olajvia
22.04.09,17:11
21.04.09 mi lekar - gynekolog vypisal ziadost o materske s narokom od 27.04.2009. Momentálne som uz nezamestnana a registrovana na urade prace, kedze mi skoncila pracovna zmluva na dobu urcitu dnom 31.03.2009. Platim si vsak dobrovolne nemocenske poistenie od 22.10.2008. Ako DNPO sa vsak odhlasujem dnom 26.04.2009.

Pri vyplnani tlaciva ziadosti o materske si neviem rady s informaciou pre poistenca c.5 :

" Poistenec uplatnujuci si narok na materske z viacerych poisteni, predlozi ziadost o materske z kazdeho poistenia (plati aj pri uplatneni si naroku na materske z ochrannej lehoty)"

.. neviem teda, ci to znamena, ze v kolonke Vyhlasenie poistenca uvediem, ze si "uplatnujem" narok na materske aj z ineho poistenia ? ... a teda ze potrebujem od lekara vypisane 2ks tlaciva Ziadosti o materske? ... a obe treba odovzdat na pobocku socialnej poistovne podla miesta trvaleho bydliska, ci ako?

Za pomoc a odpoved vopred dakujem.:confused:
brčko
22.04.09,19:20
21.04.09 mi lekar - gynekolog vypisal ziadost o materske s narokom od 27.04.2009. Momentálne som uz nezamestnana a registrovana na urade prace, kedze mi skoncila pracovna zmluva na dobu urcitu dnom 31.03.2009. Platim si vsak dobrovolne nemocenske poistenie od 22.10.2008. Ako DNPO sa vsak odhlasujem dnom 26.04.2009.

Pri vyplnani tlaciva ziadosti o materske si neviem rady s informaciou pre poistenca c.5 :

" Poistenec uplatnujuci si narok na materske z viacerych poisteni, predlozi ziadost o materske z kazdeho poistenia (plati aj pri uplatneni si naroku na materske z ochrannej lehoty)"

.. neviem teda, ci to znamena, ze v kolonke Vyhlasenie poistenca uvediem, ze si "uplatnujem" narok na materske aj z ineho poistenia ? ... a teda ze potrebujem od lekara vypisane 2ks tlaciva Ziadosti o materske? ... a obe treba odovzdat na pobocku socialnej poistovne podla miesta trvaleho bydliska, ci ako?

Za pomoc a odpoved vopred dakujem.:confused:

nepíšeš nič o tvojich ostatných nem.poisteniach v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. T.j. či máš splnenú podmienku 270dní zo zamestnania a zvlášť aj z DnP (ak máš ešte iné ukončené NP okrem tohto posledného zamestnania).

Ak totiž nie, tak na tvojom mieste si podám žiadosť iba z nem.poistnia, z ktorého mám v rozhodujúcom období vyšší vym.základ. Z DNP záleží aký VZ máš v období 22.10.08-31.12.08 (ale pozor na maximum v súčte so zamestnaním!!!), no a zo zamestnania asi v z r.2008 (no záleží, kedy vznikol tento PP).

Ak nárok z oboch NP nebudeš mať, tak by som neriskovala, že mi uznajú ten nižší nárok. Takže podla mna sa treba rozhodnúť, či si chceš uplatnovať nárok z oboch NP-í (ak máš z oboch splnenú podmienku aspon 270dní ... ) alebo z ktorého NP (zamestnania alebo DNP).
Ak z oboch, tak si treba vypýtať od lekára ešte jednu žiadosť o materské, ako píšeš.

