Helik3
24.04.09,07:12
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc v takejto situácii:
S priateľom, s ktorým žijeme u mojich rodičov, ale nemáme deti ani iné väčšie záväzky sme kúpili auto. Bohužiaľ sme nemali hotovosť, takže sme potrebovali vybaviť pôžičku. Keďže priateľ pracoval v novej firme a nemal zmluvu na dobu neurčitú, v žiadnej banke mu nechceli pôžičku poskytnúť. Takže som ju vzala na seba, s tým, že priateľ bude posielať peniaze mne a ja ich budem ďalej odvádzať na pôžičku.
Ale aby to nebolo málo komplikované, auto je napísané na priateľa.
Viem, že je možnosť napísať ma do papierov ako spoluvlastníka, alebo ako používateľa, ale táto možnosť sa mi moc nepáči, pretože v prípade, že by sa priateľovi niečo stalo, auto by v dedickom konaní získala jeho mama, ako prvý dedič, a tá by mi ho nenechala, aj keď ho vlastne platím.
Chcela by som spísať zmluvu a dať ju potvrdiť u notára s tým, že v prípade smrti alebo nejakého úrazu by auto prešlo na mňa. A takisto, ak by sme sa náhodou rozišli a on by nezaplatil splátku, tiež by prešlo do môjho vlastníctva.
Prosím Vás preto o pomoc v štylizácii tejto zmluvy. Neviem to nejako postaviť do zmysluplného znenia.
Ďakujem všetkým
hanelie
24.04.09,06:36
riešením môže byť zápis v TP - ty ako vlastník, priateľ držiteľ - nie je problém vybaviť zmenu
na koho je spísaná kúpno predajná zmluva?
Helik3
24.04.09,06:56
veď to že kúpno-predajná zmluva je naňho, všetko je naňho, a neviem či len zápis v technickom by postačil v prípade dedického konania, alebo v prípade že by prestal platiť splátky
mlisa
24.04.09,07:44
zmluvu, podla ktorej by sa malo plnit az po smrti, nie je mozne uzavriet.
Mna napadli dve riesenia (urcite ich je viac a mozno aj jednoduchsich)
1. uzavriet s priatelom zmluvu o pozicke na sumu, ktoru mate este splatit banke, s tym ze sucasne by ste zriadili zalozne pravo na auto v pripade ak by prestal splacat.
2. previest vlastnictvo auta na Vas a nasledne uzatvorit s priatelom kupnopredajnu zmluvu, kde by od Vas auto odkupil, s tym ze vlastnictvo by na neho preslo az uplnym zaplatenim kupnej ceny, ktoru by platil v splatkach, ktore Vam uz uhradza.

opakujem, urcite su aj jednoduchsie sposoby...
hanelie
24.04.09,07:58
mlisa,
výborné typy na riešenie