Martina80
23.04.09,17:45
Nemá niekto prosím vzor Stanov SVB ? Vzor stanov Združenia SVB som našla, ale potrebujem len SVB.
Elena Navrátilová
23.04.09,16:09
Tie sú vypracované vždy podľa miestnych pomerov. Takže ak ich máte v rámci SVB vypracované tak si ich pýtaj u Vášho predsedu. Nie je povinnosť mať vypracované stanovy. Povinná je iba zmluva SVB. Stanovy len bližšie špecifikujú pomery v SVB.
Martina80
23.04.09,16:18
Tie sú vypracované vždy podľa miestnych pomerov. Takže ak ich máte v rámci SVB vypracované tak si ich pýtaj u Vášho predsedu. Nie je povinnosť mať vypracované stanovy. Povinná je iba zmluva SVB. Stanovy len bližšie špecifikujú pomery v SVB.

Áno Elenka, túto informáciu som našla. Totižto zakladám SVB, nikdy som to nerobila, mám milión otázok a pravdupovediac ,prešla som xy tém tu na Porade , ale musím takto otvárať novú, lebo je toho už moc. Elenka , ešte sa opýtam. Keď mám v zmluve , citujem :

"4. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú zákonom, zmluvou o spoločenstve, alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. "

Čiže toto je len dá sa povedať všeobecná formulka, ak v zmluve nemám o stanovách nič iné, nemusíme ich vytvárať ?!? Ďakujem.
Elena Navrátilová
23.04.09,16:20
Martinka, nie nemusíš. Keby ste si v SVB stanovy stanovili musia byť spolu so zmluvou SVB registrované na príslušnom Obvodnom úrade.
Mária27
23.04.09,16:30
Áno Elenka, túto informáciu som našla. Totižto zakladám SVB, nikdy som to nerobila, mám milión otázok a pravdupovediac ,prešla som xy tém tu na Porade , ale musím takto otvárať novú, lebo je toho už moc. Elenka , ešte sa opýtam. Keď mám v zmluve , citujem :

"4. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú zákonom, zmluvou o spoločenstve, alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. "

Čiže toto je len dá sa povedať všeobecná formulka, ak v zmluve nemám o stanovách nič iné, nemusíme ich vytvárať ?!? Ďakujem.



Tá veta o predsedovi je presne opísaná zo zákona § 7c ods. 2. Stanovy ste v zmluve nemuseli spomínať.
Martina80
23.04.09,16:41
Viem, že sa teraz opýtam mimo témy, ale urobím malý "mrník" . Ku vzniku SVB potrebujem:

– zmluva o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach,
– stanovy spoločenstva, ak ich vyhotovenie zmluva o spoločenstve určuje,
– doklad o bezúhonnosti predsedu spoločenstva (výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace),
– zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
– prezenčná listina zo schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
– výpis z listu vlastníctva a
– správny poplatok 500 Sk v kolkových známkach (podľa položky č. 34 zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení účinnom od 1. 7. 2006).

Musia sa odovzdať notárom overené listy vlastníctva ???
Čo sa týky založenia účtu, musí byť založený až po zápise do Združenia ???Ako je to s platbami, keďže sa jedná o 6 bytovku, kde si každý platí za seba elektrinu, vodu / tá príde v jednej faktúre a rozráta ju jeden - máme vodomery - neociachované, zatiaľ všetko ok /??? Bude stačiť, ak sa bude odvádzať len do Fondu údržby a opráv ???
Ako je to s odmenou predsedovi ??? Koľko sa dáva za jeden byt - plus koľko si pýta účtovníčka ???
sito
23.04.09,17:18
??????, pýta sa a bude sa pýtať. Pri šiestich bytoch jej nezávidím. Nespomína najdrahšie plnenie, kúrenie, majú byty, každý svoje? Atď. atď...;)

Porekadlo : Babo raď.
Martina80
23.04.09,17:51
??????, pýta sa a bude sa pýtať. Pri šiestich bytoch jej nezávidím. Nespomína najdrahšie plnenie, kúrenie, majú byty, každý svoje? Atď. atď...;)

Porekadlo : Babo raď.

Áno, kúrenie majú samostatné, každý elektrické poprípade krbové pece.
Martina80
28.04.09,11:05
Ahojte poraďáci :)

Ak sa spoločenstvo rozhodne, že nebude mať stanovy a teda ich nemá zakotvené ani v zmluve,môže si dodatočne urobiť napr. Domový poriadok ? To s tým zrejme nemá nič spoločné . To nemusí byť v zmluve a nemusí to byť ani podané na Obvodný úrad ako dokument, však :confused: Ďakujem za všetko.
Jozef I
29.04.09,06:38
Ahojte poraďáci :)

Ak sa spoločenstvo rozhodne, že nebude mať stanovy a teda ich nemá zakotvené ani v zmluve,môže si dodatočne urobiť napr. Domový poriadok ? To s tým zrejme nemá nič spoločné . To nemusí byť v zmluve a nemusí to byť ani podané na Obvodný úrad ako dokument, však :confused: Ďakujem za všetko.
Na zhromaždení si spoločenstvo môže rozhodnúť o čom chce. Aj o tom že bude mať stanovy a budú sa dodržiavať. Je to len a len na ľuďoch. Nemusí to byť v zmluve ani sa to nikam nehlási.
Elena Navrátilová
29.04.09,08:50
Na zhromaždení si spoločenstvo môže rozhodnúť o čom chce. Aj o tom že bude mať stanovy a budú sa dodržiavať. Je to len a len na ľuďoch. Nemusí to byť v zmluve ani sa to nikam nehlási.

