Mipolka
22.04.09,10:38
Dobry den vsetkym poradakom,
riesim jednu dilemnu ohladne naroku na odpocet DPH. Spolocnost si prenajima osobne automobily, ide o operativny prenajom-samozrejme tu
narok na odpocet DPH nie je, ale prenajimatel fakturuje za poskytnutie vozidla najomcovi nasledovne:
1. samostatne najom
2. samostane sluzby (ide o pausal za pripadnu udrzbu vozidiel).

Je narok na odpocet DPH z polozky "sluzby"???

Zaroven prenajimatel prefakturoval naklady na opravu za prenajate vozidlo (najomca ho poskodil pri autonehode) - ma v tomto pripade najomca narok na odpocet DPH?

Dakujem za odpovede.....a prajem pekny den vsetkym:)
babi2
19.05.09,08:16
Dobry den vsetkym poradakom,
riesim jednu dilemnu ohladne naroku na odpocet DPH. Spolocnost si prenajima osobne automobily, ide o operativny prenajom-samozrejme tu
narok na odpocet DPH nie je, ale prenajimatel fakturuje za poskytnutie vozidla najomcovi nasledovne:
1. samostatne najom
2. samostane sluzby (ide o pausal za pripadnu udrzbu vozidiel).

Je narok na odpocet DPH z polozky "sluzby"???

Zaroven prenajimatel prefakturoval naklady na opravu za prenajate vozidlo (najomca ho poskodil pri autonehode) - ma v tomto pripade najomca narok na odpocet DPH?

Dakujem za odpovede.....a prajem pekny den vsetkym:)
Toto by zaujímalo aj mňa, nemáte s tým niekto skúsenosť? Viem že pri prenájme MV nie nárok na odpočet, ale čo tie služby, ktoré sú na faktúre vyčíslené zvlášť?
Tweety
19.05.09,08:19
Toto by zaujímalo aj mňa, nemáte s tým niekto skúsenosť? Viem že pri prenájme MV nie nárok na odpočet, ale čo tie služby, ktoré sú na faktúre vyčíslené zvlášť?
Mám za to, žesú to služby spojené s nájmom, takže platí § 7 Zákona o dph.
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
macula
19.05.09,08:48
Nie je nárok na odpočet DPH z nájmu, ani zo služieb.
babi2
19.05.09,09:02
Ďakujem za odpovede
KEJKA
19.05.09,12:03
z čoho vychádzate, že nie je nárok na odpočítanie? Citovaný § to nerieši.
Kúpa to nie je, ok
Nájom - nájomné je vyčíslené osobitne a tam NIE je nárok na odp.DPH ako uvádzate...... OK
Služby - aké služby? Často hodnota týchto služieb je vyššia ako samotného nájomného. Zamysleli ste sa, o aké služby sa jedná? Prečítali ste si zmluvu? Takže pozor, nie je služba ako služba, postupujte podľa zmluvy.
Ja sa pri OL stretávam so zmluvou, podľa ktorej náklady na opravy auta financuje prenajímateľ a fakturuje to ako službu nájomcovi. Z opráv aj pri OA je nárok na odpočítanie DPH, preto tvrdím, že si túto DPH môže odpočítať aj nájomca.
Vladimír Ozimý
19.05.09,12:10
veľa daňových problémov nie je možné riešiť bez toho aby došlo k nahľadnutiu do zmluvy alebo k presnému poznaniu problému. Tu je jediný problém a vyplývá to aj z europskej legislatívy...pojem "uzko spojené" plnenia. To znamená, že treba jednoznačne si zadefinovať čo podstatou plnenia a či spolu súvisia. Napr. či tá suma za služby je vyplácaná v cene nájomného bez ohľadu či dôjde zo strany dodávateľa k samotnému plneniu alebo nie. AK je to skrátka napojené na podmienku nájmu tak potom mám za to že celá suma je nájom a ide sa podľa § 49 ods. 7. Ak servisné služby sú faktúrované na základe reálneho poskytnutia opravy, údržby a servisu potom ide o samostatné plnenie a pri týchto úkonoch by som si DPH jednoznačne nárokoval...ale ako som povedal je to veľmi dôležité poznať skutočnosti uvedené v zmluve
babi2
20.05.09,05:40
Tieto služby by mali obnášať pneuservis, asistenčné služby, daň z motorového vozidla, dialničný poplatok, povinné zmluvné poistenie, havarijné a úrazové poistenie, volala som do leasingovej spoločnosti a tam mi pani povedala, že máme nárok pri týchto službách na odpočet DPH a že preto to uvádzajú zvlášť
babi2
20.05.09,05:56
A zabudla som napísať, že ďakujem všetkým za vyjadrenia, prajem pekný deň