alambert
22.04.09,08:14
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o informáciu ohľadne daňového priznania v tomto roku.
Vo februári som uzavrel obchodnú zmluvu s nemenovanou českou firmou a začal som predávať ich produkty na Slovensku. Keďže môj zisk je doteraz veľmi malý, cca 65 eur, rozhodol som sa zmluvu vypovedať a spoluprácu ukončiť. Prosím o informáciu, či som aj z tejto sumy povinný za rok 2009 podať daňové priznanie, keď na to príde čas. Žiadnu živnosť som nezakladal. Je určená nejaká hranica, od ktorej musím podávať daňové priznanie? Správne chápem, že v minulom roku to bolo cca 49 000,-Sk?

Ďakujem.
Tweety
22.04.09,06:20
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o informáciu ohľadne daňového priznania v tomto roku.
Vo februári som uzavrel obchodnú zmluvu s nemenovanou českou firmou a začal som predávať ich produkty na Slovensku. Keďže môj zisk je doteraz veľmi malý, cca 65 eur, rozhodol som sa zmluvu vypovedať a spoluprácu ukončiť. Prosím o informáciu, či som aj z tejto sumy povinný za rok 2009 podať daňové priznanie, keď na to príde čas. Žiadnu živnosť som nezakladal. Je určená nejaká hranica, od ktorej musím podávať daňové priznanie? Správne chápem, že v minulom roku to bolo cca 49 000,-Sk?

Ďakujem.

§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
zltalienka
13.05.09,06:32
Ahojte, mám jednu otázku týkajúcu sa povinnosti podať Daňové priznanie pre FO nepodnikateľa za rok 2008.
Mal uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, kde dostal cca 30 000 Sk.
Tiež mal uzatvorenú zmluvu o dielo, kde získal cca 20 000 Sk (ide o príležitostný príjem, ktorý je do 5-násobku živ. minima = 25 650 Sk za rok 2008 = oslobodený od dane).
Tieto príjmy spolu tesne prekračujú 1/2 z nezdaniteľnej časti základu dane za rok 2008.
Otázka: Má povinnosť podávať DP? resp. Započítava sa príležitostný príjem oslobodený od dane do výšky príjmu pre určenie povinnosti podať DP?
Ďakujem všetkým za odpovede.
zltalienka
13.05.09,07:23
... posúvam ...
zltalienka
13.05.09,08:08
... posúvam ... ešte raz ...
andreaS
13.05.09,08:17
:eek::eek::eek: a to sa o to dotycny zaujima az teraz???? kde bol do terminu podania priznania?

len nie som si ista, ci viem odpovedat na otazku... bola mu zrazena dan z tej dohody? ak ano, tak danovym priznanim ju mohol dostat naspat...
zltalienka
13.05.09,08:22
tuším mal podpísané vyhlásenie o uplatňovaní nezdaniteľnej časti ZD a žiadnu daň neplatil
Mal alebo nemal podať DP?
zltalienka
13.05.09,09:22
nikto neporadí?
Lianka
13.05.09,12:59
Uvazovala by som takto:

Nakolko prijmy zo zmluvy su nizsie ako je 5xZM, nie je potrebne tieto prijmy uvadzat do DP.

Predmetom dane budu teda len prijmy z dohody 30 tis., avsak ich vyska neprevysuje 50% nezdanitelnej casti dane - podla § 32, ods. 1.

Z toho mi vyplyva, ze nemal povinnost podat DP.

Pises, ze si uplatnoval nezdanitelnu cast, zrazena/preddavkova dan 0 Sk. V tomto pripade mu DU nema ani co vratit.
zltalienka
14.05.09,06:27
Vďaka za odpoveď, Lianka.
didjo
26.01.11,13:20
súhlasím