anda
14.07.05,11:08
Poraďáci, potrebovala by som poradiť s problémom, ktorý nastal pre nezaúčtovanie faktúry. Kolegyňa v roku 2004 neprijala a následne nezaúčtovala došlú faktúru. Tú len omylom pripla k inej faktúre. Až dnes sa prišlo na chybu, pretože nás upovedomovali, že nie je ešte uhradená. Kto by mi vedel poradiť zo skúsenosti alebo dobrým nápadom ako to dostať na poriadok.
Sany
14.07.05,09:16
Poraďáci, potrebovala by som poradiť s problémom, ktorý nastal pre nezaúčtovanie faktúry. Kolegyňa v roku 2004 neprijala a následne nezaúčtovala došlú faktúru. Tú len omylom pripla k inej faktúre. Až dnes sa prišlo na chybu, pretože nás upovedomovali, že nie je ešte uhradená. Kto by mi vedel poradiť zo skúsenosti alebo dobrým nápadom ako to dostať na poriadok.Ja by som to zaúčtovala do nákladov neovplyvnňujúcich základ dane.
sway
14.07.05,09:16
ja by som ju zaevidovala s dátumom zistenia chyby a pripla by som k tomu stručný popis, že prečo až dnes, ale je rozdiel či účtuješ PÚ či JÚ, a či si plátca DPH, či nie - napíš...
anda
14.07.05,09:18
Účtujem v PÚ a sme mesačný plátcovia DPH.
sway
14.07.05,09:31
No tak potom si to daj na nejaký anal. účet (najlepšie si vytvoriť - aby si na to potom nezabudla), ja tak mám napr. 518 999 / 321 , ktorý je pripočítateľný v daňovom priznaní, aj s DPH , celú sumu. Budeš to mať tým pádom aj v záväzkoch a keď to uhradíte, tak sa ti spáruje 321.
bendži
14.07.05,09:34
to teda znamená že si nemôže ani uplatniť odpočet DPH teraz, keď o tej faktúre účtuje?
sway
14.07.05,10:01
to teda znamená že si nemôže ani uplatniť odpočet DPH teraz, keď o tej faktúre účtuje?
NO, myslím si ja, že nie, veď faktúra do firmy prišla už dávno, len si to nik nevšimol. Podľa mňa by sa to dalo riešiť jedine dodatočným priznaním DPH za príslušné obdobie kedy tá faktúra prišla skutočne do firmy, nie keď bolo o nej účtované (dnes)....uveď ešte dátum fakturácie.;)
Velettka
14.07.05,10:03
Ja by som to normálne zaradila teraz, ked sa na to došlo (vyžiadala by som si od firmy, aby mi tú faktúru opäť poslali a pripla by som k nej napr. list s obálkou,že to došlo len teraz.....bla bla + nejakú korešpodenciu o tom, že ste neviedli fa v evidencii firmy...) A DPH si môžeš uplatniť, keď máš doklad fyzicky a zaúčtuješ ho riadne, takže DPH by som si uplatnila, ale do nákladov by som to asi nedala ... výdavok zvyšujúci základ dane....
sway
14.07.05,10:13
Ja by som to normálne zaradila teraz, ked sa na to došlo (vyžiadala by som si od firmy, aby mi tú faktúru opäť poslali a pripla by som k nej napr. list s obálkou,že to došlo len teraz.....bla bla + nejakú korešpodenciu o tom, že ste neviedli fa v evidencii firmy...) A DPH si môžeš uplatniť, keď máš doklad fyzicky a zaúčtuješ ho riadne, takže DPH by som si uplatnila, ale do nákladov by som to asi nedala ... výdavok zvyšujúci základ dane....
....no počkajme keď sa dozvieme z akého dátumu tá faktúrka bola a hlavne o akú sumu išlo - ak je veľká, neviem, neviem..., skúsime potom ešte podebatovať....
Jara
14.07.05,10:15
Súhlasím s Veletkou, ohľadom DPH a na náklady mám vytvorený účet 549 - náklady minulých rokov a ten pripočítavam k základu dane
anto
14.07.05,11:45
DPH si môžeš uplatniť v tom období, v ktorom bola táto faktúra vystavená, kedže sa to týka vlaňajšieho roka, tak by som vyhotovil dodatočné daňové priznanie a poslal na úrad. K daňovému (svojmu) by som pripojil túto faktúru a založil do registratúry, alebo vyhotovil by som zápis, prečo účtujem túto faktúru teraz, priložil k účtovnému dokladu a uplatnil by som si DPH. Faktúru by som zaúčtoval do nákladov, neovplyvňujúci základ dane.
