Fair Jobs
14.07.05,10:28
Dobry den,
mam zopar nejasnosti ohladom uctovania a uplatnenia si daňových výdavkov. Môžete mi prosím niekto poradiť?
1. Môže si dať SZČO životné poistenie do nákladov? Ak áno, v akej výške a v ktorej kategórii ho ma účtovať?
2. Môže si dať SZČO do nákladov napr. obed pri obchodnom rokovaní ? Je to podmienené tým, že daná obchodná schôdzka musí byť v inom meste ako vykonáva činnosť ? V prípade kontroly je tu povinnosť dokazovať, že na danom stretnutí SZČo bola a ako to môže dokázať?
3. Môže si dať SZČO do nákladov benzín, ak používa svoje súkromné vozidlo ? Ak áno, dá si do nákladov len benzín, alebo aj prejdené kilometre? Musí dokázať, ze na danej pracovnej ceste bol a ako? Musí vyplniť výpis o výdavkoch na pracovnú cestu, alebo stačí len vystaviť výdavkový pokladničný doklad na benzín?
4. Môže si dať SZČO do nákladov dôchodkové poistenie ? Ak áno ako, v akej výške a v ktorej kategórii ho má účtovať?
5. Má byť daň z prijmu zahrnutá v účtovníctve? Ak, áno ako?
6. Využitie financií na osobnú potrebu je možné úštovať v JÚ ako osobnú potrebu ? Ovplyvní to nejako hospodársky výsledok ? Keď mi niekto poslal na účet 80 000 Sk,mám to účtovať ako osobnú potrebu, alebo ako pôžičku - v tom prípade musím vydokladovať každý výdaj z danej sumy?
7. Je potreba bloky, ktoré sú dôkazom vynaloženia nákladov k pokladničným dokladom osobitne číslovať? Ak áno, kde, keď daný blok by nemal byť poškodený?

Veľmi pekne ďakujem

Petra
Johanka
14.07.05,08:37
Dobry den,
mam zopar nejasnosti ohladom uctovania a uplatnenia si daňových výdavkov. Môžete mi prosím niekto poradiť?
1. Môže si dať SZČO životné poistenie do nákladov? Ak áno, v akej výške a v ktorej kategórii ho ma účtovať?

Veľmi pekne ďakujem

Petra1. Nie. Tento typ poistenia sa považuje podľa § 2 písm.u Zákona o dani z príjmov za účelové sporenie a podľa § 11 ods.1d a §11 ods.5 je nezdaniteľnou časťou základu dane.
Ešte dopĺňam : pozri si príslušné §§, nájdeš tam aj odpoveď na otázku č.4.
Ľuba
14.07.05,08:38
2. Môže si dať SZČO do nákladov napr. obed pri obchodnom rokovaní ? Je to podmienené tým, že daná obchodná schôdzka musí byť v inom meste ako vykonáva činnosť ? V prípade kontroly je tu povinnosť dokazovať, že na danom stretnutí SZČo bola a ako to môže dokázať?
Určite nemôže.
Johanka
14.07.05,08:45
???
3. Môže si dať SZČO do nákladov benzín, ak používa svoje súkromné vozidlo ? Ak áno, dá si do nákladov len benzín, alebo aj prejdené kilometre? Musí dokázať, ze na danej pracovnej ceste bol a ako? Musí vyplniť výpis o výdavkoch na pracovnú cestu, alebo stačí len vystaviť výdavkový pokladničný doklad na benzín?
ODPOVEĎ
Ak používa SZČO na pracovné cesty vlastné osobné motorové vozidlo musí mať zaplatenú na toto auto daň z motorového vozidla. Na základe § 19 ods.2e Zákona o dani z príjmov uplatní do výdavkov náhradu za spotrebované PHL a sadzbu základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu( Zákon o cestovných náhradách). Teda musíš viesť evidenciu jázd.

Len poznámočka: toto všetko je tu tisíc krát rozoberané, len sa treba troška pokutať v Porade. A tie §§ ti tam píšem preto, aby si si to prečítala v príslušnom predpise čierne na bielom a aspoň sa dozvieš čo všetko má dopad na podnikanie.
Johanka
14.07.05,08:49
???
5. Má byť daň z prijmu zahrnutá v účtovníctve? Ak, áno ako?
ODPOVEĎ
Áno, lebo jednoduché účto je o pohybe peňazí a zaplatenie dane z príjmu je pohyb (zvyčajne sa platí z účtu, občas šekom- teda v hotovosti). Je to však výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Fair Jobs
14.07.05,09:19
Ľuba
Výdavky na stravovanie možno teda od 1.11.2004 u daňovníka s príjmami zo čivnosti a s prijímami z inej samostatne zárobkovej činnosti uplatniť ako daňové, ak boli vynaložené daňovníkom v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom meste, ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva..

Tak potom ako mam chápať toto, keď pišete, že nemôže. Dokonca veľa ĺudí si dáva dané náklady do režijných nákladov.
Fair Jobs
14.07.05,09:23
dobre, takze dochodkove a zivotne sa nedava do nakladov. Co teraz ak som to za minuly rok dala do nakladov? A inak, kedze sa nedava do nakladov, tak sa potom odpisuje na danovom --- znizte si zaklad dane o platby zivotneho poistenie. A tkatiez dochodkove je platba do fondov, takze su to naklady.
Johanka
14.07.05,09:25
2. Môže si dať SZČO do nákladov napr. obed pri obchodnom rokovaní ? Je to podmienené tým, že daná obchodná schôdzka musí byť v inom meste ako vykonáva činnosť ? V prípade kontroly je tu povinnosť dokazovať, že na danom stretnutí SZČo bola a ako to môže dokázať?
?
ODPOVEĎ
Tak ako si položila otázku - odpoveď je NIE. Nárok na stravné má v takom istom rozsahu ako zamestnanec na pracovnej ceste - podľa osobitného predpisu- čiže zase sme pri Zákone o cestovných náhradách. Nefunguje to tak, že si zaplatíš obed za 200 a dáš to do nákladov. Nadviažem na náhradu PHL. Ak budeš mať v knihe jázd , že si bola na pracovnej ceste napr. v Košiciach a bola si tam 6 hodín, máš nárok na stravné 80 Sk.
Johanka
14.07.05,09:28
dobre, takze dochodkove a zivotne sa nedava do nakladov. Co teraz ak som to za minuly rok dala do nakladov? A inak, kedze sa nedava do nakladov, tak sa potom odpisuje na danovom --- znizte si zaklad dane o platby zivotneho poistenie. A tkatiez dochodkove je platba do fondov, takze su to naklady.DDP v roku 2004 sa u FO účtovalo do nákladov. O životnom v roku 2004 sa v súvislosti s účtom a daňami iba snívalo.
V roku 2005 môžeš ako nezdaniteľnú časť uplatniť v úhrne z DDP a účelového sporenia 12000 Sk pri splnení určitých podmienok.
Dúfam, že sa bavíme o doplnkovom dôchodkovom sporení(poistení) a nie o klasickom dôchodkovom poistení, ktoré je súčasťou sociálneho poistenia.
Jara
14.07.05,10:07
Ad. 6: Určite je lepšie ak Ti osobné príjmy nejdú na podnikateľský účet. Preto si podnikateľ tvorí účet aby tam dával príjmy a výdaje na podnikanie.

