tylik
23.04.09,12:16
Dobry den.
pred rokom som ziskal dotaciu od uradu prace a do pod. planu som si dal ze aj odvody budem platit z tychto penazi do Soc. P.

Moj prijem ale neprekrocil limit 105 000 ?(neviem presne).
Takze nie som povinny sa prihlasit ako platitel?

Ma napadlo ze ci sa ta dotacia nepocita ako prijem.
Dakujem vsetkym za odpovede.
grammatika
23.04.09,10:19
Dotácia sa počíta ako príjem.
Sabadka
23.04.09,10:21
Dobry den.
pred rokom som ziskal dotaciu od uradu prace a do pod. planu som si dal ze aj odvody budem platit z tychto penazi do Soc. P.

Moj prijem ale neprekrocil limit 105 000 ?(neviem presne).
Takze nie som povinny sa prihlasit ako platitel?

Ma napadlo ze ci sa ta dotacia nepocita ako prijem.
Dakujem vsetkym za odpovede.
Dobre ťa to napadlo, len už trošku neskoro.
ZuzanaP
23.04.09,10:24
Dobre ťa to napadlo, len už trošku neskoro.


Budete musieť urobiť zmenu podnikateľského zámeru, aby ste tie peniaze z dotácie mohli použiť na iné veci.
Xanti
23.04.09,10:25
Budete musieť urobiť zmenu podnikateľského zámeru, aby ste tie peniaze z dotácie mohli použiť na iné veci. Prečo? Veď môže byť dobrovolným platcom do SP a tým pádom vyčerpá dotáciu tak ako uviedol v podnikateľskom zámere.
Aj tak ked urobí opravné DP, a zahrnie dotáciu do príjmov tak mu asi výjde platiť povinne odvody do SP.
ZuzanaP
23.04.09,10:34
Prečo? Veď môže byť dobrovolným platcom do SP a tým pádom vyčerpá dotáciu tak ako uviedol v podnikateľskom zámere.
Aj tak ked urobí opravné DP, a zahrnie dotáciu do príjmov tak mu asi výjde platiť povinne odvody do SP.


Ale nepísal, že by sa chcel stať dobrovoľným platcom.
grammatika
23.04.09,10:41
Nepísal, ale tuším podľa toho ako čítam ani nezahrnul dotáciu do príjmu. Ak ju zahrnie, tak mu pravdepodobne vznikne povinnosť platiť odvody a podať dodatočné priznanie.

Ak ju zahrnul, a resp.stále mu to nepresiahlo hranicu príjmu, tak by mal zmeniť svoj podnik.zámer na iné výdavky, ako píšete.
veronikasad
23.04.09,10:43
Dobry den.
pred rokom som ziskal dotaciu od uradu prace a do pod. planu som si dal ze aj odvody budem platit z tychto penazi do Soc. P.

Moj prijem ale neprekrocil limit 105 000 ?(neviem presne).
Takze nie som povinny sa prihlasit ako platitel?

Ma napadlo ze ci sa ta dotacia nepocita ako prijem.
Dakujem vsetkym za odpovede.
Viedol si účtovníctvo alebo si si uplatňoval paušálne výdavky ?

pri skutočných výdavkoch = vedenie účtovníctva - dotácia sa zahrňa do zdanitelných príjmov len v skutočne vyčerpanej výške

ak si si uplatnil paušálne výdavky, zahrnieš dotáciu do zdanitelných príjmom v roku obdržania, bez ohľadu na to, či bola vyčerpaná alebo nie.

Dotácia zahrnutá do zdanitelných príjmov vstupuje do vymeriavacieho základu pre platenie odvodov do sociálnej poisťovne.
Príjmom pre posúdenie povinnej registrácie nie je zisk, ale tržby.
tylik
23.04.09,11:28
Tak to ste ma dost prekvapili.

Dobre a keby som vycerpal este ten zvysok penazi, ktore som mal napisane v podnik. plane, ze bude odvadzat do SP, tak by mi neprekrocil prijem ako pisete a nemusel by som platit do SP, je to tak?

Ja nechcem byt dobrovolnym platicom.
veronikasad
23.04.09,12:59
Tak to ste ma dost prekvapili.

