kinderka
22.04.09,14:57
Dobrý deň, prosím o radu: počas PN mi končí pracovný pomer, o dva a pol mesiaca by som mala nastúpiť na MD, momentálne predpokladám, že budem PN až dovtedy. Ako to bude s odvodmi - ktoré bude za mňa počas PN platiť štát a ktoré by som si mala platiť dobrovoľne? Som v strednom veku a potrebujem si odvádzať peniaze na dôchodok, nechcem v sume odvodov príliš klesnúť. Zmení sa situácia v platení odvodov po uplynutí ochrannej lehoty 42 dní? Mám sa potom registrovať na úrade práce? Za posledné štyri roky som bola nepretržite zamestnaná a platili sa za mňa všetky odvody. Ak by som si po skončení RD nenašla hneď prácu, budem mať nárok na podporu? Alebo si musím počas RD platiť dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti aby som ju dostala?
Vopred ďakujem za radu, hľadala som odpovede vo viacerých témach, ale nie všetko som našla.
veronikasad
22.04.09,13:34
Dobrý deň, prosím o radu: počas PN mi končí pracovný pomer, o dva a pol mesiaca by som mala nastúpiť na MD, momentálne predpokladám, že budem PN až dovtedy. Ako to bude s odvodmi - ktoré bude za mňa počas PN platiť štát a ktoré by som si mala platiť dobrovoľne? Som v strednom veku a potrebujem si odvádzať peniaze na dôchodok, nechcem v sume odvodov príliš klesnúť. Zmení sa situácia v platení odvodov po uplynutí ochrannej lehoty 42 dní? Mám sa potom registrovať na úrade práce? Za posledné štyri roky som bola nepretržite zamestnaná a platili sa za mňa všetky odvody. Ak by som si po skončení RD nenašla hneď prácu, budem mať nárok na podporu? Alebo si musím počas RD platiť dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti aby som ju dostala?
Vopred ďakujem za radu, hľadala som odpovede vo viacerých témach, ale nie všetko som našla.
Počas PN-ky je za teba platitelom preddavkov na zdr.poistenie štát, treba sa prihlásiť v zdr.poisťovni s kopiou PN-ky. Na Úrade práce ťa ako PN nezaevidujú.
Ododňa narodenia dieťaťa je štát platitelom aj dôchodkového poistenia v soc. poisťovni. Treba sa prihlásiť v soc. poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku - na reg. liste FO.
Počas poberania materského a rodičovského príspevku sa môžeš prihlásiť v soc. poisťovni ako dobrovolne poistená osoba na poistenie v nezamestnanosti. Platí sa 2 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej z min. mzdy. Nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení rodič. príspevku budeš mať len v prípade, ak si si platila poistenie v nezamestnanosti /ako zamestnanec alebo dobrovolne poistená osoba/, v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky.
kinderka
22.04.09,19:05
Ďakujem za radu a pomoc.
brčko
22.04.09,20:04
súhlasím s veronikou, že štát až do pôrodu bude za teba počas "poberania nemocenského" platiť len zdrav.poistenie. Podla mojich info nestačí na zdr.poistovnu doniesť PN-ku ale treba potvrdenie zo soc.poistovne o poberaní nemocenského, t.j. napr. rozhodnutie zo SP. Lebo nestačí byť na PN, ide o to, či poberáš nemocenké. No to je najlepšie sa informovať na svojej pobočke ZP, lebo ich postupy sú rôzne. Mne dokonca vo VšZP tvrdili, že budú chcieť aj doklad o ukončení PP a zápočtový list.

A tú prihlášku na SP na dôch.poistenie si treba dať do 45dní od narodenia dieťaťa (prílohy sú kopia rod.listu dieťaťa, čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa a oznámenie o sporitelovi časť B, ak si v II.piliery)