Ad.7: Čo sa týka pokladničných paragónov z ERP tak ja to robím tak, že ku každému výdavku dokladám VPD a k príjmu PPD a tie sú očíslované narastajúcim spôsobom od č. 1 podľa dátumov. Hovorí o tom Zákon o účtovníctve. Neviem čo si vysvetľuješ, že v jednom bloku majú byť nevytrhané, neviem ako... PPD a VPD môžeš pripnúť spínacím strojčekom k paragónu na jeden spoločný šmirák al. kanc. papier a po zúčtovaní do peňažného denníka založiť do šanóna.
Ľuba
14.07.05,10:24
Ľuba
Výdavky na stravovanie možno teda od 1.11.2004 u daňovníka s príjmami zo čivnosti a s prijímami z inej samostatne zárobkovej činnosti uplatniť ako daňové, ak boli vynaložené daňovníkom v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom meste, ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva..

Tak potom ako mam chápať toto, keď pišete, že nemôže. Dokonca veľa ĺudí si dáva dané náklady do režijných nákladov.
Tak ako písala Johanka vyššie. Tvoja otázka vyznela ako zaplatenie obedu aj pre partnerov.
bepo
14.07.05,10:30
Obchodné rokovania pri obede sa síce dávajú do nákladov ale na konci roku to ide do pripočitateľných položiek-je to hradené z čistého zisku.
Fair Jobs
14.07.05,10:39
Jara
Ako v jednom bloku nevytrhane ...? Asi sme sa nepochopili. Vediet uctovnictvo v softveri, cize si tlacim pokladnicne doklady. Moja otazka bola ci pokladnicne bloky ziskane pri nakupe u niekoho musim cislovat? Ja to robim tak, ze vytlacim pokladnicny doklad a na ten nalepim pokladnicny blok - mnou neocislovany. Ocislovany je len pokladnicky doklad. Nepouzivam paragon, tak ani nic netrham. O tom tu nebola ani rec.

Viem taktiez naco sluzi podnikatelsky ucet, no nemozem za to, ze niekto mi omylom zaslal peniaze na firemny namiesto sukromneho. Nepotrebujem poucenie, na co je firemny ucet. To viem. Potrebujem len odpoved na otazku, ci to mozem zauctovat ako osobnu potrebu? A inak kopec ludi si rusi osobne ucty a pouziva len firemne..
Johanka
14.07.05,10:54
Keď Ti niekto pošle peniaze na firemný účet, môžeš to zaúčtovať ako vklad ponikateľa. Ale pri kontrolách je toto vždy problém. Ak máš vkladový lístok z banky, kde ty si vkladateľ, tak je to o.k.Ale keď je vkladateľ niekto iný, treba zdokladovať, že to nie je tvoj zdaniteľný príjem, napr. zmluvou o pôžičke.

Petra, my Ti chceme pomôcť, nie poučovať ťa. Niektoré odpovede sa nedajú napísať jednoslovne. Ja ti môžem odpovedať ano/nie a nič z toho nebudeš mať, keď nepochopíš súvislosti.
Fair Jobs
14.07.05,11:01
Johanka
Mne je jasne, ze niektore veci sa nedaju pisat jednoslovne, takisto znesiem aj poucovanie, ale aby mi niekto vysvetloval, ze firemny ucet je pre potreby firmy sa mi skutocne zda zbytocne. A ja skutocne nemozem za to, ze si to niekto pomyli.
Spat k problemu, ta suma bola poslana prevodom zo Svajciarska, takze nie som vkladatel. S tou pozickou by to islo, ale co ak napr. z tej sumy vyberiem istu ciastku? Musim zdokladovat naco som ju pouzila?
Zita5
14.07.05,11:05
Johanka
Mne je jasne, ze niektore veci sa nedaju pisat jednoslovne, takisto znesiem aj poucovanie, ale aby mi niekto vysvetloval, ze firemny ucet je pre potreby firmy sa mi skutocne zda zbytocne. A ja skutocne nemozem za to, ze si to niekto pomyli.
Spat k problemu, ta suma bola poslana prevodom zo Svajciarska, takze nie som vkladatel. S tou pozickou by to islo, ale co ak napr. z tej sumy vyberiem istu ciastku? Musim zdokladovat naco som ju pouzila?

Niekedy sa mi zdá , že sa stále obieha okolo problému , nenapíše sa pravdivo otázka a je z toho trošku potom guláš a určité veci samotnou debatou vyjdu na povrch . Mám taký pocit , že je to presne prípad " Švajčiarsko " . Sorry ale já to chápem tak .
Johanka
14.07.05,11:05
Nemusíš. Vklady podnikateľa nie sú účelovo viazané. Ak by to bola úročená pôžička, tam by som ich použila na firemné výdavky, aby som mohla dať do nákladov úrok. Ale vklad podnikateľa môžeš kľudne za hodinu vybrať, zaúčtovať ako prevod pre osobnú potrebu a použiť načo chceš.
Jara
14.07.05,11:27
Johanka
Mne je jasne, ze niektore veci sa nedaju pisat jednoslovne, takisto znesiem aj poucovanie, ale aby mi niekto vysvetloval, ze firemny ucet je pre potreby firmy sa mi skutocne zda zbytocne. A ja skutocne nemozem za to, ze si to niekto pomyli.
Spat k problemu, ta suma bola poslana prevodom zo Svajciarska, takze nie som vkladatel. S tou pozickou by to islo, ale co ak napr. z tej sumy vyberiem istu ciastku? Musim zdokladovat naco som ju pouzila?

Neviem či Tvoja konfrontačná odpoveď patrí mne, ale ak áno, tak mi je ľúto, že si mýliš poraďákov s nejakými ľuďmi ktorí jeden druhého ponižujú. O tom tá PORADA nieje. Si nová tak si myslím, že sa ešte učíš a len to Ťa ospravedlňuje.

Na diaľku naozaj človek nevie, či si vedela, že podnikateľský účet je na podnikanie, pretože Tvojich pár otázok svedčí o tom, že sa len učíš a ešte len naberáš skúsenosti.

