rage1
14.07.05,10:46
Ako je to s danovym bonusom prosim Vas? Zamestnanec ma dceru, ktora v juni ukoncila strednu skolu a dostala sa na vysoku. Danovy bonus bude poberat na nu aj pocas obdobia pokial nie je na vysokej? (myslim tym jul a august) alebo az od obdobia, kedy mi donesie potvrdenie o navsteve skoly cize od sept.?Akosi som zblbla...
Pepa
14.07.05,08:51
Má nárok aj počas prázdnin.
rage1
14.07.05,08:53
A treba nejake potvrdenie?
jasa
14.07.05,08:57
Nie. Potvrdenie donesie pri nastupe na vysoku skolu, ze studium pokracuje.
rage1
14.07.05,08:59
dakujem...
Pepa
14.07.05,08:59
A treba nejake potvrdenie?
Potvrdenie o návšteve strednej školy na uplatňovanie daňového bonusu by malo byť už predložené a založené. Pokiaľ dieťa po ukončení stredoškolského štúdia nie je evidované na ÚP daňový bonus a PnD patria do konca prázdnin. A po zápise v sepbembri už bude mať potvrdenie o štúdiu na VŠ - pre obdobie od 09 ďalej.
jasa
14.07.05,09:00
nie je zac..ked viem, pomôzem.
kacena
19.07.05,10:58
Porosím Vás o radu. Prepúšťali sme zamestnanca z pracovneho pomeru v júni 2005. Bral daňový bonus na 4 deti. Do papierov pri skončení pracovného pomeru som mu napísala, že dańový bonus bol vyplatený naposledy za mesiac máj 2005 , pretože som predpokladala, že jeho príjem bude dosť malý / nakoľko dostával minimálnu mzdu. / Pri konečných výplatách som zistila , že mal aj nejaké nadčasy, takže mu to na ten bonus vychádza. Ale nakoľko išiel do nového zamestnania a ja som mu do papierov napísala , že bonus dostal naposledy za máj 2005 , tak som mu ho nevyplatila. Myslíte že som urobila dobre , alebo mu ho mám doplatiť ???

Ďakujem Vám vopred , ste zlatí.

Kacena
Hlinkovx
19.07.05,11:03
Kačenka nerozumiem tomu..čo si napísala...
ja si myslím, že daňový bonus nemá nič spoločné s nadčasmi...
jednoducho, ak má podpísané vyhlásenie , tak na daňový bonus má nárok, / pokiaľ má mesačné zdaniteľné príjmy aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy /
kacena
19.07.05,11:26
Kačenka nerozumiem tomu..čo si napísala...
ja si myslím, že daňový bonus nemá nič spoločné s nadčasmi...
jednoducho, ak má podpísané vyhlásenie , tak na daňový bonus má nárok, / pokiaľ má mesačné zdaniteľné príjmy aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy /
Prepáč,napísala som to inak ako som myslela. Je to tak , že keby odpracoval len to čo má tak by nárok na bonus nemal.Ale nakoľko mal nadčasy , tak má príjem väčší ako polovica minimálnej mzdy. Ja som mu ho nevyplatila , lebo čo ak si na základe toho čo som mu napísala do papierov uplatnil bonus u druhého zamestnávateľa ? Dúfam že už som to napísala zrozumiteľnejšie. Čo mi poradíte ?
Arava
19.07.05,12:36
A ako je to z daňovým bonusom keď študenta nepripustili k maturitám v máji
a má náhradný termín na september 2005.
Je nárok aj na prázdinové mesiace (júl, august 2005)
Daskale
19.07.05,12:42
Prepáč,napísala som to inak ako som myslela. Je to tak , že keby odpracoval len to čo má tak by nárok na bonus nemal.Ale nakoľko mal nadčasy , tak má príjem väčší ako polovica minimálnej mzdy. Ja som mu ho nevyplatila , lebo čo ak si na základe toho čo som mu napísala do papierov uplatnil bonus u druhého zamestnávateľa ? Dúfam že už som to napísala zrozumiteľnejšie. Čo mi poradíte ?

