via carpathia
23.04.09,17:41
Dobrý deň, začala som účtovať advokáta, a od 1.3.2009 sa stal plátcom DPH.
Okrem toho , že nevie presne na čo má dávať DPH a načo nie, by ma zaujímalo či mu musím vypočítať koeficient pri uplatnení DPH. Vzorec mi je jasný, ale príjmy ktoré má sú aj z ďalekej minulosti a nielen z daného roku, čiže tie nezdaňuje a ani nebude. Tak by som chcela pomoc od niekoho kto s tým má skúsenosti, či je tam potrebné vôbec použiť koeficient.

Ďakujem.:mad:
ucetni_fantozzi
24.04.09,08:03
s uctovanim advokata mam "svoje" skusenosti.............

co sa tyka otazky, co sa zdanuje a co nie z hladiska DPH, upozornujem na §22 zakona, ktory hovori, ze zakladom dane je vsetko, co tvori protihodnotu, ktoru dodavatel prijal alebo ma prijat od prijemcu plnenia. cize zdanene ma byt vsetko - zakladna odmena aj pausalne nahrady. toto sa vsak zial casto stretava z nepochopenim na strane advokatov a sudcov - prajem pevne nervy pri vysvetlovani...

co sa tyka koeficientu, ten sa pocita, ak platitel poskytuje sluzby zdanitelne a sucasne aj oslobodene podla §§28 az 41 - pytam sa: su v tychto §§ pravne sluzby?
marina8
24.04.09,08:41
Dobrý deň, začala som účtovať advokáta, a od 1.3.2009 sa stal plátcom DPH.
Okrem toho , že nevie presne na čo má dávať DPH a načo nie, by ma zaujímalo či mu musím vypočítať koeficient pri uplatnení DPH. Vzorec mi je jasný, ale príjmy ktoré má sú aj z ďalekej minulosti a nielen z daného roku, čiže tie nezdaňuje a ani nebude. Tak by som chcela pomoc od niekoho kto s tým má skúsenosti, či je tam potrebné vôbec použiť koeficient.

Ďakujem.:mad:


ja by som sa iba chcela opytat, ze preco koeficient ? ake plnenia chce fakturovat bez DPH?
riesila som u pravnikov iba to, ci maju davat na kolky a sudne poplatky DPH na vystupe alebo nie, nakoniec mi to bolo vysvetlenene od danovej poradkyne takto: ze " robia vo svojom mene a na svoj ucet" takze vsetky kolky a sudne poplatky idu do nakladov, nie cez priebezne polozky a tak sa na ne na vystupe uplatnuje DPH
ucetni_fantozzi
24.04.09,08:52
" robia vo svojom mene a na svoj ucet " takze vsetky kolky a sudne poplatky idu do nakladov, nie cez priebezne polozky a tak sa na ne na vystupe uplatnuje DPH

prave pri advokatskej cinnosti by som polemizoval ci "robia vo svojom mene a na svoj ucet", prave tato cinnost je specificka tym, ze advokat zastupuje klienta na zaklade splnomocnenia (kona v jeho mene) a zaroven vydavky sa mu klient spravidla zavazuje uhradit (na ucet klienta). samozrejme, ze toto treba mat spravne podchytene v zmluve s klientom...
via carpathia
24.04.09,13:30
Ja ďakujem za odpovede, tomu "môjmu" určite nevysvetlím, že má fakturovať a robiť vyúčtovania za všetko na súd, lebo podľa advokátov tieto veci ako režijný paušál majú oslobodené od DPH.
Iba som naozaj v § oslobodené nenašla nič čo by spájalo advokáta s ktorýmkoľvek §.
Preto som potrebovala pomoc, či vôbec rátať nejaký koeficient.
marina8
24.04.09,20:46
prave pri advokatskej cinnosti by som polemizoval ci "robia vo svojom mene a na svoj ucet", prave tato cinnost je specificka tym, ze advokat zastupuje klienta na zaklade splnomocnenia (kona v jeho mene) a zaroven vydavky sa mu klient spravidla zavazuje uhradit (na ucet klienta). samozrejme, ze toto treba mat spravne podchytene v zmluve s klientom...


presne na toto som narazala pri rozhovore s danovou poradkynou , ale ona to tak povedala, a mna sa to viac netykalo, kedze ich neuctujem a ona je ich poradkyna :)
len sa mi zdalo divne, ze preco uplatnuju DPH na kolky, ze ci maju vsetky zmluvy na jedno kopyto:)
via carpathia
25.04.09,06:22
Predpokladám, že niekto by mohol počítať s koeficientom, na základe toho, že si režijné náhrady nezdaňuje s DPH ( teda to berie ako oslobodené aj keď to v tých § nie je) a teda vlastne náklady, ktoré mu s tým vzniknú kráti o tú DPH aby si neuplatňoval DPH aj z toho čo nakoniec fakturuje bez DPH.
Ale mne to nepríde správne, len sa snažím nájsť riešenie, keďže podľa advokátskej vyhlášky 655/2004 zdaňujú s DPH iba odmenu. :confused:
ucetni_fantozzi
28.04.09,11:05
Predpokladám, že niekto by mohol počítať s koeficientom, na základe toho, že si režijné náhrady nezdaňuje s DPH ( teda to berie ako oslobodené aj keď to v tých § nie je) a teda vlastne náklady, ktoré mu s tým vzniknú kráti o tú DPH aby si neuplatňoval DPH aj z toho čo nakoniec fakturuje bez DPH.
Ale mne to nepríde správne, len sa snažím nájsť riešenie, keďže podľa advokátskej vyhlášky 655/2004 zdaňujú s DPH iba odmenu. :confused:

ak rezijne nahrady nezdanuje, tak v prvom rade porusuje zakon o DPH, pretoze "predmetom DPH je vsetko, co tvori protihodnotu" a pausalne nahrady nie su ani oslobodene od DPH.

to ze vyhlaska hovori o zdanovani odmeny a nie o nahradach? a pytam sa - vyhlaska je predpis, ktorym sa ma riadit DPH? ja si myslim, ze rozhodne nie...

a v poslednej rade - ano, advokat moze uctovat kolky a poplatky bez DPH. vtedy, ked budu u neho prechodnymi polozkami, tzn. bude zrejmy vztah "v mene a na ucet klienta" a zaroven nebudu nijakym sposobom ovplyvnovat pocitanie koeficientu.
Bavi
20.04.11,08:29
Má zdaňovať aj náhradu za stratu času?