a na tvojom mieste, ak si uplatníš nárok na materské z DNP, tak sa odhlásim dnom 27.4.09 (aj ked je to možno to isté, takto si budeš uplatnovať nárok z DnP počas trvania DNP a nie v ochrannej lehote). Aj ked v prípade, ak ti vzniká nárok na materské z DNP, tak odhlasovanie počas poberania materského z DNP nie je rozumné.
olajvia
23.04.09,06:52
..nuz, nemocenske poistenie v poslednych 2rokoch - mam splnenu podmienku 270dni, no z DNP 270dni nemam...
posledne zamestnanie, ktore mi skoncilo 31.03.09 zacalo 12.09.08, tam som mala minimalnu mzdu...
DNP som si platila z VZ 22 100Skk od 22.10.08 ... kedze som dostala info, ze staci ak si zacnem platit DNP najneskor od 8tyzd od otehotnenia, ak mam splnenu podmienku 270dni nemoc.poist. za posled. 2 roky...

..takze si mam uplatnovat narok len z DNP a teda odovzdat ziadost o materske podla miesta trvaleho bydlliska? a mam sa teda odhlasovat ci nie, ktorym dnom? aka by bola vyhoda ak by som sa neodhlasila?:confused:)

:o
brčko
23.04.09,07:21
..nuz, nemocenske poistenie v poslednych 2rokoch - mam splnenu podmienku 270dni, no z DNP 270dni nemam...
posledne zamestnanie, ktore mi skoncilo 31.03.09 zacalo 12.09.08, tam som mala minimalnu mzdu...
DNP som si platila z VZ 22 100Skk od 22.10.08 ... kedze som dostala info, ze staci ak si zacnem platit DNP najneskor od 8tyzd od otehotnenia, ak mam splnenu podmienku 270dni nemoc.poist. za posled. 2 roky... ak máš ukončené iné nem.poistenie (z ktorého si už nárok na materské neuplatnuješ), ktorého dni sa ti prirátajú k dnom DNP, tak stačí. Ak také dni nemáš, tak nestačí.

..takze si mam uplatnovat narok len z DNP a teda odovzdat ziadost o materske podla miesta trvaleho bydlliska? a mam sa teda odhlasovat ci nie, ktorym dnom? aka by bola vyhoda ak by som sa neodhlasila?:confused:)

:o


bola by si nadalej nemocensky poistená aj počas poberania materského z DNP. Až po ukončení poberania materského by bolo treba sa rozhodnúť, či si chceš DNP nadalej platiť a čerpať napr. očr, nemocenské z neho alebo ho zrušíš. Ak by ti však nárok na materské z DNP neuznali, ale napr. len zo zamestnania, tak je otázne, či by ho bolo treba platiť počas poberania materského zo zamestnania.

Na tvojom mieste dám žiadosť ako píšeš len z DNP. No musíš si to vedieť aj sama obhájiť. ;)

A nezabudni na prihlášku do SP do 45dní po narodení dieťaťa aj s prílohami, aby si bola dôchodkovo poistená štátom. A všetko prefotiť, nechať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a odložiť do dôchodku.
olajvia
23.04.09,07:56
..nuz je to komplikovanejsie, nez som si myslela..
"Na tvojom mieste dám žiadosť ako píšeš len z DNP. No musíš si to vedieť aj sama obhájiť."
..takze to budem musiet vediet aj dako obhajovat?

... mam sa teda odhlasit dnom 26.4. abo 27.4., je v tom rozdiel, ci je to jedno?

"A nezabudni na prihlášku do SP do 45dní po narodení dieťaťa aj s prílohami, aby si bola dôchodkovo poistená štátom. A všetko prefotiť, nechať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a odložiť do dôchodku."

..aky je nazov tej prihlasky, resp. co vsetko treba k tomu dolozit?... nech nezmätkujem na poslednu chvilu... uff

DAKUJEM MOC ZA POMOC:)
brčko
23.04.09,08:14
..nuz je to komplikovanejsie, nez som si myslela..
"Na tvojom mieste dám žiadosť ako píšeš len z DNP. No musíš si to vedieť aj sama obhájiť."
..takze to budem musiet vediet aj dako obhajovat?
obhájiť v tom zmysle, že ak ti budú tvrdiť, že nemáš nárok na materské z DNP a máš si dať žiadosť zo zamestnania, tak si musíš stáť za tým, že ty máš nárok z DNP. T.j. nedať sa.