Pokiaľ si mu do výstupných papierov poznačila, máj ako posledný mesiac, už to nechaj tak. Myslím si, že jeho budúca mzdárka sa toho drží a pokiaľ prechádzal v priebehu mesiaca jun a aj tam mal zárobok väčší ako polovica min. mzdy, tak mu ho vyplatí. Ak nie, dostane ho pri ročnom zúčtovaní. Výplatou bonusu by si mohla narobiť viac zmätkov ako osohu:)
Daskale
19.07.05,12:53
A ako je to z daňovým bonusom keď študenta nepripustili k maturitám v máji
a má náhradný termín na september 2005.
Je nárok aj na prázdinové mesiace (júl, august 2005)


Pokiaľ dieťa nezmaturovalo, považuju sa mesiace júl a august za sústavnú prípravu na povolanie, teda nárok na daňový bonus trvá. Ale max do konca augusta, september už je bez nároku.
KEJKA
19.07.05,16:52
ked sa dieta zaregistruje na úrade práce, nedostáva nejaký príspevok? Kedysi to šlo a bolo to vac ako bonus.
Pepa
19.07.05,17:44
Nedostane nič. Do 25 rokov ho musím živiť.
Chobot
21.07.05,08:40
Tentoraz nepotrebujem ziadnu radu, len by som rád informoval poradákov, ktorí majú maloleté ratolesti, ze bol vydaný zákn c. 314/2005, ktorým sa mení zákon o dani z príjmov. Pozitívnou zmenou je, ze danový bonus na dieta sa od septembra zvysuje zo 400 na 450 SKK.:cool:

Tiez mi napadlo, ze by táto informácia bola dost uzitocná a potrebná aj pre personalistov ci mzdárov.
kacena
22.07.05,11:44
Ešte by som sa chcela s Vami poradiť , čo v takom prípade ak dieťa zamestnanca ukončilo v júni strednú školu a nejde na vysokú ? Má nárok na bonus , pokiaľ sa nezahlási do evidencie nezamestnaných a nezačne nikde pracovať ? Lebo kedysi to v prípade vyplácania rodinných prídavkov bolo tak.
Pepa
22.07.05,11:55
Kacena, v príspevkoch "hore" to je. Áno nárok na bonus zamestnanec má, pokiaľ dieťa nie je v evidencii a neuzatvorí PP. Daňový bonus a PnD patria do 31.8.
kacena
22.07.05,11:57
Kacena, v príspevkoch "hore" to je. Áno nárok na bonus zamestnanec má, pokiaľ dieťa nie je v evidencii a neuzatvorí PP. Daňový bonus a PnD patria do 31.8.
Čitala som , len som sa chcela uistiť že je to tak aj v prípade že na vysokú školu po prázdninách nepôjde ......
kacena
22.07.05,12:04
Ešte ma napadla jedna vec. Potrebujem k tomu aby som mu mohla cez prázdniny bonus vyplácať aj nejaké potvrdenie ? Alebo stačí to potvrdenie zo školy na ktorom je uvedené , že dochádzka trvá do 30.06.2005 ?
evina
22.07.05,12:11
Ešte ma napadla jedna vec. Potrebujem k tomu aby som mu mohla cez prázdniny bonus vyplácať aj nejaké potvrdenie ? Alebo stačí to potvrdenie zo školy na ktorom je uvedené , že dochádzka trvá do 30.06.2005 ?Podľa mňa iné potvrdenie nepotrebuješ . Podľa zákona o sústave základných a stredných škôl... platí, že školský rok zahrňuje aj prázdniny, t.j. do 30.8. Pokiaľ sa nezamestná alebo nezaregistruje na ÚP nemal by byť problém.

§ 38. odst. 1 spomínaného zákona:

Školský rok sa začína 1. septembra bežného roka a končí sa 31. augusta nasledujúceho roka; člení sa na obdobie školského vyučovania a obdobie školských prázdnin.
Pepa
22.07.05,12:30
Ako píše Evinka, žiadne potvrdenie nepotrebuješ. Stačí ti to čo máš.
Mirkaska
25.07.05,12:56
Ohľadom zmeny výšky DB od septembra.

Bonus vo výške 450,- bude prvýkrát vo výplate za september (vyplatené v 10/05) a vo výplate v septembri za august ešte pôvovodná výška 400,-???

Ďakujem krááásne.
Hlinkovx
26.07.05,06:17
v septembrovej výplate vyplatenej v októbri už bude bonus 450 ,- Sk ...dovtedy 400,-Sk
Mirkaska
26.07.05,06:20
v septembrovej výplate vyplatenej v októbri už bude bonus 450 ,- Sk ...dovtedy 400,-Sk
Ďakujem, chcela som sa uistiť.
Sante32
15.12.09,09:14
Potrebujem poradiť......mám zamestnanca ktorý bol PN tri týždne (skoro celý mesiac), a vo výplate sa mu neobjavil daňový bonus. Je to normálne?
abel
15.12.09,09:25
Ak bol príjem podliehajúci dani nižší ako 147,75 €, nemá na bonus v danom mesiaci nárok.

