Hanah
14.07.05,09:09
Môže si dať spoločnosť, ktorá je auditovaná viesť účtovníctvo osobe, ktorá nemá živnosť?
Viem, že účtovníctvo by sa na dohodu o vykonaní práce viesť nemalo, ale ak by sa do dohody napísal nejaký iný predmet dohody napr. že dohodár poskytuje firme nejaké školenia (ale v skutočnosti by si vyplácal 1 x štvrťročne odmenu za vedenie účtovníctva), tak by to tak mohlo byť?
Alebo auditovaná spoločnosť potrebuje mať presne určenú zodpovednú osobu za vedenie účtovníctva, s ktorou je podpísaná riadna zmluva s predmetom "Vedenie účtovníctva"?

Prosím Vás ako to robíte Vy, čo nemáte živnosť, ale privyrábate si vedením účtovníctva inej firme/firmám.

Ďakujem.
ala13
14.07.05,08:08
Do dohody stace napisat pomocne uctovnicke prace, ako predspracovavanie dokladov, skladovu evidenciu, ci pomocne prace pri inventarizacii. Alebo administrativne prace.
brm
14.07.05,08:47
na dohodu? a nie je to opakovaná tá istá činnosť?
Tatiana
14.07.05,08:50
No myslím,že nie. Lebo všetky práce sa končia až ukončením závierky roka. Aspoň takto si ja to vysvetľujem.
ala13
14.07.05,08:53
Nemam to kazdy mesiac pravidelne, skor taky 1-2 mesiace z troch. Ale dalo by sa i kazdy treti mesiac mat len tu dohodu. Tam staci dohodnut vyssiu mzdu za hodinu a mensi pocet hodin a je to vyriesene.
Neviete mi vsak poradit, ci z tychto dohod budem musiet zaplatit 14% ZP do ZP v rocnom zuctovani?
Hanah
14.07.05,08:56
Podla novo schvaleneho zakona o zdravotnom poisteni sa z dohod bude platit aj zdravotne poistenie, ale az od 1.9.2005. :-((
ala13
14.07.05,09:00
Tak to musime do 1.9. vyuzit. Ale ako je to s prijmom za august vyplatenom v septembri? Z neho sa bude ci nebude odvadzat do ZP?
Jara
14.07.05,10:29
Ak je to od 1.9. tak to platí za septembrovú výplatu a odvody sú v októbri.
Ešte tam bolo že firma ktorá je auditovaná teda má povinnosť auditu tak či má mať zmluvu s účtovníkom. Myslím, že je to samozrejme, pretože auditor s ním úzko spolupracuje nakoľko celý rok sleduje stav práce účtovníka a usmerňuje ho. Čo potom ak by bol audit s výhradou? Táto spolupráca je veľmi dôležitá a firma ktorá má povinnosť auditu by na účtovníkovi šetriť nemala. Myslím, že zmluva na kratší prac. čas by to vyriešila.
KEJKA
14.07.05,15:24
Môže si dať spoločnosť, ktorá je auditovaná viesť účtovníctvo osobe, ktorá nemá živnosť?
Viem, že účtovníctvo by sa na dohodu o vykonaní práce viesť nemalo, ale ak by sa do dohody napísal nejaký iný predmet dohody napr. že dohodár poskytuje firme nejaké školenia (ale v skutočnosti by si vyplácal 1 x štvrťročne odmenu za vedenie účtovníctva), tak by to tak mohlo byť?
Alebo auditovaná spoločnosť potrebuje mať presne určenú zodpovednú osobu za vedenie účtovníctva, s ktorou je podpísaná riadna zmluva s predmetom "Vedenie účtovníctva"?

Prosím Vás ako to robíte Vy, čo nemáte živnosť, ale privyrábate si vedením účtovníctva inej firme/firmám.

