Aljok
23.04.09,15:06
Prikladám informáciu k novele zákona o dani z príjmov účinnej od 1.3.2009, ktorá bola zverejnená dnes na stránke DR SR.
bea
24.04.09,10:56
Zaujímavý názov súboru : dzp_kriza :-))
great.zv
24.04.09,11:07
a nielen názov. ako chápete napr."bod" Opravy účtovania a základ dane?
betka
24.04.09,18:34
Opravy účtovania a základ dane
Ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal výsledok hospodárenia a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti. Uvedené sa použije na tie prípady, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do základu dane vyššie výnosy (príjmy) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul nižšie náklady (výdavky) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania. Takýto postup bude považovaný za postup v súlade s týmto ustanovením a nepoužije sa úprava podaním dodatočného daňového priznania podľa § 17 odseku 15 zákona o dani z príjmov.

:D:D:D:D a zase sa idem rozpisovať?? :D

Osobne to chápem takto.
Stane sa mi, že som omylom zaplatila vyššiu daň:
- napr. zo závazkov po 36 mesiacoch splatnosti: tento závazok by som mala mať ako PP k ZD vo výške 1/2 v roku 2008 a v roku 2009, omylom som však zahrnula do ZD celých 100% v roku 2008. Zaplatila som vyššiu daň v roku 2008 a nemusím podávať DDP za rok 2008, a nemusím taktiež zdaňovať v roku 2009
- môže sa mi stať situácia, že prenajímam, a časovo moja spoločnosť zabudla časovo rozlíšiť poskytnutý preddavok, a jednoducho som zdanila celý nájom v roku 2009. Ale tu by mi nesedelo v PU: 518, 381/321. Vieme, že sa toto často stáva, že mnohí "účtovníci" nerozlišujú, a pacnú to všetko do výnosov, čo je pre DU výhoda v dvoch smeroch: zaplatili sme im vyššie dane, a na druhej strane pokuta za nedodržanie ZU a postupov účtovania
- .............

Náklady:
- napr. ak som netvorila rezervu na plyn, elektrinu, a vyjde mi nedoplatok, z toho mi vyplýva, že nepodám DDP, aby mi vrátili daň, ale jednoducho mi ju "vrátia" v roku 2009 tým spôsobom, že zaúčtujem ako náklady v tomto období, ak nejde o chyby významné, a jednoducho nebudú PP k ZD v roku 2009
- ......... existuje veľa prípadov, sami vieme, na základe čoho podávame DDP.

Záver:
Ak som zdanila viac v roku 2008 ako som mala, nepodám DDP, ale jednoducho to bude nákladom bežného roka, pričom v DP nebudem uvádzať pripočitateľné a odpočitateľné položky k ZD, ale.....druhá strana mince je, či som neporušila mojim spôsobom účtovania postupy a ZU. :)

Takže toť len názor par.
Monika Kováčová
24.04.09,18:54
Vieme, že sa toto často stáva, že mnohí "účtovníci" nerozlišujú, a pacnú to všetko do výnosov, čo je pre DU výhoda v dvoch smeroch: zaplatili sme im vyššie dane, a na druhej strane pokuta za nedodržanie ZU a postupov účtovania

Záver:
Ak som zdanila viac v roku 2008 ako som mala, nepodám DDP, ale jednoducho to bude nákladom bežného roka, pričom v DP nebudem uvádzať pripočitateľné a odpočitateľné položky k ZD, ale.....druhá strana mince je, či som neporušila mojim spôsobom účtovania postupy a ZU. :)

Takže toť len názor par.

takže pokuty za nedodržanie zákona o účtovníctve a postupov účtovania sa nevyhneme. Ďalší rozpor v súvisiacich právnych predpisoch.
betka
24.04.09,19:09
takže pokuty za nedodržanie zákona o účtovníctve a postupov účtovania sa nevyhneme. Ďalší rozpor v súvisiacich právnych predpisoch.

Monika, čau. To je len môj názor, nič viac.

Zoberme si jednoduchý príklad výnosov a príjmov. Sú to dva odlišné pojmy.
Ja som teta účtovníčka, ktorá moc nerozoznávam ČR, PP k ZD, OP k ZD.
Mám NZ, kt. mi hovorí, že nájomné 10 tis. €, za mesiace decem.2009, január a február 2010 budú splatné do 20.12.2009. Prídu mi PP na účet:
Zaúčtujem FA na základe zmluvy: 378/602, 221/378.
Zdaním celých 10 tis. v roku 2009. DU sa len poteší. Máme dane. ZDP vysporiadané, nebudem daniť v roku 2010.

Prídu mi na kontrolu a povedia mi: Ale toto máte z pohľadu účtovníctva zle. Mali ste účtovať: 378/602,385. Však mi postupy v par. 5 hovoria o ČR n a V, kt. sa účtujú do obdobia, s kt. časovo a vecne súvisia. Už nejde o verný a pravdivý obraz a nastupuje správa daní a poplatkov:D
Monika Kováčová
24.04.09,19:14
To zas bude "tiežúčtovníkov"!!! veď to je jedno, kedy to zdaníš..., veď to je jedno, kedy odpočítaš DPH... veď to je jedno, kade jazdíš...

sa mi to zdá riadny guláš

a inak začínam mať pocit, že naozaj účtovníctvo a daňové priznania môže robiť už každý... žiaľ, teraz už nielen z príspevkov na porade, ale aj zo samotných "protikrízových" zákonov.
emka28
26.04.09,15:23
Budem teraz hádať, lebo ja to, bohužiaľ, vidím ešte trošku inak: v účtovníctve bude aj po oprave všetko sedieť, lenže nebude to mať znižujúci účinok aj na základ pre výpočet dane, ktorá sa vypočítava mimoúčtovne v daňovom priznaní. Je rozdiel opraviť výsledok hospodárenia a opraviť (v tomto prípade neopraviť, neznížiť) základ dane. :confused:
Mýlim sa?
Z tohoto citátu vychádzam: "Ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal výsledok hospodárenia a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti."
great.zv
27.04.09,05:18
:D:D:D:D a zase sa idem rozpisovať?? :D
veď to bola rečnícka otázka, nemaj výčitky :---
Ester plus
28.04.09,07:38
A čo hovorí na túto časť novely:
Daňovník je povinný upraviť základ dane o sumu záväzkov po 36 mesiacoch od ich splatnosti, ak ide o záväzky, ktoré znížili základ dane. Novela zákona o dani z príjmov stanovuje povinnosť zvýšenia základu dane aj o sumu takých záväzkov, ktoré boli zaúčtované ako zníženie výnosov (príjmov), ak ide napr. o poskytnuté bonusy, skontá, zľavy z kúpnej ceny.
Zároveň sa dopĺňa, že toto ustanovenie zákona sa nevzťahuje na daňovníka, ktorý vznikol podľa zákona č. 213 (http://www.porada.sk/t59540-213-ceniny.html)/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov a podľa zákona č. 523 (http://www.porada.sk/t59555-523-odmeny-clenom-organov-spolocnosti-a-druzstva.html)/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v znení neskorších predpisov.
Ja som v roku 2008 postupovala pri úprave ZD aj o tie záväzky ktoré neboli zaúčtované v nákladoch. Platilo to takto v roku 2008? Dosť sme to tu rozoberali na porade.