(5) Ak zamestnanec nepoberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti v peňažnej alebo v nepeňažnej forme aspoň v sume polovice minimálnej mzdy u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus, uplatní túto časť daňového bonusu pri ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za obdobie, za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo za ktoré zamestnanec podáva daňové priznanie, dosiahne aspoň sumu 6-násobku minimálnej mzdy.
Sante32
15.12.09,09:32
Hrubú mzdu má 309,40 a čistá mu vyšla 166,17 takže podmienky spĺňa................ešte má tam uvedené že cena práce je 129,77 eur, je možné že to ovplyvnilo? veľmi pekne ďakujem
abel
15.12.09,09:38
Ak je celková cena práce 129,77 €, ťažko bude hrubá mzda 309,40. Ja pod pojmom hrubá mzda predpokladám príjem, ktorý sa zdaňuje, ale v skutočnosti som už videla pásku, kde v hrubej mzde bola započítaná napr. aj náhrada mzdy za nemoc, takže treba pozrieť zdaniteľný príjem.
abel
15.12.09,09:58
Pozerala som teraz jeden tvoj príspevok http://www.porada.sk/1210266-post72.html
Tých 309,40 má predsa plat, na ktorý má nárok pri plnom odpracovanom mesiaci. Podľa toho, čo ti vypočítala veronika v príspevku 76 v tej téme, jeho hrubá mzda za november je predsa 73,67 €, čo je menej ako 147,75 a preto mu ten nárok nevzniká.
Chobot
15.12.09,10:00
Hrubú mzdu má 309,40 a čistá mu vyšla 166,17 takže podmienky spĺňa................ešte má tam uvedené že cena práce je 129,77 eur, je možné že to ovplyvnilo? veľmi pekne ďakujem

Hrubá mzda nebude asi hrubá mzda, ale mesačná mzda. Keďže ale neodpracoval celý mesiac, tak hrubá mzda bude len časť mesačnej mzdy.

A čistá mzda nebude čistá mzda, ale suma na výplatu, v ktorej bude časť čistej mzdy a časť náhrady za PN.
Sante32
15.12.09,10:54
ok, veľmi ti ďakujem ábel, pomohol si mi :)
Sante32
15.12.09,10:56
áno je to tak, len som potrebovala mať istotu, aby som tomu zamestnancovi netliapala hlúposti..................veľmi pekne ďakujem dobrý anjel :)
anetan
19.12.09,10:21
Dobry den,prosim Vas poradte mojej znamej ohladom danoveho bonusu.Doteraz poberal bonus manžel a ten je živnostnik,no teraz by chcela poberať ona a nevie ake doklady by mala doniesť svojmu zamestnavatelovi.Či potrebuje nejake potvrdenie aj od manžela.ďakujem pekne za radu
marina8
19.12.09,10:57
Dobry den,prosim Vas poradte mojej znamej ohladom danoveho bonusu.Doteraz poberal bonus manžel a ten je živnostnik,no teraz by chcela poberať ona a nevie ake doklady by mala doniesť svojmu zamestnavatelovi.Či potrebuje nejake potvrdenie aj od manžela.ďakujem pekne za radu


ku zamestnavatelovi treba predlozit rodny list dietata, podpisat zmenu vo vyhlaseni u zamestanavatela, ze od ktoreho mesiaca chces poberat danovy bonus - kedze je december a do 31.1.2010 budes podpisovat vyhlasenie na rok 2010, tak tam daj v zmenach, ze si chces uplatnovat danovy bonus od 01.01.2010
kedze je manzel zivnostnik, pocas roka danovy bonus si neuplatnuje, on to vysporiadava az v danovom priznani za rok 2009
ak za rok 2009 si chces uplatnit ty danovy bonus u zamestnavatela, tak ked ti bude robit rocne zuctovanie dane k 31.12.2009, tak treba v ziadosti o rocne zuctovanie, ktoru podas do 15.02.2010 uviest tuto informaciu
a nezabudnut pripomenut manzelovi aby do DP za rok 2009 danovy bonus nedaval, lebo za cely rok 2009 si ho budes narokovat ty;)
v prilohe je ta ziadost atreba vyplnit tie chlieviky, kde som vyznacila "ikská";)
pocet kalendarnych mesiacov das 12
ak nebudes davat u zamestanvatela ziadost o vykonanie rocneho zuctovania, tak si podas danove priznanie za rok 2009 a uplatnis si danovy bonus tam
anetan
25.12.09,11:48
Ďakujem veeelmi pekne za zrozumitelne vysvetlenie.Krasne Vianoce prajem Aneta
marina8
27.12.09,11:40
Ďakujem veeelmi pekne za zrozumitelne vysvetlenie.Krasne Vianoce prajem Aneta


