Evina H.
23.04.09,18:55
Dobrý deň poraďáci,
viem že sa tu už vela popísalo o autách ale nejako sa v tom neviem vyznať tak prosím o radu.

Podnikateľ kúpil auto v r.2008 , staršie od súkr.osoby - neviem či má vôbec nejakú kupnu zmluvu. Chce ho teraz zaradiť do majetku firmy aby si mohol dávať do nákladov opravy, PHM atď. Doteraz si uplatnuje paušal.nahrady za km.
Čo k tomu budem potrebovať ? tu kúpnu zmluvu , a ak ju nemá ? Budem auto odpisovať aj keď je staršie ? cena pre odpisy platí tá kúpna cena ? Potrebujem nejakú zmluvu o prevode auta z sukr.osoby na podnikatela ? Treba auto zahlásiť na doprav.inšpekt. alebo DU atd ??

neviem si s tym moc rady :confused:, ďakujem za pomoc
Muška
23.04.09,17:01
Dobrý deň poraďáci,
viem že sa tu už vela popísalo o autách ale nejako sa v tom neviem vyznať tak prosím o radu.

Podnikateľ kúpil auto v r.2008 , staršie od súkr.osoby - neviem či má vôbec nejakú kupnu zmluvu. Chce ho teraz zaradiť do majetku firmy aby si mohol dávať do nákladov opravy, PHM atď. Doteraz si uplatnuje paušal.nahrady za km.
Čo k tomu budem potrebovať ? tu kúpnu zmluvu , a ak ju nemá ? tak zaradíš auto v nulovej hodnote Budem auto odpisovať aj keď je staršie ? cena pre odpisy platí tá kúpna cena ? áno, ale ak ho zaradíš v r. 2009 , tak urobíš odpis aj za r. 2008 /fiktívny/ a odpisuješ už len 3 roky. , tzn., že si vlastne o jeden odpis prišla. Potrebujem nejakú zmluvu o prevode auta z sukr.osoby na podnikatela ? nie, auto iba zaradíš do podnikania - zapíšeš ho na kartu HIM Treba auto zahlásiť na doprav.inšpekt. nie, alebo DU atd zahlásiť , od ktorého dňa auto začne používať v podnikaní.??

neviem si s tym moc rady :confused:, ďakujem za pomoc
..v texte
Evina H.
23.04.09,17:06
tak toto som potrebovala, dakujem za rychlu odpoveď. pomohli ste mi , dakujem este raz.
Eva Póčová
23.04.09,17:37
Prosím Vás môže mi niekto pomôcť????
Ak zaradím motorku do majetku firmy a nebudem odpočítať žiadne jazdy, mám vôbec nárok na ročný odpis?
A v takomto prípade pri kúpe môžem odpočítať dph?

Veľmi pekne ďakujem za radu.
Eva Póčová
24.04.09,07:24
Prosím Vás môže mi niekto pomôcť????
Ak zaradím motorku do majetku firmy ale nebudem účtovať o jazdách (teda žiadne jazdy ani phm), mám vôbec nárok na ročný odpis?
A v takomto prípade pri kúpe môžem odpočítať dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)?

Veľmi pekne ďakujem za radu.
Tweety
24.04.09,07:26
Prosím Vás môže mi niekto pomôcť????
Ak zaradím motorku do majetku firmy ale nebudem účtovať o jazdách (teda žiadne jazdy ani phm), mám vôbec nárok na ročný odpis? Ak ju nebudeš používať na podnikanie, tak nie.
A v takomto prípade pri kúpe môžem odpočítať dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)? Rovnako nie.

Veľmi pekne ďakujem za radu.
Odpovede v texte.
Muška
24.04.09,07:34
Súhlasím s Majkou.

Ak motorku zaradíš do OM a nebudeš na ňu uplatňovať náklady na PHM a ostatné, tak to nevadí. Ale ak si chceš uplatniť odpis, DPH, tak musíš nejako dokázať, že si ju používala na podnikanie....a najlepší dôkazový materiál je kniha jázd.
Eva Póčová
24.04.09,07:40
Ďakujem Vám veľmi pekne za rýchlu radu, ale situácia je takáto:
Motorku by používal na podnikanie, ale myslím si, že by išlo len o jazdy, ktoré podľa ZDP nie sú daňovými výdavkami, t.j. cesta z bydliska do prevádzky a späť a to denne viackrát. Ak by som o tomto viedla knihu jázd bez toho že by som phm zaradila do nedaňových výdavkov stačilo by to ako dôkaz na používanie motorku na podnikanie?
Tweety
24.04.09,07:42
Ďakujem Vám veľmi pekne za rýchlu radu, ale situácia je takáto:
Motorku by používal na podnikanie, ale myslím si, že by išlo len o jazdy, ktoré podľa ZDP nie sú daňovými výdavkami, t.j. cesta z bydliska do prevádzky a späť a to denne viackrát. Ak by som o tomto viedla knihu jázd bez toho že by som phm zaradila do nedaňových výdavkov stačilo by to ako dôkaz na používanie motorku na podnikanie?
Nie, nestačilo, to, že by ho používal len na cestu do prevádzky, to nie je použív. auta na podnikanie.
Muška
24.04.09,07:46
Motorku by používal na podnikanie toto je na súkromné účely, ale myslím si, že by išlo len o jazdy, ktoré podľa ZDP nie sú daňovými výdavkami, t.j. cesta z bydliska do prevádzky a späť a to denne viackrát.
..v texte
Eva Póčová
24.04.09,07:47
Ďakujem,
a keby mal aj nejaké služobné cesty napr. 20% služobné a 80% súkromné, musím potom krátiť aj odpisy podľa tohto pomeru a aj odpočet dph? Predpokladám, že áno, a to dph krátim kedy, na konci roka?
Eva Póčová
24.04.09,08:25
Ďakujem,
a keby mal aj nejaké služobné cesty napr. 20% služobné a 80% súkromné, musím potom krátiť aj odpisy podľa tohto pomeru a aj odpočet dph? Predpokladám, že áno, a to dph krátim kedy, na konci roka?