Ďakujem.
ak to nemá byť živnosť, ale DOVP, tak to už malo byť dávno riešené. Ved dohodárov treba prihlásiť do SP? Alebo spol. nie je DPH-platiteľ a môže si dať účto robiť nárazovo spätne
Zuziana
14.07.05,15:46
Spoločnosť, ktorá je auditovaná asi platcom DPH bude!!!
KEJKA
14.07.05,19:17
Spoločnosť, ktorá je auditovaná asi platcom DPH bude!!!tiež si myslím, takže nerozumiem tomu šetreniu na účtovníčke.
durisovad
14.07.05,21:01
Ja myslim, ze predovsetkym by sa k tomu mal vyjadrit auditor. Ak je to spolocnost s povinnostou auditu, nebude to ziadna mala garazova vyroba a taka firma by mala mat uctovnika zamestnaneho hadam aj na plny uvazok. S dohodami by som velmi neriskovala.
belanicka
15.07.05,04:59
Bolo by dobre prihlasit sa na DU ako platitel dane z prijmu FO, a s tou spolocnostou
vytvorit mandatnu zmluvu, alebo ymluvu o dielo, a zdanovat si to sama.
KEJKA
15.07.05,09:30
Ja myslim, ze predovsetkym by sa k tomu mal vyjadrit auditor. Ak je to spolocnost s povinnostou auditu, nebude to ziadna mala garazova vyroba a taka firma by mala mat uctovnika zamestnaneho hadam aj na plny uvazok. S dohodami by som velmi neriskovala.presne - tak som sa k tomu vyjadrila ako audítor. Naozaj nerozumiem, ako taka firma s povinnosťou auditu a teda aj zrejme platiteľ DPH možno riadne "fušuje" účtovníctvo.
Luci
15.07.05,11:47
Nemusi ist hned o "fusovanie", mozno chce uctovnik i firma vramci moznosti usetrit na odvodoch.
Hanah
15.07.05,11:54
Presne tak. Otázku som kládla preto, pretože sa mi naskytla príležitosť viesť účtovníctvo akciovke, ktorá je auditovaná. Mám však hlavný pracovný pomer (ako hlavný účtovník) už inde a keďže ma vedenie účtovníctva baví a dá sa na tom i privyrobiť, tak by som to robila po večeroch. Ale nechcem platiť odvody 2x?

Ak by som sa prihlásila na DU ako píše "belanicka", a mala s nimi mandátnu zmluvu, tak by som odvody nemusela platiť? Hmm?
KEJKA
15.07.05,14:01
Presne tak. Otázku som kládla preto, pretože sa mi naskytla príležitosť viesť účtovníctvo akciovke, ktorá je auditovaná. Mám však hlavný pracovný pomer (ako hlavný účtovník) už inde a keďže ma vedenie účtovníctva baví a dá sa na tom i privyrobiť, tak by som to robila po večeroch. Ale nechcem platiť odvody 2x?

Ak by som sa prihlásila na DU ako píše "belanicka", a mala s nimi mandátnu zmluvu, tak by som odvody nemusela platiť? Hmm?ospravedlňjem sa.
Ale ak budeš prihlásená na DÚ, tak vlastne budeš szČO?
tak do SP platiť asi budeš a do ZP sa prihlásiť tiež budeš musieť.
maturantka
15.07.05,18:55
Prosím Vás, podľa Vášho názoru, ako by sa dalo vyriešiť toto:

mám hlavné zamestnanie ako neúčtovník a chcela by som vykonať poradenské služby z účtovníctva a daňovníctva pre živnostníka, končiace vyhotovením daňového priznania. Mohol by mi on len tak vyplatiť napr. 5000,--, aby on z toho nemal žiadne vykazovacie povinnosti (myslím SP a ZP) a ja by som si to uviedla na konci roka do daňového priznania ako ostatné príjmy? To jest žiadne odvody, žiaden zamestnanecký vzťah voči nemu.

Dá sa to, podľa Vás, legálnou cestou, a aké sú podmienky? Nechce sa mi nejako papierovať okolo toho. Mockrát Ď.
Manual
16.07.05,05:22
Prosím Vás, podľa Vášho názoru, ako by sa dalo vyriešiť toto:

