Kukuč
24.04.09,07:23
Môže si elektrikár uplatňovať 60 % paušálne výdavky?
babi2
24.04.09,06:21
Môže si elektrikár uplatňovať 60 % paušálne výdavky?
Elektrikár nie je remeselná živnosť, teda nemôže si uplatňovať 60%, ale iba 40% paušálne výdavky
Xanti
24.04.09,06:27
Elektrikár nie je remeselná živnosť, teda nemôže si uplatňovať 60%, ale iba 40% paušálne výdavky Môže si uplatňovať 60% ak má viazanú živnosť. Potvrdené daňovým úradom, pred podávaním DP. :D
grammatika
24.04.09,06:33
babi2
24.04.09,11:39
Môže si uplatňovať 60% ak má viazanú živnosť. Potvrdené daňovým úradom, pred podávaním DP. :D
Toto je odpoveď na stránke DRSR
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov účinného od 1.1.2006 uplatniť výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu (príloha č.1 zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov), ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že výdavky vo výške 60% z príjmov si môže uplatniť len daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa prílohy č.1 živnostenského zákona. Sú to ohlasovacie živnosti a môžu sa vykonávať na základe ohlásenia, ak sú splnené podmienky prevádzkovania živnosti uvedené v § 6 živnostenského zákona a podmienky odbornej spôsobilosti uvedené v § 21 a 22 živnostenského zákona.
Remeselné živnosti sú taxatívne uvedené v prílohe č.1 živnostenského zákona podľa jednotlivých skupín.
Xanti
24.04.09,11:43
Mňa konkretne elektrikári zaujímali pred podávaním DP. Lebo som pomáhala im robiť DP, a po konzultáciach so správcom dane ( a on konzultoval zo živnostenským ) a mne bolo povedané, že elektrikári paušál, áno 60%. Správcu dane som ja upozoňovala na zmenu v tomto zákone, takže bolo to i pre neho nevyhnutné to vedieť. :D
babi2
24.04.09,12:06
Mňa konkretne elektrikári zaujímali pred podávaním DP. Lebo som pomáhala im robiť DP, a po konzultáciach so správcom dane ( a on konzultoval zo živnostenským ) a mne bolo povedané, že elektrikári paušál, áno 60%. Správcu dane som ja upozoňovala na zmenu v tomto zákone, takže bolo to i pre neho nevyhnutné to vedieť. :D
A nevieš tú zmenu sem dať?
Xanti
24.04.09,17:00
A nevieš tú zmenu sem dať? Tam vlastne šlo o to, že podľa starého predpisu elektrikári nemohli mať 60% paušal a novela to umožňuje. Tak mi to potvrdil správca dane, a tak bolo urobené DP. pr. 5
Kukuč
27.04.09,11:36
Praveže predtým elektrikári 60 % mali paušálne výdavky, ale to sa zrušilo, ak to niekde máš prilož §. Díky.
Xanti
27.04.09,16:04
Pozriem zajtra do múdrej knihy, a potom napíšem. Ináč prečo by ma správca dane informoval chybne? A prečo by ho informovali na ŽU zle? Práve som si nebola istá tým paušalom, tak som zisťovala. A to správca ani nevedel, že sa čosi menilo ( myslím tým prílohu ). Začal to zisťovať až na môj podnet. Takže dúfam, že to nájdem opäť na základe čoho si elektrikár dával paušal 60%.
Xanti
28.04.09,08:14
No tak som to našla, je to v prílohe č. 2 živnostenského zákona

REMESELNÉ ŽIVNOSTI kmeňové činnosti
27.
Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
zahŕňa:
Činnosti spojené s montážou, rekonštrukciou a údržbou elektrických, plynových, tlakových a zdvíhacích vyhradených zariadení uvedených v skupinách A a B podľa prílohy č. 1 vyhlášky MPSaR č. 718/2002 Z.z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení.

ODBOR a jeho KÓD charakteristika odboru

Elektrotechnika – kód 26



- v oblasti elektrických vyhradených zariadení:

2683 2 - elektromechanik
2466 2 – mechanik opravár

charakteristika odborov:
Vzdelávanie a odborná príprava je zameraná na získanie vedomostí a zručnosti pre prácu s elektrickými zariadeniami, kde absolvent môže využívať štandardné elektrické a elektronické meracie prístroje a diagnostickú techniku. Zamerané je na silnoprúdovú, automatizačnú, telekomunikačnú, oznamovaciu, zabezpečovaciu a úžitkovú techniku.

No na základe toho, je to remeselná živnosť a paušal je 60%
Kukuč
01.05.09,19:33
Ďakujem Xanti, len odkedy je táto zmena. Ešte raz díky.
ŠVK
21.01.10,07:37
Táto zmena platila už aj pre rok 2008 , osobne som bola pred podaním DP za rok 2008 na info aj na DU aj na živnostenskom úrade
Kukuč
12.04.12,08:42
Elektrikár potrebuje vykonávať práce v Nemecku. /bytovky v Nemecku./ Musí sa zaregistrovať na DÚ podľa § 7a a podávať súhrný výkaz? Ďakujem.