Micifuzik
24.04.09,07:26
Dobrý deň
veľmi by som potrebovala poradiť s rodičovským príspevkom.
kto mi ho vypláca? moja dcéra má 2 a pol roka.
ja pracujem, doteraz sa mi o nu starala svokra. ale svokra zomrela a ja by som chcela dať malú do škôlky a nemôžem si dovoliť prísť o rodičovský príspevok.
nemôže tam malá chodiť aspon na 2-3 hodinky denne aby si zvykla?
aký zákon o tom hovorí? jedná sa mi teda o to ako môžem pracovať a súčasne poberať rodičovksý príspevok.
ďakuejm veľmi pekne
Chobot
24.04.09,07:38
Dobrý deň
veľmi by som potrebovala poradiť s rodičovským príspevkom.
kto mi ho vypláca? moja dcéra má 2 a pol roka.
ja pracujem, doteraz sa mi o nu starala svokra. ale svokra zomrela a ja by som chcela dať malú do škôlky a nemôžem si dovoliť prísť o rodičovský príspevok.
nemôže tam malá chodiť aspon na 2-3 hodinky denne aby si zvykla?
aký zákon o tom hovorí? jedná sa mi teda o to ako môžem pracovať a súčasne poberať rodičovksý príspevok.
ďakuejm veľmi pekne

Začni prečítaním si zákona o rodičovskom príspevku (http://www.employment.gov.sk/index.php?id=2262). A doteraz si ho nedostávala? Inak vypláca ho úrad práce soc. vecí a rodiny.
veronikasad
24.04.09,10:47
Dobrý deň
veľmi by som potrebovala poradiť s rodičovským príspevkom.
kto mi ho vypláca? moja dcéra má 2 a pol roka.
ja pracujem, doteraz sa mi o nu starala svokra. ale svokra zomrela a ja by som chcela dať malú do škôlky a nemôžem si dovoliť prísť o rodičovský príspevok.
nemôže tam malá chodiť aspon na 2-3 hodinky denne aby si zvykla?
aký zákon o tom hovorí? jedná sa mi teda o to ako môžem pracovať a súčasne poberať rodičovksý príspevok.
ďakuejm veľmi pekne
Ak dcéra bude navštevovať škôlku so štátnou dotáciu, stratíš nárok na rodičovský príspevok.
zllip
27.04.09,11:48
Vzhľadom k tomu, že ti bol RP priznaný do 31.12.2008, nevzťahuje sa na teba novela zákona platna od 1.1.09. Teda, v tvojom pripade do MŠ dieťa dať môžeš, prídeš síce o RP ale zároveň môžeš požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý ti bude vyplácaný vo výške 100% preukázateľných nákladov, max. však vo výške 4.780 SKK - teda 158, 67 Eur.
Lilu1
09.06.09,08:04
Dobrý deň,

moja švagriná je momentálne na RD (priznaný v roku 2008). Dcéra sa narodila v júli 2005 a syn v decembri 2007. Zaujíma ma ma či sa môže zamestnať (na pracovný pomer so 100% pracovným úväzkom) či to nemá vplyv na poberanie rodičovského príspevku.
Ďakujem.
alušik
09.06.09,08:10
Hm, a kde dá detičky? Vzhľadom k tomu, že jej rodičovský príspevok bol priznaný do 31.12.2008, vzťahujú sa na ňu "staré pravidlá". T.j. nepríde oň, ak neumiestni detičky do materskej škôlky, ale bude sa o ne starať napríklad stará mama. ;)
Lilu1
09.06.09,09:34
Nakoľko dcéra už mala 3 roky, oprávnene chodí do škôlky z toho je zrejmé že na ňu matka RD nepoberá. Malý do škôlky nechodí bude sa oňho starať stará mama. Môže teda pracovať neobmedzene? Nové pravidlá sú podľa zákona 561/2008 a na staré pravidlá sa ktorý zákon týka? Zákon 244/2005 ktorým sa mení a dopĺňa zákon 280/2002?
Ďakujem.
alušik
10.06.09,11:46
Nakoľko dcéra už mala 3 roky, oprávnene chodí do škôlky z toho je zrejmé že na ňu matka RD nepoberá. Malý do škôlky nechodí bude sa oňho starať stará mama. Môže teda pracovať neobmedzene? Nové pravidlá sú podľa zákona 561/2008 a na staré pravidlá sa ktorý zákon týka? Zákon 244/2005 ktorým sa mení a dopĺňa zákon 280/2002?
Ďakujem.
Prepáč, v rýchlosti som si neuvedomila, že jedno dieťatko už malo tri roky. To však nie je dôležité. Ak poberá RP na druhé dieťatko, tak je samozrejme úplne jedno, že dcérka už chodí do škôlky, lebo mamička spĺňa podmienku riadnej starostlivosti aspoň o jedno dieťa do troch rokov. Keďže začala poberať RP pred 1.1.2009, tak sa na nu vzťahujú prechodné ustanovenie nového zákona. T.j. aj ked bude pracovať na prac.zmluvu a o dieťa sa bude starať niekto z rodiny, tak bude nadalej poberať RP až do dosiahnutia 3-och rokov dieťaťa bez ohľadu na výšku príjmu...
lenka.ba
02.07.09,19:25
prosím Vás, o rodičovský príspevok sa žiada po 28.dňoch od narodenia dieťaťa na UPSVaR v mieste trvalého bydliska zamestnanca alebo v mieste sídla zamestnávateľa?
Andyke
02.07.09,19:44
Podľa trvalého bydliska oprávnenej osoby ( rodiča príp. osoby, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti)
Podrobnosti prečítaj tu :
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135