Lotarka
24.04.09,10:07
Dobrý deň!

Chcela by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s pomerným odpočítavaním DPH pri pohostinstve. Pohostinstvo má oslobodené príjmy za prenájom miesta (automaty).
Ide mi o to či aj z nákupu tovaru ako napr. alko, nealko a pod. odpočítavate DPH pomerne???
Charakterizujete tento výdavok ako taký, z ktorého sú príjmy aj oslobodené alebo len s DPH???

Ďakujem za Vaše skúsenosti!
macula
24.04.09,08:51
Ja si myslím, že odpočet z nákupov tovaru ako je alko,nealko máš nárok na plný odpočet DPH.Pomerné odpočítanie sa vzťahuje na výdavky, ktoré súvisia s oslobodenými príjmami ako napr. výdavok za energie, tel.poplatky...
Lotarka
24.04.09,09:40
Ako všetko aj toto je z časti závislé od prípadného posúdenia kontrolóra pri daňovej kontrole. Preto by ma zaujímalo, či má niekto skúsenosti s konkrétne takýmto prípadom.

Je situácia, že zákazník si kúpi kolu a ide si zahrať na automate, pri ktorom si ju vypije. Výdavok na nákup koly slúži na dosiahnutie aj oslobodeného príjmu??? - ako to posudzujete ostatní a aké máte prípadné vyjadrenia z DÚ na takúto situáciu.

ďakujem za každú odpoveď
abel
24.04.09,09:47
Z nákupu tovaru má plný nárok na odpočet, pretože celý ho predáva s DPH.

Niekedy mi vlasy dupkom vstávajú. Načo sa takto nad tým zamýšľaš? Kúpil si kolu, barman to celé naúčtoval s DPH, tak aký pomerný odpočet?

Energie, plyn na vykurovanie, nájom za priestory - to všetko využívajú konzumenti tovaru aj hráči na automatoch, takže tieto vstupy prepočítať koeficientom, takisto niektorú réžiu, napr. čistiace prostriedky ( upratuje sa po jedných aj druhých zákazníkoch) ale tovar jednoznačne predávaš s DPH tak máš aj plný nárok na odpočet.
ivetaf
24.04.09,09:48
Už zo samotného daňového priznania vychádza, že pomerné odpočítanie dane
sa na základe koeficientu vypočítava zo všetkých nákupov, výdavkov, lebo v daňovom priznaní neuvádzame zvlášť DPH na tovar a na služby.
abel
24.04.09,09:55
Už zo samotného daňového priznania vychádza, že pomerné odpočítanie dane
sa na základe koeficientu vypočítava zo všetkých nákupov, výdavkov, lebo v daňovom priznaní neuvádzame zvlášť DPH na tovar a na služby.
Ivetka, prosím ťa, môžeš mi to bližšie vysvetliť? Mne to doteraz z daňového nevyplynulo.... Teraz to ale myslím vážne, na základe čoho v daňovom priznaní si prišla k tomuto záveru?
Lotarka
24.04.09,09:59
Abel, ok, beriem.

Ja by som len rada predišla prípadným nezhodám s DÚ a riadne si podložila svoje postupy zákonom, aby sa nestalo, že na takúto otázku nebudem vedieť reagovať.