... mam sa teda odhlasit dnom 26.4. abo 27.4., je v tom rozdiel, ci je to jedno?
už som písala

"A nezabudni na prihlášku do SP do 45dní po narodení dieťaťa aj s prílohami, aby si bola dôchodkovo poistená štátom. A všetko prefotiť, nechať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a odložiť do dôchodku."

..aky je nazov tej prihlasky, resp. co vsetko treba k tomu dolozit?... nech nezmätkujem na poslednu chvilu... uff

DAKUJEM MOC ZA POMOC:)

prihláška na tlačive RLFO (registračnom liste fyzickej osoby)
+ čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa
+ kopia RL dieťaťa
+ oznámenie o sporitelovi časť B, ak si v II.piliery

po ukončení splnania podmienok treba samozrejme dať odhlášku na RLFO do 8dní (ak napr. pôjde dieťa do škôlky alebo ty začneš pracovať na prac.pomer, to platí podla teraz platných zákonov)
olajvia
23.04.09,08:44
..takze sa radsej odhlasim dnom 27.4., ked mi zacina plynut aj narok na matersku..;)

...dakujem...
Katy a R
24.04.09,12:14
..takze sa radsej odhlasim dnom 27.4., ked mi zacina plynut aj narok na matersku..;)

...dakujem...
prečo sa chceš odhlasovať:confused:
gabi ti vyššie píše
".... Aj ked v prípade, ak ti vzniká nárok na materské z DNP, tak odhlasovanie počas poberania materského z DNP nie je rozumné."
olajvia
25.04.09,08:03
"bola by si nadalej nemocensky poistená aj počas poberania materského z DNP. Až po ukončení poberania materského by bolo treba sa rozhodnúť, či si chceš DNP nadalej platiť a čerpať napr. očr, nemocenské z neho alebo ho zrušíš. Ak by ti však nárok na materské z DNP neuznali, ale napr. len zo zamestnania, tak je otázne, či by ho bolo treba platiť počas poberania materského zo zamestnania."

..pretoze neviem, ci je to pre mna vyhodne.. teda ak by som to platila a po materskej brala rodicovsky prispevok... vtedy sa da cerpat ocr abo nemocenske - ak by som nepracovala?
brčko
25.04.09,19:22
"bola by si nadalej nemocensky poistená aj počas poberania materského z DNP. Až po ukončení poberania materského by bolo treba sa rozhodnúť, či si chceš DNP nadalej platiť a čerpať napr. očr, nemocenské z neho alebo ho zrušíš. Ak by ti však nárok na materské z DNP neuznali, ale napr. len zo zamestnania, tak je otázne, či by ho bolo treba platiť počas poberania materského zo zamestnania."

..pretoze neviem, ci je to pre mna vyhodne.. teda ak by som to platila a po materskej brala rodicovsky prispevok... vtedy sa da cerpat ocr abo nemocenske - ak by som nepracovala?

áno, podla terajších zákonov dá. To, že nepracuješ je nepodstatné.
olajvia
26.04.09,08:06
..ok, tak sa teda neodhlasim ;)...

dakujeeeeem
Katy a R
26.04.09,08:39
..ok, tak sa teda neodhlasim ;)...

dakujeeeeem

Len nezabudni...
cit brčko "...Na tvojom mieste dám žiadosť ako píšeš len z DNP... "
Nie zo zamestnania... čiže sama si žiadosť odnesieš na SP. Počas poberania materskej sa poistné neplatí (doba poistenia trvá)... a potom sa rozhodneš, čo ďalej... či zrušíš, či necháš, či náhodou nejaké zmeny nebudú...;)
olajvia
26.04.09,16:18
"Počas poberania materskej sa poistné neplatí (doba poistenia trvá)... "

