Jana_clenka
22.04.09,17:14
Ahojte, onedlho sa zúčastním prvého svätého prijímania svojej krstnej dcérky a rada budem poznať Vaše názory a skúsenosti v oblasti darčeka pre malú "princezničku". Je nejaká tradícia, zvyk alebo niečo zaužívané, čo krstní rodičia môžu darovať krstnému dieťaťu ? Alebo je úplne v pohode, keď si vymyslím čokoľvek sa mi páči ? Ďakujem.
Blankake
22.04.09,15:20
V dnešnej dobe sa už daruje čokoľvek. Najbežnejšie sú retiazky, prívesky, náušnice, hodinky (moja sestra ako krstná mama dala mojej dcére). Viem, že sa darujú aj mobily, mp3 prehrávače...
Jana_clenka
22.04.09,16:04
Moc ďakujem Blanka.
sansara
22.04.09,18:14
Ja som na prvé sväté dostala prstienok prerobený z náúšnice. Nosila som ho až do 26. A stále mi bol dobrý. V podstate som ho mala vždy pri sebe a pripomínal mi tento deň.
tutiola
22.04.09,18:36
Darovať môžeš čokoľvek podľa vlastného uváženia. Prípadne sa môžeš poradiť s jej mamou (je to celkom bežné). Ale mimo toho existuje aj pamätná kniha určená práve k tejto udalosti, ktorú dostať v predajniach s náboženskými predmetmi. Veľmi vhodným darčkom je zlatá retiazka s krížikom. Myslím si, že ani v minulosti to nebol určený nejaký okruh darčekov.
paťuška
22.04.09,19:58
Čo sa týka tých pamätných kníh, dáva ich aspoň u nás kňaz, takže asi by som sa touto cestou neuberala.
A retiazka, to je tiež záležitosť vkusu. Moje deti dostali od krstnej retiazky, ktoré do dnešného dňa nemali na krku. Deti totiž takéto šperky nenosia (určite väčšina), takže sa stráca zmysel toho darčeka ... a bohužiaľ najviac sa potešia peniažkom.
V dnešnej dobe totiž deti majú náušnice od narodenia, hodinky od 6 rokov, detto mobily atď. skrátka trafiť sa do toho, čo ešte nemá a čo by ho potešilo je veľmi ťažké.
Sama som to absolvovala 7x a nakoniec sme to riešili peniazmi.
misomiso
22.04.09,20:29
kyblik
23.04.09,01:57
:D Pre osemrocne dieta darcek ako vysity...:D Bude inak prekvapene:confused:
janasv
23.04.09,03:25
My máme podobný "problém" :---. Dohodli sme sa spolu /dospelí/ a asi to bude toto http://www.designbag.biznisweb.sk/e-shop/fatboy/fatboy_original/
maad
23.04.09,04:39
Ja som to pri svojom krsniatku vyriešila tak že som sa spýtala jej mamky nech mi povie čo chce, jej mama vie čo sa jej dieťatu páči a čo nemá lebo viem keby som sa to spýtala krsniatka ja tak by povedala že nechce nič.A keby mi nič nenavrhli vyriešila by som to asi peniazmi bohužiaľ nie originálne a moc sa mi to nepáči ale nech si kúpi čo sa jej samej páči ako mám kúpiť niečo čo nikdy nebude nosiť ani používať.A keby som dávala peniaze tak by som jej kúpila nejakú truhličku alebo pokladničku ak by to bolo dievča tak šperkovnicu(takýto darček poteší ja som dostala šperkovnicu zo slonovej kosti)a do nej by som vložila peniaze a darčekovo zabalila lebo keď minie peniažky aspoň jej ostane darček v podobe pokladničky.A k tomu ešte dokúpiť nejakú drobnosť anjelika na stenu alebo niečo podobné deti sa dokážu neskutočne tešiť maličkostiam!Tie moje určite!!!!!!!!
mgm
23.04.09,05:08
Ja by som sa asi poradila s mamou dieťaťa. Veľa krát sa dávajú náušnice alebo hodinky. Ako bolo už spomenuté - retiazky také deti ešte nenosia a moja dcéra by to ani nenosila - nemá vzťah k týmto veciam. Dcéra dostala náušnice a veľmi rada ich nosí - je to naozaj spomienka na tento deň.
g.mirka
23.04.09,05:17
Ja by som urcite darovala krizik - privesok, ci uz s alebo bez retiazky, ten asi najviac bude v zivote cloveku pripominat vyznam
tohto dna, i ked dietatu to tazko v tom veku vysvetlit. A z krizika
clovek ani nevyrastie, ani sa "neopotrebuje", ci neminie.
Ja som tiez dostala krizik z bieleho zlata, ale ja som absolvovala
krst, prijimanie i birmovku ako dospela v jeden den, takze to ma
pre mna uplne iny zmysel.
kačkapoliačka
23.04.09,09:46
Ja som pri takejto príležitosti, okrem iného, dostala od krstnej mamy Bibliu. Mám ju dodnes. Vtedy som ju ešte nečítala, chytila som ju do rúk asi tak od 16-tich. A dobre som urobila. Mám tam aj jej venovanie -aby som v nej nachádzala posilu v živote-.
všetko dobré kp
Jana_clenka
23.04.09,10:58
Ďakujem všetkým za množstvo nápadov - potešili ste ma a hlavne utvrdili v tom, že to nemusí byť retiazka. Môj manžel ma totiž presviedčal, že je zvykom výhradne retiazka a mne osobne sa to pre 9 ročné dievča tiež nevidí - zrejme by ju aj tak odložila niekde do šperkovničky. Mám vymyslené náušničky - síce sme jej ich kúpili aj pri krste, ale to boli maličké - bábätkovské, takže teraz by ju možno potešili už nejaké "slečnovské". Druhou variantou sú hodinky ... v každom prípade sa poradím s jej rodičmi.
Ale dobrý nápad je aj tá biblia a teraz bývajú aj také detsky ladené - toto sa mi veľmi páči ...
Ešte raz moc ďakujem a teším sa na nákupy :)