mary60
23.04.09,11:45
Chcem sa opýtať ako mám v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať nenávratnu dotáciu z upsvr a či sa tento príjem zahrňa v DP do príjmov na výpočte základu dane. Už som si tu niečo prečítala, ale očividne sa tu názory rôznia. Neviete mi niekto poradiť konkrétne?? Ďakujem
grammatika
23.04.09,09:52
áno zahŕňa sa do príjmu.
1. príjem dotácie na účet -PNZD a do záväzkov
2. to čo z neho kúpiš- VOZD
3. preúčtovať použitú dotáciu (vo výške výdavkov, čo si znej kúpila)cez ID na POZD a znížiš záväzok
Ak ju celú neminieš a prenášaš do ďalšieho roka, tak ti zostane v záväzkoch časť z dotácie.
ZuzanaP
23.04.09,10:22
Ak však použijete paušálne výdavky, dotáciu musíte zahrnúť celú do príjmov bez ohľadu či ste z nej použili časť alebo nič.
mary60
23.04.09,11:10
S tej dotácie som za minulý rok len zaplatila odvody a nejaký ten prevod do pokladnice. Mám to odpočítať z celkovej sumy dotácie a výslednú sumu zahrnúť do príjmov ovplivňujúcich ZD??
DanielaSL
23.04.09,11:30
S tej dotácie som za minulý rok len zaplatila odvody a nejaký ten prevod do pokladnice. Mám to odpočítať z celkovej sumy dotácie a výslednú sumu zahrnúť do príjmov ovplivňujúcich ZD??

Prečítaj si pozorne príspevok č. 2 , tam to máš napísané.
grammatika
23.04.09,11:38
Dotáciu môžeš použiť len na tie výdavky, kt. máš v projekte.
Prevod z účtu do pokladnice nič nemení-peniaze by si mal mať v pokladni, ak si z nich nich nič nekupovala (výdavky podľa projektu).

ako sa píše i na tomto linku http://www.porada.sk/t110331-prihl-na-soc-p-a-dotacia-od-uradu-prace.html
v príspevku 8, závisí to od toho, aké výdavky používaš.
Ak si uplatňuješ skutočné výdavky=vedieš účtovníctvo, tak si mala zaúčtovať ako som napísala v príspevku 2:
1. dotácia na účet príjem neovplyvň.ZD a do knihy záväzkov
2. ak si použila časť peňazí len na odvody - tak potom túto sumu si mala cez ID preúčtovať z dotácie na POZD a znížiť záväzok v tejto sume
3. prevod do pokladne nič nemení
Na konci roka ti zostal záväzok znížený o uskutočnené výdavky.


Ak používaš paušálne výdavky, tak si mala celú dotáciu zahrnúť do príjmu.
grammatika
23.04.09,11:53
S tej dotácie som za minulý rok len zaplatila odvody a nejaký ten prevod do pokladnice. Mám to odpočítať z celkovej sumy dotácie a výslednú sumu zahrnúť do príjmov ovplivňujúcich ZD??

ak vedieš účtovníctvo, tak nezahŕňaš "výslednú sumu", ale sumu, ktorú si použila.
Rozdiel medzi prijatou dotáciou a sumou výdavkov použitých z dotácie zostáva v záväzkoch, do príjmov sa premietne, keď ju použiješ na výdavky.
dark32
24.04.09,05:28
Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň.
V roku 2008 som dostala z UPSVAR dotáciu na začatie podnikania vo výške 109 000 Sk, ktorú som zaevidovala do knihy záväzkov. V roku 2008 som z uvedenej dotácie použila 90 000 Sk.

Chcem sa opýtať či mám v knihe záväzkov za rok 2008 znížiť predmetný záväzok k 31.12.2008 o použitú dotáciu 90 000 Sk a zvyšok 18 000 Sk preniesť ako záväzok na rok 2009 alebo celý záväzok odpísať až po dvoch rokoch od pridelenia dotácie ( podmienka dva roky podnikania ) ?

ďakujem.

Ak bola dotácia poskytnutá pred jej použitím a je potrebné neskoršie ju vyúčtovať, potom bude podnikateľ účtovať príjem peňažných prostriedkov v peňažnom denníku ako príjem, ktorý neovplyvní základ dane. Súčasne bude v knihe záväzkov účtovať vznik záväzku voči poskytovateľovi dotácie. Postupne bude nakupovať predmety, na ktoré bola dotácia poskytnutá. Výdavky bude účtovať ako daňové výdavky. Ak by medzi nákupmi bol predmet, ktorého cena presiahne 30 000 Sk, bude účtovať výdavok, ktorý neovplyvní základ dane. Ide o dlhodobý majetok, ktorý sa odpisuje a daňovými výdavkami sú odpisy, ktoré sa čiastočne uplatnia v bežnom období a čiastočne v budúcich obdobiach. Na konci roka v rámci účtovnej závierky vyhotoví podnikateľ zoznam predmetov, ktoré už z dotácie nakúpil bez ohľadu na to, či išlo o dlhodobý majetok alebo materiál. Celkovú hodnotu použitých prostriedkov zapíše v knihe záväzkov ako zníženie záväzku. Nemusel totiž v bežnom roku použiť všetky prostriedky. Súčasne vyhotoví ďalší zoznam zakúpených predmetov, pričom pri krátkodobom majetku zahrnie doň celú cenu, pri dlhodobom majetku výšku odpisov za bežný rok. Súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie. Ak nepoužil všetky prostriedky a bude robiť nákupy z dotácie aj v nasledujúcom období, opäť na konci roka urobí zoznam nákupov z dotácie, zahrnie doň aj prípadné odpisy za ďalší rok odpisovania a súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie v ďalšom roku.