KEJKA
14.07.05,15:12
DPH si môžeš uplatniť v tom období, v ktorom bola táto faktúra vystavená, kedže sa to týka vlaňajšieho roka, tak by som vyhotovil dodatočné daňové priznanie a poslal na úrad. K daňovému (svojmu) by som pripojil túto faktúru a založil do registratúry, alebo vyhotovil by som zápis, prečo účtujem túto faktúru teraz, priložil k účtovnému dokladu a uplatnil by som si DPH. Faktúru by som zaúčtoval do nákladov, neovplyvňujúci základ dane.
súhlasím - toto je najvýstižnejšia odpoveď podľa mňa. Doplním TIP :
nerátate s takýmito možnými prípadmi už pri ročnej uzávierke? Ja mám pre takéto prípady nadhodnotené rezervy, k nim si inventúru robím mimoúčtovne a podľa potreby upravím - niekde pouberám a vytvorím si novú položku. Potom sa tvárim, že som takýto náklad vlastne očakávala a mám daňový náklad ako vyšitý. To ale len tak potichučky prezrádzam.
silvia
07.10.08,12:39
Asi hlúpa otázka, ale predsa. Konateľ si objednal z ČR material pre svoju osobnu spotrebu, ale pod s.r.o. Napokon po jeho doručení aj s faktúrou sa rozhodol, že to nepreženie cez firmu, zaplatil si ho sam a vzal si faktúru. Je to OK? (faktúra ešte nebola zaúčtovaná)
Tweety
07.10.08,12:40
Asi hlúpa otázka, ale predsa. Konateľ si objednal z ČR material pre svoju osobnu spotrebu, ale pod s.r.o. Napokon po jeho doručení aj s faktúrou sa rozhodol, že to nepreženie cez firmu, zaplatil si ho sam a vzal si faktúru. Je to OK? (faktúra ešte nebola zaúčtovaná)
Nie je to správny postup.
silvia
08.10.08,04:38
správny postup to veru nie je.

Skôr som myslela, či to nemôže byť problém pri prípadnej krížovej kontrole...
Tweety
08.10.08,11:41
správny postup to veru nie je.

Skôr som myslela, či to nemôže byť problém pri prípadnej krížovej kontrole...
Áno, je to jeden z problémov. Radila by som faktúru zaúčtovať ako pohľ. voči nemu.
petovsan
22.10.08,11:39
Vzhľadom k vysokému dátumu prestávam byť schopná logicky uvažovať, tak prosím o konzultáciu:
Mám klienta, podnikajúceho na FO aj na s.r.o. ... stalo sa mi v 08/2008, že som si nevšimla mylne založenú faktúru a zaúčtovala som ju vo FO, správne mala byť v s.r.o.; jednalo sa o fa z EÚ, t.j. samozdanenie.
V účto FO som ju vystornovala a podávam dodatočné DP k DPH za 08/2008.
Len rozmýšľam, či v s.r.o. musím zahrnúť túto faktúru do DPH za 09/2008 ... alebo musím podať dodatočné DP k DPH za 08/2008? Mohli by mi pri kontrole vytknúť, že ak som v s.r.o. nemala v 08/2008 faktúru od dodaného tovaru, vzniká mi DP až 15. deň nasledujúceho mesiaca? ... akosi sa z toho neviem vymotať :confused:
optimistka
22.10.08,11:49
podľa mňa dodatočné k 8/08, samozdanenie aj odpočítanie, dp ti vzniká dňom vyhotovenia fa - predpokladám v 8/08, a ty vieš preukázať že si fakturu mala v 8/08, aby si mohla uplatniť krok č.2-odpočítanie
ivettt
22.10.08,12:09
Prečo podávať dodatočné DP k DPH za 08/08, veď keď si vystornujete danú faktúru, tak ide do mínusu aj DPH napr. v období 09/08? - keď to zistíte, takto by ste si 2x uplatnili odpočet???
petovsan
22.10.08,14:18
Prečo podávať dodatočné DP k DPH za 08/08, veď keď si vystornujete danú faktúru, tak ide do mínusu aj DPH napr. v období 09/08? - keď to zistíte, takto by ste si 2x uplatnili odpočet???
celkom nerozumiem tomu zvýraznenému textu ...ale:
Ak tú faktúru v účto FO vystornujem, tak dopad na celkovú daňovú povinnosť bude nulový z dôvodu samozdanenia, dodatočné za 08/2008 podávam u tejto FO z dôvodu, že vystornovaním faktúry sa mi zníži základ dane a daň z tovarov, nadobudnutých v tuzemsku podľa § 11 a 11a (samozdanenie)
... ale ja som sa pýtala na dopad zabudnutej faktúry v účto s.r.o., keďže až teraz v 10/2008 prišla táto faktúra do s.r.o. (dovtedy bola zaúčtovaná v inej firme)
petovsan
22.10.08,14:22
podľa mňa dodatočné k 8/08, samozdanenie aj odpočítanie, dp ti vzniká dňom vyhotovenia fa - predpokladám v 8/08, a ty vieš preukázať že si fakturu mala v 8/08, aby si mohla uplatniť krok č.2-odpočítanie
No práveže nie som si celkom istá, či viem preukázať, že som mala faktúru v 08/2008, keďže bola zaúčtovaná v úplne inej firme a nie v s.r.o., kam správne patrila .... zistila som to až teraz v 10/2008.
Ide mi len o to, či v s.r.o. musím podať dodatočné, alebo môžem faktúru zaúčtovať a samozdaniť aj v nasl. zdaňovacom období, teda v 09/2008...
optimistka
22.10.08,15:33
daňová povinnosť ti vzniká dňom vystavenia faktúry, na teba sa nevzťahuje alebo 15 deň nasledujúceho mesiaca /tá faktúra bola vystavená v 8/08/, samozdaníš v dodatočnom DP k 8/08 a ja osobne sa prikláňam k odpočítaniu v tom istom zdaňovacom období, tú faktúru ste fyzicky "mali". len v účtovníctve zablúdila k inému-nazvime to tak
inak ti bude vznikať rozdiel z odvodu zo samozdanenia v 8/08, zvýši ti to DP alebo zníži NO a nasleduje sankcia du
ja by som to dala do jedného zdaňovacieho obdobia
do 9/08 to určite nepatrí / aspoň to samozdanenie nie/
sway
22.10.08,15:35
Vzhľadom k vysokému dátumu prestávam byť schopná logicky uvažovať, tak prosím o konzultáciu:
Mám klienta, podnikajúceho na FO aj na s.r.o. ... stalo sa mi v 08/2008, že som si nevšimla mylne založenú faktúru a zaúčtovala som ju vo FO, správne mala byť v s.r.o.; jednalo sa o fa z EÚ, t.j. samozdanenie.
V účto FO som ju vystornovala a podávam dodatočné DP k DPH za 08/2008.
Len rozmýšľam, či v s.r.o. musím zahrnúť túto faktúru do DPH za 09/2008 ... alebo musím podať dodatočné DP k DPH za 08/2008? Mohli by mi pri kontrole vytknúť, že ak som v s.r.o. nemala v 08/2008 faktúru od dodaného tovaru, vzniká mi DP až 15. deň nasledujúceho mesiaca? ... akosi sa z toho neviem vymotať :confused:

podľa mňa treba podať dodatočné aj v SRO - čke.;)
petovsan
22.10.08,20:22
...
inak ti bude vznikať rozdiel z odvodu zo samozdanenia v 8/08, zvýši ti to DP alebo zníži NO a nasleduje sankcia du
... no veď práve tohoto sa obávam, aby to DÚ neposúdil tak, že sme faktúru v s.r.o. nemali, takže by sa na dodanie tovaru vzťahoval vznik DP 15. deň nasl. mesiaca, t.j. v 09/2008 ... síce ak by sa samozdaňovalo v 09/2008, tak by bol nárok aj na odpočet a výsledný rozdiel = 0 ... len stále rozmýšľam nad tým, či môžem podať dodatočné do 08/2008, keď do s.r.o. fyzicky faktúra zavítala až 20.10.2008, nakoľko bola "zblúdiláááá" v inej firme :D
... pridá ešte niekto svoj názor, prosím? :confused:
petovsan
22.10.08,20:27
podľa mňa dodatočné k 8/08, samozdanenie aj odpočítanie, dp ti vzniká dňom vyhotovenia fa - predpokladám v 8/08, a ty vieš preukázať že si fakturu mala v 8/08, aby si mohla uplatniť krok č.2-odpočítanie
Ďakujem za záujem o môj problém, avšak háčik je podľa mňa v tom, že NEVIEM v s.r.o. preukázať, že som tú faktúru mala už v 08/2008 ... prišla až v 10/2008 ... či už nad tým špekulujem až príliš ? :confused:
optimistka
23.10.08,05:46
"špekuluješ" nad tým že ti vzniká daňová povinnosť v 9/08, tebe vzniká v 8/08 - na faktúre je uvedený deň vystavenia - niektorý deň z augusta, v 9/08 by ti povinnosť samozdaniť vznikla vtedy keby fatúru vystavili s dátumom napr. 10.10.08, vtedy ti DP vzniká 15.9.08
čo sa týka odpočítania zo samozdanenia - ja by som sa rozhodne snažila nájsť argumentáciu na to, aby to bolo taktiež v 8/08