mertinkova
22.04.09,15:52
Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať som FO od 03/09 som platca DPH, ako mám viesť evidenciu ? Napr. vystavená fa bola v 1.Q. a uhradená v 2.Q., podľa mňa uplatniť dph musím, len neviem či na 100%, a ani náhodou kde sa mám dočítať o ďalších súvislostiach ohľadom FO - platcovi DPH. Otázka sa môže zdať trošku scestná, ale v živote som to nerobila a nechcem nič pokaziť, radšej sa opýtam. Dakujem vopred.
Muška
22.04.09,13:58
Ak si platiteľ DPH od 3/2009, tak začneš vystavovať faktúry až od 3/2009 s DPH. A toto DPH si "neuplatňuješ", ale toto DPH práve "odvádzaš" správcovi dane a odvádzaš ho aj keď by si faktúru nemala uhradenú.
Ty si uplatňuješ DPH z prijatých faktúr, ak tovar alebo služby na týchto faktúrach použiješ pri svojich zdaniteľných plneniach , ktoré nie sú oslobodené od DPH. A taktiež si môžeš uplatniť toto DPH aj vtedy ak si ešte faktúru neuhradila.
mertinkova
22.04.09,14:00
Dakujem za odpoved som sa v rýchlosti dost zle vyjadrila, sa ospravedlnujem za chybu a tiez dakujem za pomoc, len este by som si načítala viac veci ohladom FO - platca DPH, možete mi poradit kde to mam hladat ?
Muška
22.04.09,14:03
§ 70
Vedenie záznamov


(1) Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.

(2) Platiteľ vedie osobitne záznamy o tovare podľa § 8 ods. 4, ktorý bol odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu, a o tovare podľa § 11 ods. 8, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu.

(3) Platiteľ vedie osobitne záznamy potrebné na identifikáciu hnuteľného hmotného majetku z iného členského štátu, na ktorom vykoná práce alebo ho oceňuje, ak tieto práce vykonáva pre osobu identifikovanú pre daň v inom členskom štáte (§ 16 ods. 7).

(4) Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná viesť záznamy o nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu.

(5) Platiteľ, ktorému vzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov podľa § 19 ods. 10, vedie na účely určenia základu dane osobitne záznamy o počte všetkých zálohovaných obalov uvedených spolu s tovarom na trh v tuzemsku a o počte všetkých prázdnych zálohovaných obalov vrátených z trhu v tuzemsku.
(6) Záznamy podľa odsekov 1 až 5 sa uchovávajú do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.
Muška
22.04.09,14:04
a tu klikni http://www.porada.sk/f7-dan-z-pridanej-hodnoty.html

je tam dosť príspevkov.
No a samozrejme naštudovať zákon o DPH