martinr1023
22.04.09,10:14
Dobry, prosim o radu.
Mam postavenu novostavbu RD (prizemie + podkovie) z POROTHERMU 38PD a zateplany 6cm EPS.
Asi pred mesiacom mi zacalo hlasite prsakanie v stene. Nie su viditelne praskliny, skor to vyzera, ako keby praskali rebra v tehle.
Cim to je???
Sada mi dom v zakladoch? - mali by byt v hlbke asi 80cm a siroke 60cm.
Da sa nejakym sposobom, zistit ci naozaj ide o praskamie tehy a nejde len pnutia v zatepleni.
Minuli rok som zateploval solek a vsimol som si vertikalne vlasocnice na sokli, ale su v nich miestach stavby ako sa prejavuje praskanie.
Dakujem.
jaruj
22.04.09,08:38
Malo udajov na urcenie priciny.
Praskanie moze mat viac dovodov. Pokial by sadali zaklady (co urcite sadaju, pokial je to novostaba) musia sadat rovnomerne. O to sa mal postarat statik. Toto sadanie moze sposobit zvuky ale nie skody a trhliny.
Tak isto moze dozrievat malta medzi tehlami a sposobovat jemne trhliny-vlasocnice. Zavisi od toho ci bol pouzity tenkovrstvovy system murovania. Preto sa napriklad kedysi robili omietky az po tzv. vyzreti stavby. Dnes pri tenkoplosnom nanose spojiva tehiel to nieje potrebne.
Tak isto mozu zvuky vydavat kurenarske trubky - pokial su v murive alebo podlahe pocas chladnutia a oteplovania.
Potrebna hlbka zakladov zavisi od oblasti kde je dom postaveny a od podlozia.
Zvuky mozu vydavat stropne dosky ktore sa prehybaju od vlastnej tiaze do konecnej polohy. Je to prirodzeny jav a ten sa ustaly po case na priehyb dany vlastnou tiazou. Dalej moze sposobovat priehyb dosiek uzitkove zatazenie. Po spravnosti by tieto priehyby nemali sposobovat problemy a ani nie zvuky. Ide aj o to ako su dosky ulozene na murivo. Pri priehybe moze nastat rozdrtenie hrany tehly kedze na tom mieste je tlak na mensiu plochu. Tento jav moze vydavat zvuky ale nieje nebezpecny. Dosky si sami pripravia lozko a po case prestane praskanie.
Mozne je vselico a bez obhliadky je tazke urcit dovod a mozno ani potom nie.
Pokial by sa zacali objavovat trhliny prekracujuce rozmer vlasocnice treba zavolat statika.
martinr1023
22.04.09,10:22
So treba doplnit?
Dom postaveny v Trnavskom kraji v blizkosti rieky Vah. Spodna voda v hlbke 5m.
Podlozie il po zburani domu, uduseny vybracnou nohou. Zaklady z betonu B15 z betonarky. Doska na zakladoch z B20 zo sietovinou.
Tehla je lepena termomaltou od POROTHERMU (max0,5 cm):).
Vlasocnise su na sokli na betone. Neviem pozriet, ci sa zvacsili, je zatepleny.
Trubky nemam, mam podlahove kurenie (PEX/AL/PEX). Zvuk prasknutia nejde z podlahy, ale z jedneho "miesta" (chapme na ploche 2 m2) v stene, v rohu miestnosti.
Stropne dosky to nie su (tie ma netrapia a ma to iny zvuk, slabsi), s tym som sa zmieril. Zvuk je pocutelni v celom dome, ale vychadza z miestnosti prizemi.
Taktiez to nie je pukanie krovu.
Je to tupi, duti zvuk.
Koho volat na obhliadku?
AndrejG
22.04.09,10:35
statika...
220870
22.04.09,16:15
Pukať lúbi aj sadrokartón.Najmä SDK strop.Položím Vám jednu otázku.Majú domy v dedine ,kde bývate popraskané fasády?Pomohol by pôdorys domu prízemie.Aká je skladba stropu?