mám hlavné zamestnanie ako neúčtovník a chcela by som vykonať poradenské služby z účtovníctva a daňovníctva pre živnostníka, končiace vyhotovením daňového priznania. Mohol by mi on len tak vyplatiť napr. 5000,--, aby on z toho nemal žiadne vykazovacie povinnosti (myslím SP a ZP) a ja by som si to uviedla na konci roka do daňového priznania ako ostatné príjmy? To jest žiadne odvody, žiaden zamestnanecký vzťah voči nemu.
Dá sa to, podľa Vás, legálnou cestou, a aké sú podmienky? Nechce sa mi nejako papierovať okolo toho. Mockrát Ď.Mohol by vyplatiť ale ako VNzD, čiže z vlastného vrecka a Ty by si to nemusela zdaňovať. Ak to on chce mať VOzD, tak musí mať nejaký doklad na základe ktorého to vypláca a potom to čo chceš sa legálne nedá.
Pekný deň želám...
mv66
16.07.05,06:54
Maturantka, v prispevkoch o prikaznej zmluve (daj si vyhladat) na to radia prikaznu zmluvu a ta je do 22.900 bez dane, lebo za dan ma odviest ten, kto pracu vykonal, avsak prijmy prilezitostneho charakteru do 5-nasobku zivotneho minima sa zdanit nemusia.
mv66
16.07.05,07:00
Hanah, nikde nie je napisane, ze sa uctovnictvo nesmie dat vykonat na dohodu. Len v zakonniku prace je, ze zamestnavatel ma prednostne dat pracu vykonat vlastnym zamestnancom. V pripade, ze ziadnych zamestnancov nema, nie je zamestnavatelom, a teda sa ho zakonnik prace vobec netyka. V pripade, ze ma, musi vediet zdovodnit, preco uctovnictvo nevykonava zamestnanec (neviem, ci dohodar je povazovany za zamestnanca). Ale vyhovorka by sa isto nasla, napr. ze je to takto lacnejsie, alebo ze na tuto pracu nikoho nenasiel a ty si ochotna vzhladom k svojmu zamestnaniu len na dohodu.
Cize ziadne prekazky zo strany legislativy, preco by si nemohla uctovat tuto firmu formou dohody o VP, ked si das pozor na pocet hodin za rok.
Janka6685
16.07.05,07:27
Hanah, nikde nie je napisane, ze sa uctovnictvo nesmie dat vykonat na dohodu. Len v zakonniku prace je, ze zamestnavatel ma prednostne dat pracu vykonat vlastnym zamestnancom. V pripade, ze ziadnych zamestnancov nema, nie je zamestnavatelom, a teda sa ho zakonnik prace vobec netyka. V pripade, ze ma, musi vediet zdovodnit, preco uctovnictvo nevykonava zamestnanec (neviem, ci dohodar je povazovany za zamestnanca). Ale vyhovorka by sa isto nasla, napr. ze je to takto lacnejsie, alebo ze na tuto pracu nikoho nenasiel a ty si ochotna vzhladom k svojmu zamestnaniu len na dohodu.
Cize ziadne prekazky zo strany legislativy, preco by si nemohla uctovat tuto firmu formou dohody o VP, ked si das pozor na pocet hodin za rok.
No ja neviem, ale spracovanie účtovníctva je opakujúca sa činnosť. A DoVP nesmie byť opakujúca sa činnosť. Už sa tu o tom veľa popísalo a v konečnom dôsledku sa všetci zhodli na tom, že dohoda pre spracovanie účtovníctva nie je to najvhodnejšie.
maturantka
17.07.05,17:54
Tá príkazná zmluva by mi asi vyhovovala najviac. Zajtra si to vyhľadám - ale, neviete náhodou o nejakých "kontraindikáciách" - aby som nenarobila zle. Ď.
Zuziana
17.07.05,18:54
Ak máš súbeh závislej činnosti a ďalších príjmov, budeš ďalšie príjmy dodaňovať.
ondrejvla
18.07.05,04:31
Prosím Vás, podľa Vášho názoru, ako by sa dalo vyriešiť toto:

mám hlavné zamestnanie ako neúčtovník a chcela by som vykonať poradenské služby z účtovníctva a daňovníctva pre živnostníka, končiace vyhotovením daňového priznania. Mohol by mi on len tak vyplatiť napr. 5000,--, aby on z toho nemal žiadne vykazovacie povinnosti (myslím SP a ZP) a ja by som si to uviedla na konci roka do daňového priznania ako ostatné príjmy? To jest žiadne odvody, žiaden zamestnanecký vzťah voči nemu.

Dá sa to, podľa Vás, legálnou cestou, a aké sú podmienky? Nechce sa mi nejako papierovať okolo toho. Mockrát Ď.
No ja by som neriskovala, ak nie si daňový poradca, tak určite nie!

...poradenské služby z účtovníctva a daňovníctva pre živnostníka, končiace vyhotovením daňového priznania.

