mastaf
24.04.09,09:09
Dlho som hľadala, ale nenašla som ... A tak sa pýtam múdrejších. Vediem podvojné účtovníctvo, sklad typu B. Chcem si v tom spraviť poriadok. Kolegyňa spraví príjemku na základe došlej faktúry, ja to zaúčtujem na 504 - a tu vzniká problém. Niekedy nám vzniká rozdiel /väčšinou pri faktúrach s viac položkami/. Má s tým prosím niekto skúsenosti? Som povinná tento rozdiel nejako doúčtovať. Ak môže byť ten rozdiel, tak do akej výšky? Je potrebné si to uviesť aj v interných smerniciach?
andreaS
24.04.09,07:11
ty si si spojila A aj B :-)

ak uctujes B, tak nerobis prijemky ale rovno uctujes fa na 504ku... a na konci roka urobis inventuru a co ti ostane tak ponizis 504 a das na sklad.
Ester plus
24.04.09,10:58
Aj pri spôsobe B sa vedie sklad a pohyby sa tu môžu zapísať len na základe príjemky a výdajky aj keď sa o nich následne neúčtuje v účtovníctve. Pri vytváraní príjemky môžu vzniknúť centové rozdiely v porovnaní s tým čo máme na účte 504. Tieto rozdiely sa majú zúčtovať raz mesačne, kvartálne alebo ročne. Je to na rozhodnutí firmy. Zaúčtované rozdiely vyrovnanú obraty na 504 na MD strane s obratom príjmov v sklade.
mastaf
28.04.09,05:49
Presne to som chcela vedieť Ester plus. Prosím ťa, nemáš nejaký vzor internej smernice k tejto problematike? Aký účet používaš na strane MD?
Ester plus
28.04.09,06:51
Rozdiely účtujem na 548 alebo 648 a zúčtovávam to s účtom 504-pokiaľ účtujem o tovare. Internú smernicu k tomu nemám.
mastaf
28.04.09,09:39
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.