ErikaDP
24.04.09,11:47
Dobrý deň poraďáci,
prosim o pomoc, nemá niekto kontakt na Slováka alebo Čecha, lekára, sestričku ktorý je zamestnaný v nemocnici MATER DEI vo Valette na Malte?
Moja matka ako turistka ( nešla cez cestovku ) včera mala uraz - zlomena noha, je tam hospitalizovaná, neovláda cudzí jazyk. Poistená je,zajtra ju maju operovať, lekár z našej poisťovne konzultoval s maltskym lekarom. Nejde mi o riešenie lekárskych vecí. Hľadám niekoho aspoň na základné pretlmočenie - kontakt, lebo mama je tam uplne sama, nevie po anglicky a jedine spojenie máme zatiaľ mobilom. Obavam sa že keď jej mobil vypadne, tak to bude problem. Ide mi o to aby tam nebola uplne sama.
Ďakujem za pomoc.
Erika
ErikaDP
24.04.09,10:18
Dobrý deň poraďáci,
prosim o pomoc, nemá niekto kontakt na Slováka alebo Čecha, lekára, sestričku ktorý je zamestnaný v nemocnici MATER DEI vo Valette na Malte?
Moja matka ako turistka ( nešla cez cestovku ) včera mala uraz - zlomena noha, je tam hospitalizovaná, neovláda cudzí jazyk. Poistená je,zajtra ju maju operovať, lekár z našej poisťovne konzultoval s maltskym lekarom. Nejde mi o riešenie lekárskych vecí. Hľadám niekoho aspoň na základné pretlmočenie - kontakt, lebo mama je tam uplne sama, nevie po anglicky a jedine spojenie máme zatiaľ mobilom. Obavam sa že keď jej mobil vypadne, tak to bude problem. Ide mi o to aby tam nebola uplne sama.
Ďakujem za pomoc.
Erika
posuvam
Lianka
24.04.09,10:30
Obavam sa, ze oficialne zamestnany ziaden Slovak na Malte nie je. Aj ked je Malta clenom EU, v case, ked som tam bola na kratkom pobyte (2007), nebolo mozne v tomto state pracovat (ani oficialne brigadovat).

Uradnym jazykom je anglictina, Maltania hovoria velmi zrozumitelne po anglicky.

Vela Slovakov chodi na Maltu na jazykove pobyty. Mozno by nebolo zle sa nakontaktovat na takehoto "studenta" a ten by mohol prekladom z/do slovenciny pomoct.

V suvislosti s tvojim problemom ma napada:
- obrat sa na niektoru z agentur v SR, ktore pobyty sprostredkovavaju, (jeden kontakt viem poslat) - ziskat kontakt na niekoho zo sloven. studentov nachadzajuceho sa v tomto case na Malte ,
- obrat sa na niektoru z jazykovych skol a poziadaj ich o sucinnost - ziskat kontakt, spojenie so studentom zo SR, (min. jeden kontakt na skolu viem poslat)
- obrat sa na komercnu poistovnu v SR (ak ma matka komercne zdravotne pripoistenie), ci ti vedia nejako pomoct,
- skus najst cloveka, ktory sa prave na Malte nachadza, aj na inych strankach, ako na tejto (najskor to bude "student" anglictiny)...

Malta ma zdravotnu starostlivost na vysokej urovni. S osetrenim nie je problem, pridu aj k tebe "domov" za mierny poplatok.
palma13
24.04.09,10:40
Posli mi do SS mailovy kontakt na seba, mam na Malte kamaratku, ktora by vedela pomoct.
ErikaDP
24.04.09,11:08
Ďakujem za pomoc,
idem riešiť,
komerčne poistená je, už sa to rieši cez asistančnu skužbu poistovne, ale to je len kontakt lekára od ná s s maltským lekárom.
Mne ide hlavne o človeka ktorý je tam a vie po slovensky aj annglicky. Mama je vraj v dobrom, stabilizovanom stave, len sa bojim aby sa nam neprerušilo spojenie, tak aby sme tam mali aj nejakého "styčného dôstojníka".
JarkaL
24.04.09,11:10
Neviem síce pomôcť, ale Tvojej mamke držím palce, nech operácia dobre dopadne a som pyšná na poraďáčky, čo sa Ti snažia pomôcť, je to od nich pekné, až ma hreje pri srdiečku. Pre Tvoju mamku je teraz naozaj veľmi dôležitý aj kontakt s človekom čo jej rozumie.
ErikaDP
24.04.09,14:55
Poraďaci, ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE, na zaklade mojej prosby sa našli ochotní ľudia, ktorí pôsobia na Malte v nemocinici, ktorí ani nemali žiadne údaje o mojej mame ani čislo izby a napriek tomu ju našli a ponukli pomoc. Neviete si predstaviť ako sa mi uľavilo.

