Micifuzik
24.04.09,07:13
Dobrý deň
veľmi by som potrebovala poradiť.
kto, aký úrad mi vypláca rodičovský príspevok?
môžem pracovať pokiaľ dám do škôlky dieťa?
nezoberú mi rodičovský?
alebo môže chodiť len napr. na 2 hodinky aby si zvykla
a rodičovský mi zostane. doteraz mi ju strážila svokra, ja pracujem, rodičovský dostávam. ale svokra zomrela a ja by som ju chcela dať do
šôlky a pravdaže si nemôžem dovoliť prísť o rodičovský príspevok.
aký zákon o tom hovorí?
prosím, poraďte mi kto sa v tom vyzná!!!
ďakujem
Micifuzik
24.04.09,05:27
a ešte som zabudla napísať, že dcérka má 2 a pol roka.
ďakujem
jess
24.04.09,05:54
Dobrý deň
veľmi by som potrebovala poradiť.
kto, aký úrad mi vypláca rodičovský príspevok?
môžem pracovať pokiaľ dám do škôlky dieťa?
nezoberú mi rodičovský?
alebo môže chodiť len napr. na 2 hodinky aby si zvykla
a rodičovský mi zostane. doteraz mi ju strážila svokra, ja pracujem, rodičovský dostávam. ale svokra zomrela a ja by som ju chcela dať do
šôlky a pravdaže si nemôžem dovoliť prísť o rodičovský príspevok.
aký zákon o tom hovorí?
prosím, poraďte mi kto sa v tom vyzná!!!
ďakujem
Je tu veľa príspevkov na túto tému, len treba hľadať. Daj si do vyhľadávania "rodičovský príspevok". Ale pokiaľ viem, ak dieťa umiestniš do škôlky (štátnej), tak nárok na rodičovský príspevok nemáš, strácaš ho. Ak by si ho umiestnila do súkromnej škôlky, tak rodičovský príspevok ti ostáva. Pod pojmom "štátna škôlka" sa rozumie školské zariadenie dotované štátom.
L-M
24.04.09,05:56
Dobrý deň
veľmi by som potrebovala poradiť.
kto, aký úrad mi vypláca rodičovský príspevok?
môžem pracovať pokiaľ dám do škôlky dieťa?
nezoberú mi rodičovský?
alebo môže chodiť len napr. na 2 hodinky aby si zvykla
a rodičovský mi zostane. doteraz mi ju strážila svokra, ja pracujem, rodičovský dostávam. ale svokra zomrela a ja by som ju chcela dať do
šôlky a pravdaže si nemôžem dovoliť prísť o rodičovský príspevok.
aký zákon o tom hovorí?
prosím, poraďte mi kto sa v tom vyzná!!!
ďakujem
Záleží či ju chceš dať do štátnej škôlky, alebo súkromnej. Predpokladám, že do štátnej- v tom prípade ti rodičovský príspevok zoberú. Myslím, že teraz je to tak, že by ti dávali len príspevok na škôlku- neviem či je to do výšky nákladov na ňu.
Neviem v akom pracovnom pomere si- TPP alebo dohoda?
Akoby chodila do škôlky len na 2 hodiny? a čo ten ostatný čas- ty by si pracovala a ona by kde bola?
Iba ak by sa ti o ňu staral niekto iný- plnoletá osoba- nemusí to byť rodina- v tom prípade by ti RP ostal.
RP- vypláca Úrad práce soc. vecí a rodiny v mieste príslušného bydliska.
Je to tu inak na porade dosť rozoberaná téme- skus zadať dajaké kľúčové slovo.- keď nájdem kde presne to je napíšem ti.
L-M
24.04.09,06:05
Napr. téma- práca a rodičovská dovolenka- ale myslím, že je tam napísané to isté.
Nárok na RP máš do troch rokov ak pracuješ musi sa o dieťa starať niekto iný, alebo môže chodiť do škôlky- ale do súkromnej.
Tak sme ťa asi nepotešili. Len neviem presne, že ak bude chodiť do tej štátnej škôlky a ty budeš pracovať- či budeš mať nárok aspoň na ten príspevok na náklady na škôlku. Skús ešte pozrieť do iných tém..
