MILKA58
22.04.09,16:48
MŠ s právnou subjektivitou zriadená obcou. V poslednom čase niektorí rodičia žiadajú potvrdenia o zaplatení školného a stravného,že to potrebujú k nejakým sociálnym dávkam. Vedel by niekto poradiť podľa akého zákona a prípadne aj § je možné za takého vystavenie potvrdenia požadovať poplatok. Viem, že to iní vyberajú, ale radi by sme sa opreli o zákon. Ďakujem.
susann2
23.04.09,09:47
My vystavujeme potvrdenku o príjme s kópiou, originál dáme rodičom, kópiu s priloženým zoznamom prikladám k príjmovému pokladničnému dokladu. Neviem či na to existuje nejaký §, ale nezdá sa mi v poriadku, že by som zobrala od niekoho peniaze a nedala mu žiadne potvrdenie. Ako to riešite, keď niekto tvrdí, že zaplatil, ale v skutočnosti nezaplatil, čo sa u nás stáva. Vtedy žiadame, aby predložil potvrdenku, alebo šek o úhrade, u nás niečo hradíme i šekmi.
MILKA58
23.04.09,17:56
Asi som to zle formulovala. Nám rodičia školné a stravné hradia výlučne na účet, v hotovosti peniaze nevyberáme. Ale potom chcú od nás potvrdenie, že zaplatili na účet (podľa mňa majú doma svoje potvrdenie o vložení na účet) a toto vraj potrebujú k nejakým dávkam. Nakoľko je to vlastne práca naviac, počuli sme, že niektoré škôlky za vystavenie vyberajú poplatok, to samozrejme cez PPD a to sme chceli vedieť, či vôbec by sme mohli aj my toto zaviesť a preto som chcela nejaký §, aby sme sa mali na čo odvolať, keď si zavedieme internú smernicu. Vlastne niečo podobné, ako lekári vyberajú poplatok za napr. pečiatku na priepustku, alebo deťom do študentských preukazov.
susann2
24.04.09,04:26
Školy pokiaľ nemajú povolenú nejakú podnikateľskú činnosť, môžu žiadať len refunduciu nákladov napr. za prenájom a pod. Určite by sa dalo vyčísliť aj koľko by stálo také potvrdenie. My tiež vydávame rôzne potvrdenia ale nenapadlo mi, že by som za to mala pýtať peniaze. Až to niekto robíte, poraďte ako ste to vyriešili.
judita1971
24.04.09,05:14
Viem, že je to práca navyše, ale myslím si, že školy môžu vyberať len poplatky v zmysle zákona o správnych poplatkoch. Lekári vyberajú peniaze za určité potvrdenia, ale oni sú podnikatelia. Môj názor je taký, že ak si počula, že niekde vyberajú peniaze za takéto potvrdenia, tak sú to neoficiálne príjmy. Niečo podobné, keď sa v ŠJ vyberali peniaze na čistiace potreby, keď mi deti chodili do škôlky. Evidovala ich vedúca ŠJ, dala aj podpísať, ale nikdy nešli na účet ŠJ, len sa o nich viedla evidencia v zošite, nákup sa robil v hotovosti. My na ZŠ vyplňujeme kopu potvrdení o návšteve školy pre rodinné prídavky, pre daňový bonus, pre úrad práce.... ale bezodplatne.
willma
24.04.09,05:33
a okrem iného, mám taký dojem, že tieto potvrdenia na sociálne účely, sa predsa majú vydávať bezplatne.
gabriela2579
28.04.09,08:00
Správne poplatky v zmysle zákona vyberajú orgány štátnej správy, vyššie územné celky, obce a štátne archívy.

Vy teda poplatok za potvrdenie pýtať nebudete.