Ak sú stanovy v SVB je potrebné ich zaslať na Obvodný úrad. Tam sa ukladajú a v prípade súdneho sporu s SVB sú zaslané na súd.
Jozef I
29.04.09,09:48
Ak sú stanovy v SVB je potrebné ich zaslať na Obvodný úrad. Tam sa ukladajú a v prípade súdneho sporu s SVB sú zaslané na súd.
Elenka , s takýmto podaním nesúhlasím a nemyslím si, že by sa stanovy mali niekam posielať. Ak sa schvália nejaké veci na zhromaždení nie je predsa podmienka zaslať tento papier na obvodný úrad. A kľudne sa to môže nazvať domový poriadok, stanovy svb alebo len nariadenie svb. Obvodný úrad to nemá čo zaujímať, ak to nie je súčasťou zmluvy o spoločenstve, alebo sa tým zmluva o svb nejako pozmeňuje. A ak by nastal súdny spor o čomkoľvek tak sa dokladajú zápisnice so zhromždenia, kde je uvedené čo sa schválilo a ako spolu s prezenčkou. A toto predkladajú účastníci sporu a nie Obvodný úrad. Do súdneho sporu nemá čo Obvodný úrad zasahovať. Úrad je len evidenčný a registrový orgán. Nič viac.
Elena Navrátilová
29.04.09,09:55
Elenka , s takýmto podaním nesúhlasím a nemyslím si, že by sa stanovy mali niekam posielať. Ak sa schvália nejaké veci na zhromaždení nie je predsa podmienka zaslať tento papier na obvodný úrad. A kľudne sa to môže nazvať domový poriadok, stanovy svb alebo len nariadenie svb. Obvodný úrad to nemá čo zaujímať, ak to nie je súčasťou zmluvy o spoločenstve, alebo sa tým zmluva o svb nejako pozmeňuje. A ak by nastal súdny spor o čomkoľvek tak sa dokladajú zápisnice so zhromždenia, kde je uvedené čo sa schválilo a ako spolu s prezenčkou. A toto predkladajú účastníci sporu a nie Obvodný úrad. Do súdneho sporu nemá čo Obvodný úrad zasahovať. Úrad je len evidenčný a registrový orgán. Nič viac.

Nemusíš súhlasiť. Ja to mám odkonzultované priamo na Obvodnom úrade pod ktorý patríme. Takže je to aj pre ochranu predsedu, SVB. Sú tam založené k materiálom predmetného SVB a nikto nemôže obviniť v prípade súdneho sporu z dodatočných úprav predmetných materiálov. Mne to pripadá správne a seriozne. Ale ak to nazveš domovým poriadkom... je to len na Tebe. Nebude sa to ale nazývať stanovami. Domový poriadok má byť zverejnený na viditeľnom mieste.
Jozef I
29.04.09,10:03
Ok , Ako ochrana je to vhodné, ak to obvodný úrad prevezme, tak nie som proti. Ale ako povinnosť by som to nebral. A hlavne asi ide o to, čo sa v tých stanovách píše.
Elena Navrátilová
29.04.09,14:21
Založenie a vznik spoločenstva, zmena správy domu

Spoločenstvo vzniká dňom zápisu do registra združení vedeného krajským úradom príslušným podľa sídla spoločenstva. Návrh na zápis do tohto registra je povinný podať vlastník domu do jedného mesiaca po podaní návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností alebo splnomocnený zástupca vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zmene správy domu. Individuálne vlastníctvo bytov je nutné zaregistrovať na katastrálnom úrade. Každý individuálne vlastnený bytový a nebytový priestor spolu s podielom alebo účasťou na spoločnom vlastníctve je zapísaný ako samostatná časť nehnuteľnosti. Pravosť podpisu musí byť úradne osvedčená (notárom alebo matričným úradom).

Súčasťou návrhu na zápis do registra musí byť:

– zmluva o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach,
– stanovy spoločenstva, ak ich vyhotovenie zmluva o spoločenstve určuje,
– doklad o bezúhonnosti predsedu spoločenstva (výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace),
– zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
– prezenčná listina zo schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
– výpis z listu vlastníctva a
– správny poplatok 500 Sk v kolkových známkach (podľa položky č. 34 zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení účinnom od 1. 9. 2007).
Krateva
16.05.10,06:43
Potrebovali by sme tiež nové stanovy SBV
sito
16.05.10,06:49
Potrebovali by sme tiež nové stanovy SBV

Informuješ, alebo sa pýtaš? ;)
verkaz
19.05.10,18:58
Martinka,
ako je to s platbami za poistenie domu, dažďovú vodu, osvetlenie spoločných priestorov ? Ako si to platíte. Ak si budete robiť správu bytov, tak je treba dohodnúť aj nejaký poplatok za správu. To chceš robiť grátis?
verkaz
19.05.10,19:00
Ešte k stanovám, veľa vecí, ktoré sme mali v stanovách sme si zapracovali do Domového poriadku. Ak chcete mať stanovy, tak si ich dohodnite na Vaše pomery.