Micifuzik
24.04.09,06:21
ďakujem vám všetkým veľmi pekne
asi to vyzerá tak, že si budem musieť nájsť niekoho kto sa mi o ňu bude starať, keď nechcem prísť o rod. príspevok.
neviem či len ja mám taký pocit, že nás matky týmto štát diskriminuje, lebo neviem čo má robiť žena, ktorá je napríklad sama, rodičovský jej k prežitiu nestačí a svojou snahou sa zamestná. kam mám dať dieťa. a prečo keď si vlastnou šikovnosťou nájdem prácu, ktorá mimochodom tiež nie je na desaťtisícový zárobok, prečo ma štát zráža do kolien tým, že mi rodičovksý zoberú.
ďakujem,možno môj názor nie je správny, ja sa snažím iba pracovať a dať svojmu dieťaťu to najlepšie.
L-M
24.04.09,06:29
ďakujem vám všetkým veľmi pekne
asi to vyzerá tak, že si budem musieť nájsť niekoho kto sa mi o ňu bude starať, keď nechcem prísť o rod. príspevok.
neviem či len ja mám taký pocit, že nás matky týmto štát diskriminuje, lebo neviem čo má robiť žena, ktorá je napríklad sama, rodičovský jej k prežitiu nestačí a svojou snahou sa zamestná. kam mám dať dieťa. a prečo keď si vlastnou šikovnosťou nájdem prácu, ktorá mimochodom tiež nie je na desaťtisícový zárobok, prečo ma štát zráža do kolien tým, že mi rodičovksý zoberú.
ďakujem,možno môj názor nie je správny, ja sa snažím iba pracovať a dať svojmu dieťaťu to najlepšie.
Úplne ťa chápem- ja som tiež začla pracovať pred tým ako mal syn 3 roky a išiel do škôlky- čo nie je žiadna výhra- ak je dieťa náchylné na choroby.
Len asi si budeš musieť nájsť niekoho, kto od teba nebude chcieť za opatrovanie peniaze- lebo inak neviem či sa ti to oplatí- to by si musela mať iný príjem...:(
anna81
06.10.09,12:36
Pripájam sa k téme, ja práve riešim ten istý problém a tiež si myslím že štát mladým rodinám vôbec nepomáha (hlavne že apelujú na to, aby sa rodili deti), ale o inom som chcela.
Môj syn má teraz 2,5 roka a strašne chce ísť do škôlky, u nás v okolí je len štátna škôlka, na súkromnú by som aj tak nemala..
Vychovávateľka v škôlke mi odporúčila dať ho na 4 hod doobeda 2-3 krát do týždňa, ale bez stravy (raňajok) s tým, že musí súhlasiť zriaďovateľ (v našom prípade obec), išlo by o tzv. adaptačný proces a ak by som v tej škôlke bola spolu s malým, štát by mi nevzal rodičovský príspevok??? Pýtala som sa na to aj na sociálnom, ale tá ich pracovníčka to úplne vylúčila, vraj do škôlky nesmie ani na 1 hod. Nemáte s tým niekto skúsenosti? Malý je na mňa dosť naviazaný a takto by sa aspom zoznámil s prostredím a nebol by to preňho šok v tých troch rokoch zrazu ísť medzi cudzích ľudí. Materská škola aj obec s týmto súhlasí, ale čo sociálka? Zoberú mi rodičovský príspevok?
Vopred ďakujem za Vaše rady a skúsenosti.
krater
06.10.09,14:43
pokial viem aj ked si das dieta niekomu opatrovat nejakej pani ta musi mat oficialnu zivnost na opatrovanie alebo nejaku licenciu inak o rodicovsky tiez prides
aj pri adaptacnom procese ti rodicovsky vezmu pretoze oficialne bude dieta prijate do skolky budes mat o tom rozhodnutie to ze bude chodit skratene v ramci adaptacneho procesu je jedno akonahle socialka zisti ze ti ho niekde umiestnili rodicak ti stiahnu.
moja mala isla do skolky 2r musela som ist do prace ja som neni moc za adaptacne procesy z vlastnej skusenosti ked tak na doobedie bez spania max dva tyzdne vymyslanie okolo toho to cele zhorsuje. Dietatko sa musi so skolkou stotoznit spoznat ju hned ked ho donesiete na 2hodiny akurat si poplace a ide domov za dve hodiny si nestihne ani hracky poobzerat ;)