sun77
22.04.09,10:53
Ahojte poradaci. Mam otazku. Zacala som robit uctovnictvo v zakladnej skole. Je tu v tom ale neskutocny chaos a potrebovala by som niekoho, kto tomu rozumie a pomohol by mi to dat do poriadku. Taky maly audit. Neviete mi poradit, kam sa mam obratit? Nerada to priznavam, ale je nad moje sily vyznat sa v tom a som uplne bezradna.
kunkelovaa
22.04.09,09:15
Skús sa pýtať tu na porade postupne. Tiež som mala na začiatku pocit, že je to nad moje sily, ... ale všetko sa nejako spraví. Veľmi, veľmi mi pomohli rady z porady.
Janka1601
23.04.09,08:54
Ahoj Sun77, ak ide o "klasickú" základnú školu, ktorej zriaďovateľom je obec/mesto, ja by som sa obrátila na účtovníčku zriaďovateľa a s ňou najprv odkontrolovala transfery prijaté od nich, najmä tie musia sedieť.
A Tvoje väzby v účtovníctve, najlepšia je kontrola súvahy a výkazu ziskov a strát = výsledovky (taká najzákladnejšia a najvšeobecnejšia = riadok 125 Súvahy a riadok 138 Výsledovky sa Ti majú rovnať), ďalej zhodnosť r. 138 stĺpec 3 Výsledovky s riadkom 125 stĺpec 5 Súvahy; potom Súvaha - zhodnosť r. 001 stl. 3 s r. 115 stl. 5 pasív.. tieto kontroly si robím vždy.
V rámci majetku kontrola rekapitulácie HK (u mňa - ja som v RO zriadenej KŠÚ) = zhodnosť dlhodobého majetku odpisovaného aj neodpisovaného s oprávkami sčítanými s SU 353 (u mňa je to ZC odpisovaného majetku a pozemkov - postupné odúčtovanie transferu pri odpisoch).
Dúfam ti to aspoň trocha pomôže..
Katka 30
30.04.09,08:15
dobrý deň, nerovnajú sa mi r.125 Súvahy a r. 138 výsledovky, neviem v čom mám hľadať chybu? Poraďte čo kontrolovať (analytiku alebo účtovanie)? Čo ťahá do uvedených riadkov? Ďakujem za rady.
katkatn
30.04.09,09:53
odkontroluj si či sa ti rovná str. MD a D v hlavnej knihe - ak áno, účtovanie máš dobré a chyba bude pravdepodobne v záväznom anal. členení programu a tvojom rozvrhu, odkontroluj si súvahu podľa HK a zisti či ti do nej potiahlo všetky účty
ja robím vo WinIBEU, kt. má presne stanovené anal. členenie, treba ho dodržať, aby správne ťahalo aktívne a pasívne účty do súvahy
a ešte jedna vec účet 354-prijatý BT z Mesta / obce /nieje súvahovým účtom, preto zostatok tohto účtu preúčtovávame na účet 355 aby sme vyrovnali súvahu, nevšimla som si kde pracuješ, ale možno je to i tvoj prípad a po preúčtovaní zosttku ti to sadne / potom ten zápis samozrejme zrušíš.
Katka 30
30.04.09,11:06
ďakujem za radu,pracujem v RO obce, HK sa mi rovná. Začala som vo WinIBEU, neviem ci mam spravne AE uctov, v suvahe mam na riadku 125 viac ako vo vysledovke na r.138. Podla analit. clenenia som na ucty skupiny 35. davala v S1 znak 2.
katkatn
30.04.09,11:50
ak ti sedí HK je to super, odkontroluj si kt. účty ti nepotiahlo do súvahy, príp. či ti ich potiahlo správne /niektoré účty môžu byť aktívne i pasívne, preto je treba si ich odkontrolovať-napr.357-BT zo ŠR je SY 1 s 2, ale pri účtovaní tvorby rezervy na dovol.-357 SY 1 s 1 /analytiku si odkontroluj cez Pomoc-Odporúčané anal.členenie.a potom ten zostatok 354 /v HK ho máš, ale do súvahy ti ho neťahá-nieje to súvahový účet, treba ho tam dostať ,,umelo a preúčtovať na 355,,
blazonko
05.05.09,08:30
Mám len takú menšiu otázočku. Čo sa pre pána kráľa teraz trápiš so súvahou a výsledovkov? Je úplne normálne, že ti to v priebehu roka nesedí. Sedieť to musí na konci roka, teraz to nechaj tak.
Adula
13.05.09,06:18
Chcem sa spýtať je to v poriadku, keď mám faktúru dátum dodania 31.03.. prijatia 06.04., do DPh mi to hodí v marci, ale do nákladov až v apríli. Je to tak dobré?Lebo keď si po mesiacoch robím uzávierky, tak tým pádom to je akokeby skreslený obraz nie?
marcik
13.05.09,06:33
Je to OK. lebo DPH je aj tak výdavok neovp.zák.dane.