ikon
22.04.09,19:48
dobrý deň,
mám 2 ročného syna a plánujem ďalšie dieťa. chcem sa opýtať, akú budem dostávať materskú dovolenku, ak napr. porodím dieťa, ak ešte budem na rodičovskej dovolenke? bude to len výška rodičovského príspevku akú dostávam teraz alebo sa mi bude brať do úvahu predchádzajúce zamestanie,ktoré som mala pred prvou materskou dovolenkou?
čo urobiť, ak napr. porodím 2-3 mesiace po ukončení terajšej rodičovskej dovolenky? kam sa mám prihlásiť a aké príspevky platiť, aby som získala, čo najvyššiu dávku. vopred ďakujem za odpoveď. Iveta
brčko
22.04.09,20:27
dobrý deň,
mám 2 ročného syna a plánujem ďalšie dieťa. chcem sa opýtať, akú budem dostávať materskú dovolenku, ak napr. porodím dieťa, ak ešte budem na rodičovskej dovolenke? ak bude stále trvať tvoj prac.pomer, tak tvoje materské (nie materská dovolenka, tá bude bud 28týžnov alebo 37týždnov, no ty sa asi pýtaš na peniaze) sa bude rátať z pravdepodboného zárobku, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. bude to len výška rodičovského príspevku akú dostávam teraz alebo sa mi bude brať do úvahu predchádzajúce zamestanie,ktoré som mala pred prvou materskou dovolenkou? ak ti už prac.pomer netrvá, tak budeš mať nárok len na rodič.príspevok, ak nebudeš inak nem.poistená, napr. dobrovolne.
čo urobiť, ak napr. porodím 2-3 mesiace po ukončení terajšej rodičovskej dovolenky? kam sa mám prihlásiť a aké príspevky platiť, aby som získala, čo najvyššiu dávku. vopred ďakujem za odpoveď. Iveta
toto posledné by bolo na dlhšie a chýbajú od teba info o trvaní PP, no a záleží aj od konkrétnych dátumov.
ikon
23.04.09,12:06
toto posledné by bolo na dlhšie a chýbajú od teba info o trvaní PP, no a záleží aj od konkrétnych dátumov.
dakujem za odpoveď trošku mi to pomohlo.
Pridávam podrobnosti. Na materskú dovolenku som nastúpila od 1.6.2007, pracovný pomer mi zanikol mesiac po tomto dátume, teda už nie som v pracovnom pomere. Ak teda chcem dostávať viac než len rodičovský príspevok a plánujem mať druhé dieťa ešte počas trvania terajše rodičovskej dovolenky, musím platiť dobrovoľné nemocenské poistenie? ako dlho a v akej výške? čo by som ešte mohla urobiť , aby som si zvýšila druhú materskú dovolenku? môžem sa napr. zamestnať u znameho vo firme? ak áno, čo mi v tomto prípade odporúčate? ako dlho musím pracovať, než sa mi narodí dieťa, v akej výške by bolo ideálne mať plat a musím byť zamestananá na trvalý pracovný pomer alebo stačí aj na dohodu? alebo mi stačí len DNP? musím si platiť z maximálneho základu alebo minimum , potom sa odhlásiť a zase prihlásiť a platiť maximum par dni pred nastupom na MD? (to mi niekto radil , no niekto mi zase tvrdi,ze je lepsie platit hned celych 270 dni maximu).dakujem.
brčko
28.04.09,09:58
dakujem za odpoveď trošku mi to pomohlo.
Pridávam podrobnosti. Na materskú dovolenku som nastúpila od 1.6.2007, pracovný pomer mi zanikol mesiac po tomto dátume, teda už nie som v pracovnom pomere. Ak teda chcem dostávať viac než len rodičovský príspevok a plánujem mať druhé dieťa ešte počas trvania terajše rodičovskej dovolenky, musím platiť dobrovoľné nemocenské poistenie? ako dlho a v akej výške? čo by som ešte mohla urobiť , aby som si zvýšila druhú materskú dovolenku? môžem sa napr. zamestnať u znameho vo firme? ak áno, čo mi v tomto prípade odporúčate? ako dlho musím pracovať, než sa mi narodí dieťa, v akej výške by bolo ideálne mať plat a musím byť zamestananá na trvalý pracovný pomer alebo stačí aj na dohodu? alebo mi stačí len DNP? musím si platiť z maximálneho základu alebo minimum , potom sa odhlásiť a zase prihlásiť a platiť maximum par dni pred nastupom na MD? (to mi niekto radil , no niekto mi zase tvrdi,ze je lepsie platit hned celych 270 dni maximu).dakujem.

Zamestnať sa u známeho ešte pred otehotnením!!! (aspon mesiac) Nemusíš odpracovať ani den, t.j. zamestnať ťa môže a hned môžeš čerpať RD, aj ked bežné to nie je, zákon to nezakazuje. Napr. nechce o teba prísť, chce aby si nastúpila u neho. Alebo napr. môžeš odpracovať nejaký čas. Ak stihneš nastúpiť na MD počas RD, t.j. do 3-och rokov dieťaťa, tak sa ti materské bude rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (takže obvykle ten plat, čo máš v prac.zmluve, príp. s prémiami ...).
Ostatné prípady nebudem preberať, lebo záleží na konkr.okolnostiach (či nastúpiš na MD počas trvania nem.poisteniav tomto zamestnaní, v tom prípade, či si mala v predch. kal.roku nejaký VZ z tohto zamestnania ...). Toto všetko samozrejme platí, ak sa nezmení zákon o sociálnom poistení do nástupu na MD.