Poradu mám veľmi rada, odporučam ju kde sa dá - pracovne. A teraz mi pomohla aj osobne.
Nepatrím k mladej generacii chatujucej a blogujucej na internete, internet používam rada, ale viac menej pracovne, na vyhľadavanie informácií. A preto ma až rozplakalo, že "neosobný" internet nadobudol v tomto mojom prípade ľudský rozmer a našli sa ľudia kotrí reagovali, a reagovali rýchlo, boli ochotní pomôcť niekomu uplne cudziemu.
ĎAKUJEM všetkým, ktorí pomohli, aj tým ktorí sa zapojili len svojou myšlienkou s prianím aby to dobre dopadlo.
Erika
Lianka
25.04.09,08:17
Tvoj prispevok/problem vo mne rezonoval este cely zbytok dna. Bol pre mna dost silny najma tym, ze slo o zdravie a o blizkeho clena rodiny a velku rolu hral aj cas. Je uzasne, ako ludia zareagovali a ponukli sa pomoct aj konkretne. Je uzasne, ako dokaze intermet spajat ludi a touto cestou si ludia dokazu aj realne pomoct,a pritom sa navzajom nepoznaju, su z roznych kutov Slovenska ci sveta atd.

Som uprimne rada, ze sa tvoj problem podarilo vyriesit. Mame nech sa drzi, prajem jej skore uzdravenie.
ErikaDP
25.04.09,08:24
Ďakujem za Tvoje slová a podporu. Mamu budu operovať dnes alebo zajtra, prevoz nieje možný, až po operácii a stabilizácii, ide o otvorenú zlomeninu. Sme v telefonickom kontakte, zatiaľ sa to vyvíja dobre.
ErikaDP
mareko
25.04.09,19:13
Ďakujem za Tvoje slová a podporu. Mamu budu operovať dnes alebo zajtra, prevoz nieje možný, až po operácii a stabilizácii, ide o otvorenú zlomeninu. Sme v telefonickom kontakte, zatiaľ sa to vyvíja dobre.
ErikaDP
Erika neboj sa, mamina je silná osobnosť. Už len preto, že sa sama dala na takú cestu a to aj bez znalosti jazyka. Neboj, zvládne to na výbornú. Držím palce.
ErikaDP
26.04.09,06:13
Mareko,
ďakujem veľmi pekne za podporu.
ErikaDP
Melnick
26.04.09,06:29
Škoda, že sa v tejto téme nedá oceňovať. Niektoré príspevky by ocenenie zaslúžili oveľa viac, ako ten kde súhlasím napr. že daň u nás = 19% a mám zaň bod.

Preto OCEŇUJEM všetkých v tejto téme aspoň týmto spôsobom.:):):):):)
ErikaDP
03.05.09,13:53
Ahoj poraďaci,
chcem sa poďakovať všetkým za ponúknutú pomoc a podporu. Vďaka jednej z Vás , ktorí ste mi poslali možné kontakty na Malte, moja mama nebola v cudzom svete bez znalosti reči a s nepríjemným úrazom sama. Mama absolvovala v Maltskej nemocnici operáciu zlomenej nohy a po vyše týždni je už bez väčších komplikácií doma na Slovensku. Po celý čas ju navštevovala a bola jej oporou slovenka - mladá dievčina, ktorá pracuje v tamojšej nemocnici spolu so svojimi rodičmi a jej brat nám veľmi rýchlo a ochotne sprostredkoval kontakt. Vďaka porade, vďaka vám, vďaka Slovákom na Malte.
Palma 13: osobitne ďakujem ešte raz.
JarkaL
03.05.09,13:59
No to je super, pozdravuj mamičku, myslela som na ňu v deň operácie aj potom, som rada, že je už doma a hlavne že jej pobyt v nemocnici bol vďaka dobrým ľuďom trochu príjemnejší ako by bol bez nich. Naozaj ten internet je super vec, keď spája ľudí a možu si navzájom aj takto pomôcť.