ivana184
23.04.09,11:10
Dobrý deň, prosím Vás, sú moje úvahy správne?

Ak sme firma, ktorá nakupuje zlato z tretích krajín za účelom ďalšieho predaja, tak sa nás dotýka ja zmena zákona o DPH od 01.04.2009 a to takýmto spôsobom.

1, Ak nakupujeme zlato z tretích krajín, tak sa nemení nič, zlato ako tovar preclíme, zaplatíme colný výmer s uvedenou čiastkou cla a DPH, a zaplatené DPH z colného výmeru si odpočítame v daňovom priznaní.

2, Máme maloobchodné predajne zlata, tiež sa nič nemení, zákazník príde, kúpi zlatý šperk mi mu dáme bloček z ERP, na ktorom je základ dane + DPH.

3, Máme obchodných manažérov, ktorí predávajú zlato ďalším firmám a tu je pre nás podstatná zmena. Keďže od 01.04.2009 je zmena zákona, tak firmám budeme fakturovať predaj zlata bez DPH s uvedením informácie, že osobou povinnosť platiť daň je osoba, ktorej je tovar alebo služba dodaná. A odberateľ si uplatní spôsob tzv. samozdanenia, podobne ako u zahraničných faktúr.

Mám pravdu?
A čo so striebrom a oceľovými šperkami? Podobne predávať a fakturovať ako doteraz s DPH?

Ďakujem
ivana184
23.04.09,10:11
Nikto??????
ivana184
23.04.09,11:53
Po konzultácií s metodičkou DÚ sme dospeli k záveru, že nás sa to netýka, pretože predávame hotové šperky, nie polotovar ani surovinu. Takže pracujeme po starom.