Prosím, už len túto jednu otázku mám.:o
Gaba30
29.04.09,13:24
Mám jednu - viac otázku. Auto, ktoré je súkromné, chcem zaradiť do podnikania. Ako to spraviť? V akej hodnote ho uviesť na karte majetku? Musím mať doklad o jeho kúpe?
Ďakujem
Manual
29.04.09,13:28
Mám jednu - viac otázku. Auto, ktoré je súkromné, chcem zaradiť do podnikania. Ako to spraviť? V akej hodnote ho uviesť na karte majetku? Musím mať doklad o jeho kúpe?
Ďakujem
Uviesť ho jednoducho na kartu DHM. Ak ho chceš podpisovať, je treba mať doklad o obstaraní DF, alebo zmluvu - ppodľa toho sa zistí, či je už DHM odpísaný. Ak je to napr.auto, zakúpené v r. 2000 tak ho môžeš uviesť s nulovou hodnotou.
Tweety
29.04.09,13:30
Uviesť ho jednoducho na kartu DHM. Ak ho chceš podpisovať, je treba mať doklad o obstaraní DF, alebo zmluvu - ppodľa toho sa zistí, či je už DHM odpísaný. Ak je to napr.auto, zakúpené v r. 2000 tak ho môžeš uviesť s nulovou hodnotou.mimotemy Podarilo sa Ti.:---
Podpisovať určite nechce, ale odpisovať asi áno. :)
Manual
29.04.09,13:31
Ďakujem,
a keby mal aj nejaké služobné cesty napr. 20% služobné a 80% súkromné, musím potom krátiť aj odpisy podľa tohto pomeru a aj odpočet dph? Predpokladám, že áno, a to dph krátim kedy, na konci roka?
Ano krátiť na konci roka v rámci UUO. A podložiť to nejakým výpočtom.
Gaba30
29.04.09,13:33
To znamená potom, že vo výkaze o majetku a závazkoch bude nulová hodnota? Alebo predsa len musí mať nejakú hodnotu i keď je už odpísané. A treba robiť zmenu aj v Technickom preukaze?
Ďakujem
Manual
29.04.09,13:37
To znamená potom, že vo výkaze o majetku a závazkoch bude nulová hodnota? Alebo predsa len musí mať nejakú hodnotu i keď je už odpísané.
Ďakujem
Na karte DHM bude uvedená správna vypočítaná hodnota odpisu ale do VOZD cez UUO v PD ti pôjde do nákladov len časť = tebou vypočítané %. Zmena v TP netreba
Gaba30
30.04.09,04:55
Na karte DHM bude uvedená správna vypočítaná hodnota odpisu ale do VOZD cez UUO v PD ti pôjde do nákladov len časť = tebou vypočítané %. Zmena v TP netreba
Ďakujem veľmi pekne.
evinka33
25.07.09,11:01
Prosím pekne mohol by mi niekto poradiť:
SZČO začal podnikať 1.6.2009, od 1.8.09 chce začať používať svoje súkromné auto pri podnikaní (je to staršie auto, odpisy už nie sú, takže ho pravdepodobne nebude chcieť zaradiť do majetku)
Do koľkých dní (resp. do akého dátumu) musí auto prihlásiť na daňovom úrade?
Daňové priznanie z MV bude podávať až v roku 2010 - za rok 2009 a uvedie v ňom, že auto používal na podnikanie od 1.8.09 ?

Ak by sa predsa len rohodol, že ho zaradí do majetku, aby si mohol uplatniť aj rôzne servisné prehliadky a pod. - čítala som v diskusii tu na Porade, že je možné uplatniť si aj paušálne výdavky - 80%. Aký by bol postup pri výpočte u tohto SZČO, keď nemá nikde poznačený stav tachometra k 1.1.09 - nemá ho ako zistiť, iba odhadom :), alebo mu stačí vedieť stav tachometra k 1.8. a k 31.12.??
liba2
25.07.09,11:22
Prosím pekne mohol by mi niekto poradiť:
SZČO začal podnikať 1.6.2009, od 1.8.09 chce začať používať svoje súkromné auto pri podnikaní (je to staršie auto, odpisy už nie sú, takže ho pravdepodobne nebude chcieť zaradiť do majetku)
Do koľkých dní (resp. do akého dátumu) musí auto prihlásiť na daňovom úrade?
Daňové priznanie z MV bude podávať až v roku 2010 - za rok 2009 a uvedie v ňom, že auto používal na podnikanie od 1.8.09 ?

Ak by sa predsa len rohodol, že ho zaradí do majetku, aby si mohol uplatniť aj rôzne servisné prehliadky a pod. - čítala som v diskusii tu na Porade, že je možné uplatniť si aj paušálne výdavky - 80%. Aký by bol postup pri výpočte u tohto SZČO, keď nemá nikde poznačený stav tachometra k 1.1.09 - nemá ho ako zistiť, iba odhadom :), alebo mu stačí vedieť stav tachometra k 1.8. a k 31.12.??
SZČO - či vozidlo zaradí alebo nezaradí do obchodného majetku - bude mať oznamovaciu povinnosť voči DÚ. Termín je do 30 dní odo dňa začatia používania vozidla na podnikanie.
Ak sa rozhodne pre deň 1.8.09, tak v každom prípade nech si zapíše počet km na tachometri (teda spätne k 1.1.09 nič nerobí).