No a môžeš dať " osobný príjem "ale nieje dobre ak sa z toho stáva pravidlo. Radím Ti z osobnej skúsenosti a to mám za sebou "len" 27 rokov praxe z účtovníctva tak aj dosť kontról z DÚ... :confused: :D :)
Fair Jobs
14.07.05,11:40
Niekedy sa mi zdá , že sa stále obieha okolo problému , nenapíše sa pravdivo otázka a je z toho trošku potom guláš a určité veci samotnou debatou vyjdu na povrch . Mám taký pocit , že je to presne prípad " Švajčiarsko " . Sorry ale já to chápem tak .
Prepacte Zita5, ale uz na zaciatku som uviedla, ze suma bola poslana na ucet. Podla mna je uplne jedno aj keby bola poslana napr z Kuby. Myslim, ze vela ludi tu veci az prilis nekonkretizuje, pretoze musia zachovat iste sukromne, ci uz obchodne tajomstvo. Nechapem teraz vlastne, co meni na situacii, ze dana suma bola zaslana zo Svajciarska.
Hmm????
Zita5
14.07.05,11:47
Prepacte Zita5, ale uz na zaciatku som uviedla, ze suma bola poslana na ucet. Podla mna je uplne jedno aj keby bola poslana napr z Kuby. Myslim, ze vela ludi tu veci az prilis nekonkretizuje, pretoze musia zachovat iste sukromne, ci uz obchodne tajomstvo. Nechapem teraz vlastne, co meni na situacii, ze dana suma bola zaslana zo Svajciarska.
Hmm????

Peťka , je to jedno , môže byť poslaná aj z Ameriky , ale už tým , že je zaslaná súkromná platba , alebo nebodaj omylná platba na podnikateľský účet , tak tento pohyb sa stáva podozrivý daňovej kontrole .
Skutočne ver tomu , že Ti nikto nechce radiť zle , a len Ty alebo dotyčný komu robíš účto sa musí obhájiť a preukázať , že skutočne to bola súkromná platba .

Takže kľudne môžeš účtovať o vklade a osobnej spotrebe . Osobnú spotrebu nikomu nepreukazuješ .
Fair Jobs
14.07.05,11:49
Neviem či Tvoja konfrontačná odpoveď patrí mne, ale ak áno, tak mi je ľúto, že si mýliš poraďákov s nejakými ľuďmi ktorí jeden druhého ponižujú. O tom tá PORADA nieje. Si nová tak si myslím, že sa ešte učíš a len to Ťa ospravedlňuje.

Na diaľku naozaj človek nevie, či si vedela, že podnikateľský účet je na podnikanie, pretože Tvojich pár otázok svedčí o tom, že sa len učíš a ešte len naberáš skúsenosti.

No a môžeš dať " osobný príjem "ale nieje dobre ak sa z toho stáva pravidlo. Radím Ti z osobnej skúsenosti a to mám za sebou "len" 27 rokov praxe z účtovníctva tak aj dosť kontról z DÚ... :confused: :D :)
Pozrite sa Jara, to som o poradakoch nikdy nepovedala a ani si to nemyslim. Pokial si to mysli niekto iny, tak je mi luto, ze sa skryva za druhymi. Vzdy poviem to, co si myslim a skutocne keby som mala taky nazor, tak na tuto stranku ani nechodim, nezapajam sa do veci, o ktorych sa tu bavi a takisto od nikoho tu neziadam radu. Naopak si myslim, ze tato stranka je najlepsie, co sa mohlo vymysliet, ze je tu vela skusenych a vzdelanych ludi.Mozno nemam tak vela skusenosti ako Vy, ale to nikoho neopravnuje sa ku mne spravat ako by som bola vcerajsia. Prepacte, ale z Vasej odpovedi o ucte som to tak posudila. Kazdy sa ucime cely zivot a tak taktiez neberiem poznamku, ze som nova a ze sa este len ucim. Nemam zaujem tu preberat kto je ako stary a kto ma ake skusenosti, ale uz len moja 13 rocna neter vie rozdiel medzi sukromnym a firemnym uctom.
:mee:
Fair Jobs
14.07.05,11:53
Dakujem Zitka. Chcela som to brat skor ako pozicku, no potom clovek musi zdokladovat na co tie peniaze pouzil nie? Keby to tak nebolo, tak nie je problem spatne uzavriet zmluvu o pozicke.
Zita5
14.07.05,12:05
Dakujem Zitka. Chcela som to brat skor ako pozicku, no potom clovek musi zdokladovat na co tie peniaze pouzil nie? Keby to tak nebolo, tak nie je problem spatne uzavriet zmluvu o pozicke.

Peťka všetko je teoreticky môžné aj pôžička . Ak sa rozhodneš pre pôžičku , tak tá by podľa mňa mala byť na podnikanie a zapožičané peniaze by sa mali použiť na zakúpenie niečoho , čo človek potrebuje k svojmu podnikaniu na základe činností , ktoré má vo svojom ŽL . Ale treba brať zreteľ na to , ako som už v predchádzajúcom príspevku spomenula , že si za to zodpovedáš/te/ .

Prepáč poraďákom , ale keď sa povie , že príjem istých financií , ktoré " nesúvisia s podnikaním " na podnikateľský účet , tak každý má už také alebo onaké skúsenosti , že už ten pojem niečo znamená . Už asi iné nebudeme . Za to všetko hovoria nemalé skúsenosti .
Hanah
26.07.05,07:19
Fair Jobs, prepáč, ale môžeš napísať ako dlho robíš účtovníctvo?
Keďže sa ohradzuješ a neberieš poznámku, že si nová a ešte sa len učíš... To jediné tie Tvoje otázky totiž mohlo ospravedlniť.
Buď sa nevieš vyjadriť čo presne potrebuejš alebo to vyzerá tak, že nemáš o daniach ani páru.
A keď sa Ti niekto snaží pomôcť, tak ho ešte aj "zvozíš" a urobíš z neho blázna. To sa tu na porade takto NEROBI !!!!
dianad
26.07.05,08:28
Prosím Vás o pomoc. Mám dańovú kontrolu a chcela by som sa uistiť o nejakých veciach a mojich postupoch.

1. Ked ide pokladňa do minusu, doplnim vklad podnikatela.Môže byť tento vklad aj viackrát do roka?
2. Keď odberateľ neplatí načas faktúry nie je velký stav fin.prost.v pokladni vadí keď na konci roka nevrátim tomu podnikateľovi ten vklad čo vložil? Môžem ho vrátiť aj na budúci rok?
3. Je podmienka že si podnikateľ počas roka musí dávať osobnú spotrebu?
Dakujem velmi pekne za odpoveď.
andreaS
26.07.05,08:32
1. ano bez problemov /tiez tak robim/

2. ano, ale mohli by sa opytat, ze odkial berie ten podnikatel peniaze a ak to je pozicka od niekoho tak to ma aj tak zauctovat... /stalo sa mi/

