Juliette
24.04.09,08:27
Dobrý deň,
staršie auto sme si jednej firme predali za sumu 180000 Sk a teraz splácame peniaze ktoré nám poskytla nazad. Prišiel splátkový kalendár úverovej zmluvy a tam nastal problém teda viacej problémov. Nie je tam totiž uvedená DPH. A teraz neviem, že či z tej sumy čo nám vyplatili mám platiť DPH /180000/. Lebo sa mi zdá nelogické že štátu máme odviesť DPH a ja si ju nemôžem odpočítať. Sme plátcami DPH aj tá firma. Prosím poradiť som z toho zúfalá :mee:
Tweety
24.04.09,06:36
Dobrý deň,
staršie auto sme si jednej firme predali za sumu 180000 Sk a teraz splácame peniaze ktoré nám poskytla nazad. Prišiel splátkový kalendár úverovej zmluvy a tam nastal problém teda viacej problémov. Nie je tam totiž uvedená DPH. A teraz neviem, že či z tej sumy čo nám vyplatili mám platiť DPH /180000/. Lebo sa mi zdá nelogické že štátu máme odviesť DPH a ja si ju nemôžem odpočítať. Sme plátcami DPH aj tá firma. Prosím poradiť som z toho zúfalá :mee:
Poskytnutie úveru nie je predmetom dph.
Juliette
27.04.09,06:37
Poskytnutie úveru nie je predmetom dph.
To znamená, že nemám priznať daň zo 180000?
azla
27.04.09,09:12
Pre mňa to nie je celkom jasná situácia.:rolleyes:
Čo vlastne nastalo?

Predali Ste auto ?
Čerpáte úver ?
Ako to spolu súvisí ?
Džudi
27.04.09,09:15
Ak ste predali osobné auto tak tam sa DPH nevzťahuje, ak N1 tak pri predaji ste mali DPH odviesť, ale ak je dodávateľ platcom DPH tak aj on by Vám to mal predať s DPH a tú by ste si mohli uplatniť .
LenkaBr
19.05.09,07:40
Dobrý deň, prosím o pomoc. Kúpili sme MV kategórie N1 - časť (akontácia) bola uhradená v hotovosti, časť bude financovaná cez zmluvu o úvere uzavretú s lízingovou spoločnosťou.
Predajca vystavil faktúru, v ktorej je vyčíslená DPH samotného motorového vozidla.
Došiel mi však splátkový kalendár od lízingovky - a tam sa DPH nespomína nikde. Telefonicky som overovala, či nenastala nejaká chyba - vraj na rozdiel od lízingovej zmluvy v úverovej zmluve splátky nie sú zaťažené dph - resp. podľa zákona - ako bola písala Tweety, sú finančné služby oslobodené od dph. To znamená, že si čiastku DPH odpočítame jednorazovo na základe došlej faktúry namiesto uplatňovania dph zo splátok? Je to značná položka :( a nechceme urobiť chybu.
Jana Acsová
19.05.09,07:44
To znamená, že si čiastku DPH odpočítame jednorazovo na základe došlej faktúry namiesto uplatňovania dph zo splátok? Je to značná položka :( a nechceme urobiť chybu.Ak došlo ku kúpe automobilu a máte riadnu faktúru následne plníte súvisiace podmienky (platiteľ, zdaniteľné obchody, podnikanie ...), tak áno. Právo na odpočítanie dane vznikne pri kúpe, nakoľko predávajúcemu vznikla daňová povinnosť.
LenkaBr
20.05.09,06:35
Teda len si to ujasnim, pani Acsova. Rozdiel medzi lizingovou zmluvou a zmluvou o uvere v suvislosti s DPH je prave ten, ze lizingove splatky su zatazene dph, a uverove splatky nie?
Jana Acsová
20.05.09,07:16
Teda len si to ujasnim, pani Acsova. Rozdiel medzi lizingovou zmluvou a zmluvou o uvere v suvislosti s DPH je prave ten, ze lizingove splatky su zatazene dph, a uverove splatky nie?
Prečítajte si dokumentáciu, z tej musí vyplývať k čomu došlo. Takto zjednodušene to v žiadnom prípade neodporúčam chápať.

Upriamte sa na typ zmlúv, ktoré ste obdržali, z toho to vyplýva. Niekedy napríklad účtovník neobdrží úplnú dokumentáciu a už je "malér na streche". Nie každý subjekt je platiteľ DPH, nie každý subjekt je podnikateľ a mali sme na Porade prípady, kedy zo splátkového kalendára nevyplývalo o čo presne ide. Vyplývalo to zo zmluvy.
hanelie
20.05.09,14:23
Teda len si to ujasnim, pani Acsova. Rozdiel medzi lizingovou zmluvou a zmluvou o uvere v suvislosti s DPH je prave ten, ze lizingove splatky su zatazene dph, a uverove splatky nie?
presne tak