Dobre a keby som vycerpal este ten zvysok penazi, ktore som mal napisane v podnik. plane, ze bude odvadzat do SP, tak by mi neprekrocil prijem ako pisete a nemusel by som platit do SP, je to tak?

Ja nechcem byt dobrovolnym platicom.
uveď prosím výšku príjmov z podnikania a výšku vyčerpanej dotácie, aby sme vedeli posúdiť či ti vznikla povinná registrácia v soc. poisťovni.

Ak si v podn. pláne uviedol použitie dotácie na platbu odvodov do SP, bez súhlasu UPSVaR a zmeny podn. plánu dotáciu nemôžeš použiť na iný účel. Musel by si ju vrátiť. Konzultuj na UPSVaR zmenu podn. plánu.
tylik
23.04.09,16:53
No ked som este zacinal podnikat, tak som sa pytal ze ci si mozem este ku netebooku kupit napr. brasnu a tak a oni povedali ze ano.

Nie je podmienka dodrzovat to, co som uviedol ze budem kupovat v pod. plane...


Ved to je plan, takze nemozem vediet co mi bude este treba a tak.
Myslis ze musim ist na urad prace povedat ze nebudem odvadzat tie odvody a ze tie peniaze pouzijem inde?

Prijem aj s UPSVAR nepresiahol tu vysku 105K.
grammatika
23.04.09,17:09
No ked som este zacinal podnikat, tak som sa pytal ze ci si mozem este ku netebooku kupit napr. brasnu a tak a oni povedali ze ano.

Nie je podmienka dodrzovat to, co som uviedol ze budem kupovat v pod. plane...


Ved to je plan, takze nemozem vediet co mi bude este treba a tak.
Myslis ze musim ist na urad prace povedat ze nebudem odvadzat tie odvody a ze tie peniaze pouzijem inde?

Prijem aj s UPSVAR nepresiahol tu vysku 105K.

Ak máš dohodu s UPSVaR v článku II. Bod 6 sa píše:
Príjemca sa zaväzuje použiť príspevok na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou v súlade so žiadosťou, predloženým podnikat.zámerom, jeho kalkuláciou a oprávnením na vykonávanie a prevádzk.SZČ.

Z čoho vyplýva, že musiš použiť príspevky podľa toho, čo máš v pláne!
áno môžeš si kúpiť brašnňu, ale zo svojich prostriedkov a nie z prostriedkov dotácie. Ty si musel vedieť, čo čo stojí a kde minieš prostriedky z dotácie. Dá sa s UPSVaR dohodnúť na zmene plánu. Ak použiješ prostriedky inde a nekonzultuješ to s UPSVaR, tak vyplynu sankcie voči tebe.
Odporúčam ti preštudovať si svoju dohodu s UPSVaR, aby si vedel, aké povinnosti ti vyplývajú.

Neviem, aké DP si podal, či si zahrnul tú výšku použitej dotácie do príjmov, ale ak nie, tak musíš podať i dodatočné priznanie. A podľa neho podáš na SP výpis z daň.priznania.
ZuzanaP
24.04.09,04:42
Praktická skúsenosť: SZČO musel podávať zmenu podnikateľského zámeru (plánu), ak chcel použiť peniaze z dotácie na niečo iné ako uviedol do zámeru.
tylik
24.04.09,10:24
Tak ja v danovom mam zapocitanu aj tu dotaciu.
Konkretne kolko penazi som pouzil z dotacie.

Stalo sa tu niekomu uz to,
ze si kupil nieco co potreboval k podnikaniu,
ale nemal to napisane v pod. plane?


Co by sa podla vas stalo keby som nesiel nahlasit zmenu v pod. plane.
veronikasad
24.04.09,10:27
Tak ja v danovom mam zapocitanu aj tu dotaciu.
Konkretne kolko penazi som pouzil z dotacie.

Stalo sa tu niekomu uz to,
ze si kupil nieco co potreboval k podnikaniu,
ale nemal to napisane v pod. plane?


Co by sa podla vas stalo keby som nesiel nahlasit zmenu v pod. plane.
To sa stáva bežne každému podnikatelovi, len si to musí zaplatiť zo svojich prostriedkov.
Ak dotáciu nevyčerpáš na účel stanovený v podn. pláne a budeš mať kontrolu čerpania, budeš ju musieť vrátiť.