dudula
22.04.09,12:39
Volám sa Jozef Mrkva, som živnostník s obch. menom "Jozef Mrkva - XXX"
Vystavujem faktúru - musí na nej byť aj môj podpis aj moja pečiatka? Alebo stačí len podpis?
Excise Duty
22.04.09,10:46
aj pečiatku
Nie, stačí len podpis!
dudula
22.04.09,10:48
Nie, stačí len podpis!

Ja som si to tiež myslela, ale viete mi povedať o ktorý zákon a § sa môžem oprieť s týmto tvrdením?
Excise Duty
22.04.09,10:57
Rozalka
22.04.09,17:45
Žiadna právna norma nehovorí o razítku resp. pečiatke.
azla
22.04.09,17:52
Žiadna právna norma nehovorí o razítku resp. pečiatke.

Presne tak.:)

No prax je iná.:D

Pri podávaní daňových priznaní som bola svedkom, ako v jednej firme dal konateľ pečiatku na iné miesto, ako mala byť správne umiestnená, tak musel prísť na DÚ s pečiatkou - aby ju dal na správne miesto. (aby nebol problém).

V DP PO je pri podpise napísané, že aj odtlačok pečiatky.(tak ho tam vyžadujú:rolleyes:) na str. 8.


odtlačok pečiatky daňovníka a podpis štatutárneho orgánu daňovníka
alebo právneho nástupcu alebo správcu konkurznej podstaty
Sabadka
23.04.09,09:28
Volám sa Jozef Mrkva, som živnostník s obch. menom "Jozef Mrkva - XXX"
Vystavujem faktúru - musí na nej byť aj môj podpis aj moja pečiatka? Alebo stačí len podpis?
Záleží aj od nálady daňovákov. Stalo sa už aj mne že bazírovali na chýbajúcich pečiatkach. No čo už nie všetci sme rovnaký. A podľa mňa nič nepokazíš ak tam budeš mať jedno aj druhé.
Marianna01
23.04.09,09:43
moja skúsenosť - pri odovzdávaní DPH za FO aj PO neboli pečiatky (bežne nedávam ani nekážem klientom) reakcia preberajúcej panej - no ešte FO bez pečiatky môže byť ale PO neprevezmem! Tak som sa s ňou dohadovala - a neprehádala ma...;)
evina
23.04.09,09:50
Nie, stačí len podpis!

Ja to dovediem do dokonalosti. Zákon o účtovníctve, DPH ani žiadny iný neprikazuje ani podpis.
Zákon o účtovníctve predpisuje podpis osoby zodpovednej za účtovnú operáciu /kedysi to boli podpisy, ak sa faktúry dali k "likvidácii" zodpovednej osoby/ a osoby, ktorá prípad zaúčtovala /t.j. týka sa účtovného dokladu v danej firme/ a zákon o DPH prikazuje elektronický podpis v prípade elektronického zaslania faktúry.....

http://www.porada.sk/t94436-faktura-vystavenie-podpis.html#post865015

Zákon 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a ten k účtovnému dokladu hovorí :

§ 10Účtovný doklad
1/ Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f ) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie, g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

a paragraf 32 odst. 3 hovorí:

3/ Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
evina
23.04.09,09:52
Presne tak.:)

No prax je iná.:D

Pri podávaní daňových priznaní som bola svedkom, ako v jednej firme dal konateľ pečiatku na iné miesto, ako mala byť správne umiestnená, tak musel prísť na DÚ s pečiatkou - aby ju dal na správne miesto. (aby nebol problém).

V DP PO je pri podpise napísané, že aj odtlačok pečiatky.(tak ho tam vyžadujú:rolleyes:) na str. 8.


odtlačok pečiatky daňovníka a podpis štatutárneho orgánu daňovníka
alebo právneho nástupcu alebo správcu konkurznej podstaty


Áno v rozpore so zákonom. Ak si spomeniete na predchádzajúcich DP nebola "pečiatka". Toto tam doplnil, niekto neznalý zákonov bohužiaľ a DÚ vyžadujú niečo, čo nemusím mať. Výsledkom je potom aj trápne dopísanie "nepoužívam pečiatku".... Ale byrokracia je krásna vec no nie:rolleyes:
evina
23.04.09,09:59
moja skúsenosť - pri odovzdávaní DPH za FO aj PO neboli pečiatky (bežne nedávam ani nekážem klientom) reakcia preberajúcej panej - no ešte FO bez pečiatky môže byť ale PO neprevezmem! Tak som sa s ňou dohadovala - a neprehádala ma...;)
U PO treba dať pozor, ak má uvedené používanie pečiatky spolu s podpismi napr. v OR tak ju musí použiť aj na DP...
Marianna01
23.04.09,10:48
U PO treba dať pozor, ak má uvedené používanie pečiatky spolu s podpismi napr. v OR tak ju musí použiť aj na DP...

ale snáď nemyslíš vážne, že zrovna moji klienti budú mať pečiatku aj v OR, keď ju už druhý rok nemajú vôbec :D a to prízvukujem moji klienti, pretože ja mám v zásade tých "najsamlepších" klientov, akí sú. Moja známa - tiež účtovníčka - sa vždy teší na naše stretnutie, kedy jej rozprávam príbehy, príhody, bonmotá a rôzne perličky MOJICH klientov :D:D:D