AdaG
13.07.04,10:02
Prosím o radu:
Stavebná firma, ktorá fakturuje montážne práce (aj s DPH) slovenskému odberateľovi. Práce ako subdodávku vykoná firma tretia. Táto je z Česka, nie je platcom DPH, prácu vykonala na Slovensku. Práce nám fakturuje bez DPH. Sme povinní odviesť DPH podľa §11 resp. iného. Alebo je povinný český dodávateľ zaregistrovať sa za platcu DPH na Slovensku, keďže fakturácia prác presiahne 420.000,- Sk? Ak musíme odviesť DPH my - teda dvakrát, kde si to odpočítame.
ĎAKUJEM!!!
tomas
13.07.04,17:34
Ja by som sa k tomu postavil takto:

Miesto dodania služby je SR, §15 ods. 2 - miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza

Český dodávateľ sa v SR nemusí registrovať za platiteľa (§5 ods. 1), pretože na Vás prenesie daňovú povinnosť ako to vyplýva z §69 ods. 2.

Daň nemusíte odvádzať 2x. Ovediete ju iba raz, za svojho dodávateľa. Ak máte nárok na odpočet, tak si ju uplatníte voči daňovému úradu, takže výsledok bude, že za práce zaplatíte iba tú cenu bez DPH.

Dúfam si to vysvetlujem správne.

tomas
AdaG
14.07.04,04:12
Ďakujem, Tomas, ale k tomu odovdu - my tú prácu fakturujeme konečnému odberateľovi v SR, a tam znovu odvádzame DPH! Takže tam je ten druhýkrát.
Tie spomínané §§ sú O.K., ale čo § 7?
STom
14.07.04,07:03
No §7 sa týka slovenských subjektov, ktoré kupujú tovar zo zahraničia. Ak nakúpia viac ako za 420 tis. tak sa musia zaregistrovať.

Je to preto aby neplatci nemohli konkurovať svojim kolegom platcom ktorý nakúpia v zahraničí bez DPH a musia na to prihodiť slovenskú DPH. Neplatcovia by v zahraničí mohli kupovať za nižšiu DPH a keďže nie sú platcami tak by to v rovnakej nižšej cene mohli predávať aj unás.

Myslím že Vás sa to nijako netýka. Ide o nadobúdanie tovaru. Vy nadobúdate služby a platcom už asi ste takže Vám registrácia nehrozí. Tá česká firma s tým nič nemá.

A to s tým dvojitým odvodom:

Keď kupujete od slovenského dodávateľa platíte napr 100 Sk +19SK daň teda spolu 119. Od štátu si nárokujete 19, teda výsledok v nákladoch je 100.

Keď kupujete od tej českej firmy tak jej zaplatíte 100, štátu odvediete 19, teda spolu je to 119. Od štutu si nárokujete 19, teda výsledok v nákladoch je 100.

Myslím že je to v obidvoch prípadoch úplne rovnaké. Samozrejme fakturácia ďalej slovákovi je tiež rovnaká. T.j. 100+19, on teda uhradí 119, z toho Vy dáte štátu 19 a ostane Vám vo výnosoch 100.

Takže všetko sa to pekne vynuluje. (samozrejem ak je marža nulová).

tomáš
AdaG
14.07.04,09:01
Pre STom:
Asi celkom nerozumiem, ako je to s tým nárokovaním odpočtu pri českom dodávateľovi??? Nakúpim za 100, štátu za neho odvediem 19 a kto mi ich vráti späť?
A ešte k tomu § 7:
Podľa definície tovaru v zákone je tovarom aj dodanie stavby na základe zmluvy
o dielo alebo obdobnej zmluvy, čo je aj tento prípad. Ani vtedy sa česká firma nemusí registrovať?http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
tomas
14.07.04,09:11
No tych 19 vám predsa vráti štát. Je to daň na vstupe na ktorú máte nárok.

Je to trochu schyzofrenický postoj, ale najprv sa na seba mu síte pozrieť ako na zástupcu českej spoločnosti, v mene ktorej musíte odviesť daň na výstupe. Keby ona sama bola platiteľom tak odvedie tých 19 sama a Vám vyfaktúruje 119. Takto to urobíte za ňu Vy. Vaša rola odberateľa sa ale nemení stále máte nárok na odpočítanie si dane na vstupe vo výške 19.

Vyzeráto ako by to nemalo zmysel keď to čo odvediem si hneď aj žiadam späť. Načo sa to potom vôbec robi. Ale môže vzniknúť prípad, keď musíte daň odviesť ale nárok na odpočet nemáte, alebo ho musíte krátiť keoficientom. Tak vtedy to už nejaký zmysel dostáva.

Je to pekne domotané, však?

tomáš
martina
14.07.04,09:18
Tomáš myslím, že si to vysvetlil lepšie než hocijaká pani na školení, na ktorých som bola.
AdaG
14.07.04,17:32
Ďakujem, Tomáš!
Zo školenia sa u p. Grozsovej sa mi uchovalo v pamäti, že by to tak malo byť, no tá "duševná porucha" mi nie je blízka.
Keď už vyzerám ako totálny neznalec, pošepkáte mi aj riadok DP, na ktorom žiadam odpočet za fa od českej firmy?
A čo ten §7?
tomas
14.07.04,19:04
Za málo!!

Tak ešte do daňové priznanie - je to na riadku 16 - §49 ods.2 pism.b

A ten §7? To som už písal. Teba sa to netýka, ale tuzemskych
neplatcov, ktory nakupuju tovar v EU a dovazaju ho do SR.
Hovori sa o tovare nie o sluzbach!! Možu doviezt maximalne
za 420 tis. Potom sa musia zaregistrovať, dostatu IČ DPH a
pri ďalšom dovoze z EU budu už nakupovať bez DPH. V SR
budu musieť odviesť daň 19%, ale keďže sú iba polovičný
platcovia tak nebudú mať nárok na odpočet. Aspoň takto
som to pochopil. Je to zamedzenie aby sa im neoplatilo
chodit nakupovať tovar tam kde je nižšia DPH.

tomáš