ucetni_fantozzi
22.04.09,12:33
Ahoj poradaci!

Prosim o pomoc pri nasledovnej otazke.

Pri ukonceni DPH vznika povinnost odviest DPH zo zostatkovej hodnoty majetku, pri ktorom "bola dan uplne alebo ciastocne odpocitana".

Ako z tohto pohladu posudzovat leasing vozidla kategorie N1. Toto vozidlo sa uctuje ako majetok, pricom sa vychadza zo vstupnej ceny podla leasingovej zmluvy. DPH vsak nebola odpocitana "pri nadobudnuti", ale len priebezne zo splatok, ktore su (1.) uhradou dlhodobeho zavazku, (2.) sluzbou.

Druha otazka - na danovy urad sme poslali oznamenie o ukonceni opravnenia na podnikanie (podla §31 ods. 7 zakona 511/1992), doposial nam vsak neprisla odpoved, ktorou by nam urcili posledne zdanovacie obdobie. Ako sa zachovat?

Dakujem!
ucetni_fantozzi
24.04.09,11:26
nikto nevie poradit?
veka
28.04.09,08:16
Mám podobný problém, preto budem rád ak nám niekto poradí. Dokonca ani na DU mi nevedeli povedať čo s tým, odporučili ma na daňové riaditeľstvo:)
Lianka
28.04.09,08:19
Druha otazka - na danovy urad sme poslali oznamenie o ukonceni opravnenia na podnikanie (podla §31 ods. 7 zakona 511/1992), doposial nam vsak neprisla odpoved, ktorou by nam urcili posledne zdanovacie obdobie. Ako sa zachovat?

Dakujem!

Samotne ukoncenie podnikatelskej cinnosti a jeho oznamenie DU neznamena, ze Vam bude automaticky zrusena aj DPH. O zrusenie DPH treba ziadat osobitne.
veka
28.04.09,08:46
Naša činnosť pokračuje ďalej, len sme nedosiahli potrebný obrat a potrebujeme zrušiť registráciu DPH. Nie je mi však jasné, ako je to s vrátením DPH pri leasingu. Doteraz sme zaplatili akontácia 40% z ceny vozidla + 24xmesačné splátky. Z čoho vlastne budeme vracať DPH. Čo je v tomto prípade zostatková hodnota? Ďakujem za radu.
azla
28.04.09,09:01
Podľa môjho názoru leasing (nájom s právou kúpy najatej veci) je služba a pri ukončení registrácie za platiteľa Dph - uplatnenú dph neupravujete, ani nič z odpočítaných leasingových splátok nevraciate.

Po skončení registrácie, ked už nebudete platiteľ dph, nebude si môcť odpočítať dph z leasingových splátok. To bude celý dopad pri leasovanom majetku.
ucetni_fantozzi
28.04.09,11:53
Samotne ukoncenie podnikatelskej cinnosti a jeho oznamenie DU neznamena, ze Vam bude automaticky zrusena aj DPH. O zrusenie DPH treba ziadat osobitne.

ano, prepacte - zle som to formuloval. danovy urad sme skutocne poziadali o "zrusenie registracie z dovodu ukoncenia cinnosti". dost vsak na tom, ze danovy urad nam neodpovedal a neurcil posledne zdanovacie obdobie. nasledne na zaklade mojho telefonickeho dotazu sme sa dozvedeli, ze o "urcenie posledneho zdanovacieho obdobia" sme ich mali tiez pisomne poziadat, co podla mojho nazoru zo zakona nevyplyva (vid. §81 ods. 5 zakona)...
ucetni_fantozzi
28.04.09,11:56
k hlavnej casti tejto mojej otazky nasledovne: po vzhliadnuti §81 ods. 6 zakona, som usudil, ze pri leasingu nemozno hovorit o "majetku, pri ktoreho nadobudnuti... bola dan odpocitana...". bol som sa v tomto smere aj pytat na styku s verejnostou, kde mi to - sice len ustne - ale predsa potvrdili...

takze, leasing sa sice uctuje ako majetok, ale nie je "nadobudnutym" majetkom, §81, ods. 6 sa nan preto nevztahuje (samozrejme, ak uz bol leasing ukonceny, je to ina otazka...)

len ma mrzi, ze odpoved som opat raz nenasiel tu, ale vlastnym badanim, resp. komunikaciou s DU...
Lianka
29.04.09,07:59
Odpoved v tomto duchu ti napisala aj azla v prispevku c. 6.

Okrem toho ako "uctovnik" (vid. profil) si mohol aj sam trochu pohladat v zakone a nemusel si sa unuvat ist na DU a spoliehat len na ustnu informaciu.
ucetni_fantozzi
29.04.09,15:38
Odpoved v tomto duchu ti napisala aj azla v prispevku c. 6.

Okrem toho ako "uctovnik" (vid. profil) si mohol aj sam trochu pohladat v zakone a nemusel si sa unuvat ist na DU a spoliehat len na ustnu informaciu.

odpoved cislo 6 prisla pre mna uz po funuse, ale hadam pomoze niekomu inemu...

a k druhej casti odpovede mozem povedat len - "reakcia v duchu kolektivu porady"... ja tu totiz nehladam moralne ponaucenia, ja tu hladam odpovede na odborne otazky... a "neunuvam" sa pri tych naozaj elementarnych (ako napriklad "som platitel DPH, musim podat priznanie?") tych odpovedi je tu ale coraz menej...

svoj nazor na temu som vyjadril uz v prvej otazke, chcel som tu pren ziskat oporu, alebo konkretnu skusenost. nenasiel som tu, ale dalsim overovanim na danovom urade.

to je vsetko.