..to naozaj odo dna poberania materskeho nemusim platit mesacne DNP? je to niekde v zakone? bo ked som sa prihlasovala na DNP tak mi pani v SP povedala, ze ak nebudem chciet platit, musim sa odhlasit vypisanim rovnakeho tlaciva ako pri prihlasovani... tak teraz neviem..
olajvia
26.04.09,16:21
... teda naposledy zatial zaplatim v mojom pripade za obdobie 1.4.-27.4 ci ako? ked od zajtra 27.4. mam vypisanu matersku? ... :confused:
olajvia
26.04.09,16:36
...uz som to nasla...

"Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti:

v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské. "...takze zaplatim teraz naposledy za obdobie od 1.4. do 26.4... vsak? :)
evina
23.07.09,17:02
Poprosím o pomoc. Prvýkrát mi odchádza niekto na materskú. Zamestnankyňa je od mája na PN. K 22. júlu predložila ukončenie PN a zároveň žiadosť o materské. Máme nejaké iné povinnosti ako to, že obratom tieto tlačivá zašleme do SP.
Prerušenie v ZP nechám pokračovať alebo z titulu materskej robím nejaký iný úkon?
evina
23.07.09,17:25
Našla som si na Porade nasledovný postup, prosím odobrite mi to.
1. zaslať na SP ukončenie PN
2. Zaslať na SP RLFO - zmena, nástup na MD
3. Zaslať do SP spolu so Žiadosťou o materské aj Potvrdenie o príjme ako pri PN
4. ZP hromadné poistenie s kódom 10, len tu neviem, či mám ukončiť najprv to prerušenie z titulu PN
brčko
23.07.09,18:22
Našla som si na Porade nasledovný postup, prosím odobrite mi to.
1. zaslať na SP ukončenie PN
2. Zaslať na SP RLFO - zmena, nástup na MD
3. Zaslať do SP spolu so Žiadosťou o materské aj Potvrdenie o príjme ako pri PN
4. ZP hromadné poistenie s kódom 10, len tu neviem, či mám ukončiť najprv to prerušenie z titulu PN

evina,
1-3 sedí, v ZP sa nevyznám.

potom až od nástupu na RD budú dalšie oznámenia do SP (ukončenia MD, začiatok RD, začiatok prerušenia poistenia) a

ak chceš pomôcť jej, tak ona najneskôr v prvý den RD musí dať na SP podla bydliska prihlášku s prílohami, RL dieťaťa (nech si urobí kopie aspon z RLFO+oznámenia o sporitelovi, časť B, ak je v II:piliery). Ak je v II.piliery,tak aj do 30dní od doručenia rozhodnutia zo SP treba zaslať do SP oznámenie sporitela časť A, ak chce odvody do II.piliera aj počas MD.

Aj dni čerpania MD sa považujú za odpracovaný čas (vid § 144 ods.4 Zákonník práce ), takže dovolenka za r.2009 sa jej krátiť bude len o dni PN, ak ich teda bolo viac ako 100. RD jej začne asi začiatkom r.2010,takže nepredpokladám, že vdaka MD odpracuje v r.2010 aspon 21dní = nárok na dov.za r.2010 jej asi nevznikne.

MD sa čerpe obvykle (ak nastúpi na MD v období 6-8týžd. pred pravdep. termínom pôrodu, ktorý uvedie lekár na žiadosti) 28týž. Ak je osamelá (§ 40 ods. 1+2 Zákonník práce) alebo sa jej narodí viac detí, tak 37týždnov.
po ukončení MD by mala požiadať o RD (najlepšie písomne), v akom rozsahu ju chce čerpať a možno doložiť kopiu RL dieťaťa, aby si vedela, dokedy má na RD nárok. vid § 167 ods.2 ZP

trochu zoširoka som to zobrala, no snád ti pomôže.