sekvoja2
22.04.09,19:03
Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. Takže vec je takáto. Moja mama ma 52 rokov a tri študujúce deti. Otec má firmu, kde moja mama robí účtovníctvo, čiže je zamestnaná na Slovensku a súčasne má otvorenú živnosť v Rakúsku, kde pracuje ako opatrovateľka. Od júna minulého roku si platila sociálne poistenie na Slovenku a taktiež v Rakúsku. Keďže v rámci EÚ sa sociálne poistenie môže platiť len v jednej krajine a z finančného hľadiska jej viac vyhovuje platenie v Rakúsku (hlavne kvôli prídavkom na deti, keďže deti ešte študujú) môže sa sama rozhodnúť v ktorej krajine si to bude platiť, alebo je to povinne na Slovensku? Keďže od júna 2008 platila sociálne poistenie v oboch krajinách môže doložiť rakúske potvrdenie o tom, že si ho platila v Rakúsku a žiadať vrátenie čiastky, ktorú zaplatila na Slovensku?
Kvôli penzii ostávala tiež zamestnaná na Slovensku, lenže keďže stačí platiť penzijný fond, tým pádom od 1.4. 2009 skončila pracovný pomer na Slovensku a platí si len penzijný fond. Je to v poriadku a nebude to mať nejaký vplyv na jej penziu?
Ďakujem