3. vobec to nie je podmienka, ja davam osobnu spotrebu prave ked mam opacny stav - ked je v pokladni viac koruniek.
dianad
26.07.05,08:36
Sorry zle som klikla. Co sa týka bodu 2 o vrátení vkladu pr. dal do firmy 100.000.-- ale ja som mu vrátila len 50.000.-- Sk môže to byť? Ako by som mala oponovať tej daňováčke keby náhodou do toho vŕtala? Dik.Diana
dom
26.07.05,08:56
bod 2)
nevadí, keď na konci roka nevrátiš podnikateľovi celý vklad, vrátiš vtedy, keď budeš mať v pokladni dostatok finančných prostriedkov. Myslím si, že pokiaľ ide o SZČO - podnikateľa ( a asi ˇano, keď je otázka zaradená v jednod. účtov.) vôbec ten osobný
vklad sám sebe nemusí vracať. Veď keď začínal podnikať, tak musel tiež vložiť nejaké fin. prostriedky aby začal.
Čo sa týka osobnej spotreby, myslím si, že je dobré, keď je v peňažnom denníku účtovaná aj osobná spotreba, pokiaľ to dovolia fin. prostriedky v pokladni. Ak ten podnikateľ nemá už iný príjem /oficiálny/ nie je napr. zamestnaný - predsa musí z niečoho žiť. Môže síce z úspor, ale ako dlho?
Myslím, že za normálnych okolností kontrolu nemusí zaujímať, odkiaľ má podnikateľ na osobný vklad, napr. pomohla rodina, požičal si, mal osobné úspory, ktoré teraz keď nejde dobre podnikanie používa.
dianad
26.07.05,08:59
Dik za odpoveď. Ved práve v tom to je: podnikateľ vystavil faktúru 27.12.2004 a tá mu bohužiaľ nebola v tom roku uhradená ale náklady na materiál mal a musel ich zaplatiť. Tým pádom išiel do straty a Dańová kontrola je na svete. Asi si nevšimli že je uvedená ako neuhradená pohľadávka.
zuzanar
26.07.05,09:02
Ahojte. Potrebovala by som vašu pomoc v JÚ. Kolegovi sa podaril takýto kúsok.
Poslal tovar na dobierku. Ale dáko čudne.
Nablokoval na registračnej pokladni 3000,- Sk. Tovar zabalil do balíka aj s blokom s registračnej pokladne. Poslal ho špedičkou na dobierku v hodnote 3200,-Sk, lebo si prirátal dopravu. Špedičná firma peniaze za dobierku 3200,- Sk poslala na účet. Čo teraz? Tržba nablokovaná v ERP aj na účte. A vôbec nie sú rovnaké? Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.
bepo
26.07.05,09:30
3000 Sk do pokladne musel dať zo svojich aby mu sedela tržba tak teraz vyber z účtu 3000 Sk ako osobnú spotrebu.
bepo
26.07.05,09:36
Nemam zaujem tu preberat kto je ako stary a kto ma ake skusenosti, ale uz len moja 13 rocna neter vie rozdiel medzi sukromnym a firemnym uctom.
:mee:Tak tvoja neter je na tom lepšie ako dosť veľa dospelých. ;)
Zita5
26.07.05,09:51
3000 Sk do pokladne musel dať zo svojich aby mu sedela tržba tak teraz vyber z účtu 3000 Sk ako osobnú spotrebu.

Ok Bepo , ale príjem potom zaúčtovať ako príjem neovplyvňujúci ZD s patričnou poznámkou/oddôvodnením/ priloženou k BV , aby mali jasno aj daniari na prípadnej kontrole .
ALDA
26.07.05,10:04
Ok Bepo , ale príjem potom zaúčtovať ako príjem neovplyvňujúci ZD s patričnou poznámkou/oddôvodnením/ priloženou k BV , aby mali jasno aj daniari na prípadnej kontrole . Správne. Tých 200- si prijala za službu do DZ? a potom poplatok za dobierku do réžie?
Potom to bude 0, dúfam, že som to správne vysvetlila.


Hela
zuzanar
26.07.05,10:13
Takže: doklad ERP 3000,- je zaregistrovaný aj má skorší dátum - zaúčtujem ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
doklad BV 3000,- príjem neovplyvňujúci základ dane s odvolaním na doklad s ERP a nejakým bla, bla, bla, 200,- Sk príjem ovplyvňujúci základ dane.
Lenže vynára sa mi ďaľší problém. V skutočnosti stav peňazí nebude sedieť. A ďaľší - tých 3000,- bolo s DPH a 200,- prerátam na čiastku bez DPH a DPH odvediem?
Zita5
26.07.05,10:49
Ahojte. Potrebovala by som vašu pomoc v JÚ. Kolegovi sa podaril takýto kúsok.
Poslal tovar na dobierku. Ale dáko čudne.
Nablokoval na registračnej pokladni 3000,- Sk. Tovar zabalil do balíka aj s blokom s registračnej pokladne. Poslal ho špedičkou na dobierku v hodnote 3200,-Sk, lebo si prirátal dopravu. Špedičná firma peniaze za dobierku 3200,- Sk poslala na účet. Čo teraz? Tržba nablokovaná v ERP aj na účte. A vôbec nie sú rovnaké? Ako to mám zaúčtovať? Ďakujem.

Takže já by som postupovala nasledovne :
1/ Tržbu cez RP na základe dennej uzávierky by som normálne zaúčtovala / aj napriek tomu , že viem o aký prípad sa jedná , že fyzicky by mi peniaze chýbali/Čiže v dennej uzávierke mám aj sumu 3 000,- Sk .
2/ Zrejme tých 200,- ste platili špedičke pri odoslaní tovaru - tie účtuješ do prevádzkovej réžie v deň , kedy Ti výdavok vznikol .
3/ Príjem 3 200 na BÚ - by som zaúčtovala vo dvoch položkách/riadkoch/ 3000 Sk - príjem neovplyvňujúci ZD a tých 200,- Sk príjem ovplyvňujúci ZD . V neposlednom rade by som doložila to oddôvodnenie , ako som už spomínala v predchádzajúcom príspevku .
4/ Vybrala by som 3 000,- Sk - výber pre os.potr. a tie by som vložila do pokladne / RP / .
5/ Ak by sa nevybralo v banke , tak sa dá aj RP výber v hotovosti 3 000 Sk . Ale určite o tom musíte informovať dákeho šéfa alebo majiteľa .

Nemusí to tak byť , ale já som uvažovala , ako by som sa popasovala s takýmto prípadom . Neviem možno som aj niečo dôležité obišla , ale nie úmyselne tak ma opravte resp.upozornite .
Kolegu do budúcna veľmo upozorni na takúto účtovnú melu .
ALDA
26.07.05,11:01
Takže: doklad ERP 3000,- je zaregistrovaný aj má skorší dátum - zaúčtujem ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
doklad BV 3000,- príjem neovplyvňujúci základ dane s odvolaním na doklad s ERP a nejakým bla, bla, bla, 200,- Sk príjem ovplyvňujúci základ dane.
Lenže vynára sa mi ďaľší problém. V skutočnosti stav peňazí nebude sedieť. A ďaľší - tých 3000,- bolo s DPH a 200,- prerátam na čiastku bez DPH a DPH odvediem?
ten poplatok musíš mať niekde rozpísaný/základ+dph/

