Barbika
24.04.09,12:20
Dobrý deň,

chcela by som vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Ide o zdravotne ťažko postihnutého, ktorý si práve založil živnosť.
Poberá iba invalidný dôchodok a nie je zamestnancom.
Viem, že odvody do SP sa platia až po podaní prvého daňového priznania
a samozrejme podľa výšky príjmu.
Ale chcela by som sa vás opýtať na odvody do ZP.
Tento pán bol v zdravotnej poisťovni a tam mu povedali, že odvody
do ZP bude platiť až po podaní daňového priznania.
Teraz neviem či náhodou invalidní dôchodcovia nemajú nejakú výnimku z hľadiska platenia odvodov do ZP, myslím začiatok platenia.
On má chránené pracovisko, alebo tak nejak.
Poradíte mi prosím ?
Veľmi pekne ďakujem
macula
24.04.09,10:45
Platí na zdravotnú poisťovňu preddavok vo výške 7% z pomernej časti vymariavacieho základu určeného zo ZD z príjmu v súvislosti so SZČ z roku 2007. Keďže v roku 2007 nepodnikal, tak bude platiť odvody až po podaní DP.
Barbika
24.04.09,10:49
Ďakujem ti veľmi pekne za radu.
Takže je to pravda, že je výnimka z platenia odvodov do ZP pre ZŤP na začiatku podnikania.
Xanti
24.04.09,10:50
Tento pán bol v zdravotnej poisťovni a tam mu povedali, že odvody do ZP bude platiť až po podaní daňového priznania.
Teraz neviem či náhodou invalidní dôchodcovia nemajú nejakú výnimku z hľadiska platenia odvodov do ZP, myslím začiatok platenia. Treba sa orientovať podľa toho čo povedia v ZP. Mne pri otvorení živnosti povedali aby som platila 7% z polovice VZ na porovnanie zdravý platia 14 % z celého VZ. Toto som platila a vždy pri RZZP mi vrátili tieto platby späť ako preplatok. Ten ma potešil, ak by mi to došlo ako nedoplatok po DP, tak neviem asi by som nebola spokojná. :eek:
macula
24.04.09,10:51
Ja som písala o odvodoch a nie o daniach, dúfam, že si sa iba pomýlila.
veronikasad
24.04.09,10:55
Aha, takže keď nebude platiť teraz nič, tak sa nestane nič. Ale keby teraz platil, tak by mu to v RZZP vrátili ako preplatok, tak ?
Treba sa prihlásiť v zdr. poisťovni a určiť si vymeriavací základ 0. Štát je platitelom zdr. poistenia za dôchodcov iba v prípade, ak neprekročia stanovený príjem - za rok 2008 to bolo do základu dane 137670sk. Ak je ZD vyšší, musí si doplatiť zdr.poistenie za celý rok na základe RZZP - sadzba 7 %.
Barbika
24.04.09,10:56
On nemal za rok 2008 žiadny príjem.
veronikasad
24.04.09,10:58
On nemal za rok 2008 žiadny príjem.
ja som ti len napísala aký je postup. Výšku príjmu pre rok 2009 neviem, ak ju prekročí bude musieť doplatiť odvody na základe RZZP za rok 2009 - do 31.10.2010.
Barbika
24.04.09,11:01
Ďakujem ti veľmi pekne