Si daňový poradca? Ak áno, môžeš.
liba2
18.07.05,04:57
[QUOTE=maturantka]
..... chcela by som vykonať poradenské služby z účtovníctva a daňovníctva pre živnostníka, končiace vyhotovením daňového priznania....

Maturantka určite nie je daňový poradca, inak by toto nenapísala. Za poskytovanie daňového poradenstva osobou, ktorá nie je daňovým poradcom, hrozí vysoká pokuta. Ak sa chceš stať daňovým poradcom: čo k tomu treba a ako to urobiť určuje zákon o daňových poradcoch, prečítaj si ho.
Janka6685
18.07.05,05:04
A ako je to s daňovým priznaním? Nemôže ho ribiť človek, ktorý má živnosť na spracovanie účtovníctva?
ondrejvla
18.07.05,05:33
A ako je to s daňovým priznaním? Nemôže ho robiť človek, ktorý má živnosť na spracovanie účtovníctva?Na základe spracovaného účtovníctva vyhotovíš DP, to samozrejme môžeš, ale nemôžeš vykonávať služby daňového poradcu, ak ním nie si.
liba2
18.07.05,05:35
A ako je to s daňovým priznaním? Nemôže ho ribiť človek, ktorý má živnosť na spracovanie účtovníctva?Janka, minulý týždeň sme to tu rozoberali. Pozri si tému "Začiatky podnikania-ako na to" a podtému" Zmluva o poskytovaní účtovných služieb". Link ti nepripájam, lebo bohužiaľ to urobiť neviem.
Janka6685
18.07.05,05:47
Janka, minulý týždeň sme to tu rozoberali. Pozri si tému "Začiatky podnikania-ako na to" a podtému" Zmluva o poskytovaní účtovných služieb". Link ti nepripájam, lebo bohužiaľ to urobiť neviem.
Vďaka, idem sa tam mrknúť.

P.S.: to pripájanie linkov nie je ťažké. Sťačí, ak pôjdeš najskôr na stránku, ktorú chceš niekomu odporučiť. Hore v lište "Adresa" si ju označíš, dáš kopírovať. Potom pojdeš tam, kde píšeš odpoveď, dáš prilepiť a je to hotové.
Janka6685
18.07.05,06:01
Túto tému som už čítala ale pre istotu som to teraz spravila znova. Ale aj tak vlastne neviem, či sa to môže alebo nie. Neviem, ale je to téma na zamyslenie.
liba2
18.07.05,06:09
Vidíš, dala si si sama odpoveď. Môj názor (aj bez prečítania uved. témy) je: NIE. V skutočnosti ho však urobím (lebo môj klient to nevie, a ani nemôže vedieť) ale sa podpíšem len za "vyhot.účt.závierky" a klientovi to vysvetlím prečo, a on s tým súhlasí.
liba2
18.07.05,06:15
[QUOTE=Janka6685]
P.S.: to pripájanie linkov nie je ťažké. Sťačí, ak pôjdeš najskôr na stránku, ktorú chceš niekomu odporučiť. Hore v lište "Adresa" si ju označíš, dáš kopírovať. Potom pojdeš tam, kde píšeš odpoveď, dáš prilepiť a je to hotové.

Ďak. Janka, že si mi napísala ako. Nech kukám-ako kukám ja tu "adresu" na lište nevidím. Myslíš snáď Porada.sk... pravým tlačítkom "kopírovať odkaz"? Vidíš, nevieme všetci všetko.
evina
18.07.05,06:20
[QUOTE=Janka6685]
P.S.: to pripájanie linkov nie je ťažké. Sťačí, ak pôjdeš najskôr na stránku, ktorú chceš niekomu odporučiť. Hore v lište "Adresa" si ju označíš, dáš kopírovať. Potom pojdeš tam, kde píšeš odpoveď, dáš prilepiť a je to hotové.

Ďak. Janka, že si mi napísala ako. Nech kukám-ako kukám ja tu "adresu" na lište nevidím. Myslíš snáď Porada.sk... pravým tlačítkom "kopírovať odkaz"? Vidíš, nevieme všetci všetko.áno , napr. teraz sme na adrese www.porada.sk/ (http://www.porada.sk/)........., len na to klikni pravým tlačítkom myši-ako píše Janka - kopírovať, ptom sa nasmerovať tam kde chceš preniesť a stlačíš pravé a prilepiť:)
Janka6685
18.07.05,06:25
[QUOTE=Janka6685]
P.S.: to pripájanie linkov nie je ťažké. Sťačí, ak pôjdeš najskôr na stránku, ktorú chceš niekomu odporučiť. Hore v lište "Adresa" si ju označíš, dáš kopírovať. Potom pojdeš tam, kde píšeš odpoveď, dáš prilepiť a je to hotové.