;);)

tiez prajem pekny zvysok sviatkov a vsetko najlepsie v novom roku:)
adriana126
29.12.09,12:21
Chcem sa opýtať, či zamestnanec, ktorý zomrel 12. v mesiaci má nárok za tento mesiac na daňový bonus na deti, manželka je na rodičovskom príspevku, takže ona ho poberať nemôže.
veronikasad
29.12.09,12:47
Chcem sa opýtať, či zamestnanec, ktorý zomrel 12. v mesiaci má nárok za tento mesiac na daňový bonus na deti, manželka je na rodičovskom príspevku, takže ona ho poberať nemôže.
podmienku výšky príjmu splnil ?
adriana126
29.12.09,12:59
áno podmienku splnil
alaya1
23.11.11,16:35
Chcem sa opytat, danovy bonus sa da uplatnit na pri praci na DOHODu, ked ide pracovat ionvalidny dochodca na mesacnu dohodu?
Tweety
23.11.11,16:39
Chcem sa opytat, danovy bonus sa da uplatnit na pri praci na DOHODu, ked ide pracovat ionvalidny dochodca na mesacnu dohodu?
Dá sa, ale podstatné je to, či splňa požiadavku na jeho priznanie a to aj výšku jeho mesačnej odmeny.
alaya1
23.11.11,17:01
Dá sa, ale podstatné je to, či splňa požiadavku na jeho priznanie a to aj výšku jeho mesačnej odmeny.

Nerozumiem.Mame skolopovinnu dceru, manzel ma ID nad 41%, je nazamestnany evidovany na UP, vyskytla sa mu moznost pracovat na dohodu od decembra na mesiac. mzda 2.70 cisteho za hod.Vraj, ako ID nemusi platit odvody do SP a ZP.ja bonus nepoberam.
drobeceva
23.11.11,17:09
Nerozumiem.Mame skolopovinnu dceru, manzel ma ID nad 41%, je nazamestnany evidovany na UP, vyskytla sa mu moznost pracovat na dohodu od decembra na mesiac. mzda 2.70 cisteho za hod.Vraj, ako ID nemusi platit odvody do SP a ZP.ja bonus nepoberam.
ak zarobí viac ako 1/2 MM - t.j. 158,50 € má nárok na DB
alaya1
23.11.11,17:23
Dakujem.
Tweety
23.11.11,17:31
Dakujem.
Kedže je evidovaný na ÚP, zarobiť toľko, koľko je podmienkou na nárok na DB nemôže,(bez toho, aby nebol vyradený) takže ani DB nebude môcť mať.
alaya1
23.11.11,17:41
dakujem, on sa chce dat vyradit z evidencie na ten mesdiac, co neviem, ci je dobre.nepobera ziadne prijmy z UP:
alaya1
23.11.11,17:41
VERONIKA, dakujem, zial, ja asi na tvoj profil do odkazov nemozem prispievat-(
Katy a R
23.11.11,18:20
alaya1

Re: Daňový bonus
dakujem, on sa chce dat vyradit z evidencie na ten mesdiac, co neviem, ci je dobre.nepobera ziadne prijmy z UP:

Ak poberá ID ... tak evidencia na UPSVaR má význam len ak uvažuje o dotácii:confused::confused: .. aspoň podľa mňa;). Myslíš, že mu aj ponúknu nejakú prácu:confused: Ja na jeho mieste by som tam ani nepáchla - ZP zaňho platí tak, či tak štát.
Ešte k tomu DB .. treba aj požiadať (spolu s uplatnením NZČ) - ak by to teda prichádzalo do úvahy.
alaya1
23.11.11,18:30
Katy, uvazoval zamestnat sa v chranenom pracovisku, dost o to u nas podnikatelia ziadaju, je vsak na zamyslenie, ci to uz su dopredu dohodnuti s ludmi, ci nie.
Ak sa nebude nadalej evidovat, dufam, ze ked ma len CID ak tak to bude mat ako dobu zapocitanu do dochodku.
Katy a R
23.11.11,18:34
Katy, uvazoval zamestnat sa v chranenom pracovisku, dost o to u nas podnikatelia ziadaju, je vsak na zamyslenie, ci to uz su dopredu dohodnuti s ludmi, ci nie.
Ak sa nebude nadalej evidovat, dufam, ze ked ma len CID ak tak to bude mat ako dobu zapocitanu do dochodku.
.. do doby pre výpočet dôchodku to nebude započítané (či bude, alebo nebude na UPSVaR). To leda tak, ak by si platil dobrovoľne poistenie ;)
Ale ak uvažuje o tom chránenom pracovisku ... tak to si treba zvážiť (myslím, že tam je podmienka 3 mesiacov:confused: - ale nesledujem)
alaya1
23.11.11,18:45
No, ale vies, uz je pomaly rok doma bez prijmu, okrem tych par euro, co dostava ten cioastocny. Tak kazde euro dobre.....dakujem pekne, aj Veronike.Pusu kocky posielam....ste zlate.