Timcsi
24.04.09,11:04
Slovensky prepravca (registrovany pre IC DPH na SR) vykona prepravu pre madarsku firmu (registrovanu pre IC DPH v HU). Trasa cesty:
SR (sidlo prepravcu)- HU (nakladka tovaru v HU) - SR (vykladka tovaru v SR). Ako sa ma spravne fakturovat - z hladiska DPH tato sluzba? Dakujem!
Lotarka
24.04.09,09:14
Podľa mňa:
Miestom dodania je miesto registrácie odberateľa (HU), takže to bude bez DPH a neuvádza sa to ani v DP.
danushka
24.04.09,09:20
SK dopravca fakturuje HU zákazníkovi- IC DPH -HU, bez DPH, daňová povinnosť sa prenáša na HU zákazníka.

V poznámke uveďte nasledovný text :
Dodanie služby je podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28.novembra 2006 o spoločnom systéme DPH v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.decembra oslobodené od DPH a ide o dodanie služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.
danushka
24.04.09,09:27
Podľa mňa:
Miestom dodania je miesto registrácie odberateľa (HU), takže to bude bez DPH a neuvádza sa to ani v DP.
poopravím ťa Lotarka, oslobodené plnenia sa uvádzajú v priznaní DPH v riadku 13;).
Lotarka
24.04.09,09:32
Podľa mňa to predsalen nepatrí do DP, lebo ide o službu, kde je miesto dodania HU, nie SR, a nie je to predmetom dane- nie je to oslobodený príjem z pohľadu zákona.

Aspoň takto som to pochopila na školení, ale môžem sa mýliť.
mandula
24.04.09,09:40
do DP sa táto preprava neuvádza, keďže miesto plnenia je v HU. Do DP sa uvádzajú len tie prepravy, ktoré sú oslobodené podľa § 46, 47.
Timcsi
24.04.09,09:42
Takze miestom dodanie bude MR? Napriek tomu, ze zacatie a ukoncenie cesty je na SR a nie v clenskom state objednavatela?
mandula
24.04.09,09:46
Timcsi, prečítaj si aj § 16 ods. 1
danushka
24.04.09,09:53
No dievčatá, ešteže tu je aj spatná kontrola, ďakujem že ste ma opravili.
Timcsi
24.04.09,09:55
Ano, ked si precitam § 16, ods. 1, miestom plnenia bude Madarsko
1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

Ale zaujimave je v odseku 2 pismeno b):

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.
a v tejto situacii sa preprava tovaru vlaste zacina v Madarsku, tam bude nakladka tovaru. Zo Slovenska ide prazdne auto a vrati sa tovarom.
mandula
24.04.09,10:18
Predsa v Tvojom prípade, preprava tovaru začína v Maďarsku, preto miesto dodania služby bude HU. Uplatníš si § 16 ods. 1 prvú vetu. Zo SR išlo vozidlo naprázdno, tovar sa naložil v HU, čiže preprava s tovarom nezačala v SR, ale v HU.
Lotarka
24.04.09,10:50
Miestom dodania je miesto registrácie odberateľa (HU), takže to bude bez DPH a neuvádza sa to ani v DP.
Takže by som to správne opravila: Miesto dodanie je miesto, kde sa preprava začína.....

Pôvodoná veta by platila, ak by bol odberateľ registrovaný za platiteľa DPH v inom členskom štáte, ako je štát začiatku prepravy.
Timcsi
27.04.09,06:27
Ďakujem za odpovede!