Ďak. Janka, že si mi napísala ako. Nech kukám-ako kukám ja tu "adresu" na lište nevidím. Myslíš snáď Porada.sk... pravým tlačítkom "kopírovať odkaz"? Vidíš, nevieme všetci všetko.
Rada pomôžem, keď viem a môžem...:)
maturantka
19.07.05,15:51
Nie som daňová poradkyňa, ale je to len jeden známy, ktorému spracúvam JÚ, vč. DPH štvrťročne, sezónne mzdy... Mesačne je to zárobok cca 500,--. Prosím Vás, ako to urobiť, aby mi to mohol vyplácať oficiálne a nebolo s tým zbytočne veľa papierovačiek? Pekne prosím, navrhnite nejakú rozumnú cestu...
KEJKA
19.07.05,16:13
4x sa prihlásiť ako DOVP, hlásenia, odvody-úrazové, prihlášky, odhlášky na SP,.... to je dosť paierovačiek, aby to človeka odradilo.
Ja by som sa s ním dohodla, že si to robí sám a riešila to oficiálne jednorazovo
v decembri s jednou prihláškou a odhláškou a jednorazovou oficiálnou odmenou.
Ale treba zvážiť celkové vlastné príjmy a možnosť urobiť to isté na PRÍKAZNÚ zmluvu - dá sa vyhnúť odvodom aj dani.

Nie som daňová poradkyňa, ale je to len jeden známy, ktorému spracúvam JÚ, vč. DPH štvrťročne, sezónne mzdy... Mesačne je to zárobok cca 500,--. Prosím Vás, ako to urobiť, aby mi to mohol vyplácať oficiálne a nebolo s tým zbytočne veľa papierovačiek? Pekne prosím, navrhnite nejakú rozumnú cestu...
maturantka
19.07.05,16:29
A akú by si dala náplň práce pri tej decembrovej dohode? Vieš, aby to nebolo
"opakovené plnenie ...atď.". S tou príkaznou zmluvou som to študovala, ale zdá sa mi to nejednoznačné a zložité.
KEJKA
19.07.05,16:55
A akú by si dala náplň práce pri tej decembrovej dohode? Vieš, aby to nebolo
"opakovené plnenie ...atď.". S tou príkaznou zmluvou som to študovala, ale zdá sa mi to nejednoznačné a zložité.Napr. overenie, účtovníctva a daňových priznaní, skontrolovanie správnosti zaúčtovania. Na zdôvodnenie :
V priebehu roka si to robil sám a na konci roka si spomenul, že by bolo dobré to dať niekomu preveriť, kým dá daňové priznanie.
Ak mu to robíš na svojom SW, tak to môže byť jednorazová odmena za požičanie SW - neviem - to smrdí (autorské práva a tak).
Alebo pôvodne to bolo robené ručne a ty mu to na konci roka nahádžeš do PC - väčšinou dátumy sa dajú nastavovať, tak je to bez rizika.
Chápeš, že to je len naoko, viem že v reáli mu to robíš opakovane. Ale kto to po nejakom čase a uzavretom účtovníctve pozná?
maturantka
19.07.05,19:44
No, skúsim niečo vymyslieť. A to mám za to, že chcem dať štátu zarobiť - veľká škoda, že zrušili tú dohodu o pracovnej činnosti. Všetky ostatné možnosti sa mi zdajú príliš zložité a požiadavky odvodov nadsadené.
mv66
11.09.09,04:17
tak toto bola zaujimava tema kedysi, vela sa toho zmenilo, nemate nejake nove napady, ako sformulovat uctovnicku cinnost vykonavanu na dohodu?
ZuzanaP
11.09.09,04:44
tak toto bola zaujimava tema kedysi, vela sa toho zmenilo, nemate nejake nove napady, ako sformulovat uctovnicku cinnost vykonavanu na dohodu?


dohoda o pracovnej činnosti:confused:
veronikasad
11.09.09,05:58
dohoda o pracovnej činnosti:confused:
... ak rozsah práce nepresiahne 10 hod. týždenne