Zuna111
24.04.09,09:21
Dobrý deň,
prosím o radu ohľadne predčasného splatenia leasingu.
V s.r.o. sa rozhodli predčasne splatiť leasing auta. úhrada bola zrealizovaná 31.12.08 na celú zostatkovú časť. Keď si majiteľ overoval zostatok na úhradu, z leasingovky mu oznámili zvyšnú čiastku na úhradu. Tento rok mu vo februári prišlo potvrdenie o predčasnom ukončení lizingu s tým, že dve splátky uhradil naviac. V marci mu vrátili na účet preplatok a odpočítali si poplatok + DPH za predčasné splatenie
Je kvartálny platca DPH a teda musíme uplatniť výnos. Poradte mi prosím ako to zaúčtovať aby to bolo úplne korektné.
megyzah
03.07.12,07:46
Prosím o radu v JU- ja som leasing auta ešte nemala, podnikateľ si ho toho roku kúpil, ale keďže sa dostal ku peniazom chce ho aj po 4 mesiacoch vyplatiť. Prosím Vás ako to budem účtovať? Za tie prvé 4 mesiace budem účtovať leasingovú splátku a potom kedže ide o auto v majetku podnikateľa môžem zpaltniť odpisy? Prosím poraďte mi.
megyzah
03.07.12,08:48
Prosím o radu v JU- ja som leasing auta ešte nemala, podnikateľ si ho toho roku kúpil, ale keďže sa dostal ku peniazom chce ho aj po 4 mesiacoch vyplatiť. Prosím Vás ako to budem účtovať? Za tie prvé 4 mesiace budem účtovať leasingovú splátku a potom kedže ide o auto v majetku podnikateľa môžem zpaltniť odpisy? Prosím poraďte mi.

Prosím, prosím, poraďte mi.
megyzah
03.07.12,09:10
Alebo skúsim takto, keď podniakteľ predčasne splatil auto, ale auto ostáva v majetku podnikateľa, môžem ho ďalej odpisovať a účtovné odpisy uplatniť v JÚ? nemá rpedčasné splatenie nejaký vplyv na výšku odpisov?
megyzah
03.07.12,16:23
Alebo skúsim takto, keď podniakteľ predčasne splatil auto, ale auto ostáva v majetku podnikateľa, môžem ho ďalej odpisovať a účtovné odpisy uplatniť v JÚ? nemá rpedčasné splatenie nejaký vplyv na výšku odpisov?

Prosím, posúvam
a_je_to
05.07.12,22:56
Podnikateľ poruší podmienky nájomnej zmluvy predčasnou kúpou veci, podľa § 17, ods. 24, písm. b. Auto mu zostáva, ale vypadáva z režimu leasingu. Odpisy sa zatiaľ zrejme ešte neuplatňovali, iba pár splátok, vrátane leasingového úroku. Teda bude odkúpené za cenu zrejme nižšiu, než je zostatková /= zatiaľ plná/. Auto bolo dúfam zaradené v zmysle § 25, ods. 6, teda bez DPH, aj u neplatcu.
Musíš urobiť revíziu vstupnej ceny tým, že ju zvýšiš o DPH – ak nie je registrovaným platiteľom a zvýšiš ju o uplatnené leasingové úroky, ktoré vystornuješ z výdavkov = preúčtuješ na splátku kúpnej ceny. Následne zaradíš auto v upravenej vstupnej cene. Odpisy budeš už uplatňovať na konci roka tak, ako na kúpené, nie leasingové auto. Doterajšie leasingové splátky vrátane leasingového úroku budeš považovať za splátku kúpnej ceny, ako aj splátku celého zostatku.