Aj v príspebku hore je to isté, čo som napísala ja.
Ja mám takýchto prípadov aspom 9-10 za mesiac. Žiadny husársky kúsok, je to bežná vec, tak prečo na to upozorňovať..,že už nie..:D, ale tie peniaze mi prídu v hotovosti. Ako to, že dobierku platili cez BU? Zle som čítala?
Tých 3000 si poznačím, že mi chýbajú a keď prídu je to OK.
Hela
zuzanar
26.07.05,11:05
Urobím to tak. Len neviem či z prijatých 200,-Sk mám odviesť DPH. Príjemca tovaru sa zatiaľ neozval, myslím, že mu to tiež nesedí dokladovo. A kolegu som veru veľmo upozornila. Díky za rady s vami poraďákmi sa mi to nezdá také zložité.
Zita5
26.07.05,11:10
ten poplatok musíš mať niekde rozpísaný/základ+dph/

Aj v príspebku hore je to isté, čo som napísala ja.
Ja mám takýchto prípadov aspom 9-10 za mesiac. Žiadny husársky kúsok, je to bežná vec, tak prečo na to upozorňovať..,že už nie..:D, ale tie peniaze mi prídu v hotovosti. Ako to, že dobierku platili cez BU? Zle som čítala?
Tých 3000 si poznačím, že mi chýbajú a keď prídu je to OK.
Hela
Zasielanie dobrierky je aj u nás bežná vec , akurát u nás vo firme vystavíme faktúru na cenu dobierky včetne poštovného, balného a DPH. Peniaze nám prídu poštovou poukážkou/ tie si na pošte osobne preberieme / a je po probléme . Zaúčtujeme to cez pokladňu v hotovosti . Nevyužívame špedičné služby . Ale v uvedenej firme sa mi nezdá to , že cez RP sa blokuje a peniaze prídu na BÚ .
zuzanar
26.07.05,11:23
Dobierky robíme bežne aj my. Len sa neblokojú na ERP. Kolegovi sa nechcelo vyhotoviť faktúru tak urobil blok. Keď zasielate dobierku UPS tak peniaze posielajú na účet.
Jano11
11.08.05,07:47
Nemáte skúsenosti poraďaci s daňovými výdavkami v jednoduchom účtovníctve.
Ako postupuje daňový úrad, keď Vám pri daňovej kontrole neuzná výdavky
za rok okolo 200 tis. korún.
evina
11.08.05,07:50
Nemáte skúsenosti poraďaci s daňovými výdavkami v jednoduchom účtovníctve.
Ako postupuje daňový úrad, keď Vám pri daňovej kontrole neuzná výdavky
za rok okolo 200 tis. korún.
Ak neuzná výdavky, znamená to, že zvýši DZ dodaní príslušnou sadzbou .. a zároveń vyrubí pokutu za omeškanie úhrady t ejto dane ...
ormika
11.08.05,07:51
Daňový úrad ti to dodaní a ty zaplatíš daň
Zita5
11.08.05,07:53
Nemáte skúsenosti poraďaci s daňovými výdavkami v jednoduchom účtovníctve.
Ako postupuje daňový úrad, keď Vám pri daňovej kontrole neuzná výdavky
za rok okolo 200 tis. korún.Dostanete doplatiť daň za príslušný rok a vyrúbia Vám penále .Pokiaľ sa jedná o FO , bude treba podať aj nové výpisy na SP a ZP a doplatiť odvody a to z dôvodu zvýšenia ZD a tým aj VZ . Postup zo strany DÚ bude aj podľa závažnosti porušenia zákona o Dani z príjmu , ale to neviem o čo sa jedná .
Jano11
11.08.05,08:09
Príklad: Neuzná daňový úrad niektoré výdavky , alebo iba ich časť. Žiadne fiktívne
faktúry a fiktívne firmy. Dostanete doplatiť daň trebars 30 000.-,50 000.- 100 000.-
150 000.- Sk. Aká suma je závažné porušenie zákona. Viem ,že sa na to nedá
úplne presne odpovedať, ale nemám skúsenosti z daňovými úradmi.
liba2
11.08.05,08:15
Príklad: Neuzná daňový úrad niektoré výdavky , alebo iba ich časť. Žiadne fiktívne
faktúry a fiktívne firmy. Dostanete doplatiť daň trebars 30 000.-,50 000.- 100 000.-
150 000.- Sk. Aká suma je závažné porušenie zákona. Viem ,že sa na to nedá
úplne presne odpovedať, ale nemám skúsenosti z daňovými úradmi.Ja si myslím, že závažné porušenie zákona sa neposudzuje podľa výšky sumy dodanenia, lebo tá suma mohla vzniknúť z mnohých malých alebo opakujúcich sa previnení, ale rovnako mohla vzniknúť len z jedného závažného previnenia medzi ktoré patrí porušenie=nedodržanie zákona a to aj bez ohľadu na sumu.
ALDA
11.08.05,08:18
Príklad: Neuzná daňový úrad niektoré výdavky , alebo iba ich časť. Žiadne fiktívne
faktúry a fiktívne firmy. Dostanete doplatiť daň trebars 30 000.-,50 000.- 100 000.-
150 000.- Sk. Aká suma je závažné porušenie zákona. Viem ,že sa na to nedá
úplne presne odpovedať, ale nemám skúsenosti z daňovými úradmi.
Ak Ti dodania 30 000,- tak máš penále max 100% teda 30 000,-
Spolu zaplatíš 60 000,-

Závažné porušenia zákona sú všetky výdavky bez ohľadu na sumu, ktoré odpočítaš z príjmov!:D čím znižuješ DZ. Ale má to aj ďalšie následky..už to niekto spomenul..odvody..z nich penále atď. A o zlom zapísaní sa na DÚ ani nehovorím..:D


Hela
evina
11.08.05,08:31
Príklad: Neuzná daňový úrad niektoré výdavky , alebo iba ich časť. Žiadne fiktívne
faktúry a fiktívne firmy. Dostanete doplatiť daň trebars 30 000.-,50 000.- 100 000.-
150 000.- Sk. Aká suma je závažné porušenie zákona. Viem ,že sa na to nedá
úplne presne odpovedať, ale nemám skúsenosti z daňovými úradmi. Paragraf 103 zákona o správe daní a popllatkov 511/1992 v poslednom znení zákona 68/2005 napr. hovorí...
3/) Daňové riaditeľstvo a colné riaditeľstvo na žiadosť daňového subjektu alebo dediča odpustia sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. a) a b) alebo môžu povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. c) a d), ak výška uloženej sankcie v jednotlivom prípade nepresiahne, ak ide a) o fyzickú osobu, sumu 5 000 000 Sk,
b) o právnickú osobu, sumu 50 000 000 Sk.


Prečítaj si ale celý paragraf a najmä paragraf 35 "Správne delikty", lebo Ty najlepšie vieš dôvod krátenia dane a tam by si to mal nájsť....
Jano11
11.08.05,08:36
Ale z mojich skúsenosti, ak si človek pozrie neplatičov na zozname daňového úradu
alebo soc.poisťovne , tak sú tam mená ,čo majú nedoplatky nie na státisíce, ale
aj občas sa tam objavuje suma aj 1,2,3.. miliónov Sk. A niektorých ich v okolí
poznám. /jasné, často sú to s.r.o/. Ale oni si ďalaj veselo podníkajú , vždy ich stretnete usmiatých , akoby sa nechumelilo. Takých poznáte určite zo svojho
okolia. To moja poznámka k závažnosti porušenia zákona. Z toho mi vychádza,
že ten kto ma na dani nedoplatok trebars. 60 000.-Sk , môže za určitých okolností
mať väčšie problémy ako podnikateľ s nedoplatkom 1 milión korún...
evina
11.08.05,08:53
Ale z mojich skúsenosti, ak si človek pozrie neplatičov na zozname daňového úradu
alebo soc.poisťovne , tak sú tam mená ,čo majú nedoplatky nie na státisíce, ale
aj občas sa tam objavuje suma aj 1,2,3.. miliónov Sk. A niektorých ich v okolí
poznám. /jasné, často sú to s.r.o/. Ale oni si ďalaj veselo podníkajú , vždy ich stretnete usmiatých , akoby sa nechumelilo. Takých poznáte určite zo svojho
okolia. To moja poznámka k závažnosti porušenia zákona. Z toho mi vychádza,
že ten kto ma na dani nedoplatok trebars. 60 000.-Sk , môže za určitých okolností
mať väčšie problémy ako podnikateľ s nedoplatkom 1 milión korún... Nemyslím si, že je to tak ako píšeš. Neviem Ti to rýchlo zdokumentovať /skúsim niečo nájsť/ ale určite nebudeš mať väčšie problémy pri nedoplatku 60 000 ako keby išlo o sumu 1 milión. Pojem závažné porušenie zákona sa používa v zákonoch väčšinou v tom chápaní, že až do akej výšky Ti môžu uplatniť pokutu... Uviedla som Ti § 103 zákona o správe daní a poplatkov, že vlastne môžeš požiadať o odpustenie vidíš do akej výšky. Pokiaľ nenájdem niečo zo zákona čo Ťa môže ukľudniť, tak zatiaľ len toľko, že suma 60 000 nie je tou sumou, z ktorej by si mal iné problémy ako to, že ju musíš uhradiť /po dohode s DÚ aj v splátkach/. Ak takú sumu na úhradu nemáš a DÚ Ti ju neodpustí, môže dojsť napr.k exekúcii-pozri 511/1992 v znení neskorších predpisov...
Jano11
11.08.05,11:05
Dík Evina, pozriem sa niekedy na to. Niečo sa mi marí / mám dojem ,že som počul
rozprávať Lipšica v telke/, že sa novelizuje alebo novelizoval nejaký zákon,že
ak je nedoplatok na dani vyšši ako suma 80 000.- Sk ,tak to začína byť závažné.
Možno som niečo poplietol z iným zákonom, ale nejako sa mi vryla do pamäti
tá suma nad 80 000.-Sk.
ALDA
11.08.05,13:04
Paragraf 103 zákona o správe daní a popllatkov 511/1992 v poslednom znení zákona 68/2005 napr. hovorí...
3/) Daňové riaditeľstvo a colné riaditeľstvo na žiadosť daňového subjektu alebo dediča odpustia sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. a) a b) alebo môžu povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. c) a d), ak výška uloženej sankcie v jednotlivom prípade nepresiahne, ak ide a) o fyzickú osobu, sumu 5 000 000 Sk,
b) o právnickú osobu, sumu 50 000 000 Sk.


Prečítaj si ale celý paragraf a najmä paragraf 35 "Správne delikty", lebo Ty najlepšie vieš dôvod krátenia dane a tam by si to mal nájsť....
Evina, ale myslím, že sme prešli už niekde inde! Odpovedala som na otázku!
Po kontrole daň+ dodanenie-bez pardónu koľko je to sk, dodanenie max. 100%.

Potom môžu nasledovať ďalšie sankcie..ako si už citovala.

Hela

Už nebudem odpovedať, pretože sa to vždy zvrtne niekde inde a ľutujem tých chudákov neskúsených..:D
silvika
26.12.05,14:59
chcela by som sa spýtať k daňovým výdavkom v JÚ. minulý rok "hrozil" všetkým účtujúcim v JÚ prechod na PÚ. Zaujíma ma Váš názor, či si môže dať živnostník účtujúci v JÚ do daňových výdavkov kurz PÚ (do 1500,-Sk) pre všeobecný prehľad pre prípad potreby.
Paula
26.12.05,18:41
chcela by som sa spýtať k daňovým výdavkom v JÚ. minulý rok "hrozil" všetkým účtujúcim v JÚ prechod na PÚ. Zaujíma ma Váš názor, či si môže dať živnostník účtujúci v JÚ do daňových výdavkov kurz PÚ (do 1500,-Sk) pre všeobecný prehľad pre prípad potreby.

Nútený prechod na PÚ zatiaľ "nehrozí"........a kurz PÚ by som si do výdavkov OZD dala v prípade, že sa na základe ŽL živím aj účovníctvom.
KEJKA
26.12.05,18:52
Nútený prechod na PÚ zatiaľ "nehrozí"........a kurz PÚ by som si do výdavkov OZD dala v prípade, že sa na základe ŽL živím aj účtovníctvom.
kurz PU by som dala ako daňový výdavok aj v prípade, ked sa SZČO neživí spracovaním účtovníctva pre iných. Argument, že si to vynútili hoci dočasné, ale predsa len platné zmeny v zákone, sú podľa mňa postačujúce.
Jana Acsová
26.12.05,19:41
K tejto problematike bol tiež zverejnený pokyn DRSR. Pripájam ho v prílohe.
aktark
04.02.06,08:08
8.000,- nie 80.000,- - od tej sumy to bude daňový trestný čin /od r.2006/ nie som si istý na 100%
Vianocka
24.02.06,18:52
Mili poradaci, potrebovala by som poradit v nasledovnej otazke.
Podnikatel, platitel DPH, uctujuci v sustave JU mal v roku 2005 poistnu udalost na motorovom vozidle zaradenom vo firme. V roku 2005 som zuctovala uhradu za opravu vozidla do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane a uplatnila som mu odpocet DPH. V januari 2006 obdrzal od poistovne nahradu znizenu o DPH a spoluucast.
Moja otazka znie: je spravne zuctovat v roku 2005 vydavok a v roku 2006 prijem? Nevadi v tomto pripade casovy nesulad?
Viem, ze v JU sa casovo rozlisuje len prenajom (uhradeny fyzickej osobe).
Ak viete, poradte mi, prosim. Dakujem a prajem vsetkym vela sil pri zdolavani danovych priznani.
Beba
24.02.06,19:57
Mili poradaci, potrebovala by som poradit v nasledovnej otazke.
Podnikatel, platitel DPH, uctujuci v sustave JU mal v roku 2005 poistnu udalost na motorovom vozidle zaradenom vo firme. V roku 2005 som zuctovala uhradu za opravu vozidla do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane a uplatnila som mu odpocet DPH. V januari 2006 obdrzal od poistovne nahradu znizenu o DPH a spoluucast.
Moja otazka znie: je spravne zuctovat v roku 2005 vydavok a v roku 2006 prijem? Nevadi v tomto pripade casovy nesulad?
Viem, ze v JU sa casovo rozlisuje len prenajom (uhradeny fyzickej osobe).
Ak viete, poradte mi, prosim. Dakujem a prajem vsetkym vela sil pri zdolavani danovych priznani.V JU ide o platby. Výdavok je teda 2005 a zdaniteľný príjem je 2006, keď prišlo k úhrade.
Vianocka
25.02.06,07:20
Dakujem BEBA aj LENKAK, potvrdenie mojho predpokladu ma vzdy velmi potesi.
Jonathan
26.02.06,20:14
Zdravím Vás všetkých! Som rád, že som Vás našiel. Hlavne skvelé,:o že sa môžete /môžeme/ poradiť. Ste výborní!
Moja otázka : mám príjem z prenájmu a zo sprostredkovania dôch.poist.
Môžem pri prenájme účtovať skutočne vynaložené náklady a pri sprostredkovaní 25%. Prepáčte ak už bola taká otázka.Ďakujem.
KEJKA
26.02.06,20:20
áno môžeš .
sklenkova
27.02.06,16:28
môžem dať živnostenskú skúšku do réžie? Moja dcéra nemala na remeselnú činnosť dosť dlhú prax a tak sme to takto riešili (4mesiace). Bez toho by jej nedali ŽL.
Zita5
27.02.06,16:32
môžem dať živnostenskú skúšku do réžie? Moja dcéra nemala na remeselnú činnosť dosť dlhú prax a tak sme to takto riešili (4mesiace). Bez toho by jej nedali ŽL.

Podľa môjho názoru môžeš , ale bude možno musieť obhájiť pred kontrolou , ale je to nutný výdavok na vykonávanie živnosti a dosahovanie príjmov zo živnosti .
Vianocka
20.04.06,19:33
Prosim o radu k nasledujucemu problemu:
Podnikatelovi "A", platitelovi DPH, ktory vedie jednoduche uctovnictvo, prisla v marci 2006 upomienka od dodavatela za neuhradenu fakturu vystavenu v roku 2005. Podnikatel "A" nemal tuto fakturu v roku 2005 zaevidovanu vo svojom uctovnictve, nakolko mu faktura neprisla. Medzi podnikatelom a dodavatelom nebolo uskutocnene ani odsuhlasenie pohladavok a zavazkov k 31.12.2005 v zmysle zakona o uctovnictve, kedy by sa bolo na problem prislo.
Co teda urobit v danom pripade, aby bolo mozne uplatnit DPH a po uhrade faktury uznat vydavok ako danovy?
Moj skromny nazor je nasledovny: aby si podnikatel "A" mohol uplatnit DPH (v roku 2005) a uznat vydavok z faktury po jej uhrade ako danovy (v roku 2006), mal by podat dodatocne danove priznanie k DPH, a opravit vykaz o zavazkoch. Ak vyjadrite iny, paragrafmi podlozeny nazor bez podania dodatocnych vykazov, budem nesmierne vdacna.
evina
20.04.06,20:19
Prosim o radu k nasledujucemu problemu:
Podnikatelovi "A", platitelovi DPH, ktory vedie jednoduche uctovnictvo, prisla v marci 2006 upomienka od dodavatela za neuhradenu fakturu vystavenu v roku 2005. Podnikatel "A" nemal tuto fakturu v roku 2005 zaevidovanu vo svojom uctovnictve, nakolko mu faktura neprisla. Medzi podnikatelom a dodavatelom nebolo uskutocnene ani odsuhlasenie pohladavok a zavazkov k 31.12.2005 v zmysle zakona o uctovnictve, kedy by sa bolo na problem prislo.
Co teda urobit v danom pripade, aby bolo mozne uplatnit DPH a po uhrade faktury uznat vydavok ako danovy?
Moj skromny nazor je nasledovny: aby si podnikatel "A" mohol uplatnit DPH (v roku 2005) a uznat vydavok z faktury po jej uhrade ako danovy (v roku 2006), mal by podat dodatocne danove priznanie k DPH, a opravit vykaz o zavazkoch. Ak vyjadrite iny, paragrafmi podlozeny nazor bez podania dodatocnych vykazov, budem nesmierne vdacna.

Pred definitívnou odpoveďou by bolo dobré doplniť:
1. dátum daňovej povinnosti, t.j. v ktorom období r. 2005 bola DP?
2. Podnikateľ je mesačný alebo štvrťročný platiteľ DPH?
Vianocka
21.04.06,20:48
Mila evina, dakujem za tvoju reakciu. Zial, fakturu som zatial nevidela, len spominanu upomienku, z ktorej je evidentne, ze sa jedna o fakturu z roku 2005. Podnikatel je mesacny platitel DPH.
rastom
24.04.06,10:51
Odivujem všetkých ľudí čo Ti majú trpezlivosť odpovedať na tie Tvoje otázky... a ešte sa aj urážaš... To je jednoducho sila ! :o)
rastom
24.04.06,10:57
Prosím Vás o pomoc. Mám dańovú kontrolu a chcela by som sa uistiť o nejakých veciach a mojich postupoch.

1. Ked ide pokladňa do minusu, doplnim vklad podnikatela.Môže byť tento vklad aj viackrát do roka?
2. Keď odberateľ neplatí načas faktúry nie je velký stav fin.prost.v pokladni vadí keď na konci roka nevrátim tomu podnikateľovi ten vklad čo vložil? Môžem ho vrátiť aj na budúci rok?
3. Je podmienka že si podnikateľ počas roka musí dávať osobnú spotrebu?
Dakujem velmi pekne za odpoveď.
====================
odpovede:
1. Samozrejme, že aj viackrát.
2. Samozrejme, že nevadí.
3. Samozrejme, že nie je.
4. Nové Otázky sa nekladú do odpovedí na iné otázky!
beika
07.06.06,06:40
Chcela by som sa opýtať.
SZČO dal sebe aj svojím zamestnancom vystaviť európske preukazy zdravotného poistenia z dôvodu, že chodia na služobné cesty aj do zahraničia. Môže si dať tieto preukazy do nákladov ako výdavky ovplyvňujúce základ dane?
bezradná
07.06.06,06:47
Chcela by som sa opýtať.
SZČO dal sebe aj svojím zamestnancom vystaviť európske preukazy zdravotného poistenia z dôvodu, že chodia na služobné cesty aj do zahraničia. Môže si dať tieto preukazy do nákladov ako výdavky ovplyvňujúce základ dane?
Ja som to dala do nákladov ovplyv. ZD len pre zamestnancov a pre SZČO do nákladov neovplyv. ZD
beika
07.06.06,07:28
Ďakujem veľmi pekne a prajem krásny deň.
domacnost
07.06.06,09:29
Ahojte, mám otázku k výdavkom.
Kedže sa blíži pomaly k plateniu nedoplatkov zo vzniknutých z ročného zúčtovania do ZP alebo v opačnom prípade preplatkov, chcela by som sa spýtať či zaplatený nedoplatok alebo vrátený preplatok bude ovplyv.základ dane ?
tinka111
07.06.06,09:47
Ahojte, mozete mi povedat ci si to zivotne poistenie moze uplatnit niekto kto je aj zamestnanec aj SZCO sucasne??? Dakujem!
Tweety
07.06.06,09:52
Ahojte, mozete mi povedat ci si to zivotne poistenie moze uplatnit niekto kto je aj zamestnanec aj SZCO sucasne??? Dakujem! Môže, ak zmluva splňa náležitosti § 11 Zákona o dani z príjmov.
liba2
08.06.06,04:36
Ahojte, mám otázku k výdavkom.
Kedže sa blíži pomaly k plateniu nedoplatkov zo vzniknutých z ročného zúčtovania do ZP alebo v opačnom prípade preplatkov, chcela by som sa spýtať či zaplatený nedoplatok alebo vrátený preplatok bude ovplyv.základ dane ?Ak zaplatené poistenie v r.2005 ovplyvnilo základ dane - čo asi u každého, potom aj vrátevý preplatok alebo uhr. nedoplatok ovplyvní daň v r.2006.
Kelis
19.06.06,09:42
Milí poraďáci,

píšete tu, že SZČO nemá právo dať si pracovný obed - stravné počas pracovnej cesty do nákladov. Len pre ujasnenie sa pýtam.
Keď mi SZČO donesie pozvánku že bol na pracovnej ceste mimo mesta na obchodnom stretnutí a donesie mi pokladničné bloky z obedov počas PC, tie do nákladov dať nemôžem. Iné je keď si SZČO kupuje stravné lístky, tak účtujem 55 % hodnoty stravných lístkov priamo do réžie.
Skúste mi poradiť, prosím.
Zita5
19.06.06,09:49
Milí poraďáci,

píšete tu, že SZČO nemá právo dať si pracovný obed - stravné počas pracovnej cesty do nákladov. Len pre ujasnenie sa pýtam.
Keď mi SZČO donesie pozvánku že bol na pracovnej ceste mimo mesta na obchodnom stretnutí a donesie mi pokladničné bloky z obedov počas PC, tie do nákladov dať nemôžem. Iné je keď si SZČO kupuje stravné lístky, tak účtujem 55 % hodnoty stravných lístkov priamo do réžie.
Skúste mi poradiť, prosím.


1/ Ak ide na pracovný obed -účtuješ ako repre - VNZD
2/ Ak je na SC - má nárok na diéty
3/ 55% nárok účtuješ do VOZD prevádzková réžia , nesmie byť súbeh aj 55% aj stravné na základe cestovného príkazu .
Johanka
19.06.06,20:51
Ahojte, mám otázku k výdavkom.
Kedže sa blíži pomaly k plateniu nedoplatkov zo vzniknutých z ročného zúčtovania do ZP alebo v opačnom prípade preplatkov, chcela by som sa spýtať či zaplatený nedoplatok alebo vrátený preplatok bude ovplyv.základ dane ?
§ 8 ods.1 Zákona o dani z príjmov - Ostatnými príjmami sú najmä :
... písm. k/ vrátené poistné na zdravotné poistenie zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne poistenie zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku poistného, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a 6.
Z citovaného ustanovenia vyplýva, že vrátené platby poistného zdaňuje daňovník ako príjmy podľa § 8. V účtovníctve sa preto budú účtovať ako príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Muška
19.06.06,20:55
Som zvedavá kedy budú novelizovať Zákon o dani z príjmov.
Z toho vyplýva, že niektorým "iba" zamestnancom vyplynie povinnosť urobiť si DP za rok 2006.
Jaro M.
20.06.06,07:00
A čo nedoplatok zamestnanca? Ako si oň upraví základ dane? A aby som to ešte trochu skomplikoval - som zamestnanec aj SZČO. Za SZČO mám preplatok, zo zamestnania nedoplatok, celkovo nedoplatok. Kam ho mám zaradiť? Už som sa na to pýtal v inej téme, ale nedostal som odpoveď.
Johanka
20.06.06,10:48
Nedoplatok zamestnanca sa nezahŕňa nikam .
§ 8 ods.3 ZoDP nadväzuje v písm.c/ na vyššie citované ustanovenie § 8 ods.1 písm.k/ : " Do základu dane sa zahŕňajú zdaniteľné príjmy neznížené o výdavky, ak ide o príjmy podľa odseku 1 písm.k/".
Jaro M.
20.06.06,12:15
Nedoplatok zamestnanca sa nezahŕňa nikam .
§ 8 ods.3 ZoDP nadväzuje v písm.c/ na vyššie citované ustanovenie § 8 ods.1 písm.k/ : " Do základu dane sa zahŕňajú zdaniteľné príjmy neznížené o výdavky, ak ide o príjmy podľa odseku 1 písm.k/".

Prepáč, ale toto som nepochopil. Písm.k/ hovorí o vrátenom poistnom, jasné, že to nemôžeš znižovať o výdavky. Ale keď mám nedoplatok, tak mi žiaden príjem podľa §8 ods.3 nevzniká. Hádam len nebude zamestnanec doplácať poistné zo zdanených peňazí.
Marcela16
20.02.09,19:29
prosím o radu - môže ísť do nákladov dobrovoľné nemocenské poistenie u SZČO, resp. aj iné dobrovoľné poistenia týkajúce sa soc. poisťovne?
JankaO
20.02.09,19:35
áno
Eva67
25.02.09,12:15
Dobrý deň.
Prosím Vás o radu.
Ak má živnostník uzatvorené Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkovou činnosťou, môže si to dať do nákladov(VOZD do prevádzkovej réžie)?
Ďakujem.
mysimis
25.02.09,12:18
Dobrý deň.
Prosím Vás o radu.
Ak má živnostník uzatvorené Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkovou činnosťou, môže si to dať do nákladov(VOZD do prevádzkovej réžie)?
Ďakujem.

áno, môže si to dať do nákladov.
Eva67
25.02.09,14:59
Ďakujem.
megyzah
21.03.09,07:28
Prosím Vás o radu, ak podnikateľ dva mesiace marodoval a za tieto dva mesiace mu prišla faktúra za telefón, mže si dať tú faktpru do výdavkov? Za tie dva mesiace nepracoval ( je murár ), ale využíval to aspoň na to, že si zháňal objednávky na prácu na neskoršie obdobie. Obstojí to pred daňovým úradom?
babi2
21.03.09,08:46
Podľa mňa si môže dať FA do nákladov, lebo presne tak to funguje, ako píšeš