 by mali byť vymenované, len tú prílohu vôbec neviem nájsť)
speedy_vw
13.05.09,16:21
tu je ešte link na 109/2003 ak to pomôže nejak. školy sú vymenované v prílohe č. 2 "ŠKOLY. KTORÝCH DOKLADY O VZDELANÍ PREUKAZUJÚ SPLNENIE POŽIADAVKY VZDELANIA" - ja mám ako som spomínal žel. učilište vo Zvolene - komerčný pracovník v doprave
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17086&FileName=03-z109&Rocnik=2003&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=132&Flags=8368&IndexFile=zz03&Text=109/2003+Z.z.