accounte
23.04.09,12:08
Dobrý deň, chcem vás požiadať o radu. Účtujem v JÚ a platca DPH a program Alfa. Niektoré faktúry sa z roku 2008, kedy účtovná jednotka bola neplatca DPH presunuli kvôli nezaplateniu do roku 2009 a v tomto roku prešla účt.jednotka na platcu dph. Ako tieto faktúry účtovať? S tým, že budú rozpísané do dph, alebo za predchádzajúce obdobie boli zahrnuté pri neplatcovi, čiže tieto faktúry sa nebudú rozpisovať do evidencie dph?
A druhý problém: ako zaúčtovať platbu časti faktúry? Bola vystavená na 1000Eur, zaplatené bolo 500eur ako bude vyzerať príjmový blok. Bude zaplatená čiastka faktúry rozpísaná i s dph? Alebo poraďte ako to robíte.
Ak niečomu neporozumiete vysvetím. Prosím pozrite sa niekto na možno banálny problém, ale predsa existuje :))
bv_alexandra
23.04.09,10:16
Faktúry vystavené bez DPH budú vždy bez DPH, a aj ich úhrada bude 500,- bez DPH.
accounte
23.04.09,10:29
Mala som na mysli prišlé faktúry, nie vystavené.
accounte
23.04.09,10:57
Dobrý deň, chcem vás požiadať o radu. Účtujem v JÚ a platca DPH a program Alfa. Niektoré došlé faktúry sa z roku 2008, kedy účtovná jednotka bola neplatca DPH presunuli kvôli nezaplateniu do roku 2009 a v tomto roku prešla účt.jednotka na platcu dph. Ako tieto faktúry účtovať? S tým, že budú rozpísané do dph, alebo za predchádzajúce obdobie boli zahrnuté pri neplatcovi, čiže tieto faktúry sa nebudú rozpisovať do evidencie dph?
A druhý problém: ako zaúčtovať platbu časti vystavenej faktúry? Bola vystavená na 1000Eur z toho 19%dph, zaplatené bolo 500eur ako bude vyzerať príjmový blok a ako to účtovať?. Bude zaplatená čiastka faktúry rozpísaná i s dph? Alebo poraďte ako to robíte.
Ak niečomu neporozumiete vysvetím. Prosím pozrite sa niekto na možno banálny problém, ale predsa existuje :))

Môže sa ešte prosím pozrieť na tento príspevok? ďakujem.
Lianka
24.04.09,07:27
Niektoré faktúry sa z roku 2008, kedy účtovná jednotka bola neplatca DPH presunuli kvôli nezaplateniu do roku 2009 a v tomto roku prešla účt.jednotka na platcu dph. Ako tieto faktúry účtovať? S tým, že budú rozpísané do dph, alebo za predchádzajúce obdobie boli zahrnuté pri neplatcovi, čiže tieto faktúry sa nebudú rozpisovať do evidencie dph?

Nie, pri tychto fakturach nic nerozpisujes, nechas ich zauctovane tak, ako si ich povodne zauctovala. Budu bez DPH, vid. prispevok c. 1.


A druhý problém: ako zaúčtovať platbu časti faktúry? Bola vystavená na 1000Eur, zaplatené bolo 500eur ako bude vyzerať príjmový blok. Bude zaplatená čiastka faktúry rozpísaná i s dph? Alebo poraďte ako to robíte.

Osobne na PPD k uhrade faktury DPH nerozpisujem. DPH je rozpisana na fakture a uctujem ju do evidencie DPH na zaklade faktury. Na PPD ako ucel uvediem: Uhrada fa. c. xxx.
accounte
14.05.09,09:25
No a čo robiť, keď som to zle zaúčtovala? Mám podať dodatočné priznanie dph? alebo odrátať požadovanú sumu z druhého quartálu pri priznaní dph? Prosím poraďte.
Lianka
14.05.09,09:50
Co presne si zle zauctovala?
accounte
14.05.09,10:20
nahodila som faktúry z roku 2008 s dph, pričom účtovná jednotka v roku 2008 nebola platcom a v tomto roku 09 prešla na platcu dph. skúste si pozrieť vyššie uvedené príspevky. ďakujem.
Lianka
14.05.09,10:34
Doporucila by som opravu, nakolko ide o dosle faktury za dodane plnenia v case, kedy ste este neboli platitelmi DPH - nemali byt uctovane v zavazkoch s DPH, ani v evidencii DPH. Ak ste si v DP DPH uplatnili narok na odpocet DPH z tychto faktur, podla mojho nazoru ste nemali na to narok. Z tohto dovodu by som podala dodatocne DP DPH, nakolko po oprave dojde k zmene danovej povinnosti.
accounte
14.05.09,11:45
Hrozia aj pokuty?
Lianka
14.05.09,12:31
Ak sa ti po oprave zmeni danova povinnost (zvysi), tak ti z rozdielu na dni moze dat DU sankcie (za kazdy den omeskania).
Alena Šimová
24.05.09,19:49
Ak sa ti po oprave zmeni danova povinnost (zvysi), tak ti z rozdielu na dni moze dat DU sankcie (za kazdy den omeskania).
v tomto prípade sú sankcie percentom, je to 4xnásobok základnej úrokovej sadzby NBS, keď si príde podnikateľ na to sám, tak je to 1/2. Podľa dní sa to počíta vtedy, ak sa daň nezaplatí načas. Teda napr. platba na DPH nepríde do 25., ale 30, tak je tam 5 dní omeškania.
veeronika
28.05.09,12:20
hrozia v zmysle zakona 511 o sprave dani a poplatkov a to z rozdielu, kukni § 35 b sankčný úrok