Ledu
23.04.09,10:36
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom premlčania pohľadávky. V roku 2005 mi prišla ponuka, ktorá bola v angl.jazyku, zlým prekladom (dosť zlým)som dospela k názoru, že je to len nejaká anketa, tak som to poslala, ešte k tomu som to nepodpisovala ja, ale dcéra. No a v júly toho roku mi prišla faktúra k úhrade 600 EUR. Až vtedy som zistila, že je to internetová reklamná agentúra švajčiarskej firmy a že to nebol dotazník ale objednávka. Hneď sme poslali storno objednávky s vysvetlením, že to bol omyl a že ich služby nechceme...Oni odpísali, že to nie je možné a chceli zaplatiť. Tak sme znova odpísali, že ich služby nechceme...a tak sa to naťahovalo...stále sme nezaplatili...až teraz v apríli mi volal právnik, z ich firmy, že to musím zaplatiť. Tak sa chcem informovať, či tá pohľadávka už nie je premlčaná, čiže je to už 3 roky a 9 mesiacov.
Viem, že sa takto už popálilo veľa ľudí.
Rada na záver: treba si prečítať všetko aj mini písmenkami, a keď neviete dobre po anglicky tak všetky angl.ponuky hoďte do koša.
hanelie
23.04.09,09:38
táto pohľadávka nie je premlčaná, pretože ste komunikovali , písali si o úhrade - premlčaná by bola po troch rokoch žiadnej odozvy - 3 ročná premlčacia doba všeobecná - pre rôzne druhy pohľadávok sú aj rôzne doby premlčania - na niektoré práva neplatí žiadna premlčacia doba

treba skúsiť iný spôsob nezaplatenia pohľadávky / neplatnosť zmluvy, resp objednávky,
Ledu
23.04.09,19:07
táto pohľadávka nie je premlčaná, pretože ste komunikovali , písali si o úhrade - premlčaná by bola po troch rokoch žiadnej odozvy - 3 ročná premlčacia doba všeobecná - pre rôzne druhy pohľadávok sú aj rôzne doby premlčania - na niektoré práva neplatí žiadna premlčacia doba

treba skúsiť iný spôsob nezaplatenia pohľadávky / neplatnosť zmluvy, resp objednávky,
No my sme potom už spolu nekomunikovali, resp. ja, komunikovali sme spolu tak do januára 2006, potom som všetku poštu čo mi posielali vracala späť ako nedoručenú...Potom sa mi neozvali asi pol roka, potom poslali zas nejaký list, potom zas pol roka a tak sa to ťahalo až do teraz, čiže v januári bolo 3 roky čo som im vôbec neodpovedala a ani sa neozvala...
Celsus
26.04.09,13:16
táto pohľadávka nie je premlčaná, pretože ste komunikovali , písali si o úhrade - premlčaná by bola po troch rokoch žiadnej odozvy - 3 ročná premlčacia doba všeobecná - pre rôzne druhy pohľadávok sú aj rôzne doby premlčania - na niektoré práva neplatí žiadna premlčacia doba

treba skúsiť iný spôsob nezaplatenia pohľadávky / neplatnosť zmluvy, resp objednávky,

To, či dlžník s veriteľom komunikuje (o pohľadávke alebo o čomkoľvek inom), je z hľadiska plynutia premlčacej lehoty úplne irelevantné okrem jedinej výnimky, ktorou je uznanie dlhu, resp. uznanie záväzku. Pokiaľ dlžník uzná svoj dlh (záväzok) voči veriteľovi, od uznania plynie nová premlčacia lehota, ktorá buď desaťročná alebo štvorročná (podľa toho, či ide o občianskoprávny alebo obchodnoprávny vzťah). Okrem uvedenej výnimky nemá komunikácia veriteľa s dlžníkom žiadny vplyv na plynutie premlčacej lehoty.

Pre posúdenie toho, či pohľadávka je alebo nie je premlčaná, je rozhodujúce poznať, kedy bola splatná, z akého právneho vzťahu vznikla, či ju dlžník uznal a či ju veriteľ uplatnil na súde.

Premlčacia lehota začína plynúť odo dňa nasledujúceho po splatnosti pohľadávky.

Od uplatnenia pohľadávky na súde veriteľom premlčacia lehota neplynie.

Všeobecná premlčacia lehota v občianskoprávnych vzťahoch je trojročná.
cascade
14.05.09,00:45
Moja známa požičala sestre pred 10 rokmi peniaze ( väčšiu čiastku ) iba na prísľub , nemá od nej nič podpísané a sestra tvrdí , že je to už teraz premlčané , má pravdu ? Dá sa s tým ešte niečo robiť alebo má moja známa ozaj "smolu" ?
ivka70
14.05.09,04:32
Moja známa požičala sestre pred 10 rokmi peniaze ( väčšiu čiastku ) iba na prísľub , nemá od nej nič podpísané a sestra tvrdí , že je to už teraz premlčané , má pravdu ? Dá sa s tým ešte niečo robiť alebo má moja známa ozaj "smolu" ?


Pokial nema ziadny dokaz o pozicke, asi by velmi tazko dokazovala, ze vobec nejaka bola aj v pripade, ze by to nebolo premlcane.

Ale aj v tomto pripade je potrebne zacat vymahat peniaze do 3 rokov.
Po 10 rokoch je uz skutocne neskoro.
mlisa
14.05.09,07:04
Moja známa požičala sestre pred 10 rokmi peniaze ( väčšiu čiastku ) iba na prísľub , nemá od nej nič podpísané a sestra tvrdí , že je to už teraz premlčané , má pravdu ? Dá sa s tým ešte niečo robiť alebo má moja známa ozaj "smolu" ?

nie je mozne jednoznacne povedat, ze je to uz premlcane, pretoze premlcanie zacina plynut az od momentu splatnosti, ktoru ale neuvadzate. Pozicka mohla byt dohodnuta ako splatna o 10 rokov, a teda akurat by bol cas zacat ju vymahat.
V pripade ak splatnost nebola dohodnuta, pouzije sa ust. § 563 Obcianskeho zakonnika podla ktoreho ak cas plnenia nebol dohonuty, dlznik je povinny splnit dlh prvy den po tom, co ho na plnenie veritel vyzval. T.j., ak bola poskytnuta pozicka pred 10 rokmi bez udania terminu splatnosti vratenia dlhu a Vasa znama pozaduje prvykrat vratenie az teraz, az od teraz zacina plynut premlcacia doba.
Takze premlcanie naroku Vasej znamej nie je jednoznacne. Vzhladom k tomu, ze zmluva o pozicke bola uzatvorena ustne, su okolnosti a podmienky jej uzatvorenia (vratane splatnosti), tazko preukazatelne, do uvahy prichadzaju len svedecke vypovede a pod.
cascade
14.05.09,11:55
No ona mala splácať postupne , mesačne , tak znela dohoda a urgovala to , ale zas len ústne ... Nemá nič na papieri ...
mlisa
15.05.09,05:43
No ona mala splácať postupne , mesačne , tak znela dohoda a urgovala to , ale zas len ústne ... Nemá nič na papieri ...

v tom pripade ak od splatnosti jednotlivych splatok uplynulo viac ako 3 roky, narok na ne je premlcany
cascade
16.05.09,03:13
S kámoškou som o tom hovorila a ona vraví , že sestrin muž jej dal minulý týždeň jednu splátku . Dúfa ,že nezostane iba pri nej , ale ak , tak by snáď mohla znova začať tým pádom zas plynúť tá 3 - ročná doba a ona by mohla podniknúť nejaké kroky na súde , či je to už pasé ?
cascade
26.05.09,05:55
Nik nevie odpovedať ?
nika17
08.06.09,09:05
Ahojte,
jednoznačne odpovedať na túto prekernu situaciu sa neda...zrejme ide o obligacny vztah s medzinarodnym prvkom, teda podla čl. 5/1 Rímskeho Dohovoru by sa vzniknutý/ i potencialne/ právny vztah mal riadit slovenskym pravnym poriadkom, ak Vy vystupujete v pozicii spotrebitela(teda neobjednali ste si nic pre ucely podnikania). Pozrela by som sa ale urcite ci tými "mini" pismenkami nebol zvolený iny pravny poriadok, zejmena svajciarsky...premlcacia lehota podla Svajciarskeho prava moze byt ina.

Kazdopadne, ak na "objednavke" nie je Váš podpis, je pravny ukon kazdopadne neplatny. Tým by to malo hasnut.

Este by som sa spytala - a to som mala ako prve - spominana svajciarska firma ma sidlo kde? v ktorom state?
tibor1000
24.07.09,10:05
Zdravím Vás poraďáci.Rád by som Vás poprosil o radu ohľadne premlčania pohľadávky.
Zdravotná poisťovňa mi poslala oznámenie,že mám doplatiť nedoplatok cca 20 EUR splatný ešte v r.1998. Nie je už náhodou tento nedoplatok premlčaný? Ďakujem Vám za názor
tibor1000
25.07.09,04:48
Zdravím Vás poraďáci.Rád by som Vás poprosil o radu ohľadne premlčania pohľadávky.
Zdravotná poisťovňa mi poslala oznámenie,že mám doplatiť nedoplatok cca 20 EUR splatný ešte v r.1998. Nie je už náhodou tento nedoplatok premlčaný? Ďakujem Vám za názor
posúvam
vladenl
31.07.09,07:42
táto pohľadávka nie je premlčaná, pretože ste komunikovali , písali si o úhrade - premlčaná by bola po troch rokoch žiadnej odozvy - 3 ročná premlčacia doba všeobecná - pre rôzne druhy pohľadávok sú aj rôzne doby premlčania - na niektoré práva neplatí žiadna premlčacia doba

treba skúsiť iný spôsob nezaplatenia pohľadávky / neplatnosť zmluvy, resp objednávky,
to je velmi zla odpoved...pre spravnu odpoved vid nizsie CELSUS
tibor1000
17.08.09,09:46
Zdravím Vás poraďáci.Rád by som Vás poprosil o radu ohľadne premlčania pohľadávky.
Zdravotná poisťovňa mi poslala oznámenie,že mám doplatiť nedoplatok cca 20 EUR splatný ešte v r.1998. Nie je už náhodou tento nedoplatok premlčaný? Ďakujem Vám za názor

Dobrý deň, skúsim ešte raz posunúť tento môj príspevok,ak by sa už s takýmto problémom niekto stretol,môžete mi prosím poradiť?Vopred ďakujem
Bardejovska
10.01.10,13:55
Aj ja som mala dočinenia s touto švajčiarskou firmou asi v roku 2007. Teiž som si neprečítala medzi riadkami. Chodili mi od nich listy, penále, stále bolo toho viac a viac tužím že aj okolo 150 tis.Sk. Tak som zobrala všetky doklady že som na MD, manžel invalidný dôchodca, koľko máme výdavky inkaso všetko som dala preložiť do angličtiny, poslala som im to a predstavte si to, oni mi to všetko odpustili. Uplne sme nechápali, keď nám prišiel list zo Švajčiarska, že koniec. Ja už som bola